Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα εγώ πάλι περιμένω ένα πακέτο (αθλητικά παπούτσια ) που έχει σταλεί με post nl το ζήτημα είναι ότι έχει φτάσει Ελλάδα αλλά έχει κολλήσει στο ΚΑΤ τι γίνεται τώρα; το πακέτο έφτασε στις 27-6 και η τελευταία ενημέρωση είναι αυτή.

Εκφόρτωση από μεταφορικο μέσο Ελλάδα αερολιμένας Αθηνών (κατ).

Link to comment
Share on other sites

Η Πολιτική της Ευρωπαϊκής Ένωσης είναι να ανασχεθεί η Κινεζική εμπορική δραστηριότητα.

Άρα οι Ευρωπαϊκοί θεσμοί την σαμποτάρουν με πολλούς τρόπους.

 

Δεν φταίνε τα ΕΛΤΑ.

 

Ο Καπιταλισμός φταίει.

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πήρα ένα ψιλολόι από τον BG σε καμιά 25αριά μέρες.Λογικός χρόνος.

Και κάτι άλλο,το priority του GearBest είναι όπως του BG;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Η Πολιτική της Ευρωπαϊκής Ένωσης είναι να ανασχεθεί η Κινεζική εμπορική δραστηριότητα.

Άρα οι Ευρωπαϊκοί θεσμοί την σαμποτάρουν με πολλούς τρόπους.

 

Δεν φταίνε τα ΕΛΤΑ.

 

Ο Καπιταλισμός φταίει.

 

Και οι καθυστερήσεις από USA πάλι ο καπιταλισμός φταίει που είναι εμπορικοί σύμμαχοι?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Παρόλαυτα,ποια είναι η διαδικασία μετά το ΚΑΤ; Τα ΕΛΤΑ μου είπαν ότι μπορεί να μείνει εκεί μέχρι 23 μέρες. Ρωτάω γιατί έχουν περάσει πάρα πολλές μέρες και ο προμηθευτής είναι διατεθειμένος να μου επιστρέψει τα χρήματα μου. Να κάνω refund η να περιμένω; Τι λέτε;
Link to comment
Share on other sites

Παρόλαυτα,ποια είναι η διαδικασία μετά το ΚΑΤ; Τα ΕΛΤΑ μου είπαν ότι μπορεί να μείνει εκεί μέχρι 23 μέρες. Ρωτάω γιατί έχουν περάσει πάρα πολλές μέρες και ο προμηθευτής είναι διατεθειμένος να μου επιστρέψει τα χρήματα μου. Να κάνω refund η να περιμένω; Τι λέτε;

 

Αφού έχει έρθει στη χώρα προορισμού το δέμα, δεν μπορείς να ζητήσεις επιστροφή χρημάτων.

Θα περιμένεις να παραλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

Και οι καθυστερήσεις από USA πάλι ο καπιταλισμός φταίει που είναι εμπορικοί σύμμαχοι?

 

Τι να σου πω... Με Ταχυδρομείο από ΗΠΑ, σε 12 μέρες μου ήρθε μια παλιά VLB κάρτα που περίμενα τον Ιούνιο. Την είχα αγοράσει τέλη Μάη.

 

Ήταν συστημένο και express.

 

Στα ΕΛΤΑ υπάρχει και άλλο θέμα.

 

Θέλουν να τα απαξιώσουν τελείως και να τα ιδιωτικοποιήσουν.

 

Να στέλνεις με ιδιώτες από Λάρισα στην Αθήνα και να το παραλαμβάνουν μετά από 4 εργάσιμες. Να στέλνεις με ΕΛΤΑ courier εν μέσω πανδημίας και να το παραλαμβάνει την αμέσως επόμενη.

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Ήμουν έτοιμος να πω ότι δεν δουλεύει σωστά η σελίδα των ΕΛΤΑ.

Μόλις μπήκα ΕΛΤΑ Courier και παίζει μια χαρά:D

 

;) - για τα ΕλΤα τα απλα σου εγραψε το παιδι (των ΕλΤα Courier δουλευε και δουλευει)

https://itemsearch.elta.gr/#Search

ειχαν προβλημα μεχρι προσφατα,δεν εβγαινε ακρη.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

....Να στέλνεις με ΕΛΤΑ courier εν μέσω πανδημίας και να το παραλαμβάνει την αμέσως επόμενη.

 

Όντως ισχύει απο Αθήνα - Μυτιλήνη έκανε μία μέρα ούτε tracking δεν πρόλαβα να τσεκαρω ήρθε το δέμα

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πήρα ένα ψιλολόι από τον BG σε καμιά 25αριά μέρες.Λογικός χρόνος.

