Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχει το πιο κατάλληλο θέμα που έψαχνα. Λοιπόν παιδιά έχω παραγγείλει κάτι προϊόντα από το ebay και όχι μόνο έχουν αργήσει να μου τα φέρουν 3 εβδομάδες, αλλά δεν υπάρχει τρόπος τηλεφωνικό να μάθω αν τα αντικείμενά μου βρίσκονται στο ταχυδρομείο. Όσες φορές έχω πάρει σε κάποια τηλέφωνα, το ένα με παραπέμπει στο άλλο και κάποια δεν το σηκώνουν. Τι προτείνετε; Να πάω από εκεί μήπως βρω άκρη; Επίσης υπάρχει ιδιωτική εταιρία για αυτές τις δουλειές; Δηλαδή οτιδήποτε αντικείμενο είναι για το σπίτι μου να μου το φέρνει αυτή;

 

Eισαι σιγουρος οτι το στειλαν???Αρχικα επικοινωνισε με τον πωλητη σου και πες του οτι δεν εχει ερθει τιποτα,αυτος θα κανει τις απαραιτητες ενεργειες για να μαθει που ειναι το προιον σου και θα σε ενημερωσει.Καπως ετσι ειχα κανει και γω οταν δεν μου ρθε ενα προιον.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ενα εξυπνακιας απο Κινα μου εστειλε ενα δεμα (μεγεθος οσο ειναι ενα μικρο κουτι γαλα) χωρις tracking number. Το δεμα δεν εχει ερθει κ εχουν περασει 2 μηνες. Υπαρχει περιπτωση να μου το αφησε ο ταχυδρομος εφοσον δεν ηταν συστημενο και να μου το κλεψανε? Η στα δεματα αφηνουν παντα ειδοποιηση για να παω να το παραλαβω μονος? Αν χαθηκε η ειδοποιηση μπορω να το βρω με καποιο τροπο αν παω στα Ελτα?
Link to comment
Share on other sites

Ενα εξυπνακιας απο Κινα μου εστειλε ενα δεμα (μεγεθος οσο ειναι ενα μικρο κουτι γαλα) χωρις tracking number. Το δεμα δεν εχει ερθει κ εχουν περασει 2 μηνες. Υπαρχει περιπτωση να μου το αφησε ο ταχυδρομος εφοσον δεν ηταν συστημενο και να μου το κλεψανε? Η στα δεματα αφηνουν παντα ειδοποιηση για να παω να το παραλαβω μονος? Αν χαθηκε η ειδοποιηση μπορω να το βρω με καποιο τροπο αν παω στα Ελτα?

 

υπάρχει περίπτωση να μην στο έστειλε καθόλου ...

να χάθηκε κατά τη μεταφορά / την παράδοση, κτλ ..

Αν το πήρες από κάποιο site αγοραπωλησιών (όπως ebay, και πλήρωσες με paypal) υπάρχει τρόπος να διεκδικήσεις τα χρήματά σου πίσω ή να ζητήσεις να σου αποστείλει ξανά το προϊόν αφού δεν παραδώθηκε ...

Για οποιαδήποτε άλλη περίπτωση .. πολύ φοβάμαι, ότι θα πρέπει να τα κλάψεις τα λεφτάκια σου .. (ελπίζω όχι πολλά....)

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Ενα εξυπνακιας απο Κινα μου εστειλε ενα δεμα (μεγεθος οσο ειναι ενα μικρο κουτι γαλα) χωρις tracking number. Το δεμα δεν εχει ερθει κ εχουν περασει 2 μηνες. Υπαρχει περιπτωση να μου το αφησε ο ταχυδρομος εφοσον δεν ηταν συστημενο και να μου το κλεψανε? Η στα δεματα αφηνουν παντα ειδοποιηση για να παω να το παραλαβω μονος? Αν χαθηκε η ειδοποιηση μπορω να το βρω με καποιο τροπο αν παω στα Ελτα?

