Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, μπορώ να πάω αύριο το πρωί να το παραλάβω από κάπου ή πρέπει να περιμένω ταχυδρόμο-ειδοποίηση;

περιμενεις...... ποια περιοχη εισαι?

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Oχι , οι ευρωπαικες αποθηκες δουλευουν κανονικα, θα παραλαβεις σε 2 εβδομαδες πιστευω, εμενα ενα flight controller τοσο εκανε, 15-16 μερες.

 

καλησπέρα, ευχαριστω....

βασικα ο πωλητης δινει 1 εβδομαδα, αλλα εργασιμες μερες, δεν εχουν περασει ακομα.

Γνωριζουμε αν ειναι ΕΛΤΑ κουριερ ή ΕΛΤΑ απλο για να ξερω?

επειδη ειναι δεματακια-κουτακια πιθανως η ταχυδρομος αν ειναι με απλο να μην τα φερει και να πρεπει να παω ταχυδρομιο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, ευχαριστω....

βασικα ο πωλητης δινει 1 εβδομαδα, αλλα εργασιμες μερες, δεν εχουν περασει ακομα.

Γνωριζουμε αν ειναι ΕΛΤΑ κουριερ ή ΕΛΤΑ απλο για να ξερω?

επειδη ειναι δεματακια-κουτακια πιθανως η ταχυδρομος αν ειναι με απλο να μην τα φερει και να πρεπει να παω ταχυδρομιο.

εμενα ηρθε με ελτα ταχυδρομο, royal mail, εσενα ειναι b2c και δεν γνωριζω τι παιζει με αυτο το ταχυδρομειο.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

εμενα ηρθε με ελτα ταχυδρομο, royal mail, εσενα ειναι b2c και δεν γνωριζω τι παιζει με αυτο το ταχυδρομειο.

 

ναι μου το ειχες πει αυτο, λεω αμα ξερει κανεις για το B2C με τι ακριβως ερχεται.

Και εμενα με R.M μου ερχεται σπιτι με τα ΕΛΤΑ εκτος αν ειναι μεγαλο δεμα που παει ταχυδρομειο και μου κανει 4-5 μερες ποτέ δεν μου εχει κάνει περισσότερο. Δυστυχώς δεν μου έχει ξανατύχει B2C και δεν ξέρω τι λέει.

Link to comment
Share on other sites

Αγορά κινητού από merimobiles.

 

Το status του Singapore Post λέει ότι έχει φτάσει Ελλάδα από τις 9/10.

2015-10-09 15:01

Arrival at Destination Post (Country: GR)

 

http://www.17track.n...s=RP323114534SG

 

Το status των ΕΛΤΑ λέει:

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 06-10-2015 12:40 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

 

Τι παίζει να έχει γίνει;

Link to comment
Share on other sites

6/10 Σιγκαπούρη, 9/10 Ελλάδα;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Αγορά κινητού από merimobiles.

 

Το status του Singapore Post λέει ότι έχει φτάσει Ελλάδα από τις 9/10.

2015-10-09 15:01

Arrival at Destination Post (Country: GR)

 

http://www.17track.n...s=RP323114534SG

 

Το status των ΕΛΤΑ λέει:

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 06-10-2015 12:40 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

 

Τι παίζει να έχει γίνει;

 

Το ειχα ρωτησει και εγω αυτο μερικα ποστς πισω....

σημαινει οτι ειναι ετοιμο σε συσκευασια και φευγει απο εκει. Εννοειτε οτι ακομα δεν εχει ερθει!

Απο εκει λεει ετσι οτι παει για Ελλαδα εννοει, οχι οτι εχει φτασει! μετα βλεπεις ΕΛΤΑ και τι λενε εκει αυτο μετραει!

