Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι δεν είναι συστημένο. Αλλά κάπου είχα διαβάσει εδώ πως πλέον και τα απλά, παίρνουν tracking number ή έστω κάποιον εσωτερικό αριθμό των ΕΛ.ΤΑ. ώστε να βελτιωθεί η όλη διαδικασία διαλλογής και διανομής.
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι συστημένο. Αλλά κάπου είχα διαβάσει εδώ πως πλέον και τα απλά, παίρνουν tracking number ή έστω κάποιον εσωτερικό αριθμό των ΕΛ.ΤΑ. ώστε να βελτιωθεί η όλη διαδικασία διαλλογής και διανομής.
Όχι τα γράμματα δεν παίρνουν.

Τα ογκώδη ή όσα είναι από κιλό και πάνω.

Αφού δεν είναι συστημένο μην το ψάχνεις στο κατάστημα. Δεν πάνε εκεί. Επικοινώνησε με την διανομή της περιοχής σου. Στους ταχυδρόμους δηλαδή.

 

Στάλθηκε από το SM-A515F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by unagi
Link to comment
Share on other sites

Λέμε για τα ΕΛΤΑ αλλά και ορισμένες ιδιωτικές χειρότερα, acs Θεσσαλονίκη για για γιαννενα 4 με 5 μέρες, ενώ με ελτα κουριερ σε μια μέρα, η διαφορά ότι από Θεσσαλονίκη τα στέλνουν κατευθείαν Γιάννενα, η acs η μοναδική από όλες τις ιδιωτικές τα στέλνει πρώτα Αθήνα που κολλάει και μετά Γιαννενα.
Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα,μη γνωριζοντας με λεπτομεριες το θεμα των τελωνειων,θεωρησα οτι φταινει και τα ΕΛΤΑ.

Μας εξηγησε ενας φιλος πιο πισω το προβλημα που υπηρξε με τον ογκο δεματων απο τριτες χωρες.

Τα ΕΛΤΑ τελικα μια χαρα κανανε τη δουλεια τους και πολυ γρηγορα,τουλαχιστον για Θεσσαλονικη που ειμαι εγω.

Επειδη και στην εργασια μου ασχολουμαι με αποστολη αλληλογραφιας εντος χωρας και πολλες φορες κανω παρακολουθηση των συστημενων,

οι χρονοι παραδοσης σε ολη την Ελλαδα ειναι πραγματικα πολυ γρηγοροι.Και δεν μιλαω καν για elta courier.

Οποτε,αφου εχουν τις χαμηλοτερες τιμες,τα εμπιστευομαι.

Link to comment
Share on other sites

Όχι τα γράμματα δεν παίρνουν.

Τα ογκώδη ή όσα είναι από κιλό και πάνω.

Αφού δεν είναι συστημένο μην το ψάχνεις στο κατάστημα. Δεν πάνε εκεί. Επικοινώνησε με την διανομή της περιοχής σου. Στους ταχυδρόμους δηλαδή.

 

Ο ταχυδρόνος θυμάται να το άφησε στο κουτί. Μάλλον κάποιος το πέταξε...τραγικό...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Αποστολή untracked (δυστυχώς) αντικειμένου από Τσεχία στις 13/09. Γνωρίζετε αν αυτά έρχονται με ΕΛΤΑ;

Οι Κινέζοι μου λένε το κλασικό "Would you mind checking if your order has arrived at your nearest post office?...." και δεν ξέρω πού να ρωτήσω.

Link to comment
Share on other sites

Με το άλλο να έρθει??? Πάρε στα ΕΛΤΑ της περιοχής σου και ρώτησε.

Βέβαια στο δίμηνο θα ανησυχούσα (ασχέτως που έρχεται από ευρωπη)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με το άλλο να έρθει??? Πάρε στα ΕΛΤΑ της περιοχής σου και ρώτησε.

Βέβαια στο δίμηνο θα ανησυχούσα (ασχέτως που έρχεται από ευρωπη)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Είχα την εντύπωση ότι από Ευρώπη θα είχα καλύτερη τύχη σε σχέση με την Κίνα αλλά προφανώς έκανα λάθος...

Πρέπει να πάω από εκεί γιατί στα τηλέφωνα δεν τους βρίσκεις αλλά θα περιμένω ακόμα...Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Έτυχε από Γερμανία(?) Απλό χωρίς τρακιν κλπ να κάνει 28 ημέρες να φτάσει, με απλο ταχυδρομείο

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 30 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Υποθέτω ότι κάπου είχε κολλήσει. Δεν εξηγείται αλλιώς

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Αποστολή untracked (δυστυχώς) αντικειμένου από Τσεχία στις 13/09. Γνωρίζετε αν αυτά έρχονται με ΕΛΤΑ;

 

Οι Κινέζοι μου λένε το κλασικό "Would you mind checking if your order has arrived at your nearest post office?...." και δεν ξέρω πού να ρωτήσω.

