Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μου έστειλαν 2 συσκευές smart (Γερμανία και Αγγλία) με τις μπαταρίες και όλα τα παρελκόμενα χωρίς κάποιο πρόβλημα, τώρα που ήθελα σκέτη μπαταρία γιατί αυτή που έχω τα έφτυσε, κόλλησε και γύρισε πίσω; Νόμιζα ότι εντός EE δεν υπήρχε τέτοιο θέμα. Πατάτα του πωλητή υποψιάζομαι

Από Ιρλανδία σκέτη μπαταρία για το παλιό μου Samsung Galaxy, πάλι χωρίς πρόβλημα ήρθε

Αν εντοπιστούν μπαταρίες σκέτες, μπλοκάρονται. Το να σου ρθουν, είναι θέμα τύχης μονο. Σε κινητά μέσα, αποστέλλονται κανονικά. Το πρόβλημα αυτό ισχύει διεθνώς, αεροπορικός κανονισμός. Υπάρχουν κόλπα για να στέλνονται απροβλημάτιστα πχ από Κίνα, μέσω ιδιωτικών πτήσεων προς Τουρκία κλπ, ενώ σαν εμπορευμα, αποκλειστικά μέσω DHL σε κιβώτια με ΜΟΝΟ μπαταρίες και τα πληρη χαρτιά ασφαλείας από τον κατασκευαστή. Τώρα για εντός ευρώπης, είναι καθαρά θέμα τύχης όπως προείπα.

Ο κανονισμός ίσχυε ανέκαθεν, αλλά από πέρσι έχει αρχίσει να γίνεται πιο αυστηρός ο έλεγχος διεθνώς.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,μια ερώτησή για επιστροφή προϊόν

στην Κινα..

Γνωρίζουμε τι θα γράψουμε στον φάκελό ..? :worry::worry::blink::blink:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,μια ερώτησή για επιστροφή προϊόν

στην Κινα..

Γνωρίζουμε τι θα γράψουμε στον φάκελό ..? :worry::worry::blink::blink:

Σαν τι να γράψεις;

Ο,τι σου πει ο κινέζος .

Έτσι μόνος σου αποφάσισες να στείλεις κάτι πίσω;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα απλά να αναφέρω ενα παράδειγμα από αποστολή δέματος 1kg που έκανα στην Αγγλία και τον χρόνο παράδοσης.

Λένε μερικοί οτι στην Αγγλία επικρατεί παρόμοιο χάος σαν το δικό μας.Μετά από αυτό πείτε μου για ποιό λόγο να πληρώσει κάποιος courier 30-40€.

 

RE712762834GR

23/2/2018, 12:07:00 ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ

22/2/2018, 00:38:00 ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

21/2/2018, 02:03:19 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ (--> ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ)

20/2/2018, 21:50:32 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

20/2/2018, 19:35:52 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ.Α.Τ.)

20/2/2018, 12:43:59 ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Α.Τ. ΔΕΜΑΤΑ)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,ήμουν εκτός αθηνων για αυτο άργησα να γράψω, παράγγειλα 4 μπλουζάκια ,άλλα μου βγήκαν μικρά σε νούμερο ,

με τα πολλα καταφερα και μου εστηλαν αυτο Dear serafeim argiris,

 

Thanks for shopping with lightinthebox.com.

 

Here is your RMA code:

6415215

6415216

6415217

 

Please print the Return From and stick it OUTSIDE of the package. After printing the return form, please kindly write your RMA code on it.

 

Note: The return form link is included in the return instructions in previous response. Please kindly check previous response and print the returm form.

 

Thanks for your cooperation in advance.

 

Sincerely

 

Τωρα στον φάκελό που θα τα στηλω πίσω τι θα πρέπει να γράψω,αν γνωρίζετε ..?

