Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να πω κι εγώ την εμπειρία μου.

Έκανα παραγγελία από Vickmail (Κίνα) στις 12/12/2016 και παρέλαβα σήμερα 3/1/2017 χωρίς να μπλέξω με τελωνεία κλπ.

Η μεγαλύτερη καθυστέρηση ήταν μέχρι να αποσταλεί το κινητό (4 μέρες) και μετά ήρθε χωρίς καθυστερήσεις, ειδικά αν σκεφτεί κανείς τις αργίες των γιορτών. Το περίμενα μετά τις 15/1 και ενδεχομένως και τέλος Ιανουαρίου αλλά είχα μια ευχάριστη έκπληξη (ευτυχώς γιατί μόλις χθες το βράδυ έσπασα την οθόνη (όχι μόνο το τζάμι) από το παλιό, πιστό S3 μου...)

Πάντως, όταν το δέμα φτάσει Ελλάδα και μετά, η καλύτερη πληροφόρηση έρχεται μέσω του ΕΛΤΑ Courier search

 

Εύχομαι καλή χρονιά και καλά ξεμπερδέματα σε όλους με τα δέματά σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα και καλή χρονιά!!

Λοιπόν έχω το εξής πρόβλημα έχω παραγγείλει μια εξάτμιση από Αμερική και με το tracking number μου βγάζει το εξής

 

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 21-12-2016 16:12 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ

 

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 22-12-2016 13:54 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ

 

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 22-12-2016 13:54 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ

 

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 29-12-2016 06:05 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

 

ΑΓΑΘΑ ΥΨΗΛΗΣ ΑΞΙΑΣ /ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ 29-12-2016 07:04 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

 

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 29-12-2016 07:04 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

 

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΔΕΜΑΤΑ) 29-12-2016 09:03 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΔΕΜΑΤΑ)

 

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 29-12-2016 14:38 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 29-12-2016 14:42 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 30-12-2016 08:30 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

 

Πήρα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών του ΕΛΤΑ και μου είπαν να πάρω στο Κέντρο διαλογής Θεσσαλονίκης. Παίρνω και εκεί τηλέφωνο, περιττό να πω ότι ο υπάλληλος του Κ.Δ ήταν τέρμα αγενέστατος σε σημείο να θέλω να του καρφώσω μπουκέτο από το τηλ, του λέω ότι το δείχνει στο tracking του ΕΛΤΑ ότι βρίσκεται σε εσάς, και μου λέει ακριβώς αυτό «άσε τι σου λέει στο tracking, στο τελωνείο είναι». Και ρωτάω τώρα εγώ, στο tracking φαίνεται να έχει περάσει ήδη από το τελωνείο στην Αθήνα, θα ξαναπεράσει εδώ στη Θεσσαλονίκη ή ο τύπος στο Κ.Δ δεν ξέρει από πού ξημερώνει;

Επίσης θα πρέπει να ανησυχώ που έχει καθυστερήσει στο Κ.Δ;

Αν έχετε και κάποια άλλη συμβουλή για το πώς να κινηθώ είναι ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα και καλή χρονιά!!

Λοιπόν έχω το εξής πρόβλημα έχω παραγγείλει μια εξάτμιση από Αμερική και με το tracking number μου βγάζει το εξής

 

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 21-12-2016 16:12 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ

 

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 22-12-2016 13:54 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ

 

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 22-12-2016 13:54 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ

 

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 29-12-2016 06:05 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

 

ΑΓΑΘΑ ΥΨΗΛΗΣ ΑΞΙΑΣ /ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ 29-12-2016 07:04 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

 

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 29-12-2016 07:04 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

 

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΔΕΜΑΤΑ) 29-12-2016 09:03 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΔΕΜΑΤΑ)

 

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 29-12-2016 14:38 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 29-12-2016 14:42 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 30-12-2016 08:30 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

 

Πήρα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών του ΕΛΤΑ και μου είπαν να πάρω στο Κέντρο διαλογής Θεσσαλονίκης. Παίρνω και εκεί τηλέφωνο, περιττό να πω ότι ο υπάλληλος του Κ.Δ ήταν τέρμα αγενέστατος σε σημείο να θέλω να του καρφώσω μπουκέτο από το τηλ, του λέω ότι το δείχνει στο tracking του ΕΛΤΑ ότι βρίσκεται σε εσάς, και μου λέει ακριβώς αυτό «άσε τι σου λέει στο tracking, στο τελωνείο είναι». Και ρωτάω τώρα εγώ, στο tracking φαίνεται να έχει περάσει ήδη από το τελωνείο στην Αθήνα, θα ξαναπεράσει εδώ στη Θεσσαλονίκη ή ο τύπος στο Κ.Δ δεν ξέρει από πού ξημερώνει;

Επίσης θα πρέπει να ανησυχώ που έχει καθυστερήσει στο Κ.Δ;

Αν έχετε και κάποια άλλη συμβουλή για το πώς να κινηθώ είναι ευπρόσδεκτη.

