Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν έχει καμμία σημασία η φυσική έδρα του καταστήματος , αλλά η χώρα από την οποία αποστέλεται τοπ προϊόν. Εάν έρχεται εκτός της Ε.Ε. θα πρέπει να καταβληθεί 25% Φ.Π.Α. για όλα τα είδη με αξία πάνω από 23 ευρώ . Αυτό που μας ενδιαφέρει εδώ είναι ότι τα Ε.Λ.Τ.Α. χρεώνουν πλέον 15 ευρώ για κάθε είδος στο οποίο θα επιβληθεί φόρος ακόμα και αν είναι μόνο 5,52 ευρώ (23,01 ευρώ *24% =5,52) . Είναι απαράδεκτα υψηλή χρέωση για είδη ευτελούς αξίας.

 

Κι όμως η ΕΠΙΣΗΜΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ (με mail γιατί μου ζήταγαν παραστατικά!) του ΤΕΛΩΝΕΙΟΥ όταν τους ρώτησα γιατί από την αρχή μπήκε στο τελωνείο ήταν ότι η ΦΥΣΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ του καταστήματος είναι το Hong Kong!!! Άντε γεια!

 

Το ΦΠΑ οι τύποι το έβαλαν πάνω στα 43€ όχι στα 35 και ταυτόχρονα μου έβαλαν και το "τραγικό" 15€!!!Διπλή "απατεωνιά"!!!!Και το βάζω σε εισαγωγικά για να καταλάβετε πώς το λέω....για να προλάβω κάποιους!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως η ΕΠΙΣΗΜΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ (με mail γιατί μου ζήταγαν παραστατικά!) του ΤΕΛΩΝΕΙΟΥ όταν τους ρώτησα γιατί από την αρχή μπήκε στο τελωνείο ήταν ότι η ΦΥΣΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ του καταστήματος είναι το Hong Kong!!! Άντε γεια!

 

Το ΦΠΑ οι τύποι το έβαλαν πάνω στα 43€ όχι στα 35 και ταυτόχρονα μου έβαλαν και το "τραγικό" 15€!!!Διπλή "απατεωνιά"!!!!Και το βάζω σε εισαγωγικά για να καταλάβετε πώς το λέω....για να προλάβω κάποιους!

 

Το μόνο δικαιολογημένο παράπονο σου είναι η υπερβολική καθυστέρηση. Ίσως και για τα τέλη να έπρεπε να υπάρχει μια μικρότερη χρέωση για τα μικρής αξίας αντικείμενα. Για τα υπόλοιπα που γράφεις ο νόμος είναι σαφής και λέει ότι για εμπορικά αντικείμενα αξίας CIF (κόστος αγοράς+ μεταφορικά+ ασφάλιστρα) άνω των 22€ επιβάλλεται ΦΠΑ 24% και τέλη εκτελωνισμού 15€ (για αξίες έως 150€, μετά ανεβαίνει). Αυτό συμβαίνει πανευρωπαϊκά, με τον εκάστοτε ΦΠΑ και τέλη κάθε χώρας.

Τέλος το πιθανότερο είναι πως πράγματι το δέμα σου απεστάλη από Hong Kong (σίγουρα όχι από Ευρώπη). Αν έχεις κρατήσει καμιά φωτογραφία απ' την ετικέτα που έφερε το δέμα θα είχε ενδιαφέρον να την ανεβάσεις.

Δεν είμαι τελωνειακός αλλά ούτε και ΔΥ, απλά είμαι της άποψης ότι πρέπει να κυνηγάμε το δίκαιο μας και να επαναστατούμε όταν... έχουμε δίκιο, και όχι όταν απλά μπορούμε.

Αυτά τελείως φιλικά γιατί ο γραπτός λόγος μπορεί εύκολα να παρεξηγηθεί.

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο δικαιολογημένο παράπονο σου είναι η υπερβολική καθυστέρηση. Ίσως και για τα τέλη να έπρεπε να υπάρχει μια μικρότερη χρέωση για τα μικρής αξίας αντικείμενα. Για τα υπόλοιπα που γράφεις ο νόμος είναι σαφής και λέει ότι για εμπορικά αντικείμενα αξίας CIF (κόστος αγοράς+ μεταφορικά+ ασφάλιστρα) άνω των 22€ επιβάλλεται ΦΠΑ 24% και τέλη εκτελωνισμού 15€ (για αξίες έως 150€, μετά ανεβαίνει). Αυτό συμβαίνει πανευρωπαϊκά, με τον εκάστοτε ΦΠΑ και τέλη κάθε χώρας.

