Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι, ενημέρωσε όταν παραλάβεις! Πότε παρήγγειλες, πότε σου ήρθε και αν δεν είμαστε αδιάκριτοι πόσο κόστισε..
LeEco Le Max 2 - AOSiP
Link to comment
Share on other sites

Kόστησε 370 ε μαζί με τα μεταφορικά, και δέν έχει άλλα για πούλημα. Είχε καταφέρει να παραγγείλει δύο από την πρώτη παρτίδα και πούλησε το ένα.

 

Πολύ εξυπηρετικός και πρόθυμος να βάλει λίγότερη αξία. Το θέμα έιναι ότι το δέμα έκανε 4 μέρες να φύγει από Αμερική, και εδώ και άλλες 4 δείχνει ότι έιναι στην Αυστραλία. Να αρχίσω να ανυσηχώ λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν έχω καταλάβει.

Αγόρασες κάτι από Αμερική για παράδοση Ελλάδα, έτσι;

Και περνάει μέσω Αυστραλίας που είναι στην άλλη άκρη;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Σωστά καταλαβαίνεις,έφυγε από Αμερική και τώρα είναι Αυστραλία. Τι να πώ ίσως άυριο φτάσει Ρωσία :wacko::wacko::wacko:
Link to comment
Share on other sites

Για δώσε link του πωλητή.

Είναι πολύ περίεργη η ιστορία με Αμερική μέσω Αυστραλίας.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Για δώσε link του πωλητή.

Είναι πολύ περίεργη η ιστορία με Αμερική μέσω Αυστραλίας.

 

Δε λες καλά που του έδωσε "αληθινό" tracking?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως υπάρχουν κάποιοι τραγικοί που το αγοράζουν από to Google play ~325$, και χωρίς να το έχουν στα χέρια τους στο πουλάνε ... 530$ (410euro) ΧΩΡΙΣ τα μεταφορικά !!!
LeEco Le Max 2 - AOSiP
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έστειλα μαιλ στον πωλητή και έπαθε πλάκα.. Αυτός πήρε την usps και την ενημέρωσε και του έιπαν ότι το δέμα κανονικά έιχε παει στην Αυστραλία και ότι από εκεί θα ερχόταν Ελλάδα αλλά καποίο φιρμάνι εκεί το έβγαλε από το αεροδρόμιο που ήταν για να φύγεί και το πήγε στα κεντρικά στο SYDNEY :wacko::wacko::wacko::wacko:

 

Η USPS έδωσε εντολή να το ξαναπάνε πίσω για να το στέιλουν κανονικά Ελλάδα!Αυτό πλέον έιναι το status που βγάζει το ταχυδροεμείο τησ Αυστραλίας.

 

Tracking summary

Tracking ID:

EC770973930US

Product/service:

EMS

Origin country:

Greece

Destination country:

Greece

Status:

Despatched

Date/Time Activity Facility location

29/11/12 01:10 Received and ready for processing SYDNEY

28/11/12 16:51 Received and ready for processing SYDNEY

24/11/12 13:57 Received and awaiting clearance for delivery SYDNEY

20/11/12 18:34 Received and ready for processing USMIAA

20/11/12 18:31 Received and ready for processing USMIAA

19/11/12 22:43 Item lodged US-07055

 

Δείχνεί ότι μόλις το έστειλαν. Αντε να δούμε πότε θα έρθει Ελλάδα και πού θα ξημερώσει άυριο..:lol:

 

Ο πωλητής πάντως μου έστειλε συνέχεια μαιλ ζητωντας μου συγγνώμη και ότι δέν έφταιγε αυτός. Πολύ καλό παιδί.

Edited by BOYKIOY
Link to comment
Share on other sites

...

Origin country:

Greece

Destination country:

Greece

...

Δεν έχω παραγγείλει ποτέ από USA γιατί φοβάμαι δασμούς κλπ και έτσι δεν ξέρω από tracking των USPS. Γιατί όμως έχει origin Greece?

