Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γειά σας! Έχω κάνει 2 παραγγελίες

Tracking Numbers :

LJ000592918AT

RU226842732NL

 

 

Το πρώτο έχει μείνει στο τελωνείο. Έχω στείλει 2 email στο geta@elta-net.gr και καμιά απάντηση!

Μίλησα στο τηλέφωνο και μου είπε ότι πρέπει λογικά να μου απαντήσουν

Το δεύτερο μου είπε ότι δεν έχει ανοιχτεί ο σάκος...

Πρώτη φορά μου τυχαίνουν αυτά. Τι πρέπει να κάνω?

 

Από ποιο e-shop στην Αυστρία αγόρασες και περνάει τελωνείο;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

3/4/2018, 09:49:12 ΘΕΡΜΑΪΚΟΥ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ

3/4/2018, 09:33:20 ΘΕΡΜΑΪΚΟΥ ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ

3/4/2018, 08:49:34 ΘΕΡΜΑΪΚΟΥ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

3/4/2018, 08:22:24 ΘΕΡΜΑΪΚΟΥ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

3/4/2018, 00:34:00 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> ΘΕΡΜΑΪΚΟΥ)

2/4/2018, 22:00:00 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

 

χαρτακι δε πηρα ακομα στα χερια μου.. μηπως να παω αυριο ταχυδρομειο διοτι ο ταχυδρομος εχει κανει πολλα λαθη σε γραμματα (αλλά οχι σε συστημενα);

Link to comment
Share on other sites

ΕΛΤΑ το μεγαλείο σου!

 

Από το Ίλιον που έπρεπε κανονικά το έστειλαν παλαιά Φωκαία όπου παραδόθηκε κι όλας!

 

Ευτυχώς πολύ μικρής αξίας.

Σκεφτείτε τι Γολγοθά θα έπρεπε να κάνω αν ήταν η αξία του μεγάλη.

e178c8cb450941f25a8e5260abaa6c83.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλά που παραδόθηκε;

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί απλά να παραδόθηκε στο πρακτορείο αυτό και όχι σε παραλήπτη. Δοκίμασε να τους πάρεις κανένα τηλέφωνο μπας και το σώσεις

 

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άγνωστο ποιος παρέλαβε...

Πάρε τηλέφωνο να ρωτήσεις ποιος παρέλαβε! Το αντικείμενο κάποιος το παρέλαβε!

Υπάρχει όμως και περίπτωση να είχες λάθος barcode απ' τον αποστολέα! Έτυχε αυτό στην περιοχή μου! Παραδοθηκε συστημένο κανονικά στον παραλήπτη που έγραφε πάνω στο συστημένο και μετα από λίγο καιρό πήρε τηλέφωνο κάποιος στο ταχυδρομείο από 1000χμλ μακριά (στην άλλη άκρη της Ελλάδας) και ζητούσε εξηγήσεις για το ποιος παρέλαβε το συστημένο του!!!

Φως φανάρι ότι ο αποστολέας του είχε δώσει λάθος barcode....

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τηλέφωνο να ρωτήσεις ποιος παρέλαβε! Το αντικείμενο κάποιος το παρέλαβε!

Υπάρχει όμως και περίπτωση να είχες λάθος barcode απ' τον αποστολέα! Έτυχε αυτό στην περιοχή μου! Παραδοθηκε συστημένο κανονικά στον παραλήπτη που έγραφε πάνω στο συστημένο και μετα από λίγο καιρό πήρε τηλέφωνο κάποιος στο ταχυδρομείο από 1000χμλ μακριά (στην άλλη άκρη της Ελλάδας) και ζητούσε εξηγήσεις για το ποιος παρέλαβε το συστημένο του!!!

Φως φανάρι ότι ο αποστολέας του είχε δώσει λάθος barcode....

Κάτι τέτοιο έχει συμβεί.

Δεν υπάρχει ίδια οδός στην περιοχή που κατέληξε. Ώστε να έγινε λάθος από το ταχυδρομείο.

