Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδια ειχα παραγγειλει κατι led λαμπες μικρες! Μου στελνουν το πρωτο πακετο το οποιο δεν εφτασε ποτε λογω κορονοιου! Μου στελνουν δευτερο πακετο στις 23/05/2020!! Περνω στα ΕΛΤΑ και μου λένε αφου δεν. Ηρθε μεχρι τωρα να μην το περιμένω! Ειναι λογικο! Αυτο ειναι το tracking! RB927745002SG

 

http://i.imgur.com/uoDDA0G.png

 

Ακριβως τα ιδια, εμενα ξεκινησαν τον Μαρτιο και ακομα τιποτα. Ενας συμφορουμιτης στο Insomnia με ακριβως ιδια ημερομηνια απο Σιγκαπουρη και εφτασαν Ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

Παρομοίως από 25-5...ίδιο στάτους..

Αγορά από alie αρχές Απριλίου..

http://i.imgur.com/uoDDA0G.png

 

Ακριβως τα ιδια, εμενα ξεκινησαν τον Μαρτιο και ακομα τιποτα. Ενας συμφορουμιτης στο Insomnia με ακριβως ιδια ημερομηνια απο Σιγκαπουρη και εφτασαν Ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

Πως κάνετε έτσι ρε παιδιά;

 

Νοέμβριο του 2005 παραγγέλνω ένα cooler για τον Athlon XP από ΗΠΑ, γιατί Ευρώπη δεν το έβρισκα, μέσω eBay, τότε ήταν πάμφθηνα, ήταν μεγάλη η διαφορά της ισοτιμίας ευρώ δολλαρίου, υπέρ του ευρώ, έφυγε την επόμενη από τον πωλητή και....

 

Αφίχθη στην Λάρισα...

 

Τέλη Ιουνίου του 2006... Παρακαλώ!

 

Χάθηκε σε κάποιο ευρωπαϊκό αεροδρόμιο για μήνες!

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Τι μορφής ήταν το barcode;

Από τι γράμματα ξεκινούσε και τελείωνε;

Έτσι όπως βλέπω την πορεία του, το αντικείμενο διαχειρίζεται σαν συστημένο! Άρα δεν έπρεπε να παραδοθεί χωρίς υπογραφή. Θα πρέπει να ρωτήσεις ποιος το παρέλαβε!

Είναι λάθος τους αν το άφησαν σαν απλό.

 

κανονικό 13 ψηφία άρχιζε απο LT 0000 και τελείωνε σε NL

Link to comment
Share on other sites

:blink: - ερχεται δεματακι το οποιο δεν αναγνωριζεται απο καμια μεταφορικη,ουτε απο εκει που ξεκινησε ουτε απο τα ΕλΤα που θα μου το φερουν (!)

ειχα παραγγειλει τελη μαρτιου απο ισπανια,επεσε ο κορονοϊος στην μεση και η υποθεση κολλησε,τον μαϊο μου λενε πως τελικα το εστειλαν με κωδικο RF2004******ES και αμεσως το μυαλο μου πηγε στα ισπανικα ''ΕλΤα'' την Correos αμ ελα ομως που δεν το αναγνωριζε το συστημα τους

I do not recognize the code entered. Please check that you are entering the correct code.

και απο ψαξιμο σε διαφορα site αναζητησης εβλεπα κατι του στυλ

No information about your package. Package has not been sent yet or you entered invalid tracking number.

εν τω μεταξυ επικοινωνια με το καταστημα σε επιπεδο ''Μηδεν'',δεν απαντουσαν στα mail μου ουτε στο εσωτερικο συστημα που εχουν να αφηνεις μηνυμα,λεω μεσα μου παει την πατησαμε εχασα τα λεφτα μου.

Φευγω για διακοπες και μολις γυριζω βλεπω με αυτο (!) το συνοδευτικο πως εχω ειδοποιηση απο τα ΕλΤα για συστημενο δεμα,καλα βρε παιδια πως ξεκινησε απο ισπανια ως εδω χωρις να μην υπαρχει πουθενα μια καταγραφη; δηλαδη αμα το τσεπωνε καποιος που να εβγαζα ακρη; τι σοϊ δεματακι ''φαντασμα'' ειναι αυτο;

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

"The item is being held, addressee being notified"

 

Γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να σημαίνει αυτό;

Παλιά έβγαζε μήνυμα "Notification..." χωρίς held κτλπ.

Πάντα στο ενδεχόμενο που σημαίνουν το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Στην δική μου περίπτωση σήμαινε ότι ήταν στο Κ. Δ. των ΕΛΤΑ, αλλά είχε ειδοποιηθεί το ταχυδρομείο μου και μου άφησε ειδοποίηση παραλαβής. Την επόμενη εργάσιμη το δέμα πήγε στο ταχυδρομείο και ήταν διαθέσιμο για παραλαβη.

