Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει κανείς θέμα με την αναζήτηση αποστολής στη ιστοσελίδα των ΕΛΤΑ;

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς θέμα με την αναζήτηση αποστολής στη ιστοσελίδα των ΕΛΤΑ;

 

Οντως δεν δουλευει σημερα για καποιο λογο. Ομως του ΕΛΤΑ Courier δουλευει κανονικα!

 

Προς ενημερωση ολων, σημερα μου ηρθαν 2 δεματακια απο Σιγκαπουρη, τα ειχα παραγγειλει 19/3. Εφτασαν Σιγκαπουρη 23/5 και μεχρι πριν μια βδομαδα τα ΕΛΤΑ μου ειχαν πει οτι δεν βλεπουν κλεισημο απο Σιγκαπουρη και να μην τα περιμενω! 1/8 εμφανιστηκαν Ελλαδα :lol:

 

VzFcbKB.png

 

Για καποιο λογο δουλευανε και Σαββατο και Κυριακη :blink:

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταιο 3μηνο έχω στείλει μερικά δέματα στις ΗΠΑ (γυρω στα 5-6), όλα τα παρέλαβε η USPS και όλα παραδόθηκαν εντός 1 μήνα στον παραλήπτη από την ημέρα που τα έδωσα εγώ στα ΕΛΤΑ. Εκκρεμεί ένα που δεν έχει σκαναριστεί ακόμα στις ΗΠΑ. Έφυγε από Ελλάδα πριν 10 μέρες. Γενικά, από τη στιγμή που θα σκαναριστεί στις ΗΠΑ, εντός 4-5 εργάσιμων πάντα παραδίδεται στο παραλήπτη, τουλάχιστον στις δικές μου περιπτώσεις.

 

Κατά τα άλλα πάλι ξάπλα η υπηρεσία αναζήτησης αποστολής των ΕΛΤΑ. Η παλαιά σελίδα, ασυζητιτί πιο σταθερή και βολική.

Μάγκας αυτός που κάνει το monitoring της ιστοσελίδας (αν είναι up and running δηλαδή) και μάγκας κι αυτός που έχει την υποστήριξη της ιστοσελίδας...

 

edit: Επειδή τους έψαξα στη διαύγεια, το κουστούμι στον Έλληνα φορολογούμενο για την "συντήρηση" της ιστοσελίδας πάει 7.300/μήνα πάγιο + 26 ευρώ η κάθε επιπλέον ώρα πέραν των 20 ωρών/μήνα.

https://diavgeia.gov.gr/decision/view/%CE%A8%CE%95%CE%9D6%CE%9F%CE%A1%CE%A12-%CE%925%CE%97

 

Μια χαρούλα.

Κατα τα αλλα, θα αρχισουν την γκρινια οταν τους πουλησει.

 

Sent from my LEX820 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση. Είχα παραγγείλει κάτι από Αγγλία μέσω ΕΒΑΥ και δεν ήρθε το δέμα μέχρι και μια βδομάδα μετά τις προθεσμίες που έλεγε. Πήρα refund αλλά ξαφνικά ήρθε ειδοποίηση από ΕΛΤΑ γι αυτό το δέμα μάλλον (δεν είχε tracking number). O πωλητής μου είπε ότι δεν μπορώ να του επιστρέψω τα λεφτά γιατί θα έχει κυρώσεις. Τι να κάνω; να τ αφήσω να επιστραφεί πίσω; να το παραλάβω και να μιλήσω με ΕΒΑΥ για επιστροφή χρημάτων σ αυτόν; να το παραλάβω και να το στείλω μόνος πίσω; τραγικά πράγματα στα ΕΛΤΑ-Τελωνείο. Αλλά πράγματα μεταγενεστερης παραγγελίας από Κίνα έρχονται και άλλα παλιότερα είναι κολλημένα κάπου.
Link to comment
Share on other sites

:blink: - ηρθε δεμα με tracking number το οποιο δεν αναγνωριζει το συστημα τους (!) αν και το γραφει επανω

 

Παραγγελνω ανταλλακτικο μηχανης απο καταστημα αττικης,μου στελνει email ο ανθρωπος πως ειναι το ΝΑ210******GR αλλα στο site των Elta Courier ΔΕΝ εβγαινε,ανησυχησα αλλα την επομενη με πηραν οι ιδιοι τηλεφωνο πως εχω να παραλαβω δεμα,παω σημερα το παιρνω και με εκπληξη βλεπω στο συνοδευτικο επανω το ΝΑ210******GR το οποιο και σημερα ΔΕΝ βγαινει στο συστημα τους:

 

Δεν υπάρχει καταχώριση για τον αριθμό ΝΑ210******GR

 

εχει τυχει σε κανεναν απο εσας? αμα δεν με επαιρναν τηλεφωνο τα τσακωνομουν με τον ανθρωπο πως μου εδωσε λαθος αριθμο κλπ, μα τι γινεται επιτελους?

