Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δύο μήνες περιμένω μια ζελατίνα για οθόνη για ένα oneplus 3t. Όντως έχει ξεφύγει η κατάσταση, μιλάμε για 100 γραμμάρια βάρος με το φάκελο μαζί και δεν ξερω που ειναι κιόλας γιατί δεν έχει tracking . Δηλαδή αν κάποιος πάρει τώρα κάτι Πότε θα του έρθει ρε παιδιά?
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον επίσημο τιμοκατάλογο των Ελ.Τα., που υπάρχει στην ιστοσελίδα τους, η επιβάρυνση των 3€ επιβάλλεται σε τελωνειακώς ελεύθερα αντικείμενα (δηλαδή αξίας έως 22€) τα οποία διακινούνται ως δέματα και όχι ως επιστολές. Και αυτό μου το επιβεβαίωσαν και στην απάντηση σε mail μου.

Οπότε στην περίπτωσή μου ήταν νόμιμο το 3ε, αν κ δεν περνούσα τα 2 κιλά... ίσως έτσι το δήλωσαν οι Κινέζοι

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Αριθμός: RS*********NL

Κατάσταση*πακέτου: Καθ' οδόν

Χώρα Προορισμού: Ελλάδα

2017-11-25 00:00 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM UNLOADED

2017-11-24 20:32 ITEM IN CONTA

2017-11-24 18:32 ITEM ARR

2017-11-24 07:00 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2017-09-26 20:54 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

Χώρα Προέλευσης: Ολλανδία

2017-11-24 09:00 The item has been processed in the country of destination

2017-10-05 10:43 The item has arrived in the country of destination

2017-09-28 07:40 The item is on transport to the country of destination

2017-09-26 20:54 The item is at the PostNL sorting center

2017-09-26 20:54 The item is processed at the PostNL sorting center

2017-09-20 03:06 The item is pre-advised

======================================

 

Είναι κολλημένο εδώ και 3 ημέρες στο "Εκφόρτωση από μεταφορικό μέσο, Κ.Δ. Αθήνα". Είναι νορμάλ αυτό; Μήπως το είχε πάθει κάποιος;

 

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Δύο μήνες περιμένω μια ζελατίνα για οθόνη για ένα oneplus 3t. Όντως έχει ξεφύγει η κατάσταση, μιλάμε για 100 γραμμάρια βάρος με το φάκελο μαζί και δεν ξερω που ειναι κιόλας γιατί δεν έχει tracking . Δηλαδή αν κάποιος πάρει τώρα κάτι Πότε θα του έρθει ρε παιδιά?

 

Πασχα.:lol::lol::lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα παιδιά τι λέτε περιμένω κάποια πράγματα και έχουν αργήσει κλασσικά οπότε..

 

1) Το ένα από αυτά που το έχω πάρει παραγγελία απο της 7/10/17 από το alli express ναι μεν δείχνει οτι έχει γινει εκφόρτωση στο αεροδρόμιο απο 18/10/17 αλλά πουθενά ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Το θέμα είναι οτι μου γράφει το alli οτι σε 10 μέρες η παραγγελία μου θα κλείσει ... Άρα εγώ πότε πρέπει να ανοίξω dispute για να μην χάσω και τα λεφτά ?? :worry:

 

2) Επίσης εχτές έκανα τεστ για μία ακόμη φορά με το banggood διάφορα μικροπράγματα που θέλω έκανα παραγγελία και θέλω να δω πόσο γρήγορα θα μου έρθουν.. :D Το θέμα είναι ότι από τα 7-8 αξεσουάρ που πείρα ενώ αρχικά τα είχε βάλει από μόνο του το σύστημα σε δυο παραγγελίες των 21 ευρώ η μία ξαφνικά μετά την πληρωμή βλέπω 3 tracking number και ένα wrist band λουράκι μαύρο για το mi band 2 μου που παράγγειλα μαζί με τα άλλα το έστειλαν μόνο του ... Μα καλά γιατί το έκαναν αυτό ?? Γιατί έσπασαν την παραγγελία σε 3 ?? Για να μην είναι μεγάλο το δέμα?? Μόνο του το λουράκι?? :wacko:

Θα φτάσει άραγε ποτέ εδώ ...

 

 

Παραγγελια απο banggood με tracking απο Οκτωβρη .....

 

PCWKnbq.jpg

 

Χωρις tracking 4 παραγγελιες που εκανα τον Σεπτεμβρη παλι απο Banggood ηρθανε σε 3 εβδομαδες.:wacko:

Link to comment
Share on other sites

δεν μας τα λεει καλα ουτε το bangood, ουτε το priority του ειναι εμπιστοσυνης,

κι εγω 3 παραγγελιες πριν απο δυο βδομαδες, μονο η μια περπατησε,

η οποια τωρα ειδα οτι ειχα βαλει και dropship, λες να επαιξε ρολο αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις αναλογη εμπειρια.

