Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, έχω στείλει από τις 15 Μαΐου ένα δέμα προς Καναδά ως απλό με ΕΛΤΑ. Γνωρίζει κανείς ποια η πιθανή διαδρομή που ακολουθεί, καθώς και πόσο διάστημα περίπου απαιτείται, ώστε να φθάσει;;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έχω στείλει από τις 15 Μαΐου ένα δέμα προς Καναδά ως απλό με ΕΛΤΑ. Γνωρίζει κανείς ποια η πιθανή διαδρομή που ακολουθεί, καθώς και πόσο διάστημα περίπου απαιτείται, ώστε να φθάσει;;

 

Γενικά, η κατάσταση στα ΕΛΤΑ είναι δράμα και γίνεται χειρότερη στις αποστολές και παραλαβές λόγω της απαγόρευσης πτήσεων.

Δεν υπάρχουν στοιχεία για τις ερωτήσεις σου, αφού οι μεταφορικές προσπαθούν να βρουν τρόπους και πιθανές διαδρομές.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πάρε λάβα και γώ από Amazon.de Στάλθηκε 1 Ιουνίου Και ειμαι σε νησί.πολυ καλα νομιζω.

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πάρε λάβα και γώ από Amazon.de Στάλθηκε 1 Ιουνίου Και ειμαι σε νησί.πολυ καλα νομιζω.

 

Εγώ 5 ιουνίου από amazon.de και παρέλαβα 15

Link to comment
Share on other sites

Εμένα από Αλί που περιμένω 2 πράγματα από τα μέσα Μαρτίου, το ένα έχει κολλήσει στην ένδειξη

"Departure From Outward Office Of Exchange, China 2 May"

Το άλλο γράφει

"Handed over to airline, Shenzhen 16 May

This is the final status, carrier doesn't provide further tracking"

ενώ έχει τρακινγκ τέτοιου τύπου RV*/*CN.

Τι λέτε θα έρθουν καμία φορά; Εγώ χλωμό το βλέπω πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα από Αλί που περιμένω 2 πράγματα από τα μέσα Μαρτίου, το ένα έχει κολλήσει στην ένδειξη

"Departure From Outward Office Of Exchange, China 2 May"

Το άλλο γράφει

"Handed over to airline, Shenzhen 16 May

This is the final status, carrier doesn't provide further tracking"

ενώ έχει τρακινγκ τέτοιου τύπου RV*/*CN.

Τι λέτε θα έρθουν καμία φορά; Εγώ χλωμό το βλέπω πάντως.

 

Οι αποστολές από Ali καθυστερούν πάρα πολύ (συνήθως ξεπερνάνε τους 2 μήνες στην περίοδο του ιού).

Όταν πλησιάζει η λήξη της προθεσμίας παραλαβης κάνε τις απαραίτητες ενέργειες για επιστροφή χρημάτων.

Link to comment
Share on other sites

2μιση μήνες μετά?????

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

ναι και περιμένω άλλη μια από 11 Απριλίου επίσης untracked από EU αποθήκη

Link to comment
Share on other sites

εχει καποιος προσφατη εμπειρια με deutsche post απο Γερμανια? τα ΕΛΤΑ δεν αναλαμβανουν εδω το απλο Γερμανικο ταχυδρομειο?

περιμενω πακετο απο ebay 30 μερες σημερα και ο πωλητης μου ειπε δεν εχει tracking ειναι απλο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εχει καποιος προσφατη εμπειρια με deutsche post απο Γερμανια? τα ΕΛΤΑ δεν αναλαμβανουν εδω το απλο Γερμανικο ταχυδρομειο?

περιμενω πακετο απο ebay 30 μερες σημερα και ο πωλητης μου ειπε δεν εχει tracking ειναι απλο.

 

Ναι με τα ΕΛΤΑ θα έρθει το δέμα, πριν την κρίση σε εμένα έκανε 25 μέρες, τωρα λογικά πολύ περισσότερες μέρες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Από Ισπανία τι γίνεται? Ξέρει κανείς τους χρόνους παράδοσης?