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:blink: - ηρθε δεμα με tracking number το οποιο δεν αναγνωριζει το συστημα τους (!) αν και το γραφει επανω

 

Παραγγελνω ανταλλακτικο μηχανης απο καταστημα αττικης,μου στελνει email ο ανθρωπος πως ειναι το ΝΑ210******GR αλλα στο site των Elta Courier ΔΕΝ εβγαινε,ανησυχησα αλλα την επομενη με πηραν οι ιδιοι τηλεφωνο πως εχω να παραλαβω δεμα,παω σημερα το παιρνω και με εκπληξη βλεπω στο συνοδευτικο επανω το ΝΑ210******GR το οποιο και σημερα ΔΕΝ βγαινει στο συστημα τους:

 

Δεν υπάρχει καταχώριση για τον αριθμό ΝΑ210******GR

 

εχει τυχει σε κανεναν απο εσας? αμα δεν με επαιρναν τηλεφωνο τα τσακωνομουν με τον ανθρωπο πως μου εδωσε λαθος αριθμο κλπ, μα τι γινεται επιτελους?

Ότι σου πει ο πωλητής.

Εγώ θα τον πλήρωνα μέσω paypal χωρίς να περάσω από το σύστημα του ebay.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθε ένα δεματακι το οποίο έχω πάρει αρχές Δεκέμβριου...
είχε ενεργό tracking number?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 24-06-2020 10:05 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ

 

εχω παρει βεβαια refund αλλα τα παλικαρακια ειναι απιστευτα.....

αρε τζαμπα ενσημο....

Link to comment
Share on other sites

:blink: - ηρθε δεμα με tracking number το οποιο δεν αναγνωριζει το συστημα τους (!) αν και το γραφει επανω

 

Παραγγελνω ανταλλακτικο μηχανης απο καταστημα αττικης,μου στελνει email ο ανθρωπος πως ειναι το ΝΑ210******GR αλλα στο site των Elta Courier ΔΕΝ εβγαινε,ανησυχησα αλλα την επομενη με πηραν οι ιδιοι τηλεφωνο πως εχω να παραλαβω δεμα,παω σημερα το παιρνω και με εκπληξη βλεπω στο συνοδευτικο επανω το ΝΑ210******GR το οποιο και σημερα ΔΕΝ βγαινει στο συστημα τους:

 

Δεν υπάρχει καταχώριση για τον αριθμό ΝΑ210******GR

 

εχει τυχει σε κανεναν απο εσας? αμα δεν με επαιρναν τηλεφωνο τα τσακωνομουν με τον ανθρωπο πως μου εδωσε λαθος αριθμο κλπ, μα τι γινεται επιτελους?

Ναι, μου έχει συμβεί. Ουσιαστικά έγινε όλη η μεταφορά χωρίς να υπάρξει ενδοδιακίνηση. Κάπου τους ξέπεσε και δε σκαναρίστηκε σε κανένα σταθμό.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Γουόου και εγώ παρέλαβα σήμερα πακετάκι που ξεκίνησε το ταξίδι του από την Κίνα στις 30 Μαρτίου. Το τρακινγκ φαινόταν μόνο στο elta courier, στο κανονικό ούτε λόγος.

 

ΥΓ: εννοείται ότι τα άλλα που φτάσανε αερολιμένα Αθηνών στις 20-7 (από Ολλανδία παρακαλώ), ακούνητα... -_-

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πως τα βλέπετε ρε παιδιά, έχω ελπίδες να παραλάβω τίποτα από αυτά;;

 

Περισσότερο για τις δύο CPU με νοιάζει (η μία από Κίνα και η άλλη από Σλοβενία)

 

0660c38ded529efe5c7aaebb466f0d71.jpg

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ήταν σημαδιακή η ανάρτηση μου, τα 4 πρώτα ήρθαν όλα σήμερα.... Από 140 έως 60 μέρες πίσω παραγγελίες....

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Ήρθαν και εμένα δύο παραγγελίες από Κίνα από μέσα Ιουνίου! Ήμαστε σε καλό δρόμο!

