Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια βοηθεια .εχ παραγγειλει ενα δεμα στς 15 φεβρουαριου απο την αμαζον.ειναι μικρο και κοστιζει μαζι με τα μεταφορικα 20 περιπου δολαρια,το εχω πληρωσει με καρτα.το δεμα ηταν παραδωθει μεταξυ 2 και 17 μαρτιου (σημερα).στο εμαιλ που ελαβα απο την αμαζον παρατιθοταν ενα tracking (δεν εγραφε number,απλα tracking) ,order number ,τον πωλητη του προιοντος μου και καπου εκει και ενα carrier UPS mail inovation.επειδη χρειαζομουν εκτακτα το δεμα απλα μπηκα στη διαδικασια να ρωτησω τον πωλητη καπου στις 10 μαρτιου εαν ξερει ποτε περιπου αναμεσα στις 2 με 17 θα εχω το δεμα.μου απαντησε με email λεγοντας οτι το δεμα εχει παραδοθει στο τοπικο ταχυδρομειο μο υ(delivered to your local post officeγια την ακριβεια) .και συνεχιζε παρακαλω ελεγξτε εκει και στειλτε μας να γνωριζουμε τι εγινε.οποτε εγω πηγα στο ελτα που χαρακτηριζει τον τ.κ.εκει μου ειπανε οτι το τρακινγκ που τους δινω (και πηρα απο το email) δεν αναγνωριζειται απο αυτους,πιθανον μου ειπαν να μην εχει φτασει ακομα.επι μια εβδομαδα μεχρι προχθες πηγαινε στο ελτα και σε αλλα 2 της περιοχης για σιγουρια αλλα κανενα δεν ειχε κατι για εμενα.μιλησα με τον πωλητη παλι με email ο οποιος παλι επεμενε οτι το δεμα εχει παραδοθει στο Local post office.στη συνεχεια για σιγουρια μπηκα στο σαιτ της ups και εβαλα το τρακινγκ μου και μου εβγαλε αυτο

 

Ενημερώθηκε: 17.03.2017 16:49 Ώρα Ανατολικής Ακτής

Μεταφέρθηκε στο τοπικό ταχυδρομείο για παράδοση

Τελευταία τοποθεσία:

Fontana, CA, United States, Τρίτη, 21.02.2017

Fontana, CA, United states 21.02.2017 20:00 Το δέμα μεταβιβάστηκε στο ταχυδρομείο

Αναχώρηση στις:

UPS Mail Innovations

να μη σας τα πολυλογω τωρα βρισκομαι σε μια διαρκη συνομιλια απο email με τον πωλητη,ενα mall ,της αμερικης ο οποιος επιμενει οτι ειναι στο τοπικο μου ταχυδρομειο αλα μου ζηταει σσυγνωμη και θελει να μου στειλει αλλο εντος 7 ημερων.οπως σας ειπα ομως εγω το χρειαζομαι καπως εκτακτα και συγκεκριμενα για την τριτη που ερχεται.αρα θελω να ρωτησω εαν ξερετε τι μπορει να εχει συμβει?που να ειναι το δεμα μου και ο δε πωλητης λεει οτι ειναι στο τοπικο ταχυδρομειο και τα ελτα δεν εχουν ιδεα

ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ

-η ups εχει μια εδρα εδω στη θεσσαλονικη με την οποια οταν μιλησα ειπε οτι δεν εχουν ατη σχεση με την ups mail inovation (?!?!)

-στα ελτα μου ειπαν οτι το δεμα δεν ειναι συστημενο αλλα απλο οταν τους ειπα οτι εχω tracking 8xxx....xxxx7 (δεν ξερω γιατι απλο,απλα το λεω)

ευχαριστω εκ των προτερων

Δωσε το tracking number αν μπορεις

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω το προβλημα μου, εχω παραγγειλει κατι απο το εξωτερικο.

 

Το tracking number ειναι απο Ολλανδια μπαινω να δω που ειναι και εχει κολλησει στις 4/3 στο "The item is on transport to the country of destination Greece". Ολα καλα μεχρι εδω το βαζω στα ΕΛΤΑ και μου λεει "ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 03-03-2017 ΑΦΙΞΗ ΟΛΛΑΝΔΙΑ". Τι γινεται; Το εστειλαν πισω απο τα ΕΛΤΑ ή ειναι καποιο λαθος του συστηματος;

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Εξωτερικό, εννοείς Κίνα;

Το δέμα σου μπορεί να είναι στην Αθήνα αλλά, μάλλον, δεν έχει ανοιχτεί ο σάκος ακόμη και δεν έχουν σκαναριστεί τα δέματα που έχει μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω το προβλημα μου, εχω παραγγειλει κατι απο το εξωτερικο.