Τέλος το πιθανότερο είναι πως πράγματι το δέμα σου απεστάλη από Hong Kong (σίγουρα όχι από Ευρώπη). Αν έχεις κρατήσει καμιά φωτογραφία απ' την ετικέτα που έφερε το δέμα θα είχε ενδιαφέρον να την ανεβάσεις.

Δεν είμαι τελωνειακός αλλά ούτε και ΔΥ, απλά είμαι της άποψης ότι πρέπει να κυνηγάμε το δίκαιο μας και να επαναστατούμε όταν... έχουμε δίκιο, και όχι όταν απλά μπορούμε.

Αυτά τελείως φιλικά γιατί ο γραπτός λόγος μπορεί εύκολα να παρεξηγηθεί.

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν είναι κανένα είδος επανάστασης!Διάβασε καλύτερα τι γράφω.Δεν έχω κρατήσει την ετικέτα!Μάλιστα η ετικέτα ήταν σχεδόν......σβησμένη.....!!!Φαντάσου που μπορεί να το είχαν το δέμα οι αντιεπαγγελματίες! Στα κοντεϊνερ που είχαν ανεβάσει κάποια παιδιά σε φωτογραφίες μάλλον που βρεχόντουσαν κ.α.!

 

Επίσης εγώ δεν είπα να ΜΗΝ πληρώσω ΦΠΑ+ΤΕΛΗ!Είπα ότι μέσα στην τιμή του ΦΠΑ για το προϊόν έβαλαν μέσα και το κόστος μεταφορικών (έλεος!άρα μεγαλύτερο κόστος ΦΠΑ από το πουθενά) και ότι απλά πληρώνουμε ένα 15€ απλά επειδή μπαίνει τελωνείο! ΔΕΝ είναι φόρος αυτό! Είναι "νταβατζιλίκι" προς τους υπάλληλους του τελωνείου!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι στάνταρ διαδικασία χρόνια τώρα . Η φορολογία επιβάλεται στο κόστος του προϊόντος όπως διαμορφώνεται κατά την εισαγωγή του στην Ελλάδα και όχι στο εξωτερικό. Περιλαμβάνει δηλαδή και τα μεταφορικά. Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κανένα είδος επανάστασης!Διάβασε καλύτερα τι γράφω.Δεν έχω κρατήσει την ετικέτα!Μάλιστα η ετικέτα ήταν σχεδόν......σβησμένη.....!!!Φαντάσου που μπορεί να το είχαν το δέμα οι αντιεπαγγελματίες! Στα κοντεϊνερ που είχαν ανεβάσει κάποια παιδιά σε φωτογραφίες μάλλον που βρεχόντουσαν κ.α.!

 

Επίσης εγώ δεν είπα να ΜΗΝ πληρώσω ΦΠΑ+ΤΕΛΗ!Είπα ότι μέσα στην τιμή του ΦΠΑ για το προϊόν έβαλαν μέσα και το κόστος μεταφορικών (έλεος!άρα μεγαλύτερο κόστος ΦΠΑ από το πουθενά) και ότι απλά πληρώνουμε ένα 15€ απλά επειδή μπαίνει τελωνείο! ΔΕΝ είναι φόρος αυτό! Είναι "νταβατζιλίκι" προς τους υπάλληλους του τελωνείου!

 

Όσες φορές και να το γράφουμε, εσύ θα επιμένεις για το αντίθετο.

Όλοι σου λένε ότι η αξία CIF, πάνω στην οποία υπολογίζονται οι φόροι (ΦΠΑ και δασμός, για αξίες πάνω από 150€), είναι το κόστος +μεταφορικά+ασφάλιση. Και αυτό δεν είναι ελληνική πατέντα ούτε εφαρμόστηκε από χθες.

Αυτό που ξεκίνησε από πέρυσι το καλοκαίρι είναι το τέλος εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ, που όλοι αναγνωρίζουμε ότι είναι άδικο για τις αξίες από 22- πχ 40 ή 50€.

