Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι λές?????

Εμένα ακόμη έρχονται.

Βέβαια τον τελευταίο μήνα δεν παρήγγειλα κατι

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μέτα από πολύυυ καιρό παράγγειλα κατι απόEbay και ήρθε σε λιγότερο από 2 βδομάδες. Αυτά του ευρώ με δωρεάν μεταφορικά. Λέτε να άλλαξε κάτι?

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Aπό διάφορες παραγγελίες που έχω κάνει τον τελευταίο καιρό, δε βλέπω να έχει αλλάξει κάτι δραματικά είτε θετικά, είτε αρνητικά... Απλά ορισμένουν φορές τυχαίνει να έρθει κάτι νωρίτερα απ' ότι περιμένουμε βάσει εμπειρίας...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, όταν κάνουμε μια παραγγελία από aliexpress, σε τι ποσό το δέμα γίνετε συστημένο; παίζει ρόλο η τιμή; Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, όταν κάνουμε μια παραγγελία από aliexpress, σε τι ποσό το δέμα γίνετε συστημένο; παίζει ρόλο η τιμή; Ευχαριστώ
δεν παίζει ρόλο η τιμή. απλά πολλές φορές στα πολύ χαμηλού κόστους Δέματα το tracking number που δίνουν δεν λειτουργεί.

σε πιο σημαντικές παραγγελίες με μεγαλύτερο κόστος μεταφορικών λειτουργεί, και όντως είναι συστημένο γιατί υπογραφεις στο ταχυδρομείο όταν το παραλαβαινεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δεν παίζει ρόλο η τιμή. απλά πολλές φορές στα πολύ χαμηλού κόστους Δέματα το tracking number που δίνουν δεν λειτουργεί.

σε πιο σημαντικές παραγγελίες με μεγαλύτερο κόστος μεταφορικών λειτουργεί, και όντως είναι συστημένο γιατί υπογραφεις στο ταχυδρομείο όταν το παραλαβαινεις.

Ευχαριστώ. Μου έτυχε να παραγγείλω οθόνη ενός κινητού, να παραλάβω από ελτα δηλαδή συστημένο, μου έτυχε και να μου φέρουν στην διεύθυνση. Ότι να ναι είναι δηλαδή. :)
Link to comment
Share on other sites

δεν παίζει ρόλο η τιμή. απλά πολλές φορές στα πολύ χαμηλού κόστους Δέματα το tracking number που δίνουν δεν λειτουργεί.

σε πιο σημαντικές παραγγελίες με μεγαλύτερο κόστος μεταφορικών λειτουργεί, και όντως είναι συστημένο γιατί υπογραφεις στο ταχυδρομείο όταν το παραλαβαινεις.

 

Ναι δεν έχει σχέση με την τιμή, αλλά δε νομίζω ότι είναι random αν θα δουλέψει το tracking... Σε εμένα αυτό που έχω δει να συμβαίνει είναι ότι αν επιλέξω free shipping ακόμα και αν βγάζει δίπλα tracked, πολλές φορές μου συμβαίνει αυτό που λες... Δε λειτουργεί ή λειτουργεί μέχρι ένα σημείο...

Σε παραγγελίες που έχω επιλέξει shipping με κόστος 2-3 $ το tracking μου δουλεύει πάντα κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω τι λέτε σε μένα τελευταία περνάνε όλα μα όλα από το τελωνείο (τα ανοίγουν κιόλας) (από το track το βλέπω...) πάντως όταν μπαίνει υπολόγισε κάνα 2 βδομάδες μόνο εκει (minimum)
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω τι λέτε σε μένα τελευταία περνάνε όλα μα όλα από το τελωνείο (τα ανοίγουν κιόλας) (από το track το βλέπω...) πάντως όταν μπαίνει υπολόγισε κάνα 2 βδομάδες μόνο εκει (minimum)

 

Aν σταματήσουν τελωνείο, προφανώς και τα ανοίγουν... Αλλιώς πως θα κρίνουν αν χρειάζεται να το ψάξουν περισσότερο (να σου ζητήσουν Paypal/απόδειξη); Θα μυρίσουν το πακέτο;

Και ναι τον τελευταίο πολύ καιρό, οτιδήποτε tracked από Κίνα σκαλώνει τελωνείο για κάνα διβδόμαδο...

