Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εμενα 2 απο Ολλανδια κολλημενα στην Εκφορτωση. το ενα απο 1/9 και το αλλο 14/9 (65+47 μερες αντιστοιχα)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έστειλα στο banggood προχτές... Είχα ξεπεράσει τις 40 μέρες Ολλανδία...είπαν να περιμένω 27 μέρες ακόμα και ότι έχουν εγγύηση σε 70 μέρες παραλαβή για την Ελλάδα. Και αν περάσει το διάστημα αυτό και δεν δω κάτι να τους στείλω!

 

Πρέπει να έχει χοντρό θέμα η Ολλανδία...

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω τελικά το δέμα του φίλου μου από Ολλανδία μετά από 23 μέρες έφτασε Ελλάδα

 

μαζι και το δικο μου!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, γράφτηκα κυρίως στο φόρουμ μιας και σας είδα να λέτε τον πόνο σας για πακέτα από εξωτερικό , για να μου δώσετε και έμενα λίγο τα φωτά σας , σε περίπτωση που γνωρίζετε!

 

Γενικά είμαι άσχετος με παραγγελίες εξωτερικού (έχω παραγγείλει ελάχιστες φορές) και μπορεί αυτό που συμβαίνει με το δέμα μου να είναι απολυτά φυσιολογικό ή και όχι!

για αυτό είπα να ρωτήσω εσάς. :)

 

Λοιπόν, έχω παραγγείλει ένα δέμα από Ολλανδία το οποίο πήγε στο ταχυδρομείο της Ολλανδίας στις 7 του Σεπτέμβρη , συγκεκριμένα στο πρακτορείο Postnl, από εκεί το έστειλαν Ελλάδα (sent to the country of destination γράφει στο tracing) στις 11 του Σεπτέμβρη. Μετά από αυτήν την ενημέρωση που είχα στις 11 του μηνός , δεν υπάρχει κανένα update στο status του πακέτου και φαίνεται ότι από τις 11 Σεπτέμβρη ακόμα πετάει προς Ελλάδα.

 

Είναι φυσιολογικό αυτό? να περιμένω λίγο ακόμα?

 

Υ.Γ. Επίσης , Από την μέρα που φτάνει το δέμα Ελλάδα, πόσο κάνουν περίπου τα ΕΛΤΑ να το παραδώσουν?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Link to comment
Share on other sites

Αν το δέμα σου έφυγε από την Κίνα , τότε το Arrived at Destination Country σημαίνει απλά ότι έφτασε στην Ολλανδία και όχι στην Ελλάδα.

Οπότε θα κάνεις υπομονή μέχρι να το στείλουν οι Ολλανδοί στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Αν αναφέρεσαι στο δικό μου το δέμα, δεν είναι από Κίνα, το είχα παραγγείλει κατευθείαν από Ολλανδία, και αυτοί το έστειλαν Ελλάδα στις 11 του μήνα
Link to comment
Share on other sites

Όσοι περιμένουν δέματα με ολλανδικό ταχυδρομείο μεγάλη υπομονή αυτόν τον καιρό , με ολλανδικό ταχυδρομείο έχει βγάλει ανακοίνωση σχεδον για όλες τις χώρες πάλι για καθυστερήσεισ

https://www.postnl.nl/en/customer-service/delivery-status/international-service-alerts/

Link to comment
Share on other sites

Δέμα από Banggood με tracking NL παρελήφθη μετά από 77 μέρες, αφού έμεινε 35 μέρες στο ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ, ΕΛΛΑΔΑ, ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ και αφού πήγε και για βόλτα 2 μερες Θεσσαλονίκη!

Αντιθέτως, δεματάκι από Gearbest χωρίς tracking number παρελήφθη σε 18 ημερες από την Γενική Ταχυδρομική στο σπίτι μου!

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 20 ημέρες αφηχθησαν, επιτέλους, Ελλάδα!! Έλεγε : ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΌ Μέσο, ΕΛΛΆΔΑ ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)... Αντε τώρα να δούμε πόσες μέρες θα μείνουν εκεί... Edited by Gus_Kei
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους!!! Απο 18 Ιουνίου τελικά παρέλαβα την παραγγελία με LT058**"804NL. Μικρό κουτάκι με led λάμπες για αμάξι. Γρήγορα ήρθαν δε τις περίμενα τόσο νωρίς..
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους!!! Απο 18 Ιουνίου τελικά παρέλαβα την παραγγελία με LT058**"804NL. Μικρό κουτάκι με led λάμπες για αμάξι. Γρήγορα ήρθαν δε τις περίμενα τόσο νωρίς..

