Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

15/1/2021, 08:44 Μ.Δ.-Δ.Σ. ΒΟΛΟΥ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Μ.Δ.-Δ.Σ. ΒΟΛΟΥ

15/1/2021, 07:26 Μ.Δ.-Δ.Σ. ΒΟΛΟΥ ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ.-Δ.Σ. ΒΟΛΟΥ

15/1/2021, 04:09 Μ.Δ.-Δ.Σ. ΛΑΡΙΣΑΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

15/1/2021, 02:46 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

14/1/2021, 22:01 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

14/1/2021, 20:01 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

14/1/2021, 15:06 Μ.Δ.-Δ.Σ. ΛΑΡΙΣΑΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

14/1/2021, 09:29 Μ.Δ.-Δ.Σ. ΒΟΛΟΥ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

14/1/2021, 09:20 Μ.Δ.-Δ.Σ. ΒΟΛΟΥ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Μ.Δ.-Δ.Σ. ΒΟΛΟΥ

14/1/2021, 07:50 Μ.Δ.-Δ.Σ. ΒΟΛΟΥ ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ.-Δ.Σ. ΒΟΛΟΥ

13/1/2021, 15:17 Μ.Δ.-Δ.Σ. ΛΑΡΙΣΑΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

13/1/2021, 09:21 Μ.Δ.-Δ.Σ. ΒΟΛΟΥ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Μ.Δ.-Δ.Σ. ΒΟΛΟΥ

13/1/2021, 07:50 Μ.Δ.-Δ.Σ. ΒΟΛΟΥ ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ.-Δ.Σ. ΒΟΛΟΥ

13/1/2021, 03:55 Μ.Δ.-Δ.Σ. ΛΑΡΙΣΑΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

13/1/2021, 02:48 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

12/1/2021, 22:43 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

12/1/2021, 20:43 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

12/1/2021, 15:11 Μ.Δ.-Δ.Σ. ΛΑΡΙΣΑΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

12/1/2021, 10:12 Μ.Δ.-Δ.Σ. ΒΟΛΟΥ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Μ.Δ.-Δ.Σ. ΒΟΛΟΥ

12/1/2021, 07:32 Μ.Δ.-Δ.Σ. ΒΟΛΟΥ ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ.-Δ.Σ. ΒΟΛΟΥ

11/1/2021, 16:39 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

11/1/2021, 14:45 Μ.Δ.-Δ.Σ. ΛΑΜΙΑΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

11/1/2021, 14:05 Μ.Δ.-Δ.Σ. ΛΑΜΙΑΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

11/1/2021, 13:52 ΛΑΜΙΑΣ (Κ.Κ.) ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

11/1/2021, 12:52 ΛΑΜΙΑΣ (Κ.Κ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΛΑΜΙΑΣ (Κ.Κ.)

 

 

και μη νομίζετε οτι τελειωσε τωρα φευγει ξανα για λαρισα

Link to comment
Share on other sites

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

15/1/2021, 08:44 Μ.Δ.-Δ.Σ. ΒΟΛΟΥ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Μ.Δ.-Δ.Σ. ΒΟΛΟΥ

15/1/2021, 07:26 Μ.Δ.-Δ.Σ. ΒΟΛΟΥ ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ.-Δ.Σ. ΒΟΛΟΥ

15/1/2021, 04:09 Μ.Δ.-Δ.Σ. ΛΑΡΙΣΑΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

15/1/2021, 02:46 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

14/1/2021, 22:01 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

14/1/2021, 20:01 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

14/1/2021, 15:06 Μ.Δ.-Δ.Σ. ΛΑΡΙΣΑΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

14/1/2021, 09:29 Μ.Δ.-Δ.Σ. ΒΟΛΟΥ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

14/1/2021, 09:20 Μ.Δ.-Δ.Σ. ΒΟΛΟΥ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Μ.Δ.-Δ.Σ. ΒΟΛΟΥ

