Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά, αυτό το πακέτο πως το βλέπουμε σε tracking;

 

EE10008701487900001030003D0N

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δες το εδώ http://parcelsapp.com/en

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Δες το εδώ http://parcelsapp.com/en

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Κάποιο λάθος κάνεις.... Βγάζει στο site που έβαλες αυτό και όχι εκείνο που ανέβασες

 

No information about your package. Package has not been sent yet or you entered invalid tracking number.

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο λάθος κάνεις.... Βγάζει στο site που έβαλες αυτό και όχι εκείνο που ανέβασες

 

No information about your package. Package has not been sent yet or you entered invalid tracking number.

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς, δεν ανέβασα κάτι, μόνο το link. Αν βάλεις στο site το το tracking βγάζει κανονικά πληροφορίες για την πορεία του δεματος. Εδώ είναι το tracking link του δέματος

http://parcelsapp.com/en/tracking/EE10008701487900001030003D0N

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο τηλέφωνο επικοινωνίας για να ρωτήσουμε για κάποιο δέμα;

23/7/20 10:23 π.μ. - ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ, ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

Από τότε, ουδέν νεότερον!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο τηλέφωνο επικοινωνίας για να ρωτήσουμε για κάποιο δέμα;

23/7/20 10:23 π.μ. - ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ, ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

Από τότε, ουδέν νεότερον!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει λόγος, είναι πολύ νωρίς ακόμα, τώρα εκτελωνίζονται τα δέματα τέλος Ιουνίου με αρχές Ιουλίου.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος, είναι πολύ νωρίς ακόμα, τώρα εκτελωνίζονται τα δέματα τέλος Ιουνίου με αρχές Ιουλίου.
Εντάξει. Τηλέφωνο επικοινωνίας έχουμε;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

 

Έχω ένα πακέτο το οποίο στάλθηκε από Αμερική με USPS. Με βάση το tracking number (UM089323923US) στο site της USPS, έχει φύγει από Αμερική στις 25/7. Από τότε έχουν περάσει 15 μέρες, δεν υπάρχει κανένα νέο σχετικά με την άφιξη του στην Ελλάδα και ανησυχώ.

Tο tracking number ξεκινάει από UM και τελειώνει σε US και βάζοντας το στο site των ΕΛΤΑ, το ιστορικό δεν είναι διαθέσιμο.

 

Βάσει των εμπειριών των μελών, θα ήθελα να ρωτήσω:

- αν το δέμα θα εμφανιστεί στο site των ΕΛΤΑ ή της USPS κατά την άφιξη του στην Ελλάδα και αν θα μπορώ να δω τις κινήσεις του δέματος στην Ελλάδα μέσω του site των ΕΛΤΑ

- αν ο ταχυδρόμος θα αφήσει ειδοποίηση ή αν θα αφήσει το δέμα στην είσοδο της πολυκατοικίας λόγω της μορφής του tracking number (UM)

- για το πόσες μέρες ακόμη θα πρέπει να περιμένω μέχρι να αρχίσω να ανησυχώ και να επικοινωνήσω με τον πωλητή ώστε να ρωτήσει τη USPS για το δέμα

 

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

 

Έχω ένα πακέτο το οποίο στάλθηκε από Αμερική με USPS. Με βάση το tracking number (UM089323923US) στο site της USPS, έχει φύγει από Αμερική στις 25/7. Από τότε έχουν περάσει 15 μέρες, δεν υπάρχει κανένα νέο σχετικά με την άφιξη του στην Ελλάδα και ανησυχώ.

Tο tracking number ξεκινάει από UM και τελειώνει σε US και βάζοντας το στο site των ΕΛΤΑ, το ιστορικό δεν είναι διαθέσιμο.

 

Βάσει των εμπειριών των μελών, θα ήθελα να ρωτήσω:

- αν το δέμα θα εμφανιστεί στο site των ΕΛΤΑ ή της USPS κατά την άφιξη του στην Ελλάδα και αν θα μπορώ να δω τις κινήσεις του δέματος στην Ελλάδα μέσω του site των ΕΛΤΑ

- αν ο ταχυδρόμος θα αφήσει ειδοποίηση ή αν θα αφήσει το δέμα στην είσοδο της πολυκατοικίας λόγω της μορφής του tracking number (UM)

- για το πόσες μέρες ακόμη θα πρέπει να περιμένω μέχρι να αρχίσω να ανησυχώ και να επικοινωνήσω με τον πωλητή ώστε να ρωτήσει τη USPS για το δέμα

 

Σας ευχαριστώ.