 

Πριν την κρίση σε 3-5 μέρες ερχόταν τόσο έκαναν τα δεματα μου από Ισπανία, πλέον στις χώρες τα ΕΛΤΑ έβαλαν την Ισπανία,, τώρα οι χρόνοι παράδοσης είναι άγνωστο, σε φίλο δέματα που έφτασαν Ολλανδία την ίδια μέρα, το ένα έχει φτάσει Ελλάδα, το άλλο είναι στο κέντρο διαλογής του ολλανδικόυ ταχυδρομείου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα περιμένω μικρό δεματάκι που αγόρασα από AliExpress. Η μεταφορική εταιρεία που το έστειλαν είναι η EMPS express, από ότι είδα είναι logistics εταιρεία. Στο tracking του website τους μου δείχνει ότι από τις 11/06/2020 "The parcel has arrived your country, there is no further information to be upated any more. It will take 3-5 days to complete delivery. If you have any problem, please contact the seller directly."

Ξέρει κανείς εάν έρχεται με κούριερ ή με τα ΕΛΤΑ? Διότι έχει τρομερή καθυστέρηση μετά το τελωνείο που δείχνει ότι πέρασε...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως εννοείς EMS, γιατί EMPS πρώτη φορά ακούω.

Αν είναι η EMS, τότε μιλάμε για την courier των εθνικών ταχυδρομείων που εξυπηρετείται από τα ELTA Courier.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα περιμένω μικρό δεματάκι που αγόρασα από AliExpress. Η μεταφορική εταιρεία που το έστειλαν είναι η EMPS express, από ότι είδα είναι logistics εταιρεία. Στο tracking του website τους μου δείχνει ότι από τις 11/06/2020 "The parcel has arrived your country, there is no further information to be upated any more. It will take 3-5 days to complete delivery. If you have any problem, please contact the seller directly."

Ξέρει κανείς εάν έρχεται με κούριερ ή με τα ΕΛΤΑ? Διότι έχει τρομερή καθυστέρηση μετά το τελωνείο που δείχνει ότι πέρασε...

 

εμενα σε αντιστοιχη περίπτωησ με ελτα κανονικό ήρθε

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση παρακαλώ, αν τα ΕΛΤΑ προσθέσουν μια χώρα στην λίστα τους, αυτό σημαίνει ότι τα δέματα η τα γράμματα πάνε αεροπορικος στην χώρα και το αντίστροφο? Η ότι βρήκαν τρόπο πχ οδικός η με τραίνο. Αναφέρομαι για την Ισπανία γιατί περιμένω δέμα 20 μέρες τώρα και τα ελτα την είχαν προσθέσει 28/5. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση παρακαλώ, αν τα ΕΛΤΑ προσθέσουν μια χώρα στην λίστα τους, αυτό σημαίνει ότι τα δέματα η τα γράμματα πάνε αεροπορικος στην χώρα και το αντίστροφο? Η ότι βρήκαν τρόπο πχ οδικός η με τραίνο. Αναφέρομαι για την Ισπανία γιατί περιμένω δέμα 20 μέρες τώρα και τα ελτα την είχαν προσθέσει 28/5. Ευχαριστώ

 