 

ΥΓ: πες μας επιτέλους τον πωλητή, φαίνεται καλός!

LeEco Le Max 2 - AOSiP
Link to comment
Share on other sites

Τo EMS που γράφει πιο πάνω τι είναι;

 

processed Through Sort Facility

november 24, 2012, 1:57 pm

 

AUSTRALIA

 

Processed Through Sort Facility

November 20, 2012, 6:34 pm

ISC MIAMI FL (USPS)

 

Arrived at Sort Facility

November 20, 2012, 6:31 pm

ISC MIAMI FL (USPS)

 

electronic Shipping Info Received

november 19, 2012

Edited by junglist

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τo EMS που γράφει πιο πάνω τι είναι;

 

 

EMS έιναι express mail service το οποίο στην Ελλάδα διεκπεραιώνεται από τα ΕΛΤΑ COURRIER.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα··Ηθελα να κανω μια ερωτηση··αγορασα ενα τηλεφωνο απο πενσυλβανια··Λογω τελωνειου πηγε στο Κεντακυ··Απο κει εφυγε 30 του μηνος και ειχα την εξης ειδοποιηση στην ανιχνευση:το δεμα βρισκεται προς τον διεθνη προορισμο του··Απο τοτε τιποτα··Μηπως ξερει καποιος πως μπορω να μαθω που βρισκεται η τι να κανω;;Εντωμεταξυ εχει αριθμο παρακολουθησης που ξεκιναει απο:UPAAA0000.. Μηπως γνωριζει καποιος ποια εταιρεια μπορει να ειναι;; Edited by Stelth_16
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στο φορουμ!

 

εχω ενα προβλημα σχετικα με μια συναλλαγη. Σε αλλο μεγαλο φορουμ, αγορασα ενα κινητο με την εξης διαδικασια: καταθεση σε τραπεζικο λογαριασμο και αποστολη με ελτα.

καταθετω 19/11 τα χρηματα και την ιδια μερα γινετε και η αποστολη με τα ελτα.

 

Πρωτη αναποδια, ζηταω το tracking number του δεματος και γυρναει ο τυπος και μου λεει πως δε το εστειλε συστημενο αλλα απλο :wacko: δε δινω σημασια μιας και μου εστειλε τις αποδειξεις αγορας του φακελου και των γραμματοσημων και εφοσον ειχε και 2 θετικες κριτικες εδειξα καλη πιστη.

 

Και απο εδω ξεκινα ο γολγοθας. Αφηνω να περασουν 5 μερες, ωστε να ερθει το δεμα απο θεσσαλονικη αθηνα, και καλω στην διανομη της περιοχης μου ωστε να δουν μηπως εχει ερθει δεμα στο ονομα μου. Παπαλα. Δεμα δεν ηρθε ποτε. Μεσα απο δεκαδες τηλεφωνηματα στα ελτα, την διανομη, στα ελτα των γυρω περιοχων και στον πωλητη ακρη δεν εβγαλα.

 

Στο καταστημα θεσ/νικης λενε πως το δεμα εφυγε κανονικα μιας και καθε μερα κανουν καταμετρηση δεματων.

Στο καταστημα αθηνων δεν ειχαν ιδεα και με παραπεμπουν στην διανομη.

Στην διανομη της περιοχης μου λενε πως δεμα σε αυτο το ονομα δεν εχει ερθει, και αν ερθει θα αφησει ο ταχυδρομος ειδοποιητηριο σπιτι μου. Μου ζητησε να αφησω και το κινητο μου μαλιστα ωστε να με εξυπηρετησει το καλυτερο δυνατον. Παρολαυτα δεν εχω λαβει ουτε ειδοποιητηριο ουτε δεμα ουτε τηλεφωνημα.

 

Αυριο κλεινω 15 μερες αναμονης. Το ποσο αγορας ειναι παρα πολυ μικρο οποτε δεν νομιζω να εχω μπλεξει με απατεωνα πωλητη. Οποτε στρεφομαι απεναντι στα ελτα. Υπαρχει κατι που μπορω να κανω? Καποια καταγγελια? Καποιον υπευθυνο των ελτα να απευθυνθω και να μιλησω?