14/1/2021, 07:50 Μ.Δ.-Δ.Σ. ΒΟΛΟΥ ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ.-Δ.Σ. ΒΟΛΟΥ

13/1/2021, 15:17 Μ.Δ.-Δ.Σ. ΛΑΡΙΣΑΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

13/1/2021, 09:21 Μ.Δ.-Δ.Σ. ΒΟΛΟΥ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Μ.Δ.-Δ.Σ. ΒΟΛΟΥ

13/1/2021, 07:50 Μ.Δ.-Δ.Σ. ΒΟΛΟΥ ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ.-Δ.Σ. ΒΟΛΟΥ

13/1/2021, 03:55 Μ.Δ.-Δ.Σ. ΛΑΡΙΣΑΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

13/1/2021, 02:48 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

12/1/2021, 22:43 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

12/1/2021, 20:43 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

12/1/2021, 15:11 Μ.Δ.-Δ.Σ. ΛΑΡΙΣΑΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

12/1/2021, 10:12 Μ.Δ.-Δ.Σ. ΒΟΛΟΥ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Μ.Δ.-Δ.Σ. ΒΟΛΟΥ

12/1/2021, 07:32 Μ.Δ.-Δ.Σ. ΒΟΛΟΥ ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ.-Δ.Σ. ΒΟΛΟΥ

11/1/2021, 16:39 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

11/1/2021, 14:45 Μ.Δ.-Δ.Σ. ΛΑΜΙΑΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

11/1/2021, 14:05 Μ.Δ.-Δ.Σ. ΛΑΜΙΑΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

11/1/2021, 13:52 ΛΑΜΙΑΣ (Κ.Κ.) ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

11/1/2021, 12:52 ΛΑΜΙΑΣ (Κ.Κ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΛΑΜΙΑΣ (Κ.Κ.)

 

 

και μη νομίζετε οτι τελειωσε τωρα φευγει ξανα για λαρισα

 

Θα είμαι ειλικρινής... όντως γέλασα... :lol: Το πακέτο θα έρθει ζαλισμένο από τα πολλά πέρα-δώθε

EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

Χμμ την "έφαγα"?

 

HYnCUQH.jpg

 

Όταν εμφανιστεί η ένδειξη αντικείμενο προς εκτελωνισμό είναι αναπόφευκτο δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Όταν εμφανιστεί η ένδειξη αντικείμενο προς εκτελωνισμό είναι αναπόφευκτο δυστυχώς.

 

Ναι αλλά είναι κάτω από την ατέλεια...

 

 

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά είναι κάτω από την ατέλεια...

 

Εάν η επόμενη φάση (Κλείσιμο από ΓΕΤΑ) γίνει σε ένα δίωρο περίπου, τότε δεν θα έχεις μήνυμα για να στείλεις απόδειξη κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Εάν η επόμενη φάση (Κλείσιμο από ΓΕΤΑ) γίνει σε ένα δίωρο περίπου, τότε δεν θα έχεις μήνυμα για να στείλεις απόδειξη κλπ.

 

Χμ δεν έχει ανανεώσει κάτι στο tracking από τις 13:15 σήμερα οπότε δεν είμαι πολύ σίγουρος... Τι ζητάνε συνήθως σκρηνσοτ από το web-banking ή από τη συναλλαγή στο Ali?

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Χμ δεν έχει ανανεώσει κάτι στο tracking από τις 13:15 σήμερα οπότε δεν είμαι πολύ σίγουρος... Τι ζητάνε συνήθως σκρηνσοτ από το web-banking ή από τη συναλλαγή στο Ali?

 

Οποιαδήποτε απόδειξη (κάρτα ή Paypal) που να αποδεικνύει την αγορά του συγκεκριμένου. Στην περίπτωσή σου, φυσικά, κάρτα. Αλλά περίμενε, μέχρι να εμφανιστεί το επόμενο βήμα.