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα, έχω διάφορα που περιμένω απο Ali και Banggood . Μερικά απο αυτά έχουν φτάσει στο αεροδρόμιο απο τις 17/6 και η μόνη πληροφορία που έχει είναι ''εκφόρτωση απο μεταφορικό μέσο''

ΠΟΣΟ ακόμη ρε ****** μου.... ΠΟΣΟ? να ανησυχω? η αξία είναι αστεία για δασμούς κλπ

 

επίσης μια πληροφορία σχετικά με το ALI, λόγω ιού και έλλειψης πτήσεων, τα στέλνουν με τρένο μέσα απο τη Μογγολία/Καζακστάν/Λιθουανία πρίν φτάσει Ευρώπη και απο κεί συνεχίσει το ταξίδι....

 

μπορείτε να βλέπετε εδω πληροφορίες σχετικά

https://track-chinapost.com/

Link to comment
Share on other sites

Στην δική μου περίπτωση σήμαινε ότι ήταν στο Κ. Δ. των ΕΛΤΑ, αλλά είχε ειδοποιηθεί το ταχυδρομείο μου και μου άφησε ειδοποίηση παραλαβής. Την επόμενη εργάσιμη το δέμα πήγε στο ταχυδρομείο και ήταν διαθέσιμο για παραλαβη.

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

Οπότε αφού εμένα δεν έχει έρθει ειδοποίηση...περιμένω...
Link to comment
Share on other sites

Οπότε αφού εμένα δεν έχει έρθει ειδοποίηση...περιμένω...
Αύριο ή μεθαύριο θα λάβεις ειδοποίηση.

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα, έχω διάφορα που περιμένω απο Ali και Banggood . Μερικά απο αυτά έχουν φτάσει στο αεροδρόμιο απο τις 17/6 και η μόνη πληροφορία που έχει είναι ''εκφόρτωση απο μεταφορικό μέσο''

ΠΟΣΟ ακόμη ρε ****** μου.... ΠΟΣΟ? να ανησυχω? η αξία είναι αστεία για δασμούς κλπ

 

επίσης μια πληροφορία σχετικά με το ALI, λόγω ιού και έλλειψης πτήσεων, τα στέλνουν με τρένο μέσα απο τη Μογγολία/Καζακστάν/Λιθουανία πρίν φτάσει Ευρώπη και απο κεί συνεχίσει το ταξίδι....

 

μπορείτε να βλέπετε εδω πληροφορίες σχετικά

https://track-chinapost.com/

 

καμιά βοήθεια κανείς;;;;

 

Απο οτι φαίνεται το σάιτ των ΕΛΤΑ είναι σε αναβάθμιση, εχθές το τράκινγκ του σάιτ δούλευε, σήμερα δε δείχνει καμία πληροφορία για σχεδόν καμιά αποστολή μου..

 

το νέο τράκινγκ

 

https://itemsearch.elta.gr/el-GR#Search

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από Ali 11/3 μια τεράστια λάμπα ταβανιού RGB κουτί περίπου 40x40cm, με πήραν σήμερα από τα ΕΛΤΑ να μου ότι την ήταν κάπου παραχωμένη και τώρα την βρήκαν, να πάω να παραλάβω..

Επίσης βλέπω (στο νέο σάιτ που μας έστειλε ο Fou_Zou και τον ευχαριστώ) ένα δέμα Μαρτίου, που αρχίζει να κινείται στο τελωνείο...

Καλά πάμε!

 

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε το style του ΕΛΤΑ tracking και τώρα είναι πολύ περίεργο το να βάλεις multiple νούμερα. Άσε που άλλαξε και το API και έσπασαν όλα τα alternative sites. (Αν και θα φτιάξει σε λίγο αυτό λογικά)

 

Βασικά σε όλα τα νούμερα που βάζω είναι κενό το tracking. Θα δω τις επόμενες ημέρες τι γίνεται...

Edited by jpegxguy
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω παραγγείλει από Κίνα στις 15/4 και η τελευταία ενημέρωση που έχω από το tracking είναι "AMS, Arrived at OE" στις 7/5. Τα ΕΛΤΑ στο tracking με ενημερώνουν "ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ". Υπάρχει τρόπος να δω που τελικά είναι το δέμα μου;
Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε το style του ΕΛΤΑ tracking και τώρα είναι πολύ περίεργο το να βάλεις multiple νούμερα. Άσε που άλλαξε και το API και έσπασαν όλα τα alternative sites. (Αν και θα φτιάξει σε λίγο αυτό λογικά)

 

Βασικά σε όλα τα νούμερα που βάζω είναι κενό το tracking. Θα δω τις επόμενες ημέρες τι γίνεται...