Να παρω μια ξεκαθαρη απαντηση. "Ναι το δεμα σου χαθηκε" ή "Οχι, το δεμα σου βρεθηκε, θα το παρεις σε 3 μερες"πχ.

ευχαριστω και σορρυ αν σας κουρασα :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στο φορουμ!

 

εχω ενα προβλημα σχετικα με μια συναλλαγη. Σε αλλο μεγαλο φορουμ, αγορασα ενα κινητο με την εξης διαδικασια: καταθεση σε τραπεζικο λογαριασμο και αποστολη με ελτα.

καταθετω 19/11 τα χρηματα και την ιδια μερα γινετε και η αποστολη με τα ελτα.

 

Πρωτη αναποδια, ζηταω το tracking number του δεματος και γυρναει ο τυπος και μου λεει πως δε το εστειλε συστημενο αλλα απλο :wacko: δε δινω σημασια μιας και μου εστειλε τις αποδειξεις αγορας του φακελου και των γραμματοσημων και εφοσον ειχε και 2 θετικες κριτικες εδειξα καλη πιστη.

 

Και απο εδω ξεκινα ο γολγοθας. Αφηνω να περασουν 5 μερες, ωστε να ερθει το δεμα απο θεσσαλονικη αθηνα, και καλω στην διανομη της περιοχης μου ωστε να δουν μηπως εχει ερθει δεμα στο ονομα μου. Παπαλα. Δεμα δεν ηρθε ποτε. Μεσα απο δεκαδες τηλεφωνηματα στα ελτα, την διανομη, στα ελτα των γυρω περιοχων και στον πωλητη ακρη δεν εβγαλα.

 

Στο καταστημα θεσ/νικης λενε πως το δεμα εφυγε κανονικα μιας και καθε μερα κανουν καταμετρηση δεματων.

Στο καταστημα αθηνων δεν ειχαν ιδεα και με παραπεμπουν στην διανομη.

Στην διανομη της περιοχης μου λενε πως δεμα σε αυτο το ονομα δεν εχει ερθει, και αν ερθει θα αφησει ο ταχυδρομος ειδοποιητηριο σπιτι μου. Μου ζητησε να αφησω και το κινητο μου μαλιστα ωστε να με εξυπηρετησει το καλυτερο δυνατον. Παρολαυτα δεν εχω λαβει ουτε ειδοποιητηριο ουτε δεμα ουτε τηλεφωνημα.

 

Αυριο κλεινω 15 μερες αναμονης. Το ποσο αγορας ειναι παρα πολυ μικρο οποτε δεν νομιζω να εχω μπλεξει με απατεωνα πωλητη. Οποτε στρεφομαι απεναντι στα ελτα. Υπαρχει κατι που μπορω να κανω? Καποια καταγγελια? Καποιον υπευθυνο των ελτα να απευθυνθω και να μιλησω?

Να παρω μια ξεκαθαρη απαντηση. "Ναι το δεμα σου χαθηκε" ή "Οχι, το δεμα σου βρεθηκε, θα το παρεις σε 3 μερες"πχ.

ευχαριστω και σορρυ αν σας κουρασα :)

Χωρίς tracking δεν μπορείς να ελπίζεις σε τίποτα.

Μόνο στην καλή θέληση κάποιων ανθρώπων. Αλλά το κινητό πού βρίσκεται τώρα πολύ δύσκολο να το μάθεις.

Ποτέ δεν αγοράζουμε πράγματα, ειδικά από άτομα που δεν γνωρίζουμε καλά, χωρίς tracking.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Προτιμότερο είναι να πληρώνεις με αντικαταβολή και όχι να καταθέτεις χρήματα σε αγνώστους. Με την αντικαταβολή έχεις το πλεονέκτημα ότι πληρώνεις με το που παίρνεις το αντικείμενο. Δεν έρχεται το αντικείμενο; Δεν πληρώνεις!
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια αμα αγοραζουμε απ εξω, πχ αγγλικο αμαζον, ποσο χρεωση εχει να ζητησουμε να μπει tracking number?
:cool:
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια αμα αγοραζουμε απ εξω, πχ αγγλικο αμαζον, ποσο χρεωση εχει να ζητησουμε να μπει tracking number?