 

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ότι σου πει ο πωλητής.

Εγώ θα τον πλήρωνα μέσω paypal χωρίς να περάσω από το σύστημα του ebay.

 

:rolleyes: - Αττικη φιλε μου ηταν το μαγαζι και το εστειλε Αθηνα μεσω Elta Courier με χρεωση μεταφορικων δικη μου να το παραλαβω απο υποκαταστημα τους,ακομη και σημερα που το εχω παραλαβει δοκιμαζω το tracking number που γραφει το αποδεικτικο τους και ΔΕΝ το αναγνωριζει η αναζητηση τους (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

2 από τα 6 πακέτα (το ένα περίμενε τελωνείο από 24/06, το άλλο από 03/07) ξεκόλλησαν από ΚΑΤ:

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 07-08-2020 16:20 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα ένα δεματακι ξεκόλλησε την 7-8-2020 και έφτασε Ελλάδα. Φαινόταν από 14-6-2020 να έφυγε από αεροδρόμιο της Κίνας. Ή κάποιος υπάλληλος γύρισε από άδεια και τα προχώρησαν ή έτυχε. Πάντως, ολοιδιες παραγγελίες μεταγενεστερης της δικής μου (λάμπες αυτοκινητου Led) από τον ίδιο προμηθευτή του ebay, στην Κοζάνη έφτασε εδώ και ένα μήνα και άλλη μια έφτασε Αθήνα την προηγούμενη εβδομάδα. Εγώ παρήγγειλα πρώτος και πήρα το μπαούλο ως τώρα (Θεσσαλονίκη είμαι). Γενικά γίνεται χαμός και δεν βγάζεις άκρη πως λειτουργουν
Link to comment
Share on other sites

Για να στείλω ένα δέμα βάρος 18 κιλών και διαστάσεων 100 cm x40 x 50, θα πρέπει να το πάω στα ΕΛΤΑ ή στα ΕΛΤΑ courier?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Με τα ΕΛΤΑ στοιχίζει 19,50 ευρώ και έχει παράδοση σε 3 ημέρες στο γραφείο.

Με το Courier θα πάει στην πόρτα του Πελάτη με 40 ευρώ πόρτα πόρτα ή 24 ευρώ θυρίδα -Θυρίδα

Δες και εδώ τον τιμοκατάλογο courier που διαφοροποιείται ανάλογα τον προορισμό.

https://www.elta-courier.gr/static/pdf/porta-porta-esoteriko-01.06.2019.pdf

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος αν είναι εφικτή η αποστολή laptop με ΕΛΤΑ προς Γερμανία; Όλες οι εταιρίες courier μου είπαν πως απαγορεύεται η αποστολή αντικειμένων με μπαταρία (λόγω της μπαταρίας).
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος αν είναι εφικτή η αποστολή laptop με ΕΛΤΑ προς Γερμανία; Όλες οι εταιρίες courier μου είπαν πως απαγορεύεται η αποστολή αντικειμένων με μπαταρία (λόγω της μπαταρίας).
Μπορείς αλλά πρέπει εσύ να το εξασφαλίσεις. Να φτιάξεις δηλαδή την συσκευασία ώστε να μην πάθει ζημιά. Δεν το αναλαμβάνει ο ελτά και δεν αποζημιώνεσαι αν πάθει κάτι.

 

Στάλθηκε από το SM-A515F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος αν είναι εφικτή η αποστολή laptop με ΕΛΤΑ προς Γερμανία; Όλες οι εταιρίες courier μου είπαν πως απαγορεύεται η αποστολή αντικειμένων με μπαταρία (λόγω της μπαταρίας).

 

 

Κοίταξε μία εδώ για το τι μπορείς να στείλεις με κούριερ.

https://www.ups.com/assets/resources/media/el_GR/pack_ship_batteries.pdf

 

Ισως ενα τήλ να βγάλεις άκρη.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολλά χρόνια με 17Track βρήκα εφαρμογή να την αντικαταστήσω.

 

Πολύ πιο όμορφο UI, με τα logos των εταιριών μεταφοράς, εμφανίζει πόσες μέρες βρίσκεται καθοδόν, καθώς και τραβάει αυτόματα τις αγορές από το Aliexpress με τις εικόνες τους κι έχουμε άμεση αναγνώριση.

 

1Track

https://play.google.com/store/apps/details?id=one.track.app

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αυτό το πακέτο πως το βλέπουμε σε tracking;

 

EE10008701487900001030003D0N

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...