 

Είναι μικρή η αξία του αντικειμένου για να ξεκινήσω αναζήτηση. Θα είχα αγχωθεί πολύ αν ήταν μεγάλης αξίας.

Άντε να αποδείξω ότι ο πωλητής έκανε λάθος.

Link to comment
Share on other sites

3/4/2018, 09:49:12ΘΕΡΜΑΪΚΟΥΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ

3/4/2018, 09:33:20ΘΕΡΜΑΪΚΟΥΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ

3/4/2018, 08:49:34ΘΕΡΜΑΪΚΟΥΑΦΙΞΗ ΣΕ

3/4/2018, 08:22:24ΘΕΡΜΑΪΚΟΥΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

3/4/2018, 00:34:00Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> ΘΕΡΜΑΪΚΟΥ)

2/4/2018, 22:00:00Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣΑΦΙΞΗ ΣΕ

 

χαρτακι δε πηρα ακομα στα χερια μου.. μηπως να παω αυριο ταχυδρομειο διοτι ο ταχυδρομος εχει κανει πολλα λαθη σε γραμματα (αλλά οχι σε συστημενα);

 

Και εγώ από το ίδιο πρακτορείο παραλαμβάνω και καλά θέλουν το χαρτάκι για να βρίσκουν το δέμα σου κατευθείαν και όσες φορές έχω πάει με χαρτάκι πάλι στο σωρό ψάχνουν...

Οπότε πάνε και θα στο δώσουν.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η σιωπή είναι χρυσός :X
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Είχα παραγγείλει κάτι από ευρωπαϊκή αποθήκη gearbest και έχει σταλεί με απλό ταχυδρομείο dhl. Η κατάσταση είναι από το μεγάλο Σάββατο ξημερώματα αυτή στην φωτογραφία.

Δεν έπρεπε να έχει φτάσει Ελλάδα αυτή τη βδομάδα; Εντάξει δεν είναι κούριερ,αλλά από Γερμανία έρχεται όχι από Κίνα!!b749ac318245129839569955a705d35c.jpg

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το γερμανικό ταχυδρομείο ταξιδεύει οδικώς μέχρι να φτάσει στην Ελλάδα.
Link to comment
Share on other sites

Το γερμανικό ταχυδρομείο ταξιδεύει οδικώς μέχρι να φτάσει στην Ελλάδα.
Αυτό δεν το ηξερα, αλλά ακόμα και οδικώς απ'ότι θυμάμαι τα δέματα μέσω priority line από Κίνα που έκανα τη διαδρομή Γερμανία-βουδαπεστη-ελλαδα οδικως, δεν έκαναν μια εβδομάδα στον δρόμο. Και σκέφτομαι πως το Πάσχα έξω ήταν μια εβδομάδα νωρίτερα οπότε δεν επηρεάζει κάπου αυτό καθώς μόνο στην Ελλάδα ήταν εκείνες τις μέρες αργία. Αλλά θα κάνω υπομονή ακόμα και αν δεν δω κίνηση μέχρι επόμενη εβδομάδα θα το κοιτάξω παραπέρα.

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από το Feucht, υπολόγιζε γύρω στις 10 μέρες για παραλαβή.
Link to comment
Share on other sites

Από το Feucht, υπολόγιζε γύρω στις 10 μέρες για παραλαβή.
Η τραγική ειρωνεία είναι πως επειδή μένω και Νυρεμβέργη, το feucht είναι κυριολεκτικά 10 λεπτά με το αυτοκίνητο από το σπίτι μου ! Τέλος παντων, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, καλημέρα!