Και κάτι άλλο,το priority του GearBest είναι όπως του BG;

 

Εμένα παραγγελία στις αρχές Ιουνίου με priority line gearbest έκανε περίπου 25-30 μέρες μέσω Βελγίου και φυσικά χωρίς τελωνείο

Link to comment
Share on other sites

Εχω δεμα απο εξωτερικο, που εχει φτασει Ελλαδα, απο τις 20 Ιουνιου! Κατω των 22 ευρω!

Ενα μηνα μετα, παραμενει κολλημενο, και φυσικα δεν εχω παραλαβει.

Μετα μας φταει η Κινα, και ο κορονοϊος....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην ομαδα,οπως θα δειτε εκανα μια παραγγελια απο BG 7/7,φαινεται να κινειται καλα αλλα σημερα μου εμφανισε το τελευταιο οτι εχει φτασει στον προορισμο του που θα επρεπε να ειναι η ολλανδια και απο εκει με Postnl για Ελλαδα αλλα εμενα στο parcelapp μου βγαζει αυτο:

 

United Kingdom

FLYT -> Greece

--------------------------------------------------

10 Jul 2020

18:07

Arrived at destination country FLYT EXPRESS

10 Jul 2020

09:13

Departed from original country FLYT EXPRESS

10 Jul 2020

01:46

The item is pre-advised to PostNL POSTNL - NETHERLANDS POST

10 Jul 2020

01:46

The item is pre-advised to PostNL FLYT EXPRESS

09 Jul 2020

09:20

Item in transit

Europe Processing center

FLYT EXPRESS

09 Jul 2020

03:19

Item dispatched. PKG#:PKG10901327

Europe Processing center

FLYT EXPRESS

08 Jul 2020

15:22

Item in transit

Europe Processing center

FLYT EXPRESS

08 Jul 2020

15:19

Item received

Europe Processing center

Link to comment
Share on other sites

Είναι απαράδεκτοι.ενω βλέπουν ότι υπάρχει μεγάλο θέμα δεν προχωρούν ούτε σε εποχικές προσλήψεις να βοηθηθούνε και αυτοί και να φάει κάποιος άνθρωπος ψωμί.

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Εχω δεμα απο εξωτερικο, που εχει φτασει Ελλαδα, απο τις 20 Ιουνιου! Κατω των 22 ευρω!

Ενα μηνα μετα, παραμενει κολλημενο, και φυσικα δεν εχω παραλαβει.

Μετα μας φταει η Κινα, και ο κορονοϊος....

karib δεν είσαι ο μόνος που την πάτησε.

Οι καθυστερήσεις πλέον στη διαχείρηση των small packets από τα ΕΛΤΑ είναι τραγικές. Μάσκες προστασίας ΚΝ95, αξίας κάτω από 22€, έφτασαν στην Ελλάδα 1 Ιουνίου 2020. Ο σάκκος εκφορτώθηκε από ΕΛΤΑ 24 Ιουνίου και ως σήμερα 13 Ιουλίου δεν έχει απολύτως καμία κίνηση στο tracking των ΕΛΤΑ. Απαράδεκτο.

Link to comment
Share on other sites

karib δεν είσαι ο μόνος που την πάτησε.

Οι καθυστερήσεις πλέον στη διαχείρηση των small packets από τα ΕΛΤΑ είναι τραγικές. Μάσκες προστασίας ΚΝ95, αξίας κάτω από 22€, έφτασαν στην Ελλάδα 1 Ιουνίου 2020. Ο σάκκος εκφορτώθηκε από ΕΛΤΑ 24 Ιουνίου και ως σήμερα 13 Ιουλίου δεν έχει απολύτως καμία κίνηση στο tracking των ΕΛΤΑ. Απαράδεκτο.

 

Θα "κατασχέθηκαν"...

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Σας γράφω κυρίως για να παρω κουράγιο. Εγώ έκανα παραγγελία από Amazon Αμερικής 12/5 με απλη αποστολη δυστυχώς ακόμα τίποτα. Ένα συλλεκτικό βιβλίο ήταν και δυστυχώς με τις δουλειές δεν ζήτησα refund γιατί φαντάστηκα θα υπάρξει μια "μικρή" καθυστέρηση έτσι και αλλιώς λόγο covid. Επικοινώνησα με μια εταιρεία imex φαντάζομαι συνεργάτες της Amazon και ενημερώθηκα ότι έφυγαν από Αμερική 15/5. Λέτε θα έρθουν ; Από Αγγλία παλιοτερα δεν είχα θέμα μου το έφερε ο ταχυδρόμος των ΕΛΤΑ στο μαγαζί (επαρχία)
Link to comment
Share on other sites

Ορίστε 3 μηνάκια και ακόμη δεν έχει ανοιχτεί ο σάκος στο τελωνείο. Δέμα αξίας 15€.