Μάλλον, το σχήμα και το μέγεθος της συσκευασίας μοιάζουν με εκείνη κινητού ή κάτι παρόμοιο.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω με το tracking number ότι ένα πακέτο μου από Κίνα έχει φτάσει Ελλάδα από αρχές Νοεμβρίου και μετά τίποτα. Πριν ανησυχήσω είπα να μπω εδώ και κατάλαβα ότι δεν είμαι ο μόνος. Πω πω ρε παιδιά, τι καθυστερήσεις είναι αυτές; (ρητορική ερώτηση, απλά για να πω τον πόνο μου...:cry:) Edited by il_tifosi

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι από 24 Οκτωβρίου Αθήνα και τίποτε ακόμη

Μάλλον χάθηκε, τι να πω

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

Εγώ, παραγγελία από AliExpress τέλη Οκτώβρη και έρχεται μέσω Ολλανδίας (LT......... NL) πρώτο σκανάρισμα στην Ελλάδα 08-01-21!!

Από τότε ακίνητο!

Σχεδόν ίδιο αντικείμενο, πάλι τέλη Οκτωβρίου από AliExpress, απλό, χωρίς tracking το έχω στα χέρια μου ένα μήνα!

Πρέπει να γίνεται ένας χαμός εκεί κάτω!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά βοήθεια μου έχουν στείλει από Βέλγιο ένα πακέτο από τις 8 Δεκεμβρίου έχουν περάσει πάνω από 40 ημέρες και μέχρι σήμερα δεν έχει εμφανιστεί τίποτα. Επικοινώνησα με τα ΕΛΤΑ και μου απάντησαν ότι το πακέτο δεν έχει μπει ακόμη Ελλάδα και δεν γνωρίζουν τίποτα. Υπάρχει περίπτωση να έχει φτάσει και απλά να μην έχει σκαναριστεί? Φοβάμαι ότι πιθανόν δεν θα παραλάβω ποτέ και θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος είναι στην ίδια κατάσταση και περιμένει για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα για ένα πακέτο που στάλθηκε από ευρωπαϊκή χώρα.

 

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

10/12/2020, 02:27 ΒΕΛΓΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

10/12/2020, 00:47 ΒΕΛΓΙΟ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

10/12/2020, 00:47 ΒΕΛΓΙΟ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Link to comment
Share on other sites

Δεν στο στείλανε από το Βέλγιο , αλλά από πελάτη στο εξωτερικό του Βελγίου. Υπομονή 40 ημέρες δεν είναι τίποτα ακόμα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν στο στείλανε από το Βέλγιο , αλλά από πελάτη στο εξωτερικό του Βελγίου. Υπομονή 40 ημέρες δεν είναι τίποτα ακόμα.

 

Ευχαριστω για την απάντηση αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς αυτό που γράφεις πάντως η αποστολή σταλεί κανονικά από το Βέλγιο δεν είναι κάποια αγορά που έγινε από Κίνα και στάλθηκε με βελγικό ταχυδρομείο. Στην παρακάτω εικόνα φέρνεται ξεκάθαρα.

 

E90-E21-FE-230-B-4-D4-F-B7-D9-6-CF154-CD9-C7-D.jpg

free image hosting sites

Link to comment
Share on other sites

Πηγα σημερα να παραλαβω με το ειδοποιητηριο ενα συστημενο δεμα το οποίο εχω πληρωσει και μου είπαν οτι το εχω ηδη παραλαβει!!!! Τους ειπα να μου πουνε ποιος το παρελαβε ή αν το εχω παραλαβει εγω να μου δειξουν την υπογραφη μου!!! Επισης τους λεω περιμενω μια ωρα στην ουρα για να παρω το δεμα που ηδη εχω παρει?? Και μου ειπαν, κυριε μπορει να περιμενετε για να παραλαβετε αλλα δεματα. Μα εγω μονο αυτο το ειδοποιητηριο εχω,απαντω!! Το δεμα ειναι ηταν σιγουρα ζτο ταχυδρομείο αφου μου ηρθε ειδοποιηση. Οποτε ή δε το βρίσκουν ή το εδωσαν σε αλλον. Μου ζητησαν το κινητο μου για να με παρουν και να μου πουν ποιος το παρελαβε, φυσικα δε με εχουν παρει. Εννοείται οτι εγω θελω να αποζημιωθω. Ξερει κανένας τι ενέργειες πρέπει να κανω?? Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