 

Και κάτι τελευταίο. Όταν ξεκίνησες να γράφεις για το θέμα αυτό, παραπονέθηκες γιατί μπήκε το δέμα σου στο τελωνείο, ενώ είχε σταλεί με το γερμανικό ταχυδρομείο, θεωρώντας ότι το δέμα που έρχεται από τρίτη χώρα με ευρωπαικό ταχυδρομείο δεν πρέπει να σταματάει στο τελωνείο. Στο ίδιο post αναγνωρίζεις ότι η αξία CIF είναι 45€ (κόστος +μεταφορικά). Στη συνέχεια και αφού σου εξήγησαν πολλοί συμφορουμίτες ότι το δέμα στάλθηκε προφανώς από Κίνα και δικαιολογημένα σταμάτησε στο τελωνείο, άλλαξες τη διαμαρτυρία και στράφηκες αφενός στην αξία CIF αφετέρου στο τέλος εκτελωνισμού.

Νομίζω ότι πρέπει να έχεις καταλάβει, πλέον, ότι οι διαμαρτυρίες σου δεν έχουν βάση και το θέμα έχει εξαντληθεί.

 

Όλα τα παραπάνω, με καλή διάθεση και, ελπίζω, χωρίς παρεξήγηση.

Link to comment
Share on other sites

Όσες φορές και να το γράφουμε, εσύ θα επιμένεις για το αντίθετο.

Όλοι σου λένε ότι η αξία CIF, πάνω στην οποία υπολογίζονται οι φόροι (ΦΠΑ και δασμός, για αξίες πάνω από 150€), είναι το κόστος +μεταφορικά+ασφάλιση. Και αυτό δεν είναι ελληνική πατέντα ούτε εφαρμόστηκε από χθες.

Αυτό που ξεκίνησε από πέρυσι το καλοκαίρι είναι το τέλος εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ, που όλοι αναγνωρίζουμε ότι είναι άδικο για τις αξίες από 22- πχ 40 ή 50€.

 

Και κάτι τελευταίο. Όταν ξεκίνησες να γράφεις για το θέμα αυτό, παραπονέθηκες γιατί μπήκε το δέμα σου στο τελωνείο, ενώ είχε σταλεί με το γερμανικό ταχυδρομείο, θεωρώντας ότι το δέμα που έρχεται από τρίτη χώρα με ευρωπαικό ταχυδρομείο δεν πρέπει να σταματάει στο τελωνείο. Στο ίδιο post αναγνωρίζεις ότι η αξία CIF είναι 45€ (κόστος +μεταφορικά). Στη συνέχεια και αφού σου εξήγησαν πολλοί συμφορουμίτες ότι το δέμα στάλθηκε προφανώς από Κίνα και δικαιολογημένα σταμάτησε στο τελωνείο, άλλαξες τη διαμαρτυρία και στράφηκες αφενός στην αξία CIF αφετέρου στο τέλος εκτελωνισμού.

Νομίζω ότι πρέπει να έχεις καταλάβει, πλέον, ότι οι διαμαρτυρίες σου δεν έχουν βάση και το θέμα έχει εξαντληθεί.

 

Όλα τα παραπάνω, με καλή διάθεση και, ελπίζω, χωρίς παρεξήγηση.

Ακριβώς έτσι.

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι δεν είναι στάνταρ διαδικασία.....πόσο απλά να τα γράψω....; Είπα τι με "πείραξε"! Συνοπτικά......μπαίνει ΦΠΑ και στα μεταφορικά και όχι στην αξία του προϊόντος μόνο και το 15€ είναι άδικο και μεγάλο για τόσο μικρές αξίες!ΤΕΛΟΣ!Όσον αφορά τον πωλητή........έχω προχωρήσει.....

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από GB (αποθήκη Κίνας) στις 28/2 (ξημερώματα 1ης) με Belgium Post (unregistered) και αξία δέματος στα ~18€ (περιελάμβανε δύο enclosures ένα για 3.5" και ένα για 2.5") παραδόθηκε σήμερα (ούτε δύο βδομάδες μετα!), χωρίς τελωνεια, χωρίς αυτοκόλλητα, χωρίς τίποτα!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες.

Περιμένει κάποιος δέμα απο Γερμανία?