 

Xαχαχα! Και εγώ περιμένω από μέσα Ιουνίου μια μπαταρία psp και μάλιστα χωρίς tracking number. Δε θέλω να παραγγείλω άλλη, γιατί ακόμα "ελπιζω"... :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.. Σήμερα μίλησα με ΕΛΤΑ για τα πακέτα που περιμένω. Ο σάκος είναι στην Αθήνα, έχει έρθει δλδ απλά έχουν προτερεοτητα οι σακκοι του Αυγούστου. Οπότε.. Οπλιζομαστε με υπομονή...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.. Σήμερα μίλησα με ΕΛΤΑ για τα πακέτα που περιμένω. Ο σάκος είναι στην Αθήνα, έχει έρθει δλδ απλά έχουν προτερεοτητα οι σακκοι του Αυγούστου. Οπότε.. Οπλιζομαστε με υπομονή...
Εσύ καλά πας! Εγώ είμαι Ολλανδία ακόμα!
Link to comment
Share on other sites

Την προηγουμενη Πεμπτη,14:30 περιπου παρεδωσα δεμα στα ΕΛΤΑ για αποστολη απο Θεσσαλονικη σε νησι,ασφαλισμενο και με αντικαταβολη. Το δεμα παραδοθηκε την Τριτη και σημερα πηρα τα χρηματα της αντικαταβολης. Πολυ γρηγορα εγιναν ολα και να λεμε και τα καλα. Για την ιστορια,το δεμα ηταν κατω απο 1kg και ασφαλιζομενη αξια 335€. Το κοστος αποστολης,ασφαλισης,αντικαταβολης ηταν 13.2€.

Πολυ ευχαριστημενος

Link to comment
Share on other sites

Για αποστολές εντός Ελλάδας δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με τους χρόνους παράδοσης. Και στην εξυπηρέτηση μου είπαν εφόσον ξεκολλήσουν από εκεί μετά είναι ζήτημα λίγων ημερών η παράδοσή τους.
Link to comment
Share on other sites

Χθες παρέλαβα δεματάκι από Γαλλία μέσα σε 4 ημέρες από την ημερομηνία αγοράς μέσω eBay και πριν από λίγο από Αγγλία μέσα σε 5 ημέρες από την ημερομηνία αγοράς..

 

Πετάνε τα ΕΛΤΑ!

 

Περιμένω από την Δευτέρα να μου φέρει η ACS μια παραγγελία από την Δυτική Ελλάδα, έχει έρθει Λάρισα, αλλά... Πάγια τακτική της ACS...

 

Ιδιωτική πρωτοβουλία που λέμε...

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Ασχέτως Κίνας, υπάρχει τρόπος να βρω (εφόσον πρόκειται γιά επιστολικό) με κάποιο τρόπο άκρη σε μη παραδωμένο φάκελο από τα ΕΛ.ΤΑ., το οποίο κατά πάσα πιθανότητα έχει επιστρέψει στο τοπικό κατάστημα αλλά βαριούνται να ψάξουν;

Ο ταχυδρόμος λέει πως δεν θυμάται κάτι. Η τράπεζα λέει πως έχει σταλεί και θα έπρεπε να έχει παραδωθεί από αρχές Σεπτεμβρίου.

Link to comment
Share on other sites

Ασχέτως Κίνας, υπάρχει τρόπος να βρω (εφόσον πρόκειται γιά επιστολικό) με κάποιο τρόπο άκρη σε μη παραδωμένο φάκελο από τα ΕΛ.ΤΑ., το οποίο κατά πάσα πιθανότητα έχει επιστρέψει στο τοπικό κατάστημα αλλά βαριούνται να ψάξουν;

Ο ταχυδρόμος λέει πως δεν θυμάται κάτι. Η τράπεζα λέει πως έχει σταλεί και θα έπρεπε να έχει παραδωθεί από αρχές Σεπτεμβρίου.

Μόνο αν είναι συστημένο πάει σε κατάστημα. Τα απλά τα αφήνουν οι ταχυδρόμοι κάτω.

 

Τώρα αν τελικά είναι συστημένο επικοινώνησε με την τράπεζα μπας και έχουν κρατήσει το barcode. Ώστε να μπορούν να το ψάξουν από το σύστημα.

 

Στάλθηκε από το SM-A515F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...