Τα καλά αν υπάρχουν είναι 2:

1) Aν όντως την πατήσεις και σου ζητήσουν απόδειξη, μόλις τη στείλεις ξεμπλοκάρει γρήγορα, δεν υπάρχουν μεγάλες αναμονές

2) Για πραγματάκια που είναι προφανές ότι είναι μικρής αξίας (καλώδια, θήκες, λουράκια etc) δεν το σκαλίζουν και μόλις ανοίξουν το πακέτο δε σε πρήζουν να στείλεις αποδεικτικά και τα αποδεσμεύουν πάλι γρήγορα

Για πράγματα μεγαλύτερης αξίας, εγώ μόνο Banggood... Σφαιράτο EU Priority (σε ~2 εβομάδες στα χέρια σου) και από τις προσφάτες εμπειρίες μου, καμία παραγγελία δεν σταμάτησε τελωνείο...

Edited by SpyrosR
Link to comment
Share on other sites

Aν σταματήσουν τελωνείο, προφανώς και τα ανοίγουν... Αλλιώς πως θα κρίνουν αν χρειάζεται να το ψάξουν περισσότερο (να σου ζητήσουν Paypal/απόδειξη); Θα μυρίσουν το πακέτο;

Και ναι τον τελευταίο πολύ καιρό, οτιδήποτε tracked από Κίνα σκαλώνει τελωνείο για κάνα διβδόμαδο...

Για πράγματα μεγαλύτερης αξίας, εγώ μόνο Banggood... Σφαιράτο EU Priority (σε ~2 εβομάδες στα χέρια σου) και από τις προσφάτες εμπειρίες μου, καμία παραγγελία δεν σταμάτησε τελωνείο...

 

θέμα δεν είναι το τελωνείο (όσες φορές χρειάστηκε πληρώνω χωρίς κανένα θέμα) δεν με νοιάζει ο εκτελωνισμός...... το θέμα είναι ότι αργεί απίστευτα ειδικά αν θέλει αποδείξεις κλπ άστο 2 μήνες μετά την αγορά σου φτάνει το προϊών

Link to comment
Share on other sites

Δεμα 24 κιλων με DPD που φορτωθηκε απο Γερμανια στις 24 Απριλιου εχει κολλησει Βουλγαρια (Σοφια) απο τις 30 του μηνα.

Πηρα τηλ DPD στη Θεσσαλονικη να ρωτησω και μου ειπανε δεν ξερουμε γιατι δεν προχωραει μαλλον με το δεμα σας υπαρχει καποιο προβλημα και μου το κλεισανε.:lol::lol::lol:

 

Εχει αναλογη εμπειρια κανεις ? Ευτυχως πληρωσα με paypal.

Edited by StavrosChatz
Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά αναρωτιέμαι τι θα γίνει με καθυστερήσεις ή/και κόστος τώρα που τα φύγει το Ηνωμένο Βασίλειο από την ΕΕ.

Το 90% των πραγμάτων που έχω πάρει από ebay με filter "Europe" είναι από UK

Link to comment
Share on other sites

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

3/5/2019, 05:55:08 ATHENS AIRMAIL CENTER, ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

 

 

Ξέρουμε περίπου τον ΜΟ ημερών που ξεκολλάνε από αυτή την φάση τα δέματα; Υπάρχουν τρελές καθυστερήσεις ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

βρίσκομαι στο εξωτερικό και περιμένω ένα δέμα να έρθει στο σπίτι μου στην Ελλάδα. Τώρα που δεν μπορώ να το παραλάβω εγώ, τι μπορεί να γίνει; Μπορεί να το παραλάβει κάποιος με φωτοτυπία της ταυτότητας μου;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

βρίσκομαι στο εξωτερικό και περιμένω ένα δέμα να έρθει στο σπίτι μου στην Ελλάδα. Τώρα που δεν μπορώ να το παραλάβω εγώ, τι μπορεί να γίνει; Μπορεί να το παραλάβει κάποιος με φωτοτυπία της ταυτότητας μου;

Μια υπογραφή θέλει στο χαρτάκι του πακέτου και καλά από σένα.

Αν έχεις κάποιον γνωστό ας βάλει την υπογραφή σου, ας σημειώσει και τον αριθμό ταυτότητας σου πάνω στο χαρτί και μπορεί να το παραλάβει.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μια υπογραφή θέλει στο χαρτάκι του πακέτου και καλά από σένα.