Παραγγελία απο ευρωπαϊκη αποθήκη Gearbest στις 13-2 στάλθηκε δήθεν με DHL στις 23-2 (που να ήξερα οτι η DHL Γερμανίας και τα Γερμανικά ταχυδρομεία είναι το ίδιο πράγμα!) και η κατάσταση είναι η εξής:

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

27/2/2018, 06:34:00 ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

27/2/2018, 06:02:00 ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

26/2/2018, 16:34:00 ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Μετά απο τηλεφωνική επικοινωνία στα Ελτά μου είπαν ότι είναι Ελλάδα απο της 6/3 αλλά δεν έχει ανοιχτεί ακόμα ο σάκος.

Το traking number είναι της τάξεως του CH*********DE. Παίζει ρόλο που αρχίζει το tracking απο CH? Λέτε να περάσει τελωνείο?

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο mail στέλνουμε αποδείξεις και tracking number ? Για την ένδειξη εν αναμονή της απόδειξης αγοράς? Και αν ξέρετε τι στοιχεία βάζουμε.
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τη βοηθεια σας σχετικά με μια παραγγελία που έχω κάνει από Κίνα.. Έχω παραγγείλει κάποια μικρό πράγματα, μέσω tracking μου έχει εμφανιστεί ότι βρίσκονται ήδη στην πόλη μου.. Χθες το πρωί ενώ έλειπα από το σπίτι μου άφησαν ειδοποίηση κ σήμερα πήγα να τα παραλάβω από ΕΛΤΑ.. Ήταν τα μισά από τα πράγματα π έχουν φτάσει στην πόλη μου.. Όταν γυρησα σπίτι βρήκα κ 2η ειδοποίηση προφανώς για τα υπόλοιπα.. Πήγα λίγο πριν το κλείσιμο στα ΕΛΤΑ κ μ είπαν ότι δεν υπάρχει κάτι άλλο για εμένα.. Ξέρει κανείς να μου πει τι μπορεί να συμβαινει;;;
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τη βοηθεια σας σχετικά με μια παραγγελία που έχω κάνει από Κίνα.. Έχω παραγγείλει κάποια μικρό πράγματα, μέσω tracking μου έχει εμφανιστεί ότι βρίσκονται ήδη στην πόλη μου.. Χθες το πρωί ενώ έλειπα από το σπίτι μου άφησαν ειδοποίηση κ σήμερα πήγα να τα παραλάβω από ΕΛΤΑ.. Ήταν τα μισά από τα πράγματα π έχουν φτάσει στην πόλη μου.. Όταν γυρησα σπίτι βρήκα κ 2η ειδοποίηση προφανώς για τα υπόλοιπα.. Πήγα λίγο πριν το κλείσιμο στα ΕΛΤΑ κ μ είπαν ότι δεν υπάρχει κάτι άλλο για εμένα.. Ξέρει κανείς να μου πει τι μπορεί να συμβαινει;;;
Μήπως δεν είχε πάει το δέμα ο ταχυδρόμος στα ελτα και ήταν στο κέντρο διαλογής? Συνήθως, όταν βλέπεις ειδοποίηση, μπορείς να παραλάβεις από το ταχυδρομείο την επόμενη ημέρα.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι δεν είναι στάνταρ διαδικασία.....πόσο απλά να τα γράψω....; Είπα τι με "πείραξε"! Συνοπτικά......μπαίνει ΦΠΑ και στα μεταφορικά και όχι στην αξία του προϊόντος μόνο και το 15€ είναι άδικο και μεγάλο για τόσο μικρές αξίες!ΤΕΛΟΣ!Όσον αφορά τον πωλητή........έχω προχωρήσει.....

 

Από τα λάθη μαθαίνουμε....περαστικά.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στο forum θα ηθελα να μαθω

α) Τοσα χρονια απο geekbuying ξερω κι ερχονται απο κινα τι εγινε ξαφνικα και βλεπω ΝL ??

β) Εχει κολλησει εδω και 2-3 μερες στο imported to the country of destination πως θα μαθω ππυ ακριβως βρισκετε;;

ΥΓ το live chat στο site ειναι unuseless δεν τους βρισκεις ποτε βλεπω να καταληγουν κι αυροι οπως το fastcardtech

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στο forum θα ηθελα να μαθω

α) Τοσα χρονια απο geekbuying ξερω κι ερχονται απο κινα τι εγινε ξαφνικα και βλεπω ΝL ??