 

Το tracking number ειναι απο Ολλανδια μπαινω να δω που ειναι και εχει κολλησει στις 4/3 στο "The item is on transport to the country of destination Greece". Ολα καλα μεχρι εδω το βαζω στα ΕΛΤΑ και μου λεει "ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 03-03-2017 ΑΦΙΞΗ ΟΛΛΑΝΔΙΑ". Τι γινεται; Το εστειλαν πισω απο τα ΕΛΤΑ ή ειναι καποιο λαθος του συστηματος;

 

3/3 έφτασε Ολλανδία και 4/3 έφυγε για Ελλάδα .Τώρα περίμενε να φτάσει Ελλάδα .

Link to comment
Share on other sites

Περιμενω ενα κινητο απο banggood και εχει μεινει κολλημενο στο αεροδρομιο εδω και ενα μηνα. Σας εχει τυχει κατι τετοιο;

 

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 19-02-2017 09:56 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα ένα μικρό δεματάκι στο Λονδίνο το Σάββατο και τώρα που βλέπω το tracking ακόμα να φύγει από Ελλάδα. Το έχω στείλει συστημένο Α' προτεραιότητατς express.

Να και το tracking από τα ΕΛΤΑ:

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ RECEPTION ΣΤΑΘΜΟΥ11-03-201714:45ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ (4) THE MALL

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ (4) THE MALL13-03-201711:08ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ (4) THE MALL

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ13-03-201716:37ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ (4) THE MALL

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ13-03-201718:42ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ14-03-201701:23ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

 

Αφού έχει φτάσει στο αεροδρόμιο από σήμερα τα ξημερώματα δεν θα έπρεπε να είχε ήδη φύγει? Μήπως να πάρω στα ΕΛΤΑ να ρωτήσω?

Γιατί είναι δώρο γενεθλίων και στα ΕΛΤΑ μου είπαν πως μέχρι την Παρασκευή θα έχει παραδωθεί...

Το επόμενο που πρέπει να σου δείξει είναι από το εξωτερικό παραλαβή. Αν σου έδειξε αεροδρόμιο Αθηνών έχει φύγει από Ελλάδα. Είναι θέμα Αγγλίας πλέον να δείξουν πως το έχουν παραλάβει.

 

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το επόμενο που πρέπει να σου δείξει είναι από το εξωτερικό παραλαβή. Αν σου έδειξε αεροδρόμιο Αθηνών έχει φύγει από Ελλάδα. Είναι θέμα Αγγλίας πλέον να δείξουν πως το έχουν παραλάβει.

 

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελικά έφυγε 14/3 αργά το βράδυ και παραδόθηκε την Παρασκευή 17/3 στον παραλήπτη αλλά το tracking και από τα ΕΛΤΑ αλλά και από Royal Mail λένε πως δεν έχει φτάσει ακόμα Αγγλία.

Να έχει κολλήσει εδώ ενώ έχει παραδοθεί κανονικά.

 

Number: RE*********GR

Package Status: In Transit

Destination Country: United Kingdom

Origin Country: Greece

2017-03-14 23:04 SEND ITEM ABROAD

2017-03-14 01:23 ARRIVAL AT AIRPORT

2017-03-13 18:42 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM LOADED

2017-03-13 16:37 AMAROUSIOU 4 (THE MALL) - ELTA, ITEM LOADED

2017-03-13 11:08 AMAROUSIOU 4 (THE MALL) - ELTA, ITEM IN CONTA AMAROUSIOU 4 (THE MALL) - ELTA

2017-03-11 14:45 AMAROUSIOU 4 (THE MALL) - ELTA, ITEM PICK UP

======================================

Powered by http://www.17track.net

Link to comment
Share on other sites

Απ'οσο ξερω τα RoyalMail δεν δημοσιευουν την πορεια του δεματος, πλεον
Δεν έχω κάτι να πω, γιατί όλοι κάτι λένε. Έχω όμως να κάνω, γιατί κανείς δεν κάνει τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Απ'οσο ξερω τα RoyalMail δεν δημοσιευουν την πορεια του δεματος, πλεον

Mάλλον από τα ΕΛΤΑ δεν τα σκανάρουν γιατί από Κύπρο που έχω στείλει δύο φορές (Με ταχυδρομείο, συστημένο) τα σκανάρουν κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Mάλλον από τα ΕΛΤΑ δεν τα σκανάρουν γιατί από Κύπρο που έχω στείλει δύο φορές (Με ταχυδρομείο, συστημένο) τα σκανάρουν κανονικά.

