Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δευτέρα με Τρίτη θα παραλάβεις.

 

Τελικά παραδόθηκε σήμερα! Ευχαριστώ πολυ για την βοήθεια!

 

Number: EC*********CY

Package Status: Delivered ( 4 Days )

Destination Country: Greece

2017-04-03 14:10 **********, DELIVERED TO

2017-04-03 13:46 AGIOS STEFANOS - AGENCY, ITEM DELIVERED

2017-04-03 09:21 AGIOS STEFANOS - AGENCY, ITEM TO BE DELIVERED

2017-04-03 07:44 AGIOS STEFANOS - AGENCY, ITEM ARR AGIOS STEFANOS - AGENCY

2017-04-03 07:21 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM LOADED

2017-04-03 07:20 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM UNLOADED

2017-04-03 03:50 KDT ATHINAS, ITEM IN CONTA KDT ATHINAS

2017-04-03 00:00 KDT ATHINAS, ITEM ARR KDT ATHINAS

2017-04-02 19:20 KAT.AERODROMIOU (EMS), ITEM IN CONTA KAT.AERODROMIOU (EMS)

2017-04-02 13:58 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2017-03-31 14:12 CYPRUS, ARRIVAL AT AIRPORT

2017-03-31 11:14 CYPRUS, RECEIVE ITEM FROM CUSTOMER

Origin Country: Cyprus

2017-04-03 15:20 Greece, 14585, Item delivered to Addressee/ Παράδοση αντικειμένου στον παραλήπτη., SIGNED BY : **********

2017-04-02 16:58 Greece, ATHENS AMU/EMS, Arrival of item at country of destination/ Άφιξη αντικειμένου στη χώρα προορισμού.

2017-03-31 14:46 Cyprus, LARNAKA O/E AIR 6911, Item sent to country of destination/Αποστολή αντικειμένου στη χώρα προορισμού.

2017-03-31 14:12 Cyprus, LARNAKA O/E AIR 6911, Receive item at Office of Exchange in country of origin/ Παραλαβή αντικειμένου στο Ανταλλακτήριο Γραφείο της χώρας αποστολής.

2017-03-31 11:14 Cyprus, LEFKOSIA B.O.10 1914, Receive item from sender/ Κατάθεση αντικειμένου από τον αποστολέα.

2017-03-31 08:49 Cyprus, LEFKOSIA B.O.10 1914, Send item to processing point/ Αποστολή αντικειμένου προς σημείο διαχείρισης.

======================================

Powered by http://www.17track.net

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Θέλω να στείλω ένα κινητό στο εξωτερικό (Γαλλία) από Αθήνα με προτεραιότητα Α.

 

Ξέρετε πόσο θα κοστίσει; Επίσης υπάρχει περίπτωση να κάνει πάνω από 6 εργάσιμες μέρες;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Να ζητήσεις να σταλεί ως επιστολικό (δεν σημαίνει φάκελος, βάλτο και σε κουτί αν θέλεις) και συστημένο για τράκινγκ. Με αυτά: 8.40 για βάρος έως 500γρ. ή 11.20 για βάρος 500-1000γρ. Αν δεν θέλεις τράκινγκ, ως επιστολικό αλλά απλό πάει 5.90 και 8.70 αντίστοιχα. Edited by apVga
Link to comment
Share on other sites

Απεργούν οι ταχυδρόμοι από σήμερα έως και την Παρασκευή

http://news247.gr/eidiseis/koinonia/xwris-taxydromoys-apo-thn-trith-ews-kai-thn-paraskeyh.4608634.html

Link to comment
Share on other sites

Απεργούν οι ταχυδρόμοι από σήμερα έως και την Παρασκευή

http://news247.gr/eidiseis/koinonia/xwris-taxydromoys-apo-thn-trith-ews-kai-thn-paraskeyh.4608634.html

 

οχι ολοι, εγω σημερα παρελαβα (εννοω στις 6 του μηνα)

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

http://www.elta.gr/el-gr/%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CF%83%CF%89%CE%BA%CF%8C%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%82.aspx

 

25 = 12,5 euro

 

Τα ΕΛΤΑ δεν διαχειρίζονται δέματα πάνω από 25 κιλά.

 

Διαστάσεις – Περιεχόμενο:

Οι μέγιστες διαστάσεις ενός δέματος εσωτερικού φτάνουν έως και τα 150 cm στο μήκος , ενώ το μέγιστο άθροισμα του μήκους και της μεγαλύτερης περιμέτρου, που υπολογίζεται σε διαφορετική κατεύθυνση από αυτή του μήκους είναι τα 300 cm.

 

Επίσης δέματα με κυλινδρικό σχήμα δεν πρέπει να έχουν μήκος μεγαλύτερο από 150 cm και η διάμετρος τους να είναι μεγαλύτερη από 30 cm.