 

Περιμενεις να περασει τελωνειο, απο την υεδ θεσ/νικης, περιοδος εορτων... 15-20 μέρες.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Περιμενεις να περασει τελωνειο, απο την υεδ θεσ/νικης, περιοδος εορτων... 15-20 μέρες.

 

Σε ευχαριστω φιλε μου. Αλλα μου λεει οτι στισ 29/11 εισαγωγη στο τελωνειο στο αεροδρομιο στην αθηνα... αυτο σημενει οτι περναει δυο φορεσ απο το τελωνειο;;

Επισης αν ειναι οντωσ στο τελωνειο μπορω να παω να το εκτελωνισω μονος μου και να το παραλαβω νωριτερα;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω φιλε μου. Αλλα μου λεει οτι στισ 29/11 εισαγωγη στο τελωνειο στο αεροδρομιο στην αθηνα... αυτο σημενει οτι περναει δυο φορεσ απο το τελωνειο;;

Επισης αν ειναι οντωσ στο τελωνειο μπορω να παω να το εκτελωνισω μονος μου και να το παραλαβω νωριτερα;

 

αν εισαι απο β.ελλαδα θα περασει τελωνειο απο την υεδ θεσ/νικης, δεν μπορεις να κανεις τπτ παρα μονο να περιμενεις.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 06-01-2017 09:51 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

 

 

Μόλις μου έβγαλε απο το τρακινγκ των ελτα αυτό, το γλυτωσαμε το τελωνείο??!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 06-01-2017 09:51 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

 

 

Μόλις μου έβγαλε απο το τρακινγκ των ελτα αυτό, το γλυτωσαμε το τελωνείο??!!!!

Ναι, εκτός αν είσαι βόρεια Ελλάδα, που τότε μπορεί να περάσει τελωνείο στην Θεσσαλονίκη (ΥΕΔ Θεσσαλονίκης)

Edited by yiannisang
Link to comment
Share on other sites

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 06-01-2017 09:51 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

 

 

Μόλις μου έβγαλε απο το τρακινγκ των ελτα αυτό, το γλυτωσαμε το τελωνείο??!!!!

 

δεν γλυτωσες τπτ, μετα το κ.δ. αττικης θα πρεπει να δεις την ενδειξη loaded προς το τοπικο σου κ.δ. αλλιως μπορει να δεις κανα "εισαγωγη στο τελωνειο" που δεν στο ευχομαι.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια παραγγελία από αμερική 28/12 την έστειλαν 29/12 και αναχώρησε για Ελλάδα στις 4/1 και σήμερα ήρθε και ο ταχυδρόμος χτύπησε το κουδούνι κιολας! Είχε σταλθεί με First Class international package το οποιο διαχειριζεται ως απλό γράμμα όταν φτασει ελλάδα και έκανε σύνολο 8 μέρες!! Φαίνεται να άρχισαν να δουλευουν εκει στα ελτα..
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους, μηπως γνωριζει κανεις τι γινετε σε περιπτωση που δεν ερθει πακετο απο ελτα unregistered?

Καθε φορα που μου ερχεται κατι, ο ταχυδρομος φωναζει απο την κοινωτητα του χωριου και παω απο εκει να τα παραλαβω,τον ρωτησα και ειπε αν δεν παραλαβει καποιος το αφηνει με τους λογαρισμους ΟΤΕ,ΔΕΗ κτλπ σε ενα κουτι εξω απο το μινι μαρκετ του χωριου.

Δεν γνωριζω αν ηρθαν ποτε τα 2 δεματακια που δεν ηρθαν ακομα, το protection στο aliexpress τελειωνει και θα κανω dispute.

Ξερω οτι απο την πλευρα των ελτα δυσκολα να βρεθει καποια λυση, έτσι?

Απο το alixpress θα με δικαιωσουν? τι λετε?

