Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμένα χθες μου ήρθαν δύο πακέτα που τα περίμενα πάνω από 2 μήνες. Τα tracking numbers έδειξαν ότι έφυγαν από Κίνα και μετά σταμάτησαν να δείχνουν το παραμικρό.Παρόλα αυτά χθες μου το έφερε ο ταχυδρόμος στην πόρτα μου. Άρα υπάρχει ελπίδα!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εμένα εχθές μου ήρθε δεματακι από Κίνα, ημερομηνία που είχε πάνω ότι ξεκίνησε; 19 Γενάρη! 4 μήνες! Μια χαρά τα ΕΛΤΑ, μην χάνετε ελπιδες λοιπόν, κάπου εκεί έξω είναι το δέμα σας και περιμένει να το σηκώσει κάποιο χέρι εργαζομενου των ΕΛΤΑ!
Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Εμένα εχθές μου ήρθε δεματακι από Κίνα, ημερομηνία που είχε πάνω ότι ξεκίνησε; 19 Γενάρη! 4 μήνες! Μια χαρά τα ΕΛΤΑ, μην χάνετε ελπιδες λοιπόν, κάπου εκεί έξω είναι το δέμα σας και περιμένει να το σηκώσει κάποιο χέρι εργαζομενου των ΕΛΤΑ!

 

 

Ντάξει εχει μαζευτεί τόσο πακέτο τα κοντεινερ ειναι γεμάτα δέματα τι να προλάβουν οι υπαλληλοι όταν οι αποστολές δεμάτων εχουν αυξηση 400-500% ..

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Ντάξει εχει μαζευτεί τόσο πακέτο τα κοντεινερ ειναι γεμάτα δέματα τι να προλάβουν οι υπαλληλοι όταν οι αποστολές δεμάτων εχουν αυξηση 400-500% ..

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

 

Μιλάς για κάτι που ξεκίνησε Γενάρη έτσι; Το διάβασες; Πολύ πριν γίνει ο χαμός δηλαδή.

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Εμένα εχθές μου ήρθε δεματακι από Κίνα, ημερομηνία που είχε πάνω ότι ξεκίνησε; 19 Γενάρη! 4 μήνες! Μια χαρά τα ΕΛΤΑ, μην χάνετε ελπιδες λοιπόν, κάπου εκεί έξω είναι το δέμα σας και περιμένει να το σηκώσει κάποιο χέρι εργαζομενου των ΕΛΤΑ!

Αν διαβάσεις στο ποστ #8395, γράφω ότι παρέλαβα και εγώ απλό δεματάκι σε 4+ μήνες απ' την υποτιθέμενη ημερομηνία αποστολής από Κίνα!

Το δικό μου ήταν απλό και δεν μπορούσα να δω που βρίσκεται. Είναι να μη σου τύχει. Δεν καθυστερούν όλα τόσο πολύ. Προφανώς είναι μεγάλος ο όγκος των δεμάτων και μερικά "ξεμένουν" ακόμη και στην Κίνα. Ειδικά το τελευταίο διάστημα με τα θέματα με τον ιο.

Edited by Titarasaudi
Link to comment
Share on other sites

Μου εξηγείται κάτι . Έχω παραγγείλει από e-bay 4 διαφορετικές παραγγελίες . Οι 3 έφυγαν κανονικά η Τετάρτη μετά από 6 ημέρες μου ακύρωσε την παραγγελία γιατί λέει λόγο coved 19 σχεδόν όλες οι εταιρείες σταμάτησαν να στέλνουν πακέτα στην Ελλάδα .
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Μου εξηγείται κάτι . Έχω παραγγείλει από e-bay 4 διαφορετικές παραγγελίες . Οι 3 έφυγαν κανονικά η Τετάρτη μετά από 6 ημέρες μου ακύρωσε την παραγγελία γιατί λέει λόγο coved 19 σχεδόν όλες οι εταιρείες σταμάτησαν να στέλνουν πακέτα στην Ελλάδα .

Λογικό δεν είναι;Οταν οι πελάτες διαμαρτύρονται ότι τα δέματα δε φτάνουν ούτε σε 2 μήνες και ζητάνε τα λεφτά τους πίσω,εσύ τι ακριβώς θα έκανες;...

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Μου εξηγείται κάτι . Έχω παραγγείλει από e-bay 4 διαφορετικές παραγγελίες . Οι 3 έφυγαν κανονικά η Τετάρτη μετά από 6 ημέρες μου ακύρωσε την παραγγελία γιατί λέει λόγο coved 19 σχεδόν όλες οι εταιρείες σταμάτησαν να στέλνουν πακέτα στην Ελλάδα .

 

Αν και δεν γράφεις από ποια χώρα θα έστελνε ο πωλητής, είναι γεγονός ότι ή Ελλάδα έχει αποκλείσει τις αεροπορικές πτήσεις με πολλές ευρωπαικές χώρες, με αποτέλεσμα να καθυστερούν να φτάσουν τα δέματα εδώ

Είτε, λοιπόν, δεν είχε διαθέσιμο ο πωλητής αυτό που ζήτησες είτε δεν ήθελε να το στείλει και να ζητάς μετά επιστροφή χρημάτων λόγω καθυστέρησης.