 

Ο αποστολέας είναι υπεύθυνος για το περιεχόμενο των δεμάτων και την καλή και ασφαλή συσκευασία του δέματος ανάλογα με την φύση του περιεχομένου.

 

http://www.elta.gr/el-gr/%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CF%8E%CF%84%CE%B5%CF%82/%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AF%CE%B1%CE%B4%CE%AD%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/%CE%B4%CE%AD%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%B5%CF%83%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D.aspx

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Τηλέφωνα Επικοινωνίας Σταθμών ΚΤΕΛ ΑΡΤΑΣ

 

Αθηνών

210 5133139

 

Αποθήκη Αθηνών

210 5134866

Link to comment
Share on other sites

αυτή η υπηρεσία ελτα πόρτα πόρτα αναφέρει ότι μπορεί να στείλεις μέχρι και 35 κιλά

αλλά τιμές δεν λέει?

το ΚΤΕΛ πόσο θα το χρεωθω?

45€ βγαίνουν τα ελτα κούριερ για 35 κιλά. http://elta-courier.gr/static/pdf/portaporta20160601.pdf

Με κτελ θα σου βγει κατω απο 10€

Link to comment
Share on other sites

45€ βγαίνουν τα ελτα κούριερ για 35 κιλά. http://elta-courier.gr/static/pdf/portaporta20160601.pdf

Με κτελ θα σου βγει κατω απο 10€

 

γιατι τοσο μεγαλη διαφορα

το μεγεθος του πακετου 0.45 ,,0.32,,,0.25

Link to comment
Share on other sites

γιατι τοσο μεγαλη διαφορα

το μεγεθος του πακετου 0.45 ,,0.32,,,0.25

γιατι η κουριερ χρεωνει με το βαρος, το κτελ συνηθως με τον ογκο που πιανει το δεμα στο πορτ μπαγκαζ

Link to comment
Share on other sites

Και μιας και φτάσαμε Ελλάδα οι ενημέρωση πάει σφαίρα!! Τελευταίο μνμ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> ΥΕΔ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ) αυτό σημαίνει σίγουρα τελωνείο ή ακόμα παίζει τι θα γίνει?? Κανένα γκαρντασακι από δω πάνω με ανάλογη εμπειρία αν μπορούσε να μας δώσει τα φώτα του?
Link to comment
Share on other sites

παραγγελια απο ευρωπαικη αποθηκη του gearbest και αποστολη με ουγγρικο ποσο κανει περιπου να φτασει ελλαδα?εχει κανεις

παρομοια εμπειρια?

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

γιατι η κουριερ χρεωνει με το βαρος, το κτελ συνηθως με τον ογκο που πιανει το δεμα στο πορτ μπαγκαζ

 

και δεν κάνει παράδοση κατ'οίκον.Θα πάει απο το κτελ να παραλάβει.

Link to comment
Share on other sites

παραγγελια απο ευρωπαικη αποθηκη του gearbest και αποστολη με ουγγρικο ποσο κανει περιπου να φτασει ελλαδα?εχει κανεις

παρομοια εμπειρια?

 

Εγώ έδωσα την παραγγελία 3/4 μετά από 2 μέρες μου δώσανε tracking number αλλά ακόμα δεν μπορώ να το εντοπίσω πουθενά. (;;)

Στο Gearbest όμως μου δείχνει 8/4 United Kingdom, Received

Πώς το λένε αυτό δεν ξέρω. Ούτε στο site του Ουγγρικού ταχυδρομείου εγώ δεν το βρίσκω

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Παιδες εχω κανει μια παραγγελια εδω και 11 ημερες , ενα σφραγισμενο κινητο απο ebay, το οποιο ελεγε οτι θα σταλει απο Γαλλια και θα παραδοθει εντος 9 ημερων...

Ο πωλητης ομως οταν μου εδωσε το tracking αναφερει σαν κουριερ την 4PX και αποστολη απο Κινα!

Σε περιπτωση που εχω τελωνειο ή οτιδηποτε, δικο του θεμα δεν ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Και μιας και φτάσαμε Ελλάδα οι ενημέρωση πάει σφαίρα!! Τελευταίο μνμ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> ΥΕΔ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ) αυτό σημαίνει σίγουρα τελωνείο ή ακόμα παίζει τι θα γίνει?? Κανένα γκαρντασακι από δω πάνω με ανάλογη εμπειρία αν μπορούσε να μας δώσει τα φώτα του?

Λογικά το 3 ευρώ μόνο, για να πιουν ένα φρέντο

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω χρόνια να πάρω κατι με royal mail, θυμίστε μου λίγο τι παίζει με το τράκινγκ τους. Εγώ θυμάμαι πως μέχρι να βγει από Αγγλία το δέμα, έχει ένα λακωνικό στάτους στο σάιτ της royal και μετά αναλυτικό στων Ελτα όταν πλέον μπει Ελλάδα.