Link to comment
Share on other sites

Συστημενο γραμμα απο γερμανια σταλθηκε Παρασκευη απο εκει και το περιμενω Χανια. Παιζει να φτασει μεχρι το τελος της εβδομαδας??

https://prnt.sc/ikfqkt

 

Update: Παραληφθηκε σημερα το πρωι οκ 5 μερες συνολο αν σκεφτεις οτι ο φακελος παραδοθηκε το Σαββατο στα Γερμανικα ταχυδρομεια και Πεμπτη εφτασε Χανια μεσω Αθηνας-Ηρακλειου πολυ καλα.

 

tracking

Edited by zerokill
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια σοβαρή απορία!

 

Αγόρασα από το amazon.co.uk κάτι πλαστικά γυαλάκια 2-3€ το ένα. Η παραγγελία βγήκε με μεταφορικά περίπου 45€(πήρα 15).

 

Το tracking number είναι Γερμανικό. Χθες μου ήρθε γράμμα από το ΤΕΛΩΝΕΙΟ να τους στείλω απόδειξη αγοράς κ.α.!!! Το κάνω μέσω email και τους λέω από που κι ως που από την στιγμή που το ένα είναι αγγλικό (Amazon) και το tracking number Γερμανικό!!! Πώς γίνεται να μπει τελωνείο; Και μου απαντάνε ότι η "φυσική έδρα" του πωλητή είναι η Κίνα!!!!

 

Μου έστειλαν παράλληλα μήνυμα ότι εκτελωνίστηκε και περιμένω να δω τι μου έβαλαν!!!!Τι κάνουμε τώρα οεο; Είναι λογικό;;;;

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια σοβαρή απορία!

 

Αγόρασα από το amazon.co.uk κάτι πλαστικά γυαλάκια 2-3€ το ένα. Η παραγγελία βγήκε με μεταφορικά περίπου 45€(πήρα 15).

 

Το tracking number είναι Γερμανικό. Χθες μου ήρθε γράμμα από το ΤΕΛΩΝΕΙΟ να τους στείλω απόδειξη αγοράς κ.α.!!! Το κάνω μέσω email και τους λέω από που κι ως που από την στιγμή που το ένα είναι αγγλικό (Amazon) και το tracking number Γερμανικό!!! Πώς γίνεται να μπει τελωνείο; Και μου απαντάνε ότι η "φυσική έδρα" του πωλητή είναι η Κίνα!!!!

 

Μου έστειλαν παράλληλα μήνυμα ότι εκτελωνίστηκε και περιμένω να δω τι μου έβαλαν!!!!Τι κάνουμε τώρα οεο; Είναι λογικό;;;;

Αυτο που θα σου γραψω δεν το λεω με 100% σιγουρια γιατι δεν εχω δουλεψει το amazon αλλα πιστευω οτι την αγορα την εκανες απο τριτο πωλητη ο οποιος δεν ειναι fulfilled by amazon,οποτε και ενω πουλαει προιοντα στην πλατφορμα π.χ. του αγγλικου amazon η του γερμανικου,,η εδρα του ειναι στην κινα!

Μονο οσα ειναι sold by amazon και fulfilled by amazon ερχονται απο το αντιστοιχο amazon8!

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό κρατάνε δέμα στα ΕΛΤΑ;

Μου έχει έρθει ειδοποίηση από 08/02 (πρώτη). Δεύτερη δεν έχει έρθει.

Το στείλανε πίσω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που θα σου γραψω δεν το λεω με 100% σιγουρια γιατι δεν εχω δουλεψει το amazon αλλα πιστευω οτι την αγορα την εκανες απο τριτο πωλητη ο οποιος δεν ειναι fulfilled by amazon,οποτε και ενω πουλαει προιοντα στην πλατφορμα π.χ. του αγγλικου amazon η του γερμανικου,,η εδρα του ειναι στην κινα!

Μονο οσα ειναι sold by amazon και fulfilled by amazon ερχονται απο το αντιστοιχο amazon8!

Σωστός.

Πουλάνε πολλοί κινέζοι μέσω αγγλικού Αμαζόν.

Αυτό που πρέπει να δει το παιδί είναι τι έγραφε το προϊόν για χώρα αποστολής.