 

Πριν ποσο καιρο; Σε ρωταω γιατι μιλουσα με έναν κινεζο αποστολεα και μου ειπε ότι είναι προσφατη αποφαση των RoyalMail. Δηλαδη από τον Ιουλιο του 2016-αν θυμαμαι καλα- και μετα. Επειδή και γω εχω στειλει σε UK μεσα στο 2017, στην καλυτερη να δω ότι εφτασε UK(και μετα τιποτα) και στην χειροτερη ότι απλα σταλθηκε. Τα παιδια παρελαβαν κανονικα όμως. Τι να πω

Δεν έχω κάτι να πω, γιατί όλοι κάτι λένε. Έχω όμως να κάνω, γιατί κανείς δεν κάνει τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Πριν ποσο καιρο; Σε ρωταω γιατι μιλουσα με έναν κινεζο αποστολεα και μου ειπε ότι είναι προσφατη αποφαση των RoyalMail. Δηλαδη από τον Ιουλιο του 2016-αν θυμαμαι καλα- και μετα. Επειδή και γω εχω στειλει σε UK μεσα στο 2017, στην καλυτερη να δω ότι εφτασε UK(και μετα τιποτα) και στην χειροτερη ότι απλα σταλθηκε. Τα παιδια παρελαβαν κανονικα όμως. Τι να πω

Τελευταία φορά που έστειλα από Κύπρο προς UK ήταν τον Ιούλιο του 2016.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπερδεύεις την USPS (το ταχυδρομείο της Αμερικής) με την UPS (courier);

Τι δουλειά έχει η USPS στην Κίνα;

 

:cool: - υπαρχουν και κινεζικα μαγαζια στην αμερικη,επισης απο κινα σου ερχεται μεσω πχ ολλανδικου ταχυδρομειου

με μεταφορα μεσω UPS δεν εχω παραγγειλει ποτε λογω ακριβων μεταφορικων και τελωνειου

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:cool: - υπαρχουν και κινεζικα μαγαζια στην αμερικη,

 

Σαν αντίλογο στο δικό μου post, θέλεις να πεις ότι όταν ψωνίζω από κινεζομάγαζο στην Κίνα, θα έρθει από Αμερική με το αμερικάνικο ταχυδρομείο;

 

Το επόμενο είναι άσχετο με την κουβέντα για USPS.

Link to comment
Share on other sites

:cool: - υπαρχουν και κινεζικα μαγαζια στην αμερικη,επισης απο κινα σου ερχεται μεσω πχ ολλανδικου ταχυδρομειου

με μεταφορα μεσω UPS δεν εχω παραγγειλει ποτε λογω ακριβων μεταφορικων και τελωνειου

Δεν έχει σημασία πού είναι το μαγαζί, αλλά πού είναι η αποθήκη του.

 

 

Sent from my m1+note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

περιμένω ένα δέμα από Αθήνα

μου γράφει το πρωί σε παράδοση και το βράδυ σε θυρίδα ...ούτε ήρθαν ούτε τηλ πήραν...​ με ΕΛΤΑ πόρτα πόρτα

ξέρετε τι σημαίνει?

 

Sent from my LG-H960 using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Σαν αντίλογο στο δικό μου post, θέλεις να πεις ότι όταν ψωνίζω από κινεζομάγαζο στην Κίνα, θα έρθει από Αμερική με το αμερικάνικο ταχυδρομείο;

 

Το επόμενο είναι άσχετο με την κουβέντα για USPS.

 

:cool: - μιλησα πχ για κινεζικο μαγαζι στην αμερικη, στην συνεχεια ρωτησες αν μπερδευομαι και σου απαντησα, το μετεπειτα "θες να πεις" κλπ ειναι δικα σου.

Ιδου και το emal του κινεζου,αμα θες συνεχεια να σε φερω σε επικοινωνια με αυτον

 

Hi ******,

Sorry for the late response. Your email had be sent to our junk email inbox. We can arrange to ship air freight via USPS to Greece, the delivery time should be lesss than two weeks. The shipping cost would be US$45.

If you would like place an order, we will send an invoice so that you can make payment via PayPal, so that we can dispatch your item this week. Thank you.