 

-Ειμαι σε ακριβως ιδια φαση απο Αμερικη απο τις 23-7 αλλα με UA αρχικα.

-99% θα εμφανιστει αλλα για πιο καλη ενημερωση βαζε τον αριθμο σε καποια σελιδα ή εφαρμογη σαν το 17track,parcel checker, κλπ.

Υπαρχει περιπτωση να παρει και ελληνικο αριθμο QA

-Ειδοποιηση αφηνουν συνηθως για τα συστημενα και τα δεματακια πoυ ειναι λιγο ογκωδη για να τα κουβαλησει ο ταχυδρομος.Aλλα δεν ειναι κανονας μιας και εχει τυχει να μου φερει-αφησει καποια λιγο πιο ογκωδη ή αντιστοιχα να παω εγω στα ΕΛΤΑ και να παραλαβω κατι πιο μικρο σχετικα σε ογκο και οχι συστημενο.

-Λογικα τα δεματα μας ειναι Ελλαδα και καποια στιγμη θα εμφανιστει μηνυμα οτι εκφορτωθηκαν και αναμενονται για παρουσιαση στο τελωνειο.

Απο Κινα σε ιδια φαση εκανε σχεδον 2 μηνες να εμφανιστει την Ελλαδα και στο δικτυο των EΛΤΑ.

 

Υπομονη.Πηγα ΕΛΤΑ 3 φορες και ειχε τραγικα πολυ κοσμο.Μου δωσανε αρθιμους τηλεφωνου της διανομης,μιας και ο ταχυδρομος απο εκει ξεκιναει αλλα δεν απαντησε ποτε κανενας.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

 

 

 

Έχω ένα πακέτο το οποίο στάλθηκε από Αμερική με USPS. Με βάση το tracking number (UM089323923US) στο site της USPS, έχει φύγει από Αμερική στις 25/7. Από τότε έχουν περάσει 15 μέρες, δεν υπάρχει κανένα νέο σχετικά με την άφιξη του στην Ελλάδα και ανησυχώ.

 

Tο tracking number ξεκινάει από UM και τελειώνει σε US και βάζοντας το στο site των ΕΛΤΑ, το ιστορικό δεν είναι διαθέσιμο.

 

 

 

Βάσει των εμπειριών των μελών, θα ήθελα να ρωτήσω:

 

- αν το δέμα θα εμφανιστεί στο site των ΕΛΤΑ ή της USPS κατά την άφιξη του στην Ελλάδα και αν θα μπορώ να δω τις κινήσεις του δέματος στην Ελλάδα μέσω του site των ΕΛΤΑ

 

- αν ο ταχυδρόμος θα αφήσει ειδοποίηση ή αν θα αφήσει το δέμα στην είσοδο της πολυκατοικίας λόγω της μορφής του tracking number (UM)

 

- για το πόσες μέρες ακόμη θα πρέπει να περιμένω μέχρι να αρχίσω να ανησυχώ και να επικοινωνήσω με τον πωλητή ώστε να ρωτήσει τη USPS για το δέμα

 

 

 

Σας ευχαριστώ.

Λοιπόν το δέμα βάση το tracking number του είναι απλό άρα δεν γίνεται να το παρακολουθήσεις.