Αν πχ έλεγε Αγγλία, τότε έχει δικαίωμα να τον τρέξει τον πωλητή.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό κρατάνε δέμα στα ΕΛΤΑ;

Μου έχει έρθει ειδοποίηση από 08/02 (πρώτη). Δεύτερη δεν έχει έρθει.

Το στείλανε πίσω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

15 μερες μετα την αφιξη ειναι κανονικα...

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σας φαίνεται λογικό το δέμα από γερμανία να έχει φτάσει μέσα σε 3 μέρες Πάτρα και να έχει κολλήσει από 26/2 στο ΜΔ Πατρας;

Na7VP2Z.png

 

Πηγα στα ελτα εδώ και μονο που δεν με έβρισαν και μ είπαν να περιμένω γιατι ουτε αυτοί ξερουν που είναι. Το θέμα είναι ότι ειναι δέμα απο gearbest. Να κλαψω ηδη τα λεφτά μου;

XGamers.gr :)
Link to comment
Share on other sites

Σας φαίνεται λογικό το δέμα από γερμανία να έχει φτάσει μέσα σε 3 μέρες Πάτρα και να έχει κολλήσει από 26/2 στο ΜΔ Πατρας;

Na7VP2Z.png

 

Πηγα στα ελτα εδώ και μονο που δεν με έβρισαν και μ είπαν να περιμένω γιατι ουτε αυτοί ξερουν που είναι. Το θέμα είναι ότι ειναι δέμα απο gearbest. Να κλαψω ηδη τα λεφτά μου;

 

Σε εμένα έκανε 2 1/2 μήνες να φθάσει στα χέρια μου και υπερτιμολογημένο για χρέωση μεγαλύτερου ΦΠΑ! Υπομονή

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα σας,

 

Ηθελα και εγω να παραθεσω με τη σειρα μου την εμπειρια μου.. Εκανα στος 5/02 τη πρωτη μου παραγγελια απο το amazon αμερικης 3 βιβλια.. μου εδωσε αμεσως κανονικα tracking number με ipab , με εκτιμωμενη παραλαβη στις 2/03... μεχρι και εχτες 2/3 παρακολουθουσα την διαδρομη του πακετου μου κανονικα απο το ιδιο το site της amazon. Απο σημερα (3/3) που ξαναμπηκα στο site χαθηκε η διαδρομη του δεματος μου και λεει λυπομαστε για την αργοπορια και παρακαλουμε επικοινωνηστε με mail. Τους εστειλα ρωτωντας τους που ειναι το δεμα μου και ποτε θα ερθει και περιμενω απαντηση. Δεν εχω προβλημα να περιμενω απλως αγχωθηκα που χαθηκε η διαδρομη απο το site..υποθετω δεν εχει παρει tracking number απο ελτα γιατι το tracking number που εχω δεν αναγνωριζεται απο ελτα κλπ.... Δεν εχω προβλημα να περιμενω απλως αγχωθηκα που χαθηκε η διαδρομη απο το site.. ηθελα να ρωτησω ειχε αλλος παρομοια εμπειρια απο amazon? Και τι συνεβη σε αυτην την περιπτωση;

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα που ξεχάστηκε, σε ελληνικά ή ξένα αεροδρόμια αλλά πάει για ρεκόρ γκίνες

 

102 μέρες και έρχεται

Χάχα χάχα

 

https://m.17track.net/en/track#nums=RC123564250MY

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που θα σου γραψω δεν το λεω με 100% σιγουρια γιατι δεν εχω δουλεψει το amazon αλλα πιστευω οτι την αγορα την εκανες απο τριτο πωλητη ο οποιος δεν ειναι fulfilled by amazon,οποτε και ενω πουλαει προιοντα στην πλατφορμα π.χ. του αγγλικου amazon η του γερμανικου,,η εδρα του ειναι στην κινα!

Μονο οσα ειναι sold by amazon και fulfilled by amazon ερχονται απο το αντιστοιχο amazon8!