 

Αγοραζω απο αμερικη απο το 1992 αλλοτε μου το εφερνε ο ΕλΤα ταχυδρομος και αλλοτε αφηνε ειδοποιηση, εχει τυχει και να το αφησει εξω απο την πορτα μου (!) με USPS φερνω και πραγματα (παντα σε μικρο κουτι να μην ξεπερνα καποιο βαρος) που αλλες εταιριες πχ UPS θα περναγαν ελεγχο και ισως το "εκοβαν".

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:worry: - η USPS ειναι λιγο περιεργη υποθεση,καποτε απο αμερικη ερχοταν εντος της εβδομαδος δηλαδη 5-6 εργασιμες το πολυ μα τωρα εδω και μερικα χρονια εχει χειροτερεψει, εγω απο κινα 7 του μηνος ξεκινησε με USPS και ακομη δεν εχει μπει στην Ελλαδα.

 

:cool: - μιλησα πχ για κινεζικο μαγαζι στην αμερικη,

 

Παραθέτω τo 1o post σου, στο οποίο γράφεις ξεκάθαρα ότι αγοράζεις από Κίνα με USPS, με αφορμή το οποίο ξεκίνησε η κουβέντα.

 

Στο 2ο και τελευταίο σου post γράφεις ότι " μίλησες για κινέζικο μαγαζί στην αμερική".

 

Καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του.

Σε κάθε περίπτωση, πολύ το συζητήσαμε.

Link to comment
Share on other sites

Ετυχε σε καποιον να του κινηθει δεμα χθες κ σημερα;; δουλευουν τα ελτα Σάββατο εθνικη αργια και σήμερα κυριακη;
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

το site των ελτα εχει αλλαξει, στο πεδιο "εντοπισμος αντικειμενου" και στα ελληνικα μονο, σου δειχνει εαν απο το Κ.Α.Τ. παει το δεμα σου για Υ.Ε.Δ. ή οχι.
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα δεματακι απο sri lanka, με tracking number που ξεκινα απο RF.

Επειδη εχω δοκιμασει ολα τα γνωστα sites και πουθενα δεν δειχνει κατι, εχει κανεις καμια ιδεα;

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα δεματακι απο sri lanka, με tracking number που ξεκινα απο RF.

Επειδη εχω δοκιμασει ολα τα γνωστα sites και πουθενα δεν δειχνει κατι, εχει κανεις καμια ιδεα;

Αν θέλεις δώσε μας το tracking number

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς εμπειρία με EMS από Κύπρο? Διότι περιμένω ένα πακέτο και στο ταχυδρομείο είπαν στον πατέρα μου πως θέλει 48 ώρες για να φτάσει.

Ισχύει αυτό?

Επίσης, θα έχει παραδοθεί (Αθήνα) μέχρι την Τετάρτη το απόγευμα? Επειδή την Πέμπτη τα ξημερώματα πετάω για Νέα Υόρκη και δεν θα μπορέσω να το παραλάβω.

Αν φτάσει και λείπω, πόσες μέρες θα το κρατήσουν στο ταχυδρομείο πριν το στείλουν πίσω?

 

Να και το tracking history:

Number: EC*********CY

Package Status: In Transit

Destination Country: Greece

2017-03-31 14:12 CYPRUS, ARRIVAL AT AIRPORT

2017-03-31 11:14 CYPRUS, RECEIVE ITEM FROM CUSTOMER

Origin Country: Cyprus

2017-03-31 14:46 Cyprus, LARNAKA O/E AIR 6911, Item sent to country of destination/Αποστολή αντικειμένου στη χώρα προορισμού.

2017-03-31 14:12 Cyprus, LARNAKA O/E AIR 6911, Receive item at Office of Exchange in country of origin/ Παραλαβή αντικειμένου στο Ανταλλακτήριο Γραφείο της χώρας αποστολής.

2017-03-31 11:14 Cyprus, LEFKOSIA B.O.10 1914, Receive item from sender/ Κατάθεση αντικειμένου από τον αποστολέα.

2017-03-31 08:49 Cyprus, LEFKOSIA B.O.10 1914, Send item to processing point/ Αποστολή αντικειμένου προς σημείο διαχείρισης.

======================================

Powered by http://www.17track.net

Edited by yiannisang
Link to comment
Share on other sites

Απεργία των ΕΛΤΑ στην Αττική μέχρι την Παρασκευή!!!

Τι είναι το σήμερα, παρά το αύριο του χθες;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...