Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ έκανα τρεις διαφορετικές παραγγελίες με ΕΛΤΑ Courier τις τελευταίες 2 εβδομάδες, ήρθαν σε δύο εργάσιμες ημέρες!

Ηλεκτρονική παραγγελία από κατάστημα που συνεργάζεται με speedex ήταν 25 μέρες άφαντο!!

Μιλώντας με το κατάστημα που έκανα την παραγγελία μου είπαν θα επικοινωνήσουν αυτοί με τη speedex και θα μ' ενημερώσουν! Με πήραν την ίδια μέρα το απόγευμα και μου είπαν ότι δεν μπορούν να βρουν πουθενά το δέμα μου! Ζήτησα επιστροφή χρημάτων η οποία εγκρίθηκε.

Edited by Titarasaudi
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά

 

έχω δέμα απο Αμερική το οποίο έφτασε Ολλανδία σε 4 μέρες και απο τότε έχει το παρακάτω στάτους

 

DateTimeLocationStatus

Fri Apr 24 07:16 NL Sent to the country of destination

Fri Apr 24 01:39 NL Shipment is at PostNL

Sun Apr 19 19:57 Shipment is expected, but not yet in sorting process

Sun Apr 19 19:55 Shipment is expected, but not yet in sorting process

 

Και τίποτα νεώτερο. Κάποιος άλλος παρόμοια εμπειρία με PostNL για το εάν ειναι φυσιολογικό αυτό;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς για untracked δέματα απο CZ αποθήκη αγορά απο banggood πόσο καιρό κάνουν? είχα ένα με track το παρέλαβα κανονικά η αμέσως επόμενη παραγγελία έγινε με μια μέρα διάφορα ε και λέω θα ήρθαν μαζί πηγαίνοντας στην speedex να παραλάβω το track δέμα μου στο οποίο ήρθε μήνυμα από την speedex κανονικά ρώτησα την γλυκιά κυρία (μη χέσω) αν ήρθε και το άλλο δέμα και μου λέει όταν έρχεται μήνυμα μόνο εμείς το έχουμε λέω ναι καλά τα λέτε αλλά εγώ δεν έχω το νούμερο της speedex έχω μόνο το δικό μου και αν είναι και untracked το δέμα τρέχα γύρευε τελικά από τότε πέρασαν 2 εβδομάδες πάμε για 3 ελπίζω να μην το έστειλαν πίσω μόνο
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Σας εχει τύχει παραγγελία (η συγκεκριμένη από Ebay) να λέει ότι παραδόθηκε χωρίς να την έχετε παραλάβει;

Τι κάνετε σε τέτοιες περιπτώσεις;

 

ΥΓ: Μπορεί να είναι "απλό" tracking, από τα γνωστά, κινέζικα.

 

 

Κωδικός Αντικειμένου: UB8*********TW

30/4/2020, 13:18:44 Κ.Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 15 ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ

30/4/2020, 13:18:18 Κ.Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 15 ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ

Link to comment
Share on other sites

Θα πας στο ταχυδρομείο και θα ζητήσεις να δεις την υπογραφή παραλαβής.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Σας εχει τύχει παραγγελία (η συγκεκριμένη από Ebay) να λέει ότι παραδόθηκε χωρίς να την έχετε παραλάβει;

Τι κάνετε σε τέτοιες περιπτώσεις;

 

ΥΓ: Μπορεί να είναι "απλό" tracking, από τα γνωστά, κινέζικα.

 

 

Κωδικός Αντικειμένου: UB8*********TW

30/4/2020, 13:18:44 Κ.Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 15 ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ

30/4/2020, 13:18:18 Κ.Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 15 ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ

Να ρωτήσω περιμένω και εγώ ένα δέμα με ταχυδρομείο Ταϊβάν, απλό όπως και εσύ, ο αριθμός αποστολής ενημερώνετε καθόλου, η μία μέρα θα το δεις στο σπίτι σού.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω περιμένω και εγώ ένα δέμα με ταχυδρομείο Ταϊβάν, απλό όπως και εσύ, ο αριθμός αποστολής ενημερώνετε καθόλου, η μία μέρα θα το δεις στο σπίτι σού.

 

Τα μόνα 2 μηνύματα που ενημερώθηκαν στο tracking ήταν τα παραπάνω.

Θα πάω στο ταχυδρομείο, αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα ακούσω τίποτα του στυλ "το δέμα ήταν απλό και δεν χρειαζόταν υπογραφή"

 

..καλά ξεμπερδέματα

Link to comment
Share on other sites

Απλό γράμμα με tracking που να λειτουργει στα ΕΛΤΑ δεν υπάρχει.
Link to comment
Share on other sites

Θα πας στο ταχυδρομείο και θα ζητήσεις να δεις την υπογραφή παραλαβής.

 

δυστυχως το πιο πιθανο να μη δει καμια υπογραφη καθως δε ξεκιναει με "RE" (Registered).

Σε δικο μου που αρχιζε με "LO" και παραδοθηκε σε αλλον μετα απο τηλεφωνο στην εξυπηρετηση με ενημερωσαν οτι δεν υπαρχει το ονομα αυτου που το παρελαβε καθως ειχε σταλει ως απλο συστημενο και δε χρειαζοταν υπογραφη κατα την παραλβη.