 

Από την στιγμή που το tracking number είναι DE (Γερμανία) τι σχέση έχει η φυσική έδρα του καταστήματος;;;;; Από Γερμανία δεν ξεκινάει;;;;;;;Εν τω μεταξύ κόστος με μεταφορικά ήταν 43€ και οι δασμοί και τελωνείο τελικά βγήκαν σύνολο 25€(10€ φόρος και 15€ τα έξοδα εκτελωνισμού.....ΟΥΣΤ!)!!!!ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΣΗ ΑΞΙΑ με τα μεταφορικά!!!ΕΛΕΟΣ! ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΚΑΙ ΛΑΜΟΓΙΑ!

 

Υ.Γ. Αναγκαστικά επειδή τα χρειαζόμουν για την δουλειά μου (μου τα καθυστέρησαν κιόλας!) πήγα και τα πήρα ΑΛΛΑ ρώτησα στα ΕΛΤΑ και μου είπαν συνοπτικά ότι δεν μπορώ να κάνω κάτι ακόμα κι αν έχω δίκιο.....και ότι με καταλαβαίνουν.....και ότι οι τύποι στο Τελωνείο κάνουν στην ουσία ότι γουστάρουν όπως γουστάρουν!!!

 

Υ.Γ. 2: Τηλέφωνα κ.α. ποτέ δεν σηκώνουν ή συνεχώς είναι κατειλημμένα!!!!

Edited by runner

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που το tracking number είναι DE (Γερμανία) τι σχέση έχει η φυσική έδρα του καταστήματος;;;;; Από Γερμανία δεν ξεκινάει;;;;;;;Εν τω μεταξύ κόστος με μεταφορικά ήταν 43€ και οι δασμοί και τελωνείο τελικά βγήκαν σύνολο 25€(10€ φόρος και 15€ τα έξοδα εκτελωνισμού.....ΟΥΣΤ!)!!!!ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΣΗ ΑΞΙΑ με τα μεταφορικά!!!ΕΛΕΟΣ! ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΚΑΙ ΛΑΜΟΓΙΑ!

 

Υ.Γ. Αναγκαστικά επειδή τα χρειαζόμουν για την δουλειά μου (μου τα καθυστέρησαν κιόλας!) πήγα και τα πήρα ΑΛΛΑ ρώτησα στα ΕΛΤΑ και μου είπαν συνοπτικά ότι δεν μπορώ να κάνω κάτι ακόμα κι αν έχω δίκιο.....και ότι με καταλαβαίνουν.....και ότι οι τύποι στο Τελωνείο κάνουν στην ουσία ότι γουστάρουν όπως γουστάρουν!!!

 

Υ.Γ. 2: Τηλέφωνα κ.α. ποτέ δεν σηκώνουν ή συνεχώς είναι κατειλημμένα!!!!

 

Το θέμα είναι η αποστολή από που γινεται και όχι το tracking number το οποίο δεν σημαίνει ότι από την στιγμή που τελειώνει σε de έρχεται και από Γερμανία,αλλά το ότι την μεταφορά την κάνει το γερμανικό ταχυδρομείοπ.χ.: από την Κίνα και αυτό παρέχει τον κωδικό!θα μπορούσε να την εκανε κάποιο άλλο και να είχε το αντίστοιχο της χώρας του,πχ ολλανδικό,βελγικό αλλά να ξεκινούσε από Κίνα κ.τ.λ.

Με αυτή την λογική,αφού έκανες παραγγελια από το Αγγλικό αμαζον επρεπε να σου ερχοταν με Αγγλικό tracking number!

Δες τις λεπτομέρειες του πωλητή στο αμαζον για να δεις που εδρεύει ο ίδιος και να προσέξεις την επόμενη φορα,για να μην την πατήσεις ξανα και για να είσαι σίγουρος αν οι κατηγορίες και οι χαρακτηρισμοί που έδωσες έχουν τελικά κάποια βάση!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι η αποστολή από που γινεται και όχι το tracking number το οποίο δεν σημαίνει ότι από την στιγμή που τελειώνει σε de έρχεται και από Γερμανία,αλλά το ότι την μεταφορά την κάνει το γερμανικό ταχυδρομείοπ.χ.: από την Κίνα και αυτό παρέχει τον κωδικό!θα μπορούσε να την εκανε κάποιο άλλο και να είχε το αντίστοιχο της χώρας του,πχ ολλανδικό,βελγικό αλλά να ξεκινούσε από Κίνα κ.τ.λ.