Αν έχεις κάποιον γνωστό ας βάλει την υπογραφή σου, ας σημειώσει και τον αριθμό ταυτότητας σου πάνω στο χαρτί και μπορεί να το παραλάβει.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Σε μενα ζητανε και ταυτοτητα.Βεβαια πχ τον πατερα μου αφηνουν να τα παρει,αλλα βλεπουν στη ταυτοτητα του το ιδιο επιθετο.

Με φιλο δυσκολο,οποτε μονο εξουσιοδοτηση.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο off topic αλλά μπορεί κάποιος να γνωρίζει...

 

Έχω πάρει ένα παλιό laptop από Hνωμένο Βασίλειο και έρχεται με UPS. Το θέμα είναι ότι έφυγε από Αγγλία 29 Απριλίου και τελευταία φορά εμφανίστηκε στο Μιλάνο στις 3 του μήνα. Είναι δυνατόν τόσο μεγάλη καθυστέρηση όταν δέματα από Ρωσία έρχονται σε μια μέρα;

 

Στην Ελλάδα ποιος παραδίδει τα UPS;

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν έχει σχέση με την τιμή, αλλά δε νομίζω ότι είναι random αν θα δουλέψει το tracking... Σε εμένα αυτό που έχω δει να συμβαίνει είναι ότι αν επιλέξω free shipping ακόμα και αν βγάζει δίπλα tracked, πολλές φορές μου συμβαίνει αυτό που λες... Δε λειτουργεί ή λειτουργεί μέχρι ένα σημείο...

 

Σε παραγγελίες που έχω επιλέξει shipping με κόστος 2-3 $ το tracking μου δουλεύει πάντα κανονικά.

Έχω προσέξει ότι λειτουργεί το track ID μέχρι ενός σημείου σε αρκετές περιπτώσεις που αγόρασα κι από το AliExpress αλλά και από eBay. Αυτό οφείλεται σε μεταφόρτωση δέματος από τη μια ταχυδρομική εταιρεία σε άλλη.

Αν χρησιμοποιήσεις κάποιο πρόγραμμα για track ID και προσθέσεις το ίδιο ID στη πρώτη που σου βγάζει και είναι σίγουρα αυτή που το παρέλαβε, βάλεις και στην ELTA πχ που είναι ο τελικός μεταφορέας, θα δεις ότι θα ενημερωθεί κι αυτό κάποια στιγμή που θα παραληφθεί από τα ΕΛΤΑ και θα είναι πλήρως ενημερωμένη όλη η διαδρομή του πακέτου σου.

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Ημερομηνία & ΏραΠεριοχήΚατάσταση

 

3/5/2019, 05:55:08ATHENS AIRMAIL CENTER, ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

 

 

 

 

 

Ξέρουμε περίπου τον ΜΟ ημερών που ξεκολλάνε από αυτή την φάση τα δέματα; Υπάρχουν τρελές καθυστερήσεις ;

 

 

 

Πως θα κάτσει είναι φίλε.Και εγώ έχω από 3/5 και περιμένει.Μπορει να πάρει και 20 μέρες έτσι.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Η σιωπή είναι χρυσός :X
Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται τόσες μέρες; Δέμα αξίας 11€ και δεν έχει μπει τελωνείο, αλλά δεν προχωράει... :wacko:

 

16/4/19 05:06 - Track added

20/4/19 10:02 - ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

20/4/19 10:02 - Acceptance, Guangdong Dongguan Acceptance Center

20/4/19 10:25 - Departure, Guangdong Dongguan Acceptance Center

20/4/19 10:31 - Has left,to the next station processing center, Guangdong Dongguan Acceptance Center

20/4/19 10:39 - ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ, ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

20/4/19 10:39 - Arrival at exchange office, Dongguan International

20/4/19 16:24 - Departure from outward office of exchange, Dongguan International Processing Center

20/4/19 16:24 - ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

21/4/19 10:09 - Arrival, Guangzhou 交换 Processing Center

21/4/19 11:05 - Air transport

21/4/19 11:05 - Air transport

24/4/19 07:25 - Air transport

11/5/19 09:07 - ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ, ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

11/5/19 09:11 - "},{"date":"11-05-2019","time":"12:13","place":"Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)","status":"ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.), ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

11/5/19 12:07 - 已到达寄达地

11/5/19 12:13 - ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.), Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)

12/5/19 09:52 - ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ, ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...