Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμένα πάντως με i-parcel από Amazon μου το παρέδωσαν τα ΕΛΤΑ courier.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Οχι τα amazon δεν έχουνε σχέση με τα Ελτα, συνήθως τα standar shipping τα φέρνουν τα iparcel.Aλλα και τα ελτα να τα έφερναν δεν υπάρχει θέμα έξτρα χρεώσεων παρα μόνο αν παραγγείλεις απο το αμερικάνικο amazon...

Εγώ παρήγγειλα από το Αμερικάνικο,με συνολικό ποσόν 22,03€ και δεν πλήρωσα τίποτα.Μου το έφεραν δε στο σπίτι.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Τελωνείο περνάνε στο κέντρο διαλογής της Αθήνας η υπάρχει κάτι αντίστοιχο στη Θεσσαλονίκη;
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως με i-parcel από Amazon μου το παρέδωσαν τα ΕΛΤΑ courier.

 

 

Η αποστολή με I-parcel παραλαμβάνεται από την ISS.gr και αποστέλλεται στον παραλήπτη με νέο κωδικό στα ELTA Courier.

 

----- προσθήκη μηνύματος 103 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τελωνείο περνάνε στο κέντρο διαλογής της Αθήνας η υπάρχει κάτι αντίστοιχο στη Θεσσαλονίκη;

 

Εάν εννοείς δέματα με το ταχυδρομείο, τελωνείο περνάνε στο αεροδρόμιο Αθηνών και μετά προωθούνται για διανομή.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως με i-parcel από Amazon μου το παρέδωσαν τα ΕΛΤΑ courier.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

Ναι όπως έγραψε και πιο πάνω ο φίλος αναλαμβάνουν τα ΕΛΤΑ για λογαριασμό της i-parcel από ένα σημείο και μετά, νομίζω όχι πάντα η ΕΛΤΑ.. Ξέχασα να το γράψω αυτό..

 

Όσο για το φίλο που παρέλαβε από το αμερικάνικο Amazon δεν είναι στάνταρ ότι θα περάσει τελωνείο απλά ρισκάρεις πολύ όμως..

Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Ναι όπως έγραψε και πιο πάνω ο φίλος αναλαμβάνουν τα ΕΛΤΑ για λογαριασμό της i-parcel από ένα σημείο και μετά, νομίζω όχι πάντα η ΕΛΤΑ.. Ξέχασα να το γράψω αυτό..

 

 

Επειδή θα καθυστερούσε το δέμα μου 2-4 μέρες ακόμη, και θα ήμουν αναγκασμένος να μείνω στο σπίτι όλη την ημέρα για την παράδοση, πήγα στην αποθήκη της ISS και παρέλαβα, αφού μίλησα με τους πολύ εξυπηρετικούς ανθρώπους και είπαν ότι τα προωθούν για παράδοση με τα ELTA Courier.

Link to comment
Share on other sites

14/2/2020, Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

13/2/2020, Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

13/2/2020Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

13/2/2020,ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

19/12/2019, ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

19/12/2019, ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

19/12/2019, ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Γνωρίζεις κάποιος αν αυτό πέρασε η θα περάσει τελωνείο;

Αξία αντικειμένου 38€

Link to comment
Share on other sites

Πέρασε από το τελωνείο, αλλά αφού δεν σου ζήτησαν απόδειξη σημαίνει ότι δεν έχεις χρέωση
Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα και εγω δεματακι, συστημενο, που περιμενα απο Κινα, αξιας 25€.

Τελωνειακως ελευθερο, καμια χρεωση.

Ευτυχως δεν ηταν ηλεκτρονικη συσκευη κατι που μαλλον εχουμε να φοβομαστε για τελωνειακους δασμους...

Link to comment
Share on other sites

Ακυρώθηκε το χαράτσι των ΕΛΤΑ στα μικροδέματα, με εντολή της ΑΑΔΕ!

 

https://www.sofokleousin.gr/akyrothike-to-xaratsi-ton-elta-sta-mikrodemata-me-entoli-tis-aade?fbclid=IwAR1MWt8cnfxB2ImHwKQLxAa8svmC2oRnqTh1ikH9pt49celoQWj41-VxqmI

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

παιδια απο amazon γερμανιας για stardand shipping τα φερνουν τα ελτα??η καποια κουριερ??