10/12/2020, 00:47 ΒΕΛΓΙΟ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Όπως βλέπεις τα βελγικά ταχυδρομεία παρέλαβαν από το εξωτερικό.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Όπως βλέπεις τα βελγικά ταχυδρομεία παρέλαβαν από το εξωτερικό.

 

Ειλικρινά σε χάνω δεν μπορώ να καταλάβω τι προσπαθείς να μου πεις. Μου έστειλαν ένα πακέτο από Βέλγιο αλλά και εσυ μου λες τα βελγικά τα βελγικά Ταχυδρομεια παρέλαβαν από το εξωτερικό. Τι θα πει αυτό μήπως το πακέτο στάλθηκε από διαφορετική χώρα?

 

Την Παρασκευή παρέλαβα πακετάκι από Ιταλία χωρίς προβλήματα και καθυστερήσεις σε πολύ νορμαλ χρόνο.

 

12/1/2021, 10:40 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

12/1/2021, 07:51 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

6/1/2021, 08:10 ΙΤΑΛΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

30/12/2020, 09:49 ΙΤΑΛΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά σε χάνω δεν μπορώ να καταλάβω τι προσπαθείς να μου πεις. Μου έστειλαν ένα πακέτο από Βέλγιο αλλά και εσυ μου λες τα βελγικά τα βελγικά Ταχυδρομεια παρέλαβαν από το εξωτερικό. Τι θα πει αυτό μήπως το πακέτο στάλθηκε από διαφορετική χώρα?

 

Την Παρασκευή παρέλαβα πακετάκι από Ιταλία χωρίς προβλήματα και καθυστερήσεις σε πολύ νορμαλ χρόνο.

 

12/1/2021, 10:40 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

12/1/2021, 07:51 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

6/1/2021, 08:10 ΙΤΑΛΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

30/12/2020, 09:49 ΙΤΑΛΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Ψυχραιμία, ο συμφορουμίτης θεώρησε οτι σου έστειλαν το πακέτο από Κίνα με ενδιάμεσο το Βέλγιο, όχι οτι είχε αρχική αφετηρία το Βέλγιο.

 

Στα δικά μας τώρα... Δεν ξέρω αν πέρασε ή όχι τελωνείο (δεν μου ζητήθηκε αποδεικτικό), έμεινε πάντως όλο το Σ/Κ μέσα

 

QsJ4Rmn.png

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στα δικά μας τώρα... Δεν ξέρω αν πέρασε ή όχι τελωνείο (δεν μου ζητήθηκε αποδεικτικό), έμεινε πάντως όλο το Σ/Κ μέσα

 

QsJ4Rmn.png

 

Συνήθως, τα δέματα που μπαίνουν στο τελωνείο και βγαίνουν σε 2 ώρες, δεν έχουν χρεωθεί με έξοδα (έχω αρκετά πρόσφατα παραδείγματα). Το δικό σου έμεινε 3 μέρες, οπότε είναι δύσκολο να πει κανείς αν χρεώθηκε ή όχι.

Σε λίγες μέρες που θα φτάσει στα ΕΛΤΑ της περιοχής σου, θα μάθεις και θα ενημερώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Στα δικά μας τώρα... Δεν ξέρω αν πέρασε ή όχι τελωνείο (δεν μου ζητήθηκε αποδεικτικό), έμεινε πάντως όλο το Σ/Κ μέσα

 

QsJ4Rmn.png

 

Καλημέρα, το δέμα σου λογικά δεν χρεώθηκε με δασμούς στο τελωνείο, διότι δεν σου ζήτησαν απόδειξη αγοράς, και δεύτερον αυτά που περνάνε από εκτελωνισμό τα στέλνουν στο κέντρο διαλογής Ρουφ. Το γράφω με κάθε επιφύλαξη, γιατί με το ελληνικο τελωνείο ποτέ δεν ξέρεις.