 

Screenshot-1.png

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Είναι απαράδεκτοι.ενω βλέπουν ότι υπάρχει μεγάλο θέμα δεν προχωρούν ούτε σε εποχικές προσλήψεις να βοηθηθούνε και αυτοί και να φάει κάποιος άνθρωπος ψωμί.

 

:worry: - σε εμας εχουν φορτωσει την δουλεια δυο ατομων σε ενα αρα καταλαβαινεις τι γινεται (!) λεφτα για Golden Boys (πχ στην ΔΕΗ συν bonus,αμαξι,δωροκαρτες κλπ) εχει το κρατος αλλα για κανεναν ταχυδρομο δεν περισσευουν (μην ξεχνας εχουν και τοσα επιδοματα αν δωσουν σε λαθρο ντε)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Εχω δεμα απο εξωτερικο, που εχει φτασει Ελλαδα, απο τις 20 Ιουνιου! Κατω των 22 ευρω!

Ενα μηνα μετα, παραμενει κολλημενο, και φυσικα δεν εχω παραλαβει.

Μετα μας φταει η Κινα, και ο κορονοϊος....

 

μια απ τα ιδια φιλε... ή πιο σωστα πεντε

κι η απαξιωση των ελτα συνεχίζεται... σε ποιον να τα χουν τάξει αραγε?

Link to comment
Share on other sites

Αποστολές απο 17/6, 21/6, 23/6 βρίσκονται στο ''εκφόρτωση απο μεταφορικό μέσο'' και περιμένουμε...

Αποστολές που είναι ήδη τελωνείο εδω και καιρό, ακόμα περιμένουμε να ξεμπλοκάρουν να προχωρήσουν....

Αποστολή που έφτασε 11/7 αεροδρόμιο, σήμερα κλείνει απο αεροδρόμιο και προχωράει...

 

δε περιγράφω άλλο...

Link to comment
Share on other sites

30-6 Brooklyn USA

02-07 Germany

07-07 αποστολή από Γερμανία

14-07 Φινλανδία

Όλη την Ευρώπη θα περάσει ρε παιδιά?αποστολη με Dhl e-commerce. Από USA.και 15 δολλρια μεταφορικά.ωραιιααααφακελος 123 γραμμάρια.

Φαντάσου να μπει και Ελλάδα

Από Σεπτέμβριο το βλέπω να παραλαμβάνω.Αισχος.

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 24-06-2020 10:05 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

 

Έχει μείνει εκεί από 24/06 μικρό πακέτο από AliExpress. Είναι normal αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

για να δώσω κουράγιο σε μερικούς νομίζω ότι η κατάσταση έχει καλυτερέψει πάντως σε σχέση με τις μέρες του lockdown.

Παρατήρησα ότι το postnl και dhl έχουν αρχίσει και κάνουν καλύτερους χρόνους.

Το θέμα των ΕΛΤΑ είναι από μόνο του ένα πρόβλημα αλλά και εκεί αρχίζει και γίνεται καλύτερη η κατάσταση.

 

Συγκεκριμένα παρέλαβα από Banggood το Oneplus 8 σε λιγότερο από 3 εβδομάδες κάτι που τον Απρίλιο και τον Μαίο φάνταζε σενάριο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

για να δώσω κουράγιο σε μερικούς νομίζω ότι η κατάσταση έχει καλυτερέψει πάντως σε σχέση με τις μέρες του lockdown.

 

Παρατήρησα ότι το postnl και dhl έχουν αρχίσει και κάνουν καλύτερους χρόνους.

 

Το θέμα των ΕΛΤΑ είναι από μόνο του ένα πρόβλημα αλλά και εκεί αρχίζει και γίνεται καλύτερη η κατάσταση.

 

 

 

Συγκεκριμένα παρέλαβα από Banggood το Oneplus 8 σε λιγότερο από 3 εβδομάδες κάτι που τον Απρίλιο και τον Μαίο φάνταζε σενάριο...

Παραγγελία 28 Μαΐου και σε 20 μέρες είχα παραλάβει. Κινητό με DHL Paket και θήκη με Nl Post.

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...