Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παραγγελία από GB στις 29 Ιανουαρίου, unregistered με Belgium Post, 7 Φεβρουαρίου μπήκε Ελλάδα, παραλαβή σήμερα χωρίς τελωνεία χωρίς τίποτα.

Αξία δέματος ~15 ευρώ (απ έξω έγραψαν ~11), περιλαμβάνει ένα gamepad.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα... Παρήγγειλα στις 23.01. ένα drone από το Gearbest μεσω Netherlands registered, υποτίθεται χωρίς τελωνείο, αλλά φαίνεται πως την κατάλαβαν τη δουλειά στο Ελευθέριος Βενιζέλος και μου ζητάνε απόδειξη πληρωμής για τον εκτελωνισμο. Τους έστειλα πριν από κάτι μέρες Mail με την απόδειξη του PayPal και το tracking number κανονικά, αλλά δεν φαίνεται να κινείται κάτι... Τους το προωθήσει ξανά σήμερα μπας και εδεησουν και μου απαντήσουν. Το ιστορικό του tracking είναι αυτό:

 

29/1/18 07:40 - The item is pre-advised

30/1/18 20:18 - DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE, NETHERLANDS

30/1/18 20:18 - ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΟΛΛΑΝΔΙΑ

30/1/18 20:18 - The item is at the PostNL sorting center

30/1/18 20:18 - The item is processed at the PostNL sorting center

31/1/18 16:12 - The item is on transport to the country of destination, GREECE

31/1/18 16:12 - The item is on transport to the country of destination

4/2/18 04:46 - ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ, ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

4/2/18 04:46 - DISPATCH UNLOADED, ATHENS AIRMAIL CENTER

4/2/18 19:31 - Track added

5/2/18 00:20 - ITEM PRESENTED TO IMPORT CUSTOMS, ATHENS AIRMAIL CENTER

5/2/18 14:23 - ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ, ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

5/2/18 14:23 - RECEIVE ITEM AT INWARD OFFICE OF EXCHANGE, ATHENS AIRMAIL CENTER

5/2/18 20:54 - ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ, Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

6/2/18 00:08 - AWAITING PROOF OF CHASE/VALUE FROM ADDRESSEE, ATHENS AIRMAIL CENTER

6/2/18 08:38 - ΕΝ ΑΝΑΜΟΝΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ ΑΓΟΡΑΣ /ΑΞΙΑΣ ΑΠΌ ΤΟΝ ΠΑΡΑΛΗΠΤΗ , Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

6/2/18 17:07 - The item is on transport to the country of destination, GREECE

 

Πόσο καιρό λέτε να κάνει για να εκτελωνιστει και ξέρει κανείς αν όντως δικαιούμαι επιστροφή του ποσού από την Gearbest; Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα... Παρήγγειλα στις 23.01. ένα drone από το Gearbest μεσω Netherlands registered, υποτίθεται χωρίς τελωνείο, αλλά φαίνεται πως την κατάλαβαν τη δουλειά στο Ελευθέριος Βενιζέλος και μου ζητάνε απόδειξη πληρωμής για τον εκτελωνισμο. Τους έστειλα πριν από κάτι μέρες Mail με την απόδειξη του PayPal και το tracking number κανονικά, αλλά δεν φαίνεται να κινείται κάτι... Τους το προωθήσει ξανά σήμερα μπας και εδεησουν και μου απαντήσουν. Το ιστορικό του tracking είναι αυτό:

 

29/1/18 07:40 - The item is pre-advised

30/1/18 20:18 - DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE, NETHERLANDS

30/1/18 20:18 - ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΟΛΛΑΝΔΙΑ

30/1/18 20:18 - The item is at the PostNL sorting center

30/1/18 20:18 - The item is processed at the PostNL sorting center

31/1/18 16:12 - The item is on transport to the country of destination, GREECE

31/1/18 16:12 - The item is on transport to the country of destination

4/2/18 04:46 - ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ, ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

4/2/18 04:46 - DISPATCH UNLOADED, ATHENS AIRMAIL CENTER

4/2/18 19:31 - Track added

5/2/18 00:20 - ITEM PRESENTED TO IMPORT CUSTOMS, ATHENS AIRMAIL CENTER

5/2/18 14:23 - ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ, ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

5/2/18 14:23 - RECEIVE ITEM AT INWARD OFFICE OF EXCHANGE, ATHENS AIRMAIL CENTER

5/2/18 20:54 - ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ, Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