Λογικά αυτό όταν με το καλό ανοιχτεί ο σάκος που είναι μέσα θα πάρει το tracking number QA...GR. Με αυτό παρακολουθείται αλλά εσύ δεν μπορείς να το κάνεις γιατί θα πρέπει πρώτα να πάρεις το ειδοποιητήριο που θα τον γράφει. Κωμικοτραγική κατάσταση. (Αν πάρει τελικά το ελληνικό tracking number παύει να θεωρείται απλό, οπότε ο ταχυδρόμος πρέπει να το εξασφαλίσει. Λογικά δεν θα αφήσει το δέμα, αλλά ειδοποιητηριο)

 

Στάλθηκε από το SM-A515F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω ένα δέμα από Γερμανία. Χθες το tracking μου έδειξε ότι έφτασε Ελλάδα. Θα ακολουθήσει μεγάλη διαδικασία μέχρι να το παραλάβω?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Με Deutsche Post πρόσφατα παρέλαβα μέσα σε 3 ημέρες από τη στιγμή που έφτασε Ελλάδα.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Έχει φύγει ενα πακετάκι (videogame) απο κατάστημα της Αγγλίας στις 17/07 με τελευταία ενημέρωση "ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ" και απο τότε, κοντά μήνας πλέον, κανένα update...

Όλες οι προ COVID παραγγελίες απο το ίδιο κατάστημα τις είχα σε κάτι λιγότερο απο μια εβδομάδα στα χέρια μου και δεν ξέρω αν θα πρέπει να ανησυχώ τόσο έπειδη έχει αργήσει αλλά δεν φαίνεται στο σύστημα να έχει περάσει απο άλλα στάδια;

Εντωμεταξύ προφανώς τελωνείο και τέτοια δεν παίζει σε αυτό και έχει σταλεί απο Royal Mail με "International Tracked".

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

Με Deutsche Post πρόσφατα παρέλαβα μέσα σε 3 ημέρες από τη στιγμή που έφτασε Ελλάδα.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

μία από τα ίδια τελικά και εγώ! Προχθές τη Δευτέρα έφτασε Αθήνα, σήμερα παρέλαβα από DHL. Ευτυχώς δεν μεσολάβησαν τα ΕΛΤΑ...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχει φύγει ενα πακετάκι (videogame) απο κατάστημα της Αγγλίας στις 17/07 με τελευταία ενημέρωση "ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ" και απο τότε, κοντά μήνας πλέον, κανένα update...

Όλες οι προ COVID παραγγελίες απο το ίδιο κατάστημα τις είχα σε κάτι λιγότερο απο μια εβδομάδα στα χέρια μου και δεν ξέρω αν θα πρέπει να ανησυχώ τόσο έπειδη έχει αργήσει αλλά δεν φαίνεται στο σύστημα να έχει περάσει απο άλλα στάδια;

Εντωμεταξύ προφανώς τελωνείο και τέτοια δεν παίζει σε αυτό και έχει σταλεί απο Royal Mail με "International Tracked".

 

Από Αγγλία περιμένω κι εγώ δεματακι από τις 10/6! Δεν είναι συστημένο οπότε η τύχη του αγνοείται!

Link to comment
Share on other sites

(Αν πάρει τελικά το ελληνικό tracking number παύει να θεωρείται απλό, οπότε ο ταχυδρόμος πρέπει να το εξασφαλίσει. Λογικά δεν θα αφήσει το δέμα, αλλά ειδοποιητηριο)

 

:cool: - παιζει ρολο και ο διανομεας,στην δουλεια μου σχεδον ολα τα μικρα απο ebay τα φερνει αυτος, σε αλλη περιοχη στο σπιτι μου σχεδον ολα τα αφηνει πισω και σου αφηνει ειδοποιηση (αναλογα την δουλεια και τα κεφια του δηλαδη).

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:cool: - παιζει ρολο και ο διανομεας,στην δουλεια μου σχεδον ολα τα μικρα απο ebay τα φερνει αυτος, σε αλλη περιοχη στο σπιτι μου σχεδον ολα τα αφηνει πισω και σου αφηνει ειδοποιηση (αναλογα την δουλεια και τα κεφια του δηλαδη).
Ναι το ξέρω...είναι σε τι ταχυδρόμο θα πέσεις και σε πόσους δρόμους πρέπει να παραδώσει.

 

Στάλθηκε από το SM-A515F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είδα προχτές τον ταχυδρόμο και με ενημέρωσε οτι η μέση αναμονή απο Αγγλία είναι 3 (!) μήνες ακόμα και για απλό φάκελο...