β) Εχει κολλησει εδω και 2-3 μερες στο imported to the country of destination πως θα μαθω ππυ ακριβως βρισκετε;;

ΥΓ το live chat στο site ειναι unuseless δεν τους βρισκεις ποτε βλεπω να καταληγουν κι αυροι οπως το fastcardtech

 

Αν και το μήνυμά σου δεν έχει σχέση με τα ΕΛΤΑ αλλά θα σου πω ότι παραγγελία μου στο Geekbuying στις 13/2/18 την στείλανε 3/3/18!! με NL Post από Κίνα βεβαίως, αλλά έφτασε σε 11 μέρες!!

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Από τα λάθη μαθαίνουμε....περαστικά.....

 

Τελικά το μαγαζί μου έκανε partial refund και τα 25€ του τελωνείου! ;)

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το μαγαζί μου έκανε partial refund και τα 25€ του τελωνείου! ;)
Ναι, γιατί προφανώς απέστειλε το δέμα από Κίνα χωρίς πρώτα να σε ενημερώσει και να το αποδεχτείς. Σίγουρα πάντως δεν έφταιγαν όλοι οι υπόλοιποι, που με τόσα κοσμητικά επίθετα χαρακτήριζες.

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Gx2
:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση τα υπόλοιπα πράγματα να τα είχε ο ταχυδρόμος μαζί του και για αυτό να μου είπαν στα ΕΛΤΑ ότι πάρα την 2η ειδοποίηση που βρήκα, ότι δεν υπάρχει κάποιο δέμα;;
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το μαγαζί μου έκανε partial refund και τα 25€ του τελωνείου! ;)[/quote

 

Χαίρομαι που είχε αίσιο τέλος.:)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, γιατί προφανώς απέστειλε το δέμα από Κίνα χωρίς πρώτα να σε ενημερώσει και να το αποδεχτείς. Σίγουρα πάντως δεν έφταιγαν όλοι οι υπόλοιποι, που με τόσα κοσμητικά επίθετα χαρακτήριζες.

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πω πω....πραγματικά συνεχίζεις να μην καταλαβαίνεις γιατί έκραξα! Συνοπτικά:

1.Χάρη στο ΤΕΛΩΝΕΙΟ μας που πάει πιο αργά και από καρβουνιάρη είχα καθυστέρηση σχεδόν 1 μήνα(με βάση το tracking)! Πρόβλημα στην δουλειά μου!

2.ΔΕΝ είναι σωστό το οι δασμοί κ.α. να μπαίνουν πάνω ΚΑΙ στα μεταφορικά και ταυτόχρονα πρέπει να έχουν κλίμακες ώστε να είναι πιο σωστές οι πληρωμές!!!Δεν είναι δυνατόν να δίνει κάποιος ΠΑΝΩ ΑΠΌ ΤΟ 70% του προϊόντος σε φόρους κ.α.....!

3.Το δέμα μου δεν ήταν στην καλύτερη κατάσταση.......σβησμένες ετικέτες από νερά, μονωτική ταινία ξεσκισμένη κ.α.!Άρα και πληρώνουμε (το σωστό ΦΠΑ ΝΑΙ να το πληρώσω) και παίρνουμε το προϊόν όποτε να'ναι και είναι σε κακή κατάσταση (μπορεί και μη λειτουργικό όπως έγινε σε ένα παιδί εδώ παλιότερα με έναν σκληρό δίσκο)! Ευτυχώς το μαγαζί το είχε συσκευάσει σωστά στο εσωτερικό του δέματος!

 

Τώρα κατάλαβες γιατί ΟΛΗ η αγανάκτησή μου;Πιστεύω στο εξωτερικό ΔΕΝ είναι τόσο....."απρόσεκτοι" σε όλα αυτά τα θέματα....για να μην χρησιμοποιήσω άλλα κοσμητικά επίθετα όπως λες!

 

@julia4506

Χαχα!!!Ευτυχώς κι εγώ!!! :)

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Πω πω....πραγματικά συνεχίζεις να μην καταλαβαίνεις γιατί έκραξα! Συνοπτικά:

1.Χάρη στο ΤΕΛΩΝΕΙΟ μας που πάει πιο αργά και από καρβουνιάρη είχα καθυστέρηση σχεδόν 1 μήνα(με βάση το tracking)! Πρόβλημα στην δουλειά μου!