6/2/18 00:08 - AWAITING PROOF OF CHASE/VALUE FROM ADDRESSEE, ATHENS AIRMAIL CENTER

6/2/18 08:38 - ΕΝ ΑΝΑΜΟΝΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ ΑΓΟΡΑΣ /ΑΞΙΑΣ ΑΠΌ ΤΟΝ ΠΑΡΑΛΗΠΤΗ , Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

6/2/18 17:07 - The item is on transport to the country of destination, GREECE

 

Πόσο καιρό λέτε να κάνει για να εκτελωνιστει και ξέρει κανείς αν όντως δικαιούμαι επιστροφή του ποσού από την Gearbest; Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Φίλε εμένα έκανε 3 μέρες για να βγει. Την πρώτη μέρα έστειλα και δεν απάντησαν. Την δεύτερη μέρα ξαναέστειλα αλλά τίποτα πάλι. Την τρίτη ημέρα ξαναέστειλα και μέσα σε μια ώρα απάντησαν και είχε φύγει ήδη από το τελωνείο. Ξημερώματα της επόμενης ημέρας (σήμερα) ήταν στο Κέντρο Διαλογής Αττικής. Την δευτέρα περιμένω να παραλάβω με το καλό. Απλώς θέλουν λίγο σπρώξιμο κάθε μέρα.

 

Στάλθηκε από το m1 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

"Ούκ εν τω πολλώ το ευ." -Aristokratis 2016
Link to comment
Share on other sites

Φίλε εμένα έκανε 3 μέρες για να βγει. Την πρώτη μέρα έστειλα και δεν απάντησαν. Την δεύτερη μέρα ξαναέστειλα αλλά τίποτα πάλι. Την τρίτη ημέρα ξαναέστειλα και μέσα σε μια ώρα απάντησαν και είχε φύγει ήδη από το τελωνείο. Ξημερώματα της επόμενης ημέρας (σήμερα) ήταν στο Κέντρο Διαλογής Αττικής. Την δευτέρα περιμένω να παραλάβω με το καλό. Απλώς θέλουν λίγο σπρώξιμο κάθε μέρα.

 

Στάλθηκε από το m1 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τελικά φαίνεται να έπιασε τόπο που τους ξαναστειλα το μέιλ γιατί είδα πως βγήκε σημερα από το τελωνείο και πήρε το δρόμο του για παράδοση...Δε μου λέτε, με 104€ αξία τι ποσό παραπάνω να περιμένω περίπου;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά φαίνεται να έπιασε τόπο που τους ξαναστειλα το μέιλ γιατί είδα πως βγήκε σημερα από το τελωνείο και πήρε το δρόμο του για παράδοση...Δε μου λέτε, με 104€ αξία τι ποσό παραπάνω να περιμένω περίπου;
Αν το εκτελώνισαν με αυτή την αξία, τότε:

ΦΠΑ : 104 x 24% = 24,96

ΤΕΛΗ : 15

ΣΎΝΟΛΟ 39,96€

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Αν το εκτελώνισαν με αυτή την αξία, τότε:

ΦΠΑ : 104 x 24% = 24,96

ΤΕΛΗ : 15

ΣΎΝΟΛΟ 39,96€

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σ' ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά φαίνεται να έπιασε τόπο που τους ξαναστειλα το μέιλ γιατί είδα πως βγήκε σημερα από το τελωνείο και πήρε το δρόμο του για παράδοση...Δε μου λέτε, με 104€ αξία τι ποσό παραπάνω να περιμένω περίπου;

Χαίρομαι που έπιασε τόπο η συμβουλή μου! Καλή παραλαβή. :p

"Ούκ εν τω πολλώ το ευ." -Aristokratis 2016
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,Φιλε Aristokratis ,Τι γίνετε στην δική μου ( μας ) περίπτωσή που έκανα την πατάτα..?

εγώ θα πληρώσω το δέμα σου και εσυ το δικό μου ..?

πως θα ξεμπλέκουμε σε αυτήν την περίπτωσή που τα έκανα @@ τα!!...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,Φιλε Aristokratis ,Τι γίνετε στην δική μου ( μας ) περίπτωσή που έκανα την πατάτα..?

εγώ θα πληρώσω το δέμα σου και εσυ το δικό μου ..?

πως θα ξεμπλέκουμε σε αυτήν την περίπτωσή που τα έκανα @@ τα!!...