 

Λοιπον σημερα ηρθε η 1η παραγγελια μου απο banggood απο Αγγλια με B2C Europe, τελικα ηρθε με απλο ΕΛΤΑ σπιτι και εχει και αυτοκολλητο επανω Royal Mail....δεν ξερω γιατι. Παντως αργησε πολυ σε σχεση με το Royal Mail. Απο τις 6/10 παρελαβα σημερα 16/10, οταν με R.M μου κανει το πολυ 4-5 μερες.

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα ρωτησει και εγω αυτο μερικα ποστς πισω....

σημαινει οτι ειναι ετοιμο σε συσκευασια και φευγει απο εκει. Εννοειτε οτι ακομα δεν εχει ερθει!

Απο εκει λεει ετσι οτι παει για Ελλαδα εννοει, οχι οτι εχει φτασει! μετα βλεπεις ΕΛΤΑ και τι λενε εκει αυτο μετραει!

 

Λοιπον σημερα ηρθε η 1η παραγγελια μου απο banggood απο Αγγλια με B2C Europe, τελικα ηρθε με απλο ΕΛΤΑ σπιτι και εχει και αυτοκολλητο επανω Royal Mail....δεν ξερω γιατι. Παντως αργησε πολυ σε σχεση με το Royal Mail. Απο τις 6/10 παρελαβα σημερα 16/10, οταν με R.M μου κανει το πολυ 4-5 μερες.

 

δηλαδή το [ 2015-10-09 15:01

Arrival at Destination Post (Country: GR) ] σημαίνει ότι τότε έφυγε για ελλάδα?

Link to comment
Share on other sites

Το "arrival at destination post" σημαίνει "άφιξη στο ταχυδρομείο προορισμού". Εικάζω ότι πρόκειται για λάθος.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Το "arrival at destination post" σημαίνει "άφιξη στο ταχυδρομείο προορισμού". Εικάζω ότι πρόκειται για λάθος.

οχι, σημαινει οτι το αεροπλανο ξεφορτωσε στην ελλαδα το σακο που ειναι μεσα το δεμα του, τωρα μενει να το σκαναρουν τα ελτα για να φανει στο ελληνικο συστημα εντοπισμου.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή το [ 2015-10-09 15:01

Arrival at Destination Post (Country: GR) ] σημαίνει ότι τότε έφυγε για ελλάδα?

 

καλημερα, εγω μιλησα για το αντικειμενα σε συσκευασια οχι αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα ρωτησει και εγω αυτο μερικα ποστς πισω....

σημαινει οτι ειναι ετοιμο σε συσκευασια και φευγει απο εκει. Εννοειτε οτι ακομα δεν εχει ερθει!

Απο εκει λεει ετσι οτι παει για Ελλαδα εννοει, οχι οτι εχει φτασει! μετα βλεπεις ΕΛΤΑ και τι λενε εκει αυτο μετραει!

 

Λοιπον σημερα ηρθε η 1η παραγγελια μου απο banggood απο Αγγλια με B2C Europe, τελικα ηρθε με απλο ΕΛΤΑ σπιτι και εχει και αυτοκολλητο επανω Royal Mail....δεν ξερω γιατι. Παντως αργησε πολυ σε σχεση με το Royal Mail. Απο τις 6/10 παρελαβα σημερα 16/10, οταν με R.M μου κανει το πολυ 4-5 μερες.

 

καλημερα, εγω μιλησα για το αντικειμενα σε συσκευασια οχι αυτο!

 

το ίδιο λέμε ότι δηλαδή το αντικείμενο έχει φυγή για ελλάδα και όχι ότι το αντικείμενο έχει φτάσει στην ελλάδα και αν είναι έτσι ποιος το δηλώνει ότι έφτασε αφού το δέμα δεν έχει σκαναριστεί στην ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,μια ερώτηση κι απο εμένα.

Εαν δηλωθεί λάθος ο Τ.Κ στα στοιχεία αποστολής και είναι Τ.Κ διπλανού ταχυδρομείου/περιοχής στην ίδια πόλη,τι γίνεται με το δέμα?Έρχεται κανονικά και πάει στο άλλο ταχυδρομείο ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,μια ερώτηση κι απο εμένα.