2.ΔΕΝ είναι σωστό το οι δασμοί κ.α. να μπαίνουν πάνω ΚΑΙ στα μεταφορικά και ταυτόχρονα πρέπει να έχουν κλίμακες ώστε να είναι πιο σωστές οι πληρωμές!!!Δεν είναι δυνατόν να δίνει κάποιος ΠΑΝΩ ΑΠΌ ΤΟ 70% του προϊόντος σε φόρους κ.α.....!

3.Το δέμα μου δεν ήταν στην καλύτερη κατάσταση.......σβησμένες ετικέτες από νερά, μονωτική ταινία ξεσκισμένη κ.α.!Άρα και πληρώνουμε (το σωστό ΦΠΑ ΝΑΙ να το πληρώσω) και παίρνουμε το προϊόν όποτε να'ναι και είναι σε κακή κατάσταση (μπορεί και μη λειτουργικό όπως έγινε σε ένα παιδί εδώ παλιότερα με έναν σκληρό δίσκο)! Ευτυχώς το μαγαζί το είχε συσκευάσει σωστά στο εσωτερικό του δέματος!

 

Τώρα κατάλαβες γιατί ΟΛΗ η αγανάκτησή μου;Πιστεύω στο εξωτερικό ΔΕΝ είναι τόσο....."απρόσεκτοι" σε όλα αυτά τα θέματα....για να μην χρησιμοποιήσω άλλα κοσμητικά επίθετα όπως λες!

 

@julia4506

Χαχα!!!Ευτυχώς κι εγώ!!! :)

 

 

1)Όταν βιαζόμαστε υπάρχουν λύσεις. (Αγορά από Ελλάδα, Ευρώπη ή από τρίτη χώρα και παράδοση με courier). Προφανώς ακριβότερες, αλλά γρηγορότερες.

 

2)Το ότι οι δασμοί υπολογίζονται πάνω ΚΑΙ στα μεταφορικά είναι νομοθετημένο και ισχύει σε όλες τις ευρωπαϊκές, και όχι μόνο, χώρες.

 

3)Εχω παραλάβει άπειρα δέματα και πότε κανένα βρεγμένο. Πολλές φορές οι ετικέτες είναι μισοσβημένες γιατί είναι από αυτογραφικό χαρτί και επηρεάζονται πολύ εύκολα. Επίσης πως θα μπορούσε το τελωνείο να ελέγξει τι περιέχει το δέμα αν δεν έκοβε τις ταινίες;

 

Τέλος μου κάνει εντύπωση που παρόλο που είσαι "ενημερωμένος" για το τι συμβαίνει στα ταχυδρομεία - τελωνεία παραλαμβάνεις ένα δέμα τόσο ταλαιπωρημένο χωρίς να τραβήξεις μια φωτογραφία ή ένα unboxing βίντεο ώστε να μπορείς να αποδείξεις το οποιοδήποτε πρόβλημα στον αγοραστή, αλλά κράζεις όλους τους άλλους σε ένα φόρουμ.

 

Αν τώρα θεωρείς, παρόλα αυτά, δικαιολογογημένους τους χαρακτηρισμούς και το ύφος σου και πιστεύεις ότι εγώ δεν κατάλαβα, τότε πραγματικά δε μπορώ να φανταστώ πως θα αντιδρούσες σε περίπτωση που πραγματικά θα είχες δίκιο...

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

1)Όταν βιαζόμαστε υπάρχουν λύσεις. (Αγορά από Ελλάδα, Ευρώπη ή από τρίτη χώρα και παράδοση με courier). Προφανώς ακριβότερες, αλλά γρηγορότερες.

 

2)Το ότι οι δασμοί υπολογίζονται πάνω ΚΑΙ στα μεταφορικά είναι νομοθετημένο και ισχύει σε όλες τις ευρωπαϊκές, και όχι μόνο, χώρες.

 

3)Εχω παραλάβει άπειρα δέματα και πότε κανένα βρεγμένο. Πολλές φορές οι ετικέτες είναι μισοσβημένες γιατί είναι από αυτογραφικό χαρτί και επηρεάζονται πολύ εύκολα. Επίσης πως θα μπορούσε το τελωνείο να ελέγξει τι περιέχει το δέμα αν δεν έκοβε τις ταινίες;

 

Τέλος μου κάνει εντύπωση που παρόλο που είσαι "ενημερωμένος" για το τι συμβαίνει στα ταχυδρομεία - τελωνεία παραλαμβάνεις ένα δέμα τόσο ταλαιπωρημένο χωρίς να τραβήξεις μια φωτογραφία ή ένα unboxing βίντεο ώστε να μπορείς να αποδείξεις το οποιοδήποτε πρόβλημα στον αγοραστή, αλλά κράζεις όλους τους άλλους σε ένα φόρουμ.