Λογικά δεν έγινε πατάτα. (Ας ελπίσουμε δηλαδή). Την δευτέρα παραλαμβάνω. Απ' όσο είδα στον αριθμό εντοπισμού, ακόμη και αν σου έστειλαν μήνυμα ότι εκτελωνίστηκε επιτυχώς, δεν ξεκόλλησε από το τελωνείο μέχρι να στείλω εγώ απόδειξη και να μου το επιβεβαιώσουν. Μάλλον θα είδαν ότι τα στοιχεία μας δεν ταιριάζουν στην απόδειξη και απλώς θα το αγνόησαν. Λογικά θα πληρώσω κανονικά και όταν έρθει η ώρα σου θα στείλεις εσύ την απόδειξή σου χωρίς κανένα πρόβλημα. Αυτό συνέβη επειδή εσένα δεν έχει μπέι ακόμη τελωνείο. Τώρα αν πάω τη δευτέρα και μου πουν ότι πρέπει να πληρώσω κανένα 88€, εκεί θα έχουμε πρόβλημα επειδή μπορεί να εκτελωνίστηκε εις διπλούν. Δεν νομίζω όμως. Δεν είναι χαζοί οι υπάλληλοι να μην δουν ότι το εκτελωνησαν ήδη. Κανονικά πρέπει να πληρώσω 44€. Βλέπουμε.

 

Στάλθηκε από το m1 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

"Ούκ εν τω πολλώ το ευ." -Aristokratis 2016
Link to comment
Share on other sites

@@ γρήγορα έρχονται, πάλι περνάνε μερικά τσακ μπαμ και τα περισσότερα κατα το πάσχα. Ακόμα παραλαμβάνω πακετάκια από Σεπτέμβρη και Οκτώμβρη και δεν έχω παραλάβει ούτε ένα ( αν δε κάνω λάθος τώρα ) από Δεκέμβρη ( από Ιανουάριο δε το συζητάω καν )

Συμφωνώ, γενικά υπάρχουν πολύ μεγάλες "ασυνέχειες", υπάρχουν αποστολές που τυχαίνει να έρθουν πολύ γρήγορα (ακόμα και με τα περσινά δεδομένα) και άλλες κάνουν πάνω από 60-70 ημέρες. Μιλάω για παραγγελίες Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου που έχει λήξει ο χρόνος για dispute (ευτυχώς τα πιο παλιά ήρθαν όλα).

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελιες unregistered απο ebay μικρης αξιας, απο 2-5$ , που γινανε 11-15-17-22 Ιανουναριου εχουνε παραδοθεί ολες - ενας μηνας μεσος ορος αναμονη - οπως γινονταν και στο παρελθον .Ουτε τελεωνεια ουτε τιποτα.

 

:):):)

Edited by StavrosChatz
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,ακομη μια ερωτηση : Βαζω Κωδικός Αντικειμένου: RU146405027NL

 

15/2/2018, 00:32:16 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

14/2/2018, 19:36:04 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ)

14/2/2018, 00:18:52 Κ.Α.Τ. ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

14/2/2018, 17:36:04 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

13/2/2018, 00:13:57 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

13/2/2018, 11:10:57 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

22/1/2018, 16:18:59 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

2/1/2018, 08:47:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

18/12/2017, 02:58:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Χωρίς να μου γραφεί οτι θέλουν αποδείξει πληρωμής !!

Link to comment
Share on other sites

Και πια ακριβώς είναι η ερώτηση ; Γιατί βλέπω δύο θαυμαστικά και κανένα ερωτηματικό.
Link to comment
Share on other sites

Εχω Μπερδευτεί Λίγο ..Φίλε Vasileios οτι βγήκε απο το τελωνείο χωρίς να μου ζητήσουν αποδείξει αγοράς

πχ Όπως ζήτησαν στον φίλο Aristokratis

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να είσαι τυχερός και να πέρασε χωρίς δασμους .
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανεις με ποια ελληνική ταχυδρομική αιτερια συνεργαζετε η yune express η από που μπορώ να παραλάβω τα δέματα μου που ήρθαν από Κίνα μέσω αυτηνης;;
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα έχει κανεις εμπειρία με δηλ packet έχει κολλήσει από τις 03/02 ότι έφυγε από γερμανοί και μετά τίποτα άλλο

?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανεις με ποια ελληνική ταχυδρομική αιτερια συνεργαζετε η yune express η από που μπορώ να παραλάβω τα δέματα μου που ήρθαν από Κίνα μέσω αυτηνης;;

 

ΕΛΤΑ και θα έρθει ως απλό (όχι συστημένο)

 

καλησπέρα έχει κανεις εμπειρία με δηλ packet έχει κολλήσει από τις 03/02 ότι έφυγε από γερμανοί και μετά τίποτα άλλο

?

χωρίς να θέλω να σε προβληματίσω:

μια μπαταρία είχα παραγγείλει από Γερμανία με dhl packet και περίμενα περίπου ένα μήνα χωρίς να έρθει τελικά -κολλημένο στο "έφυγε από Γερμανία" και μένα.