Σημερα πηγα ελτα να παραλαβω ενα συστημενο δεμα το οποιο μου ειπαν οτι σας το εχουμε παραδωσει απο 23/11. Αντε βρες ακρη τωρα που ειναι αφου εγω δεν το εχω παρει. Στην εφαρμογη 17track εμφανιζεται delivered. Μου δωσαν ενα τηλ. να παρω και περιμενω να με ενημερωσουν...

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by teoman1980
Link to comment
Share on other sites

Μου έτυχε να πληρώσουν επιταγή σε άλλο άτομο με το ίδιο όνομα , ο οποίος ήταν έμπορος και έπαιρνε πολλές επιταγές από αυτό το ταχυδρομείο.

Τελικά ψάξαν βρήκαν ότι δεν ήταν η υπογραφή μου ούτε η ταυτότητα μου, και μετά από 4 ημέρες μου δώσαν τα χρήματα.

Θα πρέπει να μιλήσεις με τον ταχυδρόμο που εξυπηρετεί την περιοχή σου.

Link to comment
Share on other sites

δεν μας τα λεει καλα ουτε το bangood, ουτε το priority του ειναι εμπιστοσυνης,

κι εγω 3 παραγγελιες πριν απο δυο βδομαδες, μονο η μια περπατησε,

η οποια τωρα ειδα οτι ειχα βαλει και dropship, λες να επαιξε ρολο αυτο;

τι είναι το dropship ακριβως?

ξέρουμε?

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Drop shipping is a supply chain management method in which the retailer does not keep goods in stock but instead transfers customer orders and shipment details to either the manufacturer, another retailer, or a wholesaler, who then ships the goods directly to the customer. As in retail businesses, the majority of retailers make their profit on the difference between the wholesale and retail price, but some retailers earn an agreed percentage of the sales in commission, paid by the wholesaler to the retailer.

https://en.wikipedia.org/wiki/Drop_shipping

Link to comment
Share on other sites

δεν μας τα λεει καλα ουτε το bangood, ουτε το priority του ειναι εμπιστοσυνης,

κι εγω 3 παραγγελιες πριν απο δυο βδομαδες, μονο η μια περπατησε,

η οποια τωρα ειδα οτι ειχα βαλει και dropship, λες να επαιξε ρολο αυτο;

 

Εγώ έχω 7 παραγγελίες από 17 μέρες έως 10 μέρες και καμιά δεν έχει πατήσει Ελλάδα φίλε μου πάει χάλασε και αυτό μια προηγούμενη έκανε 29 μέρα για να παραλάβω ενώ πιο πριν έκαναν από 7 έως 12μερες το πολύ

Link to comment
Share on other sites

Drop shipping is a supply chain management method in which the retailer does not keep goods in stock but instead transfers customer orders and shipment details to either the manufacturer, another retailer, or a wholesaler, who then ships the goods directly to the customer. As in retail businesses, the majority of retailers make their profit on the difference between the wholesale and retail price, but some retailers earn an agreed percentage of the sales in commission, paid by the wholesaler to the retailer.

https://en.wikipedia.org/wiki/Drop_shipping

δλδ σε μια παραγγελία ενός πχ Xiaomi laptop...Το στέλνει απευθείας σε μένα ο Χονδρεμπορος ή η Xiaomi και όχι το gearbest..γλιτωνοντας χρόνο?

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

δλδ σε μια παραγγελία ενός πχ Xiaomi laptop...Το στέλνει απευθείας σε μένα ο Χονδρεμπορος ή η Xiaomi και όχι το gearbest..γλιτωνοντας χρόνο?
Δεν υπάρχει μαγαζί που να έχει συνεργασία, ώστε να στέλνουν τα προϊόντα οι εταιρείες όπως ΧΙΑΟΜΙ απευθείας στον πελάτη.

 

Πού το διάβασες αυτό;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μια και υπάρχει χαμός με τις αποστολές, τι παίζει με τα δέματα μέσω Ευρώπης, δηλ.βλέπω και κεί μεγάλη καθυστέρηση.

Θέλω απλα να ρωτησω μιας και γω,έχω μια αμφιβολία για ενα δέμα που περιμένω απο Κίνα μέσω Αυστρίας το τι σημαίνουν τα παρακάτω.

Στο site των αυστριακών ταχυδρομείων αναφέρει :

Item ready for international transport

Time:

09.10.2017 14:25:40

Έως τώρα καμια αλλαγή.

Το κατάστημα μου είπε να περιμένω.

Σήμερα εκανα ενα email στο εκεί ταχυδρομείο μπας και πάρω μια απάντηση.(Η πληρωμή έγινε με PayPal στα 45€περιπου.)