 

Εναλλακτικά μπορείς να δεις στο tracking των ΕΛΤΑ Courier.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω παραγγείλει από Κίνα στις 15/4 και η τελευταία ενημέρωση που έχω από το tracking είναι "AMS, Arrived at OE" στις 7/5. Τα ΕΛΤΑ στο tracking με ενημερώνουν "ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ". Υπάρχει τρόπος να δω που τελικά είναι το δέμα μου;

 

Αυτό που μπορώ να πω είναι ότι το "Arrived at OE" σημαίνει, μάλλον, ότι έφτασε στη σημείο αναχώρησης για το εξωτερικό (OE= office of exchange).

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έφτασαν δύο πακέτα από AliExpress που είχα παραγγείλει τον Μάϊο. Μια παραγγελία του Μαρτίου άφαντη. Ελπίζω να ξεκολλήσει και αυτή κάποια στιγμή.
http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε το style του ΕΛΤΑ tracking και τώρα είναι πολύ περίεργο το να βάλεις multiple νούμερα. Άσε που άλλαξε και το API και έσπασαν όλα τα alternative sites. (Αν και θα φτιάξει σε λίγο αυτό λογικά)

 

Βασικά σε όλα τα νούμερα που βάζω είναι κενό το tracking. Θα δω τις επόμενες ημέρες τι γίνεται...

 

Εναλλακτικά μπορείς να δεις στο tracking των ΕΛΤΑ Courier.

 

Ήμουν έτοιμος να πω ότι δεν δουλεύει σωστά η σελίδα των ΕΛΤΑ.

Μόλις μπήκα ΕΛΤΑ Courier και παίζει μια χαρά:D

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα σήμερα έφτασαν από Κίνα δύο εμφανίσεις της Grande Italia από το Μουντιάλ του 1994. Είχαν φύγει από Κίνα στις 18 του Μάη...

Άρα άνοιξαν οι ουρανοί με Κίνα.

 

Τώρα να δω πότε θα μου αφιχθούν κάτι παλιοί ide σκληροί για laptop 7200 στροφών. Έφυγαν από Κίνα στις 2 του Ιούλη.

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα σήμερα έφτασαν από Κίνα δύο εμφανίσεις της Grande Italia από το Μουντιάλ του 1994. Είχαν φύγει από Κίνα στις 18 του Μάη...

Άρα άνοιξαν οι ουρανοί με Κίνα.

 

Τώρα να δω πότε θα μου αφιχθούν κάτι παλιοί ide σκληροί για laptop 7200 στροφών. Έφυγαν από Κίνα στις 2 του Ιούλη.

 

Άνοιξαν οι ουρανοί στην Κίνα οπω λες έρχονται τα δέματα αλλά στην Ελλάδα ο ουρανός έχει κλείσει, 1-2 μήνες αναμονή παρουσίας στο τελωνείο, ήδη 3 δέματα φίλου είναι στον μήνα, εμένα είμαι στις 7 μέρες.πλεον δεν αξίζει οι αγορές από κινα εμαν ηταν η τελευταία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα,παραγγελία στις 06/07 απο banggood με PDM μέσω NL post.

Δείχνει item preadvised στο NL και departed from original country.

Από banggood το έχω το tracking number και ψάχνοντας μου εβγαλε το flyt και αλλο tracking number.

Στο ένα δείχνει κανονικά ότι θα έρθει από Ολλανδία και με το άλλο από Αγγλία.

Από banggood είναι του τύπου LTxxxxxxxxxNL

Και απο flyt FxxxxxxxxxxxxxVD

Έχει τύχει σε κανέναν άλλο?

Link to comment
Share on other sites

UW447492065CN

 

Έληξε

 

2020-02-23 11:49

温州市, 离开【温州国际小包收寄中心】,下一站【温州国际】

 

2020-02-23 11:10

温州市, 【温州国际小包收寄中心】已收件,揽投员:黄松强

 

2020-02-10 18:57

物流订单已创建(速卖通平台 και υστερα απο τοσο καιρο ηρθε 4 μηνες,,ειχα παρει refund απο πριν απο allixpress

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το κάνουν επίτηδες στα ΕΛΤΑ να μας μπαναρουν οι Κινέζοι και να σταματήσουμε να παραγγέλνουμε? Έχω πάρει ήδη πίσω τα χρήματα από παραγγελίες register κιόλας γιατι φαίνεται ότι μόλις μπήκαν Ελλάδα αποφάσισαν να κάτσουν ένα μήνα στην άκρη να περιμένουν χωρίς λόγο...

Αυτό δείχνει ότι οι Κινέζοι δεν φταίνε και ότι εμείς θα την πληρώσουμε στο τέλος με τα χάλια του ΕΛΤΑ. Έχουμε καταντήσει τριτοκοσμικη χώρα σε όλους τους τομείς.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...