Link to comment
Share on other sites

Λογικό δεν είναι;Οταν οι πελάτες διαμαρτύρονται ότι τα δέματα δε φτάνουν ούτε σε 2 μήνες και ζητάνε τα λεφτά τους πίσω,εσύ τι ακριβώς θα έκανες;...

 

Αν και δεν γράφεις από ποια χώρα θα έστελνε ο πωλητής, είναι γεγονός ότι ή Ελλάδα έχει αποκλείσει τις αεροπορικές πτήσεις με πολλές ευρωπαικές χώρες, με αποτέλεσμα να καθυστερούν να φτάσουν τα δέματα εδώ

Είτε, λοιπόν, δεν είχε διαθέσιμο ο πωλητής αυτό που ζήτησες είτε δεν ήθελε να το στείλει και να ζητάς μετά επιστροφή χρημάτων λόγω καθυστέρησης.

 

Μα το περίεργο είναι ότι από τις 4 παραγγελίες από την Κίνα μόνο μια είχα το πρόβλημα .

Μάλλον δεν ήθελε να το στείλει ο πωλητής .

Το θέμα είναι ότι εγώ ήθελα tempered glass και λόγο ότι έχω ξανά αγοράσει από αυτόν του είχα εμπιστοσύνη .

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Μα το περίεργο είναι ότι από τις 4 παραγγελίες από την Κίνα μόνο μια είχα το πρόβλημα .

Μάλλον δεν ήθελε να το στείλει ο πωλητής .

Το θέμα είναι ότι εγώ ήθελα tempered glass και λόγο ότι έχω ξανά αγοράσει από αυτόν του είχα εμπιστοσύνη .

 

Το σίγουρο είναι ότι από τις 4 παραγγελίες σου οι 3 βρήκαν τρόπο να ταξιδέψουν από την Κίνα στην ΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

61B50D5E-F6A0-4C52-8A57-D63EE3F27A53.th.jpg

 

Κοιτάξτε χάλια μαύρα φοβάμαι δεν πρόκειται να παραλάβω ποτέ και τα κακό είναι ότι δεν έχω επιλογή για επιστροφή χρημάτων.

Το πακέτο από Αμερική έχει σταλεί μέσω εταιρίας προώθησης και στο σίτε της USPS έχει μείνει κολλημένο στην ένδειξη * Processed Through Regional Facility

LOS ANGELES CA INTERNATIONAL DISTRIBUTION CENTER*

 

Όσο για το πακέτο από Ταϊλανδή είναι στο έλεος του θεού.

 

Σε κανονικούς ρυθμούς θα έπρεπε να είχα παραλάβει μέσα σε 2 εβδομάδες μάξιμουμ 20 μέρες στην χειρότερη των περιπτώσεων.

 

Υπάρχει κάποιος που είναι στην ίδια κατάσταση? Αν ήταν από Κίνα δεν θα με ανησυχούσε ιδιαίτερα γιατί ξέρω ότι πάντα υπάρχουν καθυστερήσεις.

Link to comment
Share on other sites

 

Κοιτάξτε χάλια μαύρα φοβάμαι δεν πρόκειται να παραλάβω ποτέ και τα κακό είναι ότι δεν έχω επιλογή για επιστροφή χρημάτων.

Το πακέτο από Αμερική έχει σταλεί μέσω εταιρίας προώθησης και στο σίτε της USPS έχει μείνει κολλημένο στην ένδειξη * Processed Through Regional Facility

LOS ANGELES CA INTERNATIONAL DISTRIBUTION CENTER*

 

Όσο για το πακέτο από Ταϊλανδή είναι στο έλεος του θεού.

 

Σε κανονικούς ρυθμούς θα έπρεπε να είχα παραλάβει μέσα σε 2 εβδομάδες μάξιμουμ 20 μέρες στην χειρότερη των περιπτώσεων.

 

Υπάρχει κάποιος που είναι στην ίδια κατάσταση? Αν ήταν από Κίνα δεν θα με ανησυχούσε ιδιαίτερα γιατί ξέρω ότι πάντα υπάρχουν καθυστερήσεις.

 

Δεν μπορείς να συγκρίνεις την κατάσταση προ ιού με την τωρινή, αφού έχουν αποκλειστεί οι περισσότερες αεροπορικές πτήσεις για Ελλάδα. Τα δέματα έρχονται στην Ελλάδα με μεγάλη καθυστέρηση και στη συνέχεια υπάρχει η γνωστή καθυστέρηση των ΕΛΤΑ.

Υπομονή, λοιπόν ...