 

Σήμερα παρέλαβα ενα μικρό δέμα απο Alli σε φάκελο, η αγορά πριν 1/μήνα και δεν είχα έξτρα χρέωση (3€)

Αλλά 6 εκκρεμούν που έγιναν αγορά την ίδια περίοδο.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά η κατάσταση είναι ΤΡΑΓΙΚΗ.... τι μήνα? εχω 6-7 παραγγελίες από Banggood/Ebay, όλες μικροπράγματα (τσιπάκια, αντάπορες κλπ 1-3 ευρώ), από 10-20 Οκτωβρίου, και δεν έχει έρθει ΤΙΠΟΤΑ... επίσης από Σεπτέμβρη έχω κάτι υπόλοιπα, έχουν έρθει 2-3 πριν κανένα μήνα και από εκεί και πέρα τέλος, άλλες 2-3 αγνοούνται....

Σημειώστε ότι έχω τα τελευταία χρόνια πάνω από 50-60 παραγγελίες είτε με απλό ταχυδρομείο είτε με registered και ποτέ δεν έχει χαθεί τίποτα... τωρα πολύ φοβάμαι ότι πολλά θα χαθούν....

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει μαγαζί που να έχει συνεργασία, ώστε να στέλνουν τα προϊόντα οι εταιρείες όπως ΧΙΑΟΜΙ απευθείας στον πελάτη.

 

Πού το διάβασες αυτό;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Αν δεν κάνω Λάθος από πάνω ακριβώς στην επεξήγηση του dropshiping που το αναφέρει....

 

Απ το μυαλό μου δεν το βγάλα πάντως...

Edited by anergos13

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Αριθμός: RS*********NL

Κατάσταση*πακέτου: Καθ' οδόν

Χώρα Προορισμού: Ελλάδα

2017-11-25 00:00 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM UNLOADED

2017-11-24 20:32 ITEM IN CONTA

2017-11-24 18:32 ITEM ARR

2017-11-24 07:00 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2017-09-26 20:54 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

Χώρα Προέλευσης: Ολλανδία

2017-11-24 09:00 The item has been processed in the country of destination

2017-10-05 10:43 The item has arrived in the country of destination

2017-09-28 07:40 The item is on transport to the country of destination

2017-09-26 20:54 The item is at the PostNL sorting center

2017-09-26 20:54 The item is processed at the PostNL sorting center

2017-09-20 03:06 The item is pre-advised

======================================

 

Είναι κολλημένο εδώ και 3 ημέρες στο "Εκφόρτωση από μεταφορικό μέσο, Κ.Δ. Αθήνα". Είναι νορμάλ αυτό; Μήπως το είχε πάθει κάποιος;

 

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Από 22 Νοεμβρίου κολλημένο και μένα εκεί

 

Στάλθηκε από το Redmi 3S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεκάδες tips & tricks σχετικά με Η/Υ, προγραμματισμό, hacking, software, hardware, linux και πολλά ακόμα...
Link to comment
Share on other sites

Δεν Πλήρωσες τελωνείο.

3 Ευρώ είναι τα έξοδα των ΕΛΤΑ διότι το πέρασε τελωνείο.

Άρα δεν έχει αλλάξει κάτι όσο αφορά το τελωνείο αλλά όσο αφορά τα ΕΛΤΑ. Παρπιμπτόντως αν πληρώσεις τελωνείο τα ΕΛΤΑ θα σε χρεώσουν 15 ευρώ ακόμα.

Επειδή είναι καλύτερα να μην λέμε κάτι αν δεν τον γνωρίζουμε τα 3€ τα παίρνει το κράτος και το τελωνείο βασικά μέσω ΕΛΤΑ. οπότε δεν είναι σωστό αυτό που λέτε.

 

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχει κανεις αναλογη εμπειρια.

Σημερα πηγα ελτα να παραλαβω ενα συστημενο δεμα το οποιο μου ειπαν οτι σας το εχουμε παραδωσει απο 23/11. Αντε βρες ακρη τωρα που ειναι αφου εγω δεν το εχω παρει. Στην εφαρμογη 17track εμφανιζεται delivered. Μου δωσαν ενα τηλ. να παρω και περιμενω να με ενημερωσουν...

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

ναι μου έχει συμβεί δύο φορές. το λάθος το κάνουν οι Κινέζοι στο πακετάρισμα δίνουν λάθος register number σε λάθος πελάτη. εμένα μου έδειχνε πως κάποιος το έχει παραλάβει το πακέτο μου στην Θεσσαλονίκη. καμία σχέση με εκεί που είμαι και σε λίγες ημέρες το έλαβα κανονικά. μου είχαν δώσει το aliexpress λάθος νούμερο.