Με αυτή την λογική,αφού έκανες παραγγελια από το Αγγλικό αμαζον επρεπε να σου ερχοταν με Αγγλικό tracking number!

Δες τις λεπτομέρειες του πωλητή στο αμαζον για να δεις που εδρεύει ο ίδιος και να προσέξεις την επόμενη φορα,για να μην την πατήσεις ξανα και για να είσαι σίγουρος αν οι κατηγορίες και οι χαρακτηρισμοί που έδωσες έχουν τελικά κάποια βάση!

 

Πρώτον....χαλάρωσε!Πριν κατηγορήσεις διάβασε τι έγραψα!

 

Δεύτερον έγραψα ακριβώς ότι αγόρασα από το ΑΓΓΛΙΚΟ Amazon (αγοράζω πράγματα από εκεί σχεδόν μια δεκαετία....δεν είμαι κάποιος καινούριος σε online αγορές) και ότι το Tracking Number είναι Γερμανικό!!!ΠΟΤΕ δεν πέρασε ΚΑΜΙΑ αγορά μου από το Τελωνείο και μάλιστα αγοράζω κάθε μήνα αρκετά πράγματα για μένα και για άλλους! Δεν είπα όμως ότι είμαι σωστός ή λάθος σε αυτό! Δεν είμαι σίγουρος για το αν κοιτάνε την φυσική έδρα του μαγαζιού ή από που "φεύγει"!

 

Τρίτον.....κάτι που κοστίζει 43€ με τα μεταφορικά (δηλαδή το προϊόν κοστίζει περίπου 35€!) ΔΕΝ είναι λογικό να το πληρώνω σε δασμούς και φόρους άλλα 25€!

 

Τέταρτον......έτσι προς πληροφόρησή σου λοιπόν.....έγραψα ότι οι υπάλληλοι των ΕΛΤΑ μου εξήγησαν ακριβώς τι και πώς και η τελική τους ατάκα είναι ότι όσο δίκιο κι αν έχω δυστυχώς δεν μπορεί να γίνει κάτι γιατί κάνουν ότι θέλουν όπως θέλουν!Αλλά θα μου πεις ότι και οι υπάλληλοι των ΕΛΤΑ δεν ξέρουν και αυτοί και ρίχνουν αθώα κατηγορίες! Και φυσικά ΟΛΩΣ ΤΥΧΑΙΩΣ δεν απαντάνε ΠΟΤΕ σε τηλέφωνα οι τελωνειακοί!

 

Πέμπτον....Ε λοιπόν ναι...είτε σου αρέσει είτε όχι όταν πληρώνω σε φόρους για ένα προϊόν περίπου το 72% της αξίας του....τότε ΝΑΙ....είναι ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΚΑΙ ΛΑΜΟΓΙΑ!Τώρα αν εσύ δουλεύεις μέσα στο τελωνείο και θίγεσαι.....πρόβλημά σου.....αν σήκωνες το τηλέφωνο θα στο έλεγα κανονικά και αν δεν ήσουν στο αεροδρόμιο (στην άλλη άκρη της Αττικής) θα ερχόμουν να στο πω face to face γιατί αυτή είναι η αλήθεια!

 

Υ.Γ.: Πληρώνω ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ τους φόρους μου σε ΟΛΑ και δέχομαι να με φορολογείς αλλά όχι να με "ΥΠΕΡΦΟΡΟΛΟΓΕΙΣ" και να με θεωρείς κορόϊδο! Α και που'σαι......δεν φτάνει που μου χρεώνεις 15€ που "απασχόλησα" υπάλληλο.......με καθυστερείς από την παραλαβή των προϊόντων μου σχεδόν 1 ΜΗΝΑ και μου κάνεις ζημιά στην δουλειά μου!!! Και "ΥΠΕΡΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΑΙ" και περιμένω υπερβολικά να ξεκουνηθούν κάποιοι.....!