Κι εγώ από banggood 16/9 απο Τσεχία και 1week delivery (εδώ γελάμε) κι ακόμα περιμένω.

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ από banggood 16/9 απο Τσεχία και 1week delivery (εδώ γελάμε) κι ακόμα περιμένω.

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

και εγω απο bangood αποστολη απο τσεχια 24/09 untracked τα ιδια μου λενε και να περιμενω λεει αλλες 18 μερες και αμα φτασουν τις 42 τοτε να μιλησω μαζι τους.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

σημερα που μιλησα με τα κεντρικα ελτα αθηνα,,επειδη και εγω περιμενω δεμα απο 06/10 σε αυτην την κατασταση

06/10/2020 15:22 ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

σημερα ξεκινησαν να ανοιγουν σακους απο αυτην την ημερομηνια για να τσεκαριστουν τελωνειο..οποτε προβλεπονται καθυστερησεις ,,για να μην πω καλα χριστουγεννα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά!

Ένας φίλος μου περιμένει ένα δέμα από Γερμανία, ο κωδικός είναι:

CY471390217DE

Στο 17track μου το δείχνει, αλλά στο site των ΕΛΤΑ όχι.

Ξέρουμε μήπως έρθει με άλλη εταιρία;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά!

Ένας φίλος μου περιμένει ένα δέμα από Γερμανία, ο κωδικός είναι:

CY471390217DE

Στο 17track μου το δείχνει, αλλά στο site των ΕΛΤΑ όχι.

Ξέρουμε μήπως έρθει με άλλη εταιρία;

 

DHL

https://www.dhl.com/gr-el/home/tracking/tracking-express.html?submit=1&tracking-id=7341821723

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Περίμενα ενα δεμα από Ολλανδία και ήταν από 9/28/20 07:00 - ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ, ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ), σήμερα ξεκόλλησε!

 

Sent from my MI 9 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@spkour πόσο έκανε από την Ολλανδία για να φτάσει Ελλάδα;

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζετε αν επιτρέπεται η αποστολή φαρμάκων ή απαιτεί κάποια ειδική τελωνειακή άδεια;
φάρμακα έχω παραλάβει παλαιότερα από Γερμανία και δεν μου ζητήθηκε καμία άδεια.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζετε αν επιτρέπεται η αποστολή φαρμάκων ή απαιτεί κάποια ειδική τελωνειακή άδεια;

 

απαιτείται να υπάρχει συνταγή για τα φάρμακα που να συνοδευει το δέμα.

Αλλά τις περισσότερες φορές περνάει χωρίς πρόβλημα ειδικά αν έρχεται από Ε.Ε.

Όταν έμενα στην Μάλτα μου έγραφε εδώ ο γυιός μου τις ινσουλίνες και τις έστελνε λίγες λόγες στην Μάλτα (διότι εκτός ψυγειου αντέχουν 20 ημέρες

Ποτέ δεν αντιμετωπίσαμε πρόβλημα.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

στα ΕΛΤΑ στο Αιγάλεω έχει πάντα μια ουρά στο δρόμο που φτάνει δυο στενά πιο κάτω.πρεπει να περιμένεις 2 ώρες ( στη κυριολεξία ) για να πάρεις ένα δέμα . είναι δυνατόν; δηλαδή όταν θέλω να αγοράσω κάτι απέξω να σκέφτομαι ότι θα πρέπει ναργησω στη δουλειά μου το πρωί για να το παραλάβω; είναι κράτος αυτό;
adok13
Link to comment
Share on other sites

Αγορά απο Αγγλικό κατάστημα που είχε σταλεί 15/07, ήταν κολλημένο στο εκεί αεροδρόμιο απο 16/07.

Έπειτα απο 2 μήνες στην ίδια κατάσταση το κατάστημα μου έστειλε άλλο τεμάχιο (το οποίο ήρθε σε λιγότερο απο εβδομάδα) και ξαφνικά χτές, μετά απο 3 μήνες φαίνεται στο tracking οτι έφτασε Ελλάδα και προχωράει για να μου παραδοθεί! :blink:

Τι στο καλό, πεταμένο σε καμιά γωνιά το είχαν και το βρήκαν ξαφνικά?

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους. Θελω να ρωτησο το εξης: Εχει στειλη κανεις ποτε συστημενο σε νοτια αφρικη - γιοχανεσπουργκ με ελτα?

Εστειλα ενα δεματακι αλλα ακομα το Track κολημενο ειναι δεν δειχνει να εφτασε. Να αρχισω να ανυσηχω η αργουν τοσο πολυ?

Link to comment
Share on other sites

παλικαρια ξερετε αυτου του ειδους track number ποιοι το παραδιδουν ελλαδα???

YT2028721266120767...μηπως ειναι η acs??η καποια αλλη κουριερ.???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...