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να παραλάβεις και να χαρείς την αγορά σου.
Link to comment
Share on other sites

''Τα δυνατά και αδύναμα σημεία των ΕΛΤΑ, αλλά και οι ευκαιρίες – απειλές, σύμφωνα με το υπερΤαμείο''

 

https://www.metaforespress.gr/taxidromia/%CF%84%CE%B1-%CE%B4%CF%85%CE%BD%CE%B1%CF%84%CE%AC-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CE%B4%CF%8D%CE%BD%CE%B1%CE%BC%CE%B1-%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%B5%CE%BB%CF%84%CE%B1-%CE%B1/

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησο κατι ρε παιδια. πηρα κατι με unregistered απο gearbest και γραφει οτι μου το στειλανε με belgium post αλλα το tracking number δεν φενετε να ειναι international εχει μονο LVS στην αρχη μετα μονο αριθμους. αυτο στα ελτα θα μπορω να το κανω track? και στο site της bpost παντως το αναγνωριζει. Και αν εχει παρει κανεις με ιδιο tracking number ποσο καιρο του εκανε να ερθει?
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα υπογράψεις για την παραλαβή , δεν το αναγνωρίζει το σύστημα των ΕΛΤΑ . από 14 μέρες μέχρι 60.
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση,Έχω παραγγείλει με railway απο gearbest πριν 20 μέρες και μου γράφει ready from ups ..να φανταστώ ότι έφτασε Πολωνία;;Όχι Ε;;από εκεί πόσες μέρες περίπου θέλει για Θεσσαλονίκη;;

 

Στάλθηκε από το LEX722 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by dimgeo

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

:blink: - περιμενω συστημενο απο Κινα αγορα απο ebay, Παρασκευη πρωι βλεπω πως το δεματακι ειναι για Παραδοση μετα απο λιγο βλεπω Ειδοποιηση (!) μα αφου εχω αφησει εξουσιοδοτηση γιατι αφησε Ειδοποιηση λεω μεσα μου, παω στο μαγαζι αλλα Ειδοποιηση πουθενα, βρε ψαχνει απο εδω απο εκει τιποτα

Ολο νευρα λεω μεσα μου καπου του παραπεσε, θα βγαλω φωτοτυπια και θα παω στο ταχυδρομειο την Δευτερα, δεν μπορεσα την Δευτερα και Τριτη νωρις το πρωι με παιρνουν τηλ απο το μαγαζι πως υπαρχει δεματακι για μενα το εφερε ο ταχυδρομος, πριν παω στο ταχυδρομειο περναω απο εκει και τι βλεπω? αυτο που ειχε για παραδοση την Παρασκευη και λεει αφησε Ειδοποιηση το εφερε μονος του την Τριτη (!)

Φανταστειτε εσεις να πηγαινα Δευτερα πρωι στην ουρα και μετα οταν ερχοταν η σειρα μου να μην εκανα δουλεια, μα τι καμωματα ειναι αυτα?

Δηλαδη πλεον ειναι θεμα εμπνευσης του αν θα αφησει το δεματακι ´η οχι? Καθε φορα θα πρεπει να ειμαι μαντης εγω τι θα γινει?

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καθυστερηση ακομα λογω Πασχα?

μεχρι πριν τις γιορτες μου ερχοτανε ανελπιστα γρηγορα το πολυ 15 μερες. τωρα περιμενω 3 πακετακια και εχουν ξεπερασει τις 30-40

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καθυστερηση ακομα λογω Πασχα?

μεχρι πριν τις γιορτες μου ερχοτανε ανελπιστα γρηγορα το πολυ 15 μερες. τωρα περιμενω 3 πακετακια και εχουν ξεπερασει τις 30-40

 

 

Περιμένω και εγώ πακέτο από Γερμανία, συγκεκριμένα από Thomann.de και το δέμα είναι περίπου 8 κιλά.

στο DHL βγάζει αυτό

"Wed, 25.04.18 06:46 Feucht, Germany

The shipment will be transported to the destination country and, from there, handed over to the delivery organization. (Homepage / online shipment tracking: http://www.elta.gr/en-us/personal/tracktrace.aspx)"

 

Και αντίστοιχα στα ELTA:

"25/4/2018, 06:46:00 ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

25/4/2018, 02:43:00 ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

24/4/2018, 13:51:00 ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ"

 

Πιστεύετε ότι από αύριο θα δω καμία κίνηση; Έχει κάποιος Παραγείλει από Thomann και του ήρθαν μέσα σε 6-8 εργάσιμες μέρες όπως λέει η σελίδα τους;

Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...