Edited by runner

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό κρατάνε δέμα στα ΕΛΤΑ;

Μου έχει έρθει ειδοποίηση από 08/02 (πρώτη). Δεύτερη δεν έχει έρθει.

Το στείλανε πίσω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Ο χρόνος που κρατάνε το δέμα είναι 20 μέρες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

@runner

 

Μπορεί να ξεσπάς επειδή νομίζεις ότι αγόρασες από Αγγλία αλλά τα περιστατικά με αυτού του είδους το μπέρδεμα πληθαίνουν.

Είναι πολλοί οι Κινέζοι που πουλάνε στο Αγγλικό και είτε γράφουν είτε δεν γράφουν που βρίσκεται το αντικείμενο που πουλάνε.

Ο τελωνειακός έκανε τη δουλειά του και εφάρμοσε το νόμο, ανεξάρτητα αν θεωρείς το νόμο και τις χρεώσεις του "υπερφορολογία".

Και, όπως σου είπαν, ευρωπαικά ταχυδρομεία έχουν υποκαταστήματα στην Κίνα και τα δέματα που στέλνουν οι Κινέζοι με αυτά δεν σημαίνει ότι ξεκινάνε από την ΕΕ.

 

Αυτό που επιβάλλεται να κάνεις είναι να αναφέρεις το θέμα στο Amazon, για να πάρει τα μέτρα του απέναντι στον πωλητή.

Link to comment
Share on other sites

Ο χρόνος που κρατάνε το δέμα είναι 20 μέρες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

@runner

 

Μπορεί να ξεσπάς επειδή νομίζεις ότι αγόρασες από Αγγλία αλλά τα περιστατικά με αυτού του είδους το μπέρδεμα πληθαίνουν.

Είναι πολλοί οι Κινέζοι που πουλάνε στο Αγγλικό και είτε γράφουν είτε δεν γράφουν που βρίσκεται το αντικείμενο που πουλάνε.

Ο τελωνειακός έκανε τη δουλειά του και εφάρμοσε το νόμο, ανεξάρτητα αν θεωρείς το νόμο και τις χρεώσεις του "υπερφορολογία".

Και, όπως σου είπαν, ευρωπαικά ταχυδρομεία έχουν υποκαταστήματα στην Κίνα και τα δέματα που στέλνουν οι Κινέζοι με αυτά δεν σημαίνει ότι ξεκινάνε από την ΕΕ.

 

Αυτό που επιβάλλεται να κάνεις είναι να αναφέρεις το θέμα στο Amazon, για να πάρει τα μέτρα του απέναντι στον πωλητή.

 

Έχω ήδη προχωρήσει το θέμα στο Αμαζον!Το πρόβλημα μου είναι οι υπερβολικές χρεώσεις των δικών μας συν το ότι δεν ασχολείται ΚΑΝΕΙΣ τους να απαντήσει σε παράπονα συν ότι είναι υπερβολικές οι καθυστερήσεις στον έλεγχο! Οι δικαιολογίες......δεν έχουμε προσωπικό κ.α. δεν με αγγίζουν!!!Τέλος η ανοχή!Απλά!

Edited by runner

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει καμμία σημασία η φυσική έδρα του καταστήματος , αλλά η χώρα από την οποία αποστέλεται τοπ προϊόν. Εάν έρχεται εκτός της Ε.Ε. θα πρέπει να καταβληθεί 24% Φ.Π.Α. για όλα τα είδη με αξία πάνω από 23 ευρώ . Αυτό που μας ενδιαφέρει εδώ είναι ότι τα Ε.Λ.Τ.Α. χρεώνουν πλέον 15 ευρώ για κάθε είδος στο οποίο θα επιβληθεί φόρος ακόμα και αν είναι μόνο 5,52 ευρώ (23,01 ευρώ *24% =5,52) . Είναι απαράδεκτα υψηλή χρέωση για είδη ευτελούς αξίας. Edited by Vasileios
διόρθωση [ποσοστού.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...