Εαν δηλωθεί λάθος ο Τ.Κ στα στοιχεία αποστολής και είναι Τ.Κ διπλανού ταχυδρομείου/περιοχής στην ίδια πόλη,τι γίνεται με το δέμα?Έρχεται κανονικά και πάει στο άλλο ταχυδρομείο ?

να το εχεις συνεχεια σε tracking, οταν το δεις στο ταχυδρομειο της διπλανης περιοχης να παρεις τα ελτα τηλ. στα κεντρικα τους να σου επιβεβαιωσουν οτι ειναι εκει, μετα πας απο εκει και εξηγεις τι συμβαινει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το ίδιο λέμε ότι δηλαδή το αντικείμενο έχει φυγή για ελλάδα και όχι ότι το αντικείμενο έχει φτάσει στην ελλάδα και αν είναι έτσι ποιος το δηλώνει ότι έφτασε αφού το δέμα δεν έχει σκαναριστεί στην ελλάδα

το αντικειμενο εχει φτασει στις αποθηκες του προορισμου, η ερωτηση ποιος το δηλωνει απανταται ευκολα, μα οι μεταφορικες εταιρειες φυσικα, 4px-direct-link κλπ κλπ δηλωνουν οτι οι σακοι εφτασαν στον αερολιμενα της χωρας που προοριζοντουσαν, απο εκει και περα μενει στα ελτα να αποδεχτουν τους σακους (αντικειμενα σε συσκευασια) και το επομενο βημα ειναι ο εκτελωνισμος (K.Δ. Αεροδρομιου) ο οποιος γινεται χωρις την παρμβαση μας για αγνωστους μεχρι στιγμης λογους,μας βολευει ομως αυτο οποτε παμε πιο κατω, εαν το δεμα θεωρηθει υποπτο τοτε ανοιγεται επισημα και μετα παει στην Υ.Ε.Δ. οπου εκτελωνιζεται κανονικοτατα, ολα αυτα γινονται μαζικα, δηλαδη υπαρχουν φορτωτικες με barcode οπου περιεχουν μεσα ολα τα tracking number, γι αυτο και βλεπεις το arrived at destination.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

να το εχεις συνεχεια σε tracking, οταν το δεις στο ταχυδρομειο της διπλανης περιοχης να παρεις τα ελτα τηλ. στα κεντρικα τους να σου επιβεβαιωσουν οτι ειναι εκει, μετα πας απο εκει και εξηγεις τι συμβαινει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το αντικειμενο εχει φτασει στις αποθηκες του προορισμου, η ερωτηση ποιος το δηλωνει απανταται ευκολα, μα οι μεταφορικες εταιρειες φυσικα, 4px-direct-link κλπ κλπ δηλωνουν οτι οι σακοι εφτασαν στον αερολιμενα της χωρας που προοριζοντουσαν, απο εκει και περα μενει στα ελτα να αποδεχτουν τους σακους (αντικειμενα σε συσκευασια) και το επομενο βημα ειναι ο εκτελωνισμος (K.Δ. Αεροδρομιου) ο οποιος γινεται χωρις την παρμβαση μας για αγνωστους μεχρι στιγμης λογους,μας βολευει ομως αυτο οποτε παμε πιο κατω, εαν το δεμα θεωρηθει υποπτο τοτε ανοιγεται επισημα και μετα παει στην Υ.Ε.Δ. οπου εκτελωνιζεται κανονικοτατα, ολα αυτα γινονται μαζικα, δηλαδη υπαρχουν φορτωτικες με barcode οπου περιεχουν μεσα ολα τα tracking number, γι αυτο και βλεπεις το arrived at destination.