Link to comment
Share on other sites

γνωρίζει κάποιος δέμα περίπου 30kg από Ισπανία με αποστολή Envío internacional urgente πόσες μέρες κάνει για Ελλάδα;
Link to comment
Share on other sites

γνωρίζει κάποιος δέμα περίπου 30kg από Ισπανία με αποστολή Envío internacional urgente πόσες μέρες κάνει για Ελλάδα;

 

Με την τωρινή κατάσταση δεν υπάρχουν standard χρόνοι

Link to comment
Share on other sites

δεμα απο bangood με priority direct line εφυγε απο κινα 25 Απριλιου εφτασε στην ολλανδια στις 13/5 και σημερα το πηραν τα ολλανδικα ΕΛΤΑ για να το στειλουν Ελλαδα πραγματικα γινεται χαμος
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

δεμα απο bangood με priority direct line εφυγε απο κινα 25 Απριλιου εφτασε στην ολλανδια στις 13/5 και σημερα το πηραν τα ολλανδικα ΕΛΤΑ για να το στειλουν Ελλαδα πραγματικα γινεται χαμος

 

Priority direct mail ή priority line; Εγώ με pdm παραγγελία 10/5 μου έβγαλε τώρα pre advised στο post nl οπότε τα βλέπω καλύτερα τα πράγματα

Link to comment
Share on other sites

Παρηγγειλα πριν ενα μηνα,

κατι απο Ιταλια,

κατι απο Αγγλια.

 

Απο την Ιταλια (αυτοι κι αν ειχαν coronavirus!), εφτασε σε 15 μερες.

Απο Αγγλια, τιποτε!

Ενας μηνας, και περιμενω.

Επειδη ενας μηνας, ειναι too much εντος ΕΕ, και tracking number δεν μου εδωσε ο seller, ετοιμαζομαι για ebay case και refund στο ebay.

Link to comment
Share on other sites

δεμα απο bangood με priority direct line εφυγε απο κινα 25 Απριλιου εφτασε στην ολλανδια στις 13/5 και σημερα το πηραν τα ολλανδικα ΕΛΤΑ για να το στειλουν Ελλαδα πραγματικα γινεται χαμος

 

Και εμένα από 12/4, σήμερα το εμφάνισε pre-adviced που σημαίνει έχει πολύ ψωμί ακόμα. Όπως τα λες, πρέπει να γίνεται χαμός. Πάλι καλά που κάτι άρχισε να κινείται βέβαια.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα από 12/4, σήμερα το εμφάνισε pre-adviced που σημαίνει έχει πολύ ψωμί ακόμα. Όπως τα λες, πρέπει να γίνεται χαμός. Πάλι καλά που κάτι άρχισε να κινείται βέβαια.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

΄

 

Οτιδήποτε έρθει σε λιγότερο από 2 μήνες από Κίνα είναι επιτυχία πλέον... Κ εμένα μέσω τριγωνικής παραλήφθηκε μετά από ένα μήνα στην ενδιάμεση χώρα χωρίς κανένα update μέχρι τότε...

Link to comment
Share on other sites

΄

 

Οτιδήποτε έρθει σε λιγότερο από 2 μήνες από Κίνα είναι επιτυχία πλέον... Κ εμένα μέσω τριγωνικής παραλήφθηκε μετά από ένα μήνα στην ενδιάμεση χώρα χωρίς κανένα update μέχρι τότε...

 

Και πάλι καλά, λέω εγώ, με την κατάσταση που επικρατεί στην υφήλιο, κάποια δέματα από Κίνα βρίσκουν τρόπους να φτάνουν στην ΕΕ. Η κατάσταση θα αρχίσει να επανέρχεται σιγά-σιγά όταν επιτραπούν οι πτήσεις και προς την Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι καλά, λέω εγώ, με την κατάσταση που επικρατεί στην υφήλιο, κάποια δέματα από Κίνα βρίσκουν τρόπους να φτάνουν στην ΕΕ. Η κατάσταση θα αρχίσει να επανέρχεται σιγά-σιγά όταν επιτραπούν οι πτήσεις και προς την Ελλάδα.

 

Δεν έχεις άδικο. Και πάλι τυχερός νιώθω με όσα συμβαίνουν...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως σταμάτησα τις παραγγελίες από Κίνα μέχρι να επιστρέψουμε στην κανονικότητα.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Από ότι φαίνεται η Ευρώπη έρχεται στην κανονικότητα όσων αφορά αποστολές. Δυο παραγγελίες με pdm έσκασαν μέσα σε 10 μέρες Ολλανδία. Το αν θα αργήσουν να έρθουν εδώ βέβαια είναι άλλο θεμα...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πάνε δυο μήνες με αυτό το δέμα πως το βλέπετε μήπως γύρισε πίσω;;;

Να το περιμένω θα ξεκολλήσει και θα έρθει η όχι;;;

 

 

firefox-4-Y7ng8-SVEj.png

 

firefox-Nlv-CWc-Hp-X8.png

Link to comment
Share on other sites

Δείχνει να μην έχει φύγει από την Κίνα. Ψάξε το το parcelsapp και αν δεν βρεις νεώτερο, επικοινώνησε με τον πωλητή.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...