 

Η παραγγελία μου έγινε στις 6 τους μηνός και την ίδια μέρα* μου έβγαλε in transit στης royal "Your item, posted on 06/04/17 with reference RJ*********GB has been passed to the overseas postal service for delivery in GREECE."

 

*Θεώρησα φυσικά πως απλά δηλώσανε ηλεκτρονικά την αποστολή και πως τις επόμενες μέρες θα το δίνανε και θα έβγαζε νορμάλ πορεία... ε μέχρι και σήμερα το ίδιο λέει (και στα international tracking) ενώ στο σάιτ των Ελτα δεν δίνει απολύτως τίποτα και μου φαίνεται χλωμό να μην το αποστείλανε ακόμα ενώ είμαστε στην 4η-5η εργάσιμη... κανείς που παρέλαβε πρόσφατα μέσω Royal;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω χρόνια να πάρω κατι με royal mail, θυμίστε μου λίγο τι παίζει με το τράκινγκ τους. Εγώ θυμάμαι πως μέχρι να βγει από Αγγλία το δέμα, έχει ένα λακωνικό στάτους στο σάιτ της royal και μετά αναλυτικό στων Ελτα όταν πλέον μπει Ελλάδα.

 

Η παραγγελία μου έγινε στις 6 τους μηνός και την ίδια μέρα* μου έβγαλε in transit στης royal "Your item, posted on 06/04/17 with reference RJ*********GB has been passed to the overseas postal service for delivery in GREECE."

 

*Θεώρησα φυσικά πως απλά δηλώσανε ηλεκτρονικά την αποστολή και πως τις επόμενες μέρες θα το δίνανε και θα έβγαζε νορμάλ πορεία... ε μέχρι και σήμερα το ίδιο λέει (και στα international tracking) ενώ στο σάιτ των Ελτα δεν δίνει απολύτως τίποτα και μου φαίνεται χλωμό να μην το αποστείλανε ακόμα ενώ είμαστε στην 4η-5η εργάσιμη... κανείς που παρέλαβε πρόσφατα μέσω Royal;

 

Δεν έχω παραλάβει ακόμα μιας και ακόμα έρχεται αλλά το τσέκαρες στο site της GLS ?

Link to comment
Share on other sites

E να, αυτά τα επεισόδια είχα χάσει, ευχαριστώ adversus! :). Όλα τα συστημένα-tracked από royal πλέον αυτοί τα διακινούν; Και εδώ μεριά το παραδίδει η acs;... μου έβγαλε The parcel was handed over to GLS (χθες το πρωί) και βλέπω 2 κωδικούς πακέτου, ένα gls κι ένα για acs, αν και στην acs δεν βγάζει κάτι, οπότε ακόμη ταξιδεύει υποθέτω. Να ελπίζω για Τετάρτη-Πέμπτη, ή κάνουν οδικώς το γύρο της Ευρώπης αυτοί; Edited by apVga
Link to comment
Share on other sites

E να, αυτά τα επεισόδια είχα χάσει, ευχαριστώ adversus! :). Όλα τα συστημένα-tracked από royal πλέον αυτοί τα διακινούν; Και εδώ μεριά το παραδίδει η acs;... μου έβγαλε The parcel was handed over to GLS (χθες το πρωί) και βλέπω 2 κωδικούς πακέτου, ένα gls κι ένα για acs, αν και στην acs δεν βγάζει κάτι, οπότε ακόμη ταξιδεύει υποθέτω. Να ελπίζω για Τετάρτη-Πέμπτη, ή κάνουν οδικώς το γύρο της Ευρώπης αυτοί;

 

Αν θυμάμαι καλά τα απλά της royal τα διαχειρίζονται τα ΕΛΤΑ και τα συστημένα η GLS και η ACS στην Ελλάδα

Η ACS θα στο βγάλει όταν φτάσει ελλάδα και σου γράψει στην GLS ''The parcel has reached the GLS location - GREECE''

Eμένα τώρα μου το εμφάνισε το πιο πάνω μήνυμα και το βλέπω στα ACS κανονικά πλέον.

Συνήθως κάνει 2 μερούλες μέχρι να φτάσει Ελλάδα. ( εμένα έκανε 5 αυτή τη φορά αλλά τις υπόλοιπες είχε φτάσει και την επόμενη οπότε δεν είναι στανταρ )

Edited by adversus
Link to comment
Share on other sites

Ναι τα απλά με Ελτα μου έρχονται, συστημένο είχα να πάρω χρόνια από Royal κι έχασα τη μπάλα με αυτό... Ωραία, άρα ελπίζω μέχρι τέλος βδομάδας. Και πάλι ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...