Σε επικοινωνία με τον πωλητή, μου είπε ότι απλά είχε γυρίσει πίσω, δεν είχα καμία ειδοποίηση από ΕΛΤΑ.

 

Μπορείς να ρωτήσεις στην εξυπηρέτηση των ΕΛΤΑ και τον πωλητή να δεις τι θα σου πουν

Link to comment
Share on other sites

ΕΛΤΑ και θα έρθει ως απλό (όχι συστημένο)

 

 

χωρίς να θέλω να σε προβληματίσω:

μια μπαταρία είχα παραγγείλει από Γερμανία με dhl packet και περίμενα περίπου ένα μήνα χωρίς να έρθει τελικά -κολλημένο στο "έφυγε από Γερμανία" και μένα.

Σε επικοινωνία με τον πωλητή, μου είπε ότι απλά είχε γυρίσει πίσω, δεν είχα καμία ειδοποίηση από ΕΛΤΑ.

 

Μπορείς να ρωτήσεις στην εξυπηρέτηση των ΕΛΤΑ και τον πωλητή να δεις τι θα σου πουν

 

Είχες μιλήσει καθόλου Μ τ ΕΛΤΑ ή Μ τον DHL Ελλάδος?

Link to comment
Share on other sites

πρώτα πήρα εξυπηρέτηση ΕΛΤΑ και μου είπαν οτι με βάση το tracking που έδωσα θα ερχόνταν ως απλός φάκελος και να κάνω υπομονή (καλά), μετά mail στον πωλητή που μου είπε ότι είχε γυρίσει πίσω 1,5 βδομάδα πριν
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!Γνωρίζουμε αν το Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ ειναι για δεματα μονο Αθηνας;Εχω ενα δεμα για Θεσσαλονίκη που πέρασε απο τελωνείο και παντα πήγαινε Κ.Δ. Αττικης μετά το ΓΕΤΑ...Όποιος μπορεί να ρίξει τα φώτα του :P
Link to comment
Share on other sites

πρώτα πήρα εξυπηρέτηση ΕΛΤΑ και μου είπαν οτι με βάση το tracking που έδωσα θα ερχόνταν ως απλός φάκελος και να κάνω υπομονή (καλά), μετά mail στον πωλητή που μου είπε ότι είχε γυρίσει πίσω 1,5 βδομάδα πριν

Δεν περνάνε οι μπαταρίες εδώ και καιρό. εάν εντοπιστούν, επιστρέφονται στον αποστολέα, δεν μπαίνουν σε αεροπλάνο

Link to comment
Share on other sites

Δεν περνάνε οι μπαταρίες εδώ και καιρό. εάν εντοπιστούν, επιστρέφονται στον αποστολέα, δεν μπαίνουν σε αεροπλάνο

 

μου έστειλαν 2 συσκευές smart (Γερμανία και Αγγλία) με τις μπαταρίες και όλα τα παρελκόμενα χωρίς κάποιο πρόβλημα, τώρα που ήθελα σκέτη μπαταρία γιατί αυτή που έχω τα έφτυσε, κόλλησε και γύρισε πίσω; Νόμιζα ότι εντός EE δεν υπήρχε τέτοιο θέμα. Πατάτα του πωλητή υποψιάζομαι

Από Ιρλανδία σκέτη μπαταρία για το παλιό μου Samsung Galaxy, πάλι χωρίς πρόβλημα ήρθε

Link to comment
Share on other sites

μου έστειλαν 2 συσκευές smart (Γερμανία και Αγγλία) με τις μπαταρίες και όλα τα παρελκόμενα χωρίς κάποιο πρόβλημα, τώρα που ήθελα σκέτη μπαταρία γιατί αυτή που έχω τα έφτυσε, κόλλησε και γύρισε πίσω; Νόμιζα ότι εντός EE δεν υπήρχε τέτοιο θέμα. Πατάτα του πωλητή υποψιάζομαι

Από Ιρλανδία σκέτη μπαταρία για το παλιό μου Samsung Galaxy, πάλι χωρίς πρόβλημα ήρθε

Και 'γω πριν καμμιά 5ετια είχα παραγγείλει μια μπαταρία για το Galaxy S2, από Αγγλία! Δεν ήρθε ποτέ! Περίπου στο 2μηνο που δεν ερχόταν, έστειλα ένα mail στον πωλητή και μου είπε ότι πολλές φορές τις μπαταρίες με Royal mail τις σταματάνε στο αεροπλάνο!

Τελικά δεν ασχολήθηκα παραπάνω και έχασα τα 4€ που κόστιζε η μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...