Edited by antonis_46
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, το δέμα σου λογικά δεν χρεώθηκε με δασμούς στο τελωνείο, διότι δεν σου ζήτησαν απόδειξη αγοράς, και δεύτερον αυτά που περνάνε από εκτελωνισμό τα στέλνουν στο κέντρο διαλογής Ρουφ.

 

Για ενημέρωσή σου, έχω δέμα που έφυγε από ΓΕΤΑ στις 12/1/21 και ακόμη δεν έχει περάσει σε επόμενη φάση.

Ας είμαστε λίγο προσεκτικοί στο τι γράφουμε. Δεν πάει με ειδική αποστολή το δέμα του συμφορουμίτη στο Ρουφ.

Link to comment
Share on other sites

@makap @antonis_46 δεν ξέρω παίδες αλλά, παρότι ψύχραιμος, δεν μου καλοφαίνεται να πληρώσω "κοστουμάκι" για 8.75Ε CIF. Αν μου κάτσει θα κάνω αίτηση αναδασμολόγησης (στην τελική ας ζητούσαν απόδειξη..).

 

Θα επανέλθω μόλις έχω εξελίξεις γιατί επίσης άκουσα πρόσφατα παρόμοια περίπτωση που τελικά δεν χρεώθηκε κάτι.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Για ενημέρωσή σου, έχω δέμα που έφυγε από ΓΕΤΑ στις 12/1/21 και ακόμη δεν έχει περάσει σε επόμενη φάση.Ας είμαστε λίγο προσεκτικοί στο τι γράφουμε. Δεν πάει με ειδική αποστολή το δέμα του συμφορουμίτη στο Ρουφ.

 

Κατανοώ ότι το πακέτο σου έχει κάποια καθυστέρηση, δεν σημαίνει όμως ότι θα καθυστερήσει και το πακέτο του φίλου, στο ποστ του οποίου έδωσα μια απάντηση. Δεν πηγαίνει με κάποια ειδική αποστολή στο Ρουφ το δέμα κανενός μας, εάν όμως δει κάποιος στο τρακινγκ του δέματος του μετά από ΓΕΤΑ Αθηνών να έχει πάει Κέντρο Διαλογής Ρουφ, κατά πάσα πιθανότητα έχει περάσει τελωνείο. Δεν μπορώ να καταλάβω που βρίσκεται το άτοπο στα γρφόμενα μου. Όσο για το ότι πρέπει να είμαστε προσεκτικοί στα γραφόμενα μας συμφωνώ απολυτα.

Edited by antonis_46
Link to comment
Share on other sites

@makap @antonis_46 δεν ξέρω παίδες αλλά, παρότι ψύχραιμος, δεν μου καλοφαίνεται να πληρώσω "κοστουμάκι" για 8.75Ε CIF. Αν μου κάτσει θα κάνω αίτηση αναδασμολόγησης (στην τελική ας ζητούσαν απόδειξη..).

 

Θα επανέλθω μόλις έχω εξελίξεις γιατί επίσης άκουσα πρόσφατα παρόμοια περίπτωση που τελικά δεν χρεώθηκε κάτι.

 

Αν το είχες γράψει από το 1ο post, θα ήταν διαφορετική η απάντηση.

Σε αξία CIF μικρότερη των 22€ δεν χρεώνονται έξοδα εκτελωνισμού.

Το περίεργο είναι, όμως, ότι το δέμα σου έμεινε 3 μέρες στο τελωνείο. Ίσως η συσκευασία μοιάζει με αντίστοιχη κινητού.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...