Ήξερα οτι η ολη κατάσταση έχει αλλάξει τα πράγματα αλλά οχι και έτσι! Εντωμεταξύ στην περίπτωση μου πρόκειται για preorder σε videogame που υποτίθεται το κάνεις για να το έχεις στα χέρια σου απο τους πρώτους και τελικά με βλέπω να το εχω τα Χριστούγεννα...

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

Επ'ουδενί δεν είναι 3 μήνες. Δεκάδες δέματα και απλά έχω παραλάβει από Αγγλία με το μέγιστο αριθμό των 20 ημερών για παράδοση στην επαρχία που βρίσκομαι.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Απο Αγγλια μια παραγγελια μου αργησε πολυ,πανω απο 50 ημερες και πηρα refund. Mια εβδομαδα μετα,ηρθε η παραγγελια αλλα τους ειπα οτι δεν θα την παραλαβω και θα την στειλουν πισω
Link to comment
Share on other sites

Επ'ουδενί δεν είναι 3 μήνες. Δεκάδες δέματα και απλά έχω παραλάβει από Αγγλία με το μέγιστο αριθμό των 20 ημερών για παράδοση στην επαρχία που βρίσκομαι.

Εννοείς μετά την καραντίνα? Γιατί και εγω όπως είπα το πολύ σε μια εβδομάδα τα είχα παραλάβει πάντα στην επαρχία (προ COVID, και με αυτή την λογική παράγγειλα και τώρα) αλλά τώρα είμαι σχεδόν στον μήνα (17/07) και το πακέτο φαίνεται απλά να έχει φύγει απο Αγγλία...

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς, πάντα μιλώντας για μετά την καραντίνα εποχή. Λαμβάνω τουλάχιστον 5 απλά ή δέματα την εβδομάδα από UK με Royal Mail.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Είδα προχτές τον ταχυδρόμο και με ενημέρωσε οτι η μέση αναμονή απο Αγγλία είναι 3 (!) μήνες ακόμα και για απλό φάκελο...

Ήξερα οτι η ολη κατάσταση έχει αλλάξει τα πράγματα αλλά οχι και έτσι! Εντωμεταξύ στην περίπτωση μου πρόκειται για preorder σε videogame που υποτίθεται το κάνεις για να το έχεις στα χέρια σου απο τους πρώτους και τελικά με βλέπω να το εχω τα Χριστούγεννα...

Στα τέλη Ιουλίου παρήγγειλα από Αγγλία και εγώ ένα βιντεοπαιχνίδι παλιό, για PS3, από ebay και μου ήρθε σε ακριβώς δύο εβδομάδες!

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς, πάντα μιλώντας για μετά την καραντίνα εποχή. Λαμβάνω τουλάχιστον 5 απλά ή δέματα την εβδομάδα από UK με Royal Mail.

Μάλιστα... Σαν πιο έμπειρος, γνωρίζεις μήπως αν το tracking των ΕΛΤΑ ενημερώνεται ή το αφήνουν στην τύχη του? Επίσης διάβασα σε προηγούμενα ποστ οτι κάποια παίρνουν Ελληνικό tracking, παίζει να έχει αλλάξει και το δικό μου γι' αυτό δεν ενημερώνεται? To tracking είναι της μορφής LPXXXXXXXXXGB απο Royal Mail International Tracked.

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... Σαν πιο έμπειρος, γνωρίζεις μήπως αν το tracking των ΕΛΤΑ ενημερώνεται ή το αφήνουν στην τύχη του? Επίσης διάβασα σε προηγούμενα ποστ οτι κάποια παίρνουν Ελληνικό tracking, παίζει να έχει αλλάξει και το δικό μου γι' αυτό δεν ενημερώνεται? To tracking είναι της μορφής LPXXXXXXXXXGB απο Royal Mail International Tracked.
Γενικά επικρατεί ένα μπάχαλο με τη Royal Mail. Κάποια αλλάζουν tracking number κι έρχονται με GLS.

Κάποια αλλάζουν tracking number κι έρχονται με ACS.

Κάποια δεν αλλάζουν tracking number κι έρχονται με ΕΛΤΑ.

Δε μπορώ να καταλάβω όμως με ποιο κριτήριο.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...