 

Kανε αυτο που ειπα και στον φιλο απο πανω

 

Eισαι σιγουρος οτι το στειλαν???Αρχικα επικοινωνισε με τον πωλητη σου και πες του οτι δεν εχει ερθει τιποτα,αυτος θα κανει τις απαραιτητες ενεργειες για να μαθει που ειναι το προιον σου και θα σε ενημερωσει.Καπως ετσι ειχα κανει και γω οταν δεν μου ρθε ενα προιον.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

σημερα γυρω στις 10 παρά το πρωι πέρασε ο ταχυδρομος.

χτυπησε 7-8 θυροτηλεφωνα συγχρονως και οπως ηταν φυσικο απαντησαν πολλοι "ποιος ειναι?"

ολοι με το που ακουγαν "ταχυδροοομοοοος" εκλειναν το ακουστικο σκεπτομενοι πως θα ανοιξει καποιος απο τους αλλους..

αποτελεσμα?

δεν ανοιξε κανεις!!

ξαναχτυπα ο ταχυδρομος ολα τα θυροτηλεφωνα μαζι!παλι τα ιδια.

αυτη την φορα τον ρωτησα "μα καλα?ειναι αναγκη να χτυπας ΟΛΑ τα θυροτηλεφωνα μαζι??"

και παλι κανεις δε του ανοιξε(ουτε κι εγω γιατι εκεινη την ωρα ρωτουσε και η απο πανω ποιος ειναι και γιατι χτυπαει τοσες φορες)

ο ταχυδρομος ΘΥΜΩΣΕ και πεταξε την αλληλογραφια στον κηπο!!ωωω ναι!!!

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

παρε τηλεφωνο στα κεντρικα των ΕΛΤΑ,ανεφερε το περιστατικο με τα θυροτηλεφωνα και τι εκανε ο εν λογο ταχυδρομος και την ωρα βεβαια που εγινε αυτο,για να βρουνε ποιος ειχε υπηρεσια εκεινη την στιμγη!

και σου αρχησουνε λαλακιες,πες οτι θα απευθυνθείς στο ινκα!

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα!

εγω εχω ενα προβλημα (οπωσ ολοι που γραφουν στο post)....

στις 16/6/2010 παρηγγειλα απο αμερικη κατι παπουτσια και πληρωσα με paypal.

Η αποστολη εγινε με usps Priority Mail International Parcels,με trackin number και ολα κομπλε!

εχει περασει πανς απο 1 μηνας και τιποτα ... στο site της usps ανφερει μονο οτι το πακετο εφυγε απο αμερικη 16/06/2010...στα ελτα τουσ ειπα τηλεφωνικα το trackin number και μου παν πως το πακετο δεν εχει φτασει καν ελλαδα...

τι λετε να εγινε?

πραγματικα δε ξερω τι να κανω..

το καταστμα μου λεει οτι δε φερει ευθηνη για την αποστολη και με παραπεμπει στη usps...

αυτη μοy λεει οτι δεν ειχα βαλει shipping insurance κλπ....

εχει τυχεει σε καποιον να εχει αργησει τοσο πολυ??

ηρθε τελικα το πακετο?

thanks!

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι τα ΕΛΤΑ θα μας σπάσουν τα νεύρα:happy:

 

Πήρα ένα xbox απο το ebw.gr, το παρέδωσαν στα ελτά την παρασκευή, και χθες μου έδωσαν τον κωδικό του συστημένου. Πάω που λέτε να το βάλω στο track n trace, και τι βλέπω; Η απάντηση στην παρακάτω εικόνα:

 

http://i29.tinypic.com/rho1af.jpg

 

Μα καλά, είναι δυνατόν;;:mad:

XGamers.gr :)
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!!Περιμενω ενα συστημενο δεμα απο εξωτερικο,εχει εκτελωνιστει εχει φτασει πατρα και εχει φυγει απο εκει στις 16 ιουλιου αλλα ακομα να το παραλαβω στην απεναντι πολη...Πιστευω οτι εχει χαθει.Δικαιουμε καποια αποζημιωση???Ποια πρεπει να ειναι η διαδικασια που πρεπει να ακουλουθησω γιατι με τους υπαλληλους των ελτα δεν μπορω να συνεννοηθω...

Ευχαριστω!