 

Ανάλογα το πακέτο.

Έχει επιλογή όταν παραγγέλνεις.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έχω ενα πολύ σοβαρό πρόβλημα..

Έχω κάνει μια αγορά απ τη Κίνα, το δέμα έφτασε αθήνα, πέρασε απ τη διανομή ΕΛΤΑ αθηνών, πήγε στη διανομή Πειραιά, και χάθηκε! έχει καταγραφεί ότι παραδόθηκε, εγώ όμως δεν είχα πάει να το πάρω, κι επίσης δεν έχουν το ειδοποιητήριο υπογεγραμμένο. Και στο ψητό τώρα, αν δεν το βρουν στις αποθηκες μεχρι δευτέρα, δηλαδή το φαγε κανας υπάλληλος ή δεν ξέρω τι, και ζητήσω απ τα ελτά να σβήσουν τη καταχώριση ότι παραλειφθηκε το δέμα (εφόσον δεν έχουν υπογραφή από μένα, άρα δεν υπάρχει απόδειξη για κάτι τέτοιο), και ανοίξω dispute στο paypal ότι δεν έλαβα το δέμα (αν και δεν φταίει τίποτα το κατάστημα...) ή πω στο κατάστημα ότι δεν έλαβα το δέμα (έχω πληρώσει shipping insurance άλλωστε) θα βρω το δίκιο μου? έστω ένα refund ή να το ξαναστείλουν?..

Link to comment
Share on other sites

Έχω ενα πολύ σοβαρό πρόβλημα..

Έχω κάνει μια αγορά απ τη Κίνα, το δέμα έφτασε αθήνα, πέρασε απ τη διανομή ΕΛΤΑ αθηνών, πήγε στη διανομή Πειραιά, και χάθηκε! έχει καταγραφεί ότι παραδόθηκε, εγώ όμως δεν είχα πάει να το πάρω, κι επίσης δεν έχουν το ειδοποιητήριο υπογεγραμμένο. Και στο ψητό τώρα, αν δεν το βρουν στις αποθηκες μεχρι δευτέρα, δηλαδή το φαγε κανας υπάλληλος ή δεν ξέρω τι, και ζητήσω απ τα ελτά να σβήσουν τη καταχώριση ότι παραλειφθηκε το δέμα (εφόσον δεν έχουν υπογραφή από μένα, άρα δεν υπάρχει απόδειξη για κάτι τέτοιο), και ανοίξω dispute στο paypal ότι δεν έλαβα το δέμα (αν και δεν φταίει τίποτα το κατάστημα...) ή πω στο κατάστημα ότι δεν έλαβα το δέμα (έχω πληρώσει shipping insurance άλλωστε) θα βρω το δίκιο μου? έστω ένα refund ή να το ξαναστείλουν?..

Tracking number έχεις;

Αν ναι, ποιος το παρέλαβε και πότε;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Tracking number έχεις;

Αν ναι, ποιος το παρέλαβε και πότε;

φυσικά. έφτασε αθήνα, πέρασε απ τη διανομή ΕΛΤΑ αθηνών, απ τη διανομή πειραιά, μετά στο ταχ. γραφείο πειραιά (ακριβώς κατω απ τις αποθηκες τις διανομής), και χτες στις 12μιση σημείωσαν ότι παραλήφθηκε. εγώ όμως πήγα στις 2 να το πάρω. Φυσικά δεν έχουν το ειδοποιητήριο υπογεγραμμένο αφού είναι στα χέρια μου. Πολύ πιθανό να το βούτηξε κάποιος υπάλληλος στο μπακάλικο..εε στο ταχυδρομείο...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...