 

Αν τώρα θεωρείς, παρόλα αυτά, δικαιολογογημένους τους χαρακτηρισμούς και το ύφος σου και πιστεύεις ότι εγώ δεν κατάλαβα, τότε πραγματικά δε μπορώ να φανταστώ πως θα αντιδρούσες σε περίπτωση που πραγματικά θα είχες δίκιο...

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τελευταίο μου μήνυμα γιατί τα λες όπως θες!

 

1.Είδες από πού ψώνισα.....τι μας λες τώρα!!!Είδες να είχα όρεξη να πάρω από Τρίτη χώρα;;; Έχω πάρει πράγματα από το amazon σε 2 μέρες και μέσο όρο σε περίπου μια βδομάδα! Έτσι προς πληροφόρησή σου και να ξέρεις ότι ψωνίζω φουλ προϊόντα κάθε μήνα που ΔΕΝ βρίσκω στην Ελλάδα και ειδικά για το επάγγελμα μου!!!Άρα παντελώς άκυρη η συγκεκριμένη παράγραφος!

 

2. Δεν είπα αν ισχύει ή όχι! Είπα ότι συνολικά πλήρωσα πάνω από 70% σε φόρους! Αλλά είναι παράξενο αυτό για σένα....!

 

3. Για το βρεγμένο....πραγματικά μας δουλεύεις τώρα!!!! Ακόμα και εδώ αλλά και σε διπλανά forum είχαν παραθέσει φωτογραφίες με εκτεθειμένα δέματα ειδικά την εποχή που είχαν πιάσει οι τρελές βροχές!!! Για το ότι το ανοίγουν....δεν είπα να μην το ανοίξουν αλλά είναι κάτι που έχω ΠΛΗΡΩΣΕΙ και μάλιστα σχεδόν δύο φορές παραπάνω με τους φόρους και η "αντιμετώπισή" του είναι απαράδεκτη! Αλλά βλέπεις δνε πονάει η δικιά τους τσέπη.....!

 

Υ.Γ. Πάλι όπως θες τα λες! Συγγνώμη αλλά δεν θα σε "ακολουθήσω" άλλο....! Εγώ βιαζόμουν να πάρω το προϊόν και να το χρησιμοποιήσω και δεν είχα ούτε χρόνο ούτε όρεξη να κάνω καταγγελίες κ.α.!Απλά έγραψα για να ρωτήσω αρχικά αλλά και να έχουν τον νου τους κάποια παιδιά με το τι αγορές κάνουν και πώς!!! Αν εσύ "θίγεσαι" γιατί δουλεύεις εκεί μέσα ή έχεις κάποιον συγγενή/φίλο ή απλά δεν σου αρέσει ότι γράφω......δεν μπορώ να κάνω κάτι! Άποψή μου και άποψή σου!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο mail στέλνουμε αποδείξεις και tracking number ? Για την ένδειξη εν αναμονή της απόδειξης αγοράς? Και αν ξέρετε τι στοιχεία βάζουμε.

 

gete@elta-net.gr

Στέλνεις την απόδειξη είτε του paypal είτε της κάρτας

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια. εχω κανει μια παραγγελια απο Ολλανδικο site στις 04/03 και μου το εστειλαν την ιδια μερα με DHL Global mail. ακομα δεν εχω παραλαβει τιποτα. επισης δεν εχουν tracking number. Ξερετε ποιος παραδιδει Ελλαδα και αν πρεπει να περιμενω κι αλλο η να το κυνηγησω; Ευχαριστω.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας! Έχω κάνει 2 παραγγελίες

Tracking Numbers :

LJ000592918AT

RU226842732NL

 

 

Το πρώτο έχει μείνει στο τελωνείο. Έχω στείλει 2 email στο geta@elta-net.gr και καμιά απάντηση!

Μίλησα στο τηλέφωνο και μου είπε ότι πρέπει λογικά να μου απαντήσουν

Το δεύτερο μου είπε ότι δεν έχει ανοιχτεί ο σάκος...

Πρώτη φορά μου τυχαίνουν αυτά. Τι πρέπει να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...