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

Οταν λαμβάνω δέμα με το Πόρτα - Πόρτα από εξωτερικό, γιατί μου ζητάνε κάθε φορά 3€;

 

απόδειξη σου δινουν?

αν ναι,τοτε θα δικαιολογείτε πανω στην αποδειξη!

αν οχι...:worry:

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Οταν λαμβάνω δέμα με το Πόρτα - Πόρτα από εξωτερικό, γιατί μου ζητάνε κάθε φορά 3€;

 

παρασταση στο τελωνιο, προτιμουσες κανενα 150αρι απο dhl? :lol: Εκτος αν μιλας για ΕΕ που δε ξερω αν ειναι σωστο.

Link to comment
Share on other sites

απο το νομο ειστε υποχρεωμενοι να εχετε κουτι ΚΑΙ αριθμο στο σπιτι σας.

 

Αν δεν εχετε , ο ταχυδρομος τα αφηνει στο πλησιεστερο ασφαλες σημειο.

Εφοσον δε του ανοιξε κανεις γιατι ο καθενας το ριχνε αλλου, καλως εκανε και τα αφησε στο κηπο. Φανταζομαι οτι τα χτυπησε ολα ωστε να βεβαιωθει οτι καποιος θα ανοιξει. Αλλιως φανταζεσαι να χτυπουσε ενα ενα τα κουδουνια καθε λιγο? Θα ξημερωνε

 

Μη ξεχνας χτυπαει παντα 2 φορες και παντα εχει τρομερο φορτο εργασιας που εσυ δε καταλαβαινεις μη κανοντας τη δουλεια αυτη.

:X
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα μικρόο προβληματάκι.. Απο χθες λέει ότι έφυγε απο κ.δ πατρών, αλλά δεν ηρθε ακόμη.. Και είναι μόνο 2 ώρες δρόμος. Με τα πόδια έρχονται;;
XGamers.gr :)
Link to comment
Share on other sites

Τα ΕΛΤΑ εχουν τα ιδια προβληματα με καθε δημοσια υπηρεσια.. ειχαν τους STAGErs που τους εβγαζαν τη δουλεια, τωρα πανε αυτοι, εχουν τωρα καποιους συμβασιουχους που δεν θα ανανεωθουν οι συμβασεις τους, πανε η εχουν φυγει κι αυτοι, οι μονιμοι περνουν αποσπασεις σε διοικητικες υπηρεσιες η οι εχοντες καλο δοντι και σε αλλες υπηρεσιες, οι περισσοτεροι οταν ξεπερασουν τα 50, αμα τους πεις τραβα κανε τη δουλεια σου, σου απαντουν εγω περιμενω να συμπληρωσω ενσημα για συνταξη. και ολα καλα, αλλα χωρις προσωπικο και τους τομεαρχες κλπ να τους κυνηγανε, μην περιμενετε εξυπηρετηση. οχι οτι και οι ιδιωτικες εταιριες κουριερ δουλευουν σωστα.. προσφατα πηρα κατι απο εξωτερικο, σταλθηκε με speedex, το τι κουφα μου λεγανε, με πηρανε τηλεφωνο στο κινητο και απαντησε καποια οτι εχω φυγει Γερμανια ( δε με βρισκανε και καλα ), πηγα ο ιδιος απο εκει, ηθελα να μαθω ποιος και γιατι για την τοσο χαλια εξυπηρετηση, να κανω εγω εν τελει την δουλεια τους, η απαντηση, υφακι και ελα μωρε, δεν εγινε η δουλεια σου; παρατα μας τωρα...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Παρήγγειλα ένα laptop από Ιρλανδία. Ο πωλητής μου το έστειλε με An Post. Το δέμα έχει έρθει Ελλάδα από 6/8 αλλά δεν έχω λάβει κάποια ειδοποίηση ακόμα. Σε ποια courier πρέπει να απευθυνθώ;

Link to comment
Share on other sites

παντως μεσα σε 2 βδομαδες μου ρθε μικρο δεμα απο κινα...Δεν πληρωσε τελωνειο βεβαια ηταν μικρης αξιας αν και στο χαρτι ειχαν τικαρει και το gift...

καλα τωρα που πλησιαζει 15αυγουστος μην περιμενετε δεματα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...