οπως και να εχει δε θα του δωσουν στοιχεια παραδοσης

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και τα απλά δέματα γράφουν όνομα και επίθετο και διεύθυνση μου φαίνετε δύσκολο να να έχει δωθεί σε άλλον, μόνο σε περίπτωση συνωνυμίας, ισως έδωσε ψεύτικο αριθμό αποστολής ο πωλητής, η κάποιος το βούτηξε αν το άφησε στην είσοδο του σπιτιού, της πολυκατοικίας,οπως κάνουν συνήθως οι ταχυδρόμοι.
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ

 

Ερώτηση :

 

Πακέτο από Gearbest με eu priority line εδώ Ελλάδα ποιος την παραδίδει ; ΕΛΤΑ ; ΕΛΤΑ courier ? DHL ?

 

Ευχαριστώ

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ

 

Ερώτηση :

 

Πακέτο από Gearbest με eu priority line εδώ Ελλάδα ποιος την παραδίδει ; ΕΛΤΑ ; ΕΛΤΑ courier ? DHL ?

 

Ευχαριστώ

o

 

ΕΛΤΑ, με ότι αυτό σημαίνει σε καθυστέρηση

Link to comment
Share on other sites

Δεματάκι από Γερμανία που εστάλη στις 16 Απριλίου, μόλις χθες έφτασε Ελλάδα. Γίνονται κανονικά πλέον με Γερμανία οι αποστολές με απλό ταχυδρομείο. Από Τσεχία ακόμη δεν μου ήρθε.

Δεν πειράζει. Θα περιμένω. Προφανώς δεν έχει φύγει ακόμα από Τσεχία. Απ' ότι είδα στην τελευταία ενημέρωση των ΕΛΤΑ προστέθηκε και πάλι η Τσεχία.

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ

 

Ερώτηση :

 

Πακέτο από Gearbest με eu priority line εδώ Ελλάδα ποιος την παραδίδει ; ΕΛΤΑ ; ΕΛΤΑ courier ? DHL ?

 

Ευχαριστώ

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Παραγγελια 21/4, δεμα μεγαλουτσικο 60*40*20 περιπου, 22/4 εφυγε απο εκει με eu priority line σημερα μου το εφερε η γενικη.

Το δεμα δεν ειχε tr. number.

Δυομιση εβδομαδες εκανε αλλη παραγγελια να παει απο Θεσ/νικη Αθηνα με speedex !!!

Edited by johnsot-1
Link to comment
Share on other sites

EU Standard Shipping πάλι με speedex? ρωτάω επειδή έκανα 2 παραγγελίες τι μια κοντά στην άλλη και πέρασαν 2 βδομάδες τώρα είμαι στην τρίτη και ακόμα τίποτα ενώ αυτή που ήρθε με EU priority mail την τρίτη εβδομάδα την παρέλαβα. Δεν έχω tracking number γιαυτό ρωτάω
Link to comment
Share on other sites

Ανηλικος, μπορει να παει να παραλαβει με ταυτοτητα στα Ελτα;

 

Δεν βρίσκω λογο να μην μπορεί αν ειναι στο ονομα του..

Link to comment
Share on other sites

Ανηλικος, μπορει να παει να παραλαβει με ταυτοτητα στα Ελτα;

 

Δεν έχει σχέση η ηλικία από την στιγμή που η αποστολή είναι στο όνομα σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Εχω παραγγείλει ένα πακέτο απ' το AliExpress που δν έχει tracking number και ξέρω ότι απ' τις 5-05 είναι σε κάποιο ταχυδρομείο.Πως μπορώ να μάθω για το πακέτο μου ώστε να πάω να το πάρω; Εφόσον έχει πάνω τα στοιχεία μου υπάρχει περίπτωση να έχει γυρίσει πισω;
Link to comment
Share on other sites

Θα πας με την ταυτότητα σου και θα το ζητήσεις . Απλό είναι.

Αλλά έχω μια απορία . Πως ξέρεις ότι βρίκσεται σε κάπιο ταχυδρομείο αφού δεν έχει tracking number?

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω γτ ενω έχω δηλώσει χωρίς tracking number μέσα στο σάιτ ali express υπάρχει ένα tracking number με UH που ξεκινάει που μου λέει λίγες λεπτομέρειες αν πατήσω τα σάιτ 17 track ή ένα άλλο, απλά όταν επικοινωνησα με μεσσετζερ με ΕΛΤΑ μου είπαν ότι δν βρίσκουνε το πακέτο γτ δν είναι σωστό το tracking number που έχω.Γι αυτό δν ξέρω πως θα ζητήσω το πακέτο μου από κοντά.Ξεκινησε shipping 13-2 και 5-5 σταματησε ο χρόνος αλλά οπως λέει μάλλον επεξεργάζεται σε κάποιο ταχυδρομείο ίσως τα κεντρικά
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στο ταχυδρομείο σου και ζητα το με το tracking number που έχεις.

Καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...