Από που αγόρασες και με ποιο τρόπο αποστολής;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα και απο εμενα, γενικα εκανα παραγγελιες απλες απο ebay χωρις προβληματα, το τελευταιο καιρο λογω κορονοιου προφανως υπαρχουν καθυστερησεις οπως το καταλαβα αλλωστε. στις 10 παραγγελιες που εκανα απο ebay ηρθαν χοντρικα οι δυο για παραλαβες απριλιου και μαιο και κυριως δεματα που επρεπε να παραλαβω τον μαιο. σκεφτειτε οτι τοσα χρονια να χω ανοιξει 4 υποθεσεις για μη παραλαβη προιοντος και τωρα εχω ανοιξει 8!!!! φυσικα τις αποζημιωθηκα ολες. το ερωτημα μου ειναι το εξης. θα ρθουν ποτε αυτα τα δεματα ή χαθηκαν στον οριζοντα? εχουν ενα μηνα μετα την προτεινωμενη παραλαβη τους! ξερει κανεις?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα και απο εμενα, γενικα εκανα παραγγελιες απλες απο ebay χωρις προβληματα, το τελευταιο καιρο λογω κορονοιου προφανως υπαρχουν καθυστερησεις οπως το καταλαβα αλλωστε. στις 10 παραγγελιες που εκανα απο ebay ηρθαν χοντρικα οι δυο για παραλαβες απριλιου και μαιο και κυριως δεματα που επρεπε να παραλαβω τον μαιο. σκεφτειτε οτι τοσα χρονια να χω ανοιξει 4 υποθεσεις για μη παραλαβη προιοντος και τωρα εχω ανοιξει 8!!!! φυσικα τις αποζημιωθηκα ολες. το ερωτημα μου ειναι το εξης. θα ρθουν ποτε αυτα τα δεματα ή χαθηκαν στον οριζοντα? εχουν ενα μηνα μετα την προτεινωμενη παραλαβη τους! ξερει κανεις?

 

Το βασικό πρόβλημα που δημιουργήθηκε στην περίοδο του ιού είναι η διακοπή των αεροπορικών επικοινωνιών, μεταξύ των χωρών, όχι μόνο από την Ασία προς την ΕΕ, αλλά και μεταξύ των χωρών της ΕΕ. Στην ΕΕ γίνονται κάποιες αποστολές δεμάτων και αλληλογραφίας μέσω οδικής μεταφοράς, αλλά και αυτές οι περιπτώσεις δεν καλύπτουν το σύνολο του όγκου που έχει συσσωρευτεί.

 

Το πιθανότερο είναι ότι θα φτάσουν κάποτε τα δέματα στον προορισμό τους, αλλά κανείς δεν γνωρίζει πόσο χρόνο θα πάρει αυτή η διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έστειλα αλληλογραφια με registered mail στις ΗΠΑ 14/5 και δειχνει οτι 24/5/2020, 03:25:06 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ (--> ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ). Εκει εχει μεινει μπαινω στη usps και μου λεει

Origin Post is Preparing Shipment

We have received notice that the originating post is preparing to dispatch this mail piece.

May 24, 2020, 6:25 am

Processed Through Facility

ATHENS AIR MAIL UNIT (AMU), GREECE

 

Τι μπορει να γινεται λογω κορονοιου και στην αμερικη να μην εχουν ελεγξει την εισαγομενη αλληλογραφια; ή να μην εχει φυγει ακομα απο την ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

Είναι πιθανό να μην έχει φύγει, αφού δεν υπήρχε (και μάλλον δεν υπάρχει ακόμη) αεροπορική επικοινωνία με Αμερική.
Link to comment
Share on other sites

Από που αγόρασες και με ποιο τρόπο αποστολής;

Με correos απλό ταχυδρομείο γράφει το κατάστημα, κάτι αρώματα για ηλεκτρονικο τσιγάρο παραγγείλα.

Link to comment
Share on other sites

Με correos απλό ταχυδρομείο γράφει το κατάστημα, κάτι αρώματα για ηλεκτρονικο τσιγάρο παραγγείλα.

 

Όλη η ταχυδρομική αλληλογραφία και τα ταχυδρομικά δέματα διακινούνται από και προς την Ελλάδα με τις επιβατικές αεροπορικές πτήσεις. Το διάστημα του ιού είχαν διακοπεί οι πτήσεις και σε μερικές χώρες εξακολουθεί η απαγόρευση.

Χρειάζεται υπομονή για να έρθει η κατάσταση στον παλιό ρυθμό που γνωρίζαμε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...