 

dhl αν φυγει απο γερμανια, iparcel αν φυγει απο αγγλια. Η dhl θα στο φερει η ιδια αν ειναι δεμα, αν ειναι μικρο τα ελτα (θα στο πει στο tracking) το iparcel ερχεται με ελτα courier

Link to comment
Share on other sites

Και επίσημη ανακοίνωση απο τα ΕΛΤΑ για το χαράτσι μεσο facebook

 

«Ανακοίνωση Ελληνικών Ταχυδρομείων»

 

Τα Ελληνικά Ταχυδρομεία ανακοινώνουν ότι θα συνεχίσουν να μην επιβάλλουν καμία χρέωση στα αντικείμενα επιστολικού ταχυδρομείου που φέρουν αυτοκόλλητο µε πράσινο χρώμα «Τελωνειακώς Ελεύθερο» ή αποτύπωµα σφραγίδας τελωνείου µε την αντίστοιχη ένδειξη.

 

Η απόφαση ακολουθεί την πρόσφατη διευκρινιστική οδηγία της Ανεξάρτητης Αρχής Δημοσίων Εσόδων (ΑΑΔΕ), προς τους Τελωνειακούς Υπαλλήλους του Αερολιμένα «Ελ. Βενιζέλος» η οποία ρυθμίζει τη διαδικασία εκτελωνισμού των ταχυδρομικών αντικειμένων που εισέρχονται για έλεγχο και για τα οποία προκύπτει μηδενική χρέωση δασμών και φόρων (αξία αντικειμένων κάτω των 22€). Σε αυτή την περίπτωση, θα τους επικολλάται η διακριτική πράσινη ετικέτα με τη σήμανση «Τελωνειακώς Ελεύθερο» και θα εξέρχονται από το Τελωνείο.

Edited by Panos277
Link to comment
Share on other sites

Ακυρώθηκε το χαράτσι των ΕΛΤΑ στα μικροδέματα, με εντολή της ΑΑΔΕ!

 

https://www.sofokleousin.gr/akyrothike-to-xaratsi-ton-elta-sta-mikrodemata-me-entoli-tis-aade?fbclid=IwAR1MWt8cnfxB2ImHwKQLxAa8svmC2oRnqTh1ikH9pt49celoQWj41-VxqmI

 

 

Δεν είναι ακριβώς έτσι, η κατάσταση, δεδομένου ότι η οδηγία της ΑΑΔΕ απευθύνεται στους τελωνειακούς και όχι στα ΕΛΤΑ, αλλά έγινε σημαντικό βήμα, στη λύση του θέματος.

Παραμένει, εξάλλου, το πρόβλημα στο τιμολόγιο που ανάρτησαν σήμερα τα ΕΛΤΑ, αφού διατηρούν το τέλος για κάποιες περιπτώσεις, ίσως ελάχιστες, δηλαδή εκείνες για τις οποίες συνεχίζεται ο τελωνειακός έλεγχος.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα δεματακι το οποιο εχει κολλησει στο τελωνειο απο 30/01

 

30/1/2020, 15:35:52 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

12/1/2020, 16:41:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

12/1/2020, 08:03:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

12/1/2020, 01:34:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Ποσο ειναι το χρονικο διαστημα που μπορει να μεινει στο τελωνειο?

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ φρέσκια η άφιξη του δικού σου δέματος σε σχέση με άλλα που έχουν κολλήσει από ΝΟΕ και ΔΕΚ 2019.

Η κατάσταση στο τελωνείο χειροτέρεψε ακόμη περισσότερο με την αλλαγή στο τιμολόγιο των ΕΛΤΑ και τις σχετικές χρεώσεις, που ξεκαθάρισαν μόλις χθες.

Υπομονή, λοιπόν, και θα πάρει και το δικό σου τη σειρά του.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα δεματακι το οποιο εχει κολλησει στο τελωνειο απο 30/01

 

30/1/2020, 15:35:52 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

12/1/2020, 16:41:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

12/1/2020, 08:03:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

12/1/2020, 01:34:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Ποσο ειναι το χρονικο διαστημα που μπορει να μεινει στο τελωνειο?

 

Και το δικό μου είναι από 1/2 κολλημένο. Πήρα τηλέφωνο να ρωτήσω και μου είπαν ότι μπορεί να κάνει και ένα μήνα να περάσει. Το θέμα μου είναι ότι σε 2 μέρες λήγει το buyer's protection του Ali και δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω dispute ή όχι. Έχω κάνει 2 φορές αίτημα για επέκταση και δεν πήρα απάντηση. Λογικά θα μου έρθει αφού έφτασε Ελλάδα αλλά ποτέ δεν ξέρεις...

Link to comment
Share on other sites

Μην αρχίζετε dispute για θέματα που δεν έχει ευθύνη ο πωλητής.

Τα προβλήματα είναι εδώ με το τελωνείο και τα ΕΛΤΑ.

Υπομονή χρειάζεται στις αγορές από Κίνα, αλλιώς από ΕΕ και Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Μην αρχίζετε dispute για θέματα που δεν έχει ευθύνη ο πωλητής.

Τα προβλήματα είναι εδώ με το τελωνείο και τα ΕΛΤΑ.