 

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση αυτό το tracking number ανιχνεύεται Ελλάδα ;;;

 

RG000000000CN

φυσικα .........................................................................

Link to comment
Share on other sites

Από 22 Νοεμβρίου κολλημένο και μένα εκεί

 

Στάλθηκε από το Redmi 3S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Καλημέρα! Έγινε και σ' εμένα αυτό την προηγούμενη εβδομάδα και ήρθε μετά από 8 ημέρες!

Άλλο ένα πού περιμένω είναι κι αυτό έτσι:

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 24-11-2017 10:19 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

οπότε πάει κι αυτό για 8 ημέρες και βλέπουμε!

Τηλεφώνησα μια μέρα εκεί και μου είπαν ότι είναι πολλά τα κοντέινερ που περιμένουν εκεί..!!

Υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

Δεν με αφορα ποιος έχει την ευθύνη για το οτι συμβαίνει αλλά όταν έχουν σκοπό να αλλάξουν τις διαδικασίες αποστολών έπρεπε πρωτα να διαχειριστούν την κατάσταση και μετά να το πράξουν, ώστε να μην γινόταν ότι έγινε.

Ο πρώτος που χάνει απο όλο αυτό είναι οι καταναλωτές, γιατί σιγά σιγά υα πάψουν να κάνουν ανάλογες αγορες όταν υπάρχουν αυτά τα γεγονότα, καθυστέρησεις.Ακόμα πιο πολύ όταν θα αρχίσουν πλέον συχνά να πέφτουν βροχή οι καταγγελίες σε καταστήματα κ πωλητές για επιστροφή χρημάτων τοτε ίσως και οι ίδιοι να σταματήσουν να στέλνουν στη χώρα μας μια και ενα δέμα ίσως δεν φτάσει στον αγοραστή. Αν γίνει και αυτό τοτε μια και θα στραφούμε στή εγχώρια αγορά τα κρούσματα αισχροκέρδειας θα είναι μεγαλα μια και οι αγορές απο εξω θα είναι μονο για εμπόρους με ισως μεγάλη αύξηση τιμών μια και δεν θα υπάρχει μέτρο σύγκρισης απο εμας με αντίστοιχο απο εξωτερικό.

 

(Όλα τα παραπάνω είναι καθαρά προσωπική άποψη-σκεψη και δεν αναφέρομαι αν πρέπει ή όχι να πληρώνουμε τελωνείο αλλά για τις αυξημένες καθυστερήσεις και αποκλεισμό online αγορών)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι καλύτερα να μην λέμε κάτι αν δεν τον γνωρίζουμε τα 3€ τα παίρνει το κράτος και το τελωνείο βασικά μέσω ΕΛΤΑ. οπότε δεν είναι σωστό αυτό που λέτε.

 

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

https://i.imgur.com/aAmW9ws.png

 

aAmW9ws.png

 

Εγώ εδώ βλέπω δασμός μηδέν Φ.Π.Α. μηδέν και 3 ευρώ για τα ΕΛ.ΤΑ.

Αν έχεις κάποιο άλλο link σε παρακαλώ να το παραθέσεις ώστε να μην λένε κάποιοι πράγματα που δεν γνωρίζουν ( οι παρόντες δεν εξαιρούνται.)

Link to comment
Share on other sites

https://i.imgur.com/aAmW9ws.png

 

aAmW9ws.png

 

Εγώ εδώ βλέπω δασμός μηδέν Φ.Π.Α. μηδέν και 3 ευρώ για τα ΕΛ.ΤΑ.

Αν έχεις κάποιο άλλο link σε παρακαλώ να το παραθέσεις ώστε να μην λένε κάποιοι πράγματα που δεν γνωρίζουν ( οι παρόντες δεν εξαιρούνται.)

σας έστειλα προσωπικό μήνυμα ρίξτε μια ματιά. ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1) Θα ήθελα και εγώ να μάθω που ορίζεται ότι τα 3€ εισπράττονται για λογαριασμό του κράτους...

2) Δείτε τώρα και την επίσημη απάντηση που μου έστειλαν τα Ελ.Τα.:

"Σας ενημερώνουμε ότι τέλος παρουσίασης στο τελωνείο για χαρακτηρισμό τελωνειακώς ελεύθερων ταχυδρομικών αντικειμένων, εισπράττεται επί του παρόντος μόνο για τα δέματα και EPG αντικείμενα (αριθμός κατάθεσης που ξεκινά από C) και για αντικείμενα EMS (αριθμός κατάθεσης που ξεκινά από Ε). Για τα συστημένα ταχυδρομικά αντικείμενα (αριθμός κατάθεσης που ξεκινά από R) δεν εισπράττεται προς το παρόν σχετικό τέλος."

Πείτε μου, λοιπόν... Ορθά σας χρεώνουν τα 3€;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...