Μιας και σε βλέπω ενημερωμενο φίλε μου, τι μπορεί να γίνεται με δεματα που 10 μέρες μετά το despach, ακόμα δεν έγιναν arrived to destination? Παρότι δεματα που έγιναν αργότερα despached έχουν γίνει ήδη arrived..

Link to comment
Share on other sites

Μιας και σε βλέπω ενημερωμενο φίλε μου, τι μπορεί να γίνεται με δεματα που 10 μέρες μετά το despach, ακόμα δεν έγιναν arrived to destination? Παρότι δεματα που έγιναν αργότερα despached έχουν γίνει ήδη arrived..

δωσε tracking number, απο πιο καταστημα τα πηρες? αυτο ειναι ενα αλλο μυστηριο των μεταφορικων και των ελτα.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

να το εχεις συνεχεια σε tracking, οταν το δεις στο ταχυδρομειο της διπλανης περιοχης να παρεις τα ελτα τηλ. στα κεντρικα τους να σου επιβεβαιωσουν οτι ειναι εκει, μετα πας απο εκει και εξηγεις τι συμβαινει.

 

 

Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει tracking στο συγκεκριμένο :O

Link to comment
Share on other sites

δωσε tracking number, απο πιο καταστημα τα πηρες? αυτο ειναι ενα αλλο μυστηριο των μεταφορικων και των ελτα.

RF352738925SG

 

Από vickmall! Είμαι η εξαίρεση σε σχέση με άλλους!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει tracking στο συγκεκριμένο :O

 

να πας εκει που ανηκει ο ΤΚ που εβαλες και να ενημερωσεις τον υπευθυνο του ταχυδρομειου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

RF352738925SG

 

Από vickmall! Είμαι η εξαίρεση σε σχέση με άλλους!

 

γιατι εξαιρεση? λοιπον το δεματακι σου στις 7 του μηνα εφυγε απο singapore post, και εχει ενα νεο event στις 12-10 αλλα το site της 4px ειναι down και δεν μου δειχνει τι εγινε.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

 

γιατι εξαιρεση? λοιπον το δεματακι σου στις 7 του μηνα εφυγε απο singapore post, και εχει ενα νεο event στις 12-10 αλλα το site της 4px ειναι down και δεν μου δειχνει τι εγινε.

 

Μπα.. Χθες που μπήκα είχε μείνει σε κατάσταση transferring από τότε. Θα το κοιτάξω πάλι μόλις φτιάξει το site! Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και για τον χρόνο σου πάντως!

Link to comment
Share on other sites

να πας εκει που ανηκει ο ΤΚ που εβαλες και να ενημερωσεις τον υπευθυνο του ταχυδρομειου.

 

 

Αν δεν ενημερωθεί ξέρεις εαν γυρνάει πίσω?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ενημερωθεί ξέρεις εαν γυρνάει πίσω?

καθε δεμα εχει διευθυνση επιστροφης, το θεμα ειναι οτι εσυ δεν εχεις tracking, το tracking αποστολης συνεχιζει να λειτουργει και στην επιστροφη, οποτε δεν ξερεις που βρισκεται και αν τελικα πηγε πισω.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

καθε δεμα εχει διευθυνση επιστροφης, το θεμα ειναι οτι εσυ δεν εχεις tracking, το tracking αποστολης συνεχιζει να λειτουργει και στην επιστροφη, οποτε δεν ξερεις που βρισκεται και αν τελικα πηγε πισω.

Το θέμα μου είναι ότι έψαξα στο ταχυδρομείο που πιάνει τον τ.κ της γειτονιάς μου βάση ονόματος και δεν είχε τίποτα

Άρα θα πρέπει να πάω και στο άλλο,απλά νόμιζα ότι μιας και υπάρχει Διεύθυνση θα πήγαινε κανονικά κι ας ήταν 2 τετράγωνα πιο δίπλα στην ίδια πόλη ο Τ.Κ που έβαλα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...