Υπομονή χρειάζεται στις αγορές από Κίνα, αλλιώς από ΕΕ και Ελλάδα.

Ακριβώς.

Ο πωλητής, δεν φταίει σε κάτι για την εδω κατάσταση.

Άλλωστε, όλοι γνωρίζουμε τους χρόνους παραλαβής απο Κίνα

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Μην αρχίζετε dispute για θέματα που δεν έχει ευθύνη ο πωλητής.

Τα προβλήματα είναι εδώ με το τελωνείο και τα ΕΛΤΑ.

Υπομονή χρειάζεται στις αγορές από Κίνα, αλλιώς από ΕΕ και Ελλάδα.

Προφανώς και δεν φταίει ο πωλητής για την καθυστέρηση. Απλά δεν γνωρίζω τι γίνεται σε περίπτωση που τα πράγματα που παρήγγειλα έρθουν ελαττωματικά ή λείπει κάτι κτλ και έχει λήξει το buyer's protection. Μπορώ να κάνω dispute μετά; Θα ήθελα να είμαι καλυμμένη και δεν τον βλέπω να μου κάνει extension. Ίσως με το dispute, δεχτεί να το κάνει, δεν θα το κάνω για να μου κάνει επιστροφή χρημάτων.

 

Edit - μόλις είδα ότι το Ali δίνει 15 μέρες περιθώριο για dispute οπότε θεωρείστε το ποστ ως μη γενόμενο. :)

Edited by calliope82
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και δεν φταίει ο πωλητής για την καθυστέρηση. Απλά δεν γνωρίζω τι γίνεται σε περίπτωση που τα πράγματα που παρήγγειλα έρθουν ελαττωματικά ή λείπει κάτι κτλ και έχει λήξει το buyer's protection. Μπορώ να κάνω dispute μετά; Θα ήθελα να είμαι καλυμμένη και δεν τον βλέπω να μου κάνει extension. Ίσως με το dispute, δεχτεί να το κάνει, δεν θα το κάνω για να μου κάνει επιστροφή χρημάτων.

 

Edit - μόλις είδα ότι το Ali δίνει 15 μέρες περιθώριο για dispute οπότε θεωρείστε το ποστ ως μη γενόμενο. :)

 

Τα πολλά disputes των Ελλήνων αγοραστών είναι σίγουρο ότι δίνουν αρνητική εικόνα για τη χώρα, δηάδή για το σύνολο των αγοραστών.

Link to comment
Share on other sites

Αν τελειώνει ο χρόνος προστασίας στο AliExpress ζητήστε αύξηση του χρόνου από τον πωλητή. Αν δεν σας τον αυξήσει τότε προχωρήστε σε dispute. Αυτό για να είμαστε εντάξει απέναντι στους Κινέζους που δεν φταίνε για το χάλι των ΕΛΤΑ.
Link to comment
Share on other sites

Περιμένει κανένας άλλος δέμα untracked από ali από 11/12? έχω άλλα 2 τα οποία είναι το ένα 30 Δεκεμβρίου και το άλλο 3 Ιανουαρίου όλα untracked
Link to comment
Share on other sites

@entasis62

 

περιμενω 2 δεματακια του 1€ το καθενα, απο Δεκεμβριο. untracked φυσικα...

περυσι, δεν μου ηρθαν ποτε 2-3 δεματακια του 1€ οταν και σταλθηκαν τον Νοεμβριο-Δεκεμβριο του 2018.

φετος, βλεπω η ιστορια να επαναλαμβανεται...

Link to comment
Share on other sites

Περιμένει κανένας άλλος δέμα untracked από ali από 11/12? έχω άλλα 2 τα οποία είναι το ένα 30 Δεκεμβρίου και το άλλο 3 Ιανουαρίου όλα untracked

 

εγω περιμενω απο αρχες νοεμβριου 3 δεματακια με μπιχλιμπίδια

Link to comment
Share on other sites

@entasis62

 

περιμενω 2 δεματακια του 1€ το καθενα, απο Δεκεμβριο. untracked φυσικα...

περυσι, δεν μου ηρθαν ποτε 2-3 δεματακια του 1€ οταν και σταλθηκαν τον Νοεμβριο-Δεκεμβριο του 2018.

φετος, βλεπω η ιστορια να επαναλαμβανεται...

 

δεν εκανες refund?

Link to comment
Share on other sites

Περιμένει κανένας άλλος δέμα untracked από ali από 11/12? έχω άλλα 2 τα οποία είναι το ένα 30 Δεκεμβρίου και το άλλο 3 Ιανουαρίου όλα untracked
Εγώ περίμενα, αλλά πάτησα refund. Δεν έχουν σκοπό να έρθουν.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...