Πιστευω οτι το λαθος εγινε απο ελτα,χωρις να ειμαι σιγουρος, δεδομενου οτι στο χωριο υπαρχουν 5-6 με το ιδιο ονομα και επιθετο με το δικο μου:cry:

Για τις επομενες παραγγελιες θα βαζω τον ονομα της κοντινης πολης και θα κανω παραλαβη απο το καστημα,και ελπιζω αυτες που ειναι στον δρομο να μην χαθουνε:X

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα αν κ νέος στο φόρουμ, παλιός στις παραγγελίες απο εξωτερικό. Απλά σας παραθέτω τα εξής στοιχεία αν γνωρίζετε εσείς κάτι άλλο να μου πείτε.

Αγορά απο gearbest πλήρωσα 28/11 το κινητό έφυγε 3/12 κ απο εκεί κ πέρα τα παρακάτω...

 

Electronic notification of shipment ()

06.12.2016 01:14

Greece

Arrived at sorting center ()

08.12.2016 21:43

Greece

Send item abroad (Export) ()

10.12.2016 10:01

Greece

Send item abroad (Export) ()

12.12.2016 18:33

Greece

Import (Item arrived at country of destination) ()

05.01.2017 09:08

Greece

Import (Item arrived at country of destination) ()

Athens Amu

10.01.2017 19:05

Greece

Sorting ()

10.01.2017 19:05

Greece

 

Postnl, πρώτη φορά τόση καθυστέρηση,τι παίζει τελωνείο? Απεργίες ....

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κ απο ελτα εμφανίζει τα εξής...

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 08-12-2016 21:43 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 10-01-2017 17:05 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 10-01-2017 19:15 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 11-01-2017 06:17 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους, μηπως γνωριζει κανεις τι γινετε σε περιπτωση που δεν ερθει πακετο απο ελτα unregistered?

Καθε φορα που μου ερχεται κατι, ο ταχυδρομος φωναζει απο την κοινωτητα του χωριου και παω απο εκει να τα παραλαβω,τον ρωτησα και ειπε αν δεν παραλαβει καποιος το αφηνει με τους λογαρισμους ΟΤΕ,ΔΕΗ κτλπ σε ενα κουτι εξω απο το μινι μαρκετ του χωριου.

Δεν γνωριζω αν ηρθαν ποτε τα 2 δεματακια που δεν ηρθαν ακομα, το protection στο aliexpress τελειωνει και θα κανω dispute.

Ξερω οτι απο την πλευρα των ελτα δυσκολα να βρεθει καποια λυση, έτσι?

Απο το alixpress θα με δικαιωσουν? τι λετε?

Πιστευω οτι το λαθος εγινε απο ελτα,χωρις να ειμαι σιγουρος, δεδομενου οτι στο χωριο υπαρχουν 5-6 με το ιδιο ονομα και επιθετο με το δικο μου:cry:

Για τις επομενες παραγγελιες θα βαζω τον ονομα της κοντινης πολης και θα κανω παραλαβη απο το καστημα,και ελπιζω αυτες που ειναι στον δρομο να μην χαθουνε:X

 

ελτα + unregistered, συνήθως δεν γίνεται απολύτως τίποτα

 

Από aliexpress και για το πιο ευτελούς αξίας πράγματα που έχω πάρει, πάντα έχουν τρακιν (μιλάμε για 1,5$ παραγγελία)

δεν θέλω να σου κάνω τον έξυπνο, αλλά μήπως να κοίταγες την καρτέλα στο ΑΛΙ με τις παραγγελίες σου μήπως το παρέλειψες;

 

θα μπορούσες να ζητήσεις να βάλουν και ένα κινητό σου για να ξεχωρίζουν τα δέματα σου "δεδομενου οτι στο χωριο υπαρχουν 5-6 με το ιδιο ονομα και επιθετο με το δικο μου"

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα αν κ νέος στο φόρουμ, παλιός στις παραγγελίες απο εξωτερικό. Απλά σας παραθέτω τα εξής στοιχεία αν γνωρίζετε εσείς κάτι άλλο να μου πείτε.

Αγορά απο gearbest πλήρωσα 28/11 το κινητό έφυγε 3/12 κ απο εκεί κ πέρα τα παρακάτω...

 

Electronic notification of shipment ()

06.12.2016 01:14

Greece

Arrived at sorting center ()

08.12.2016 21:43

Greece

Send item abroad (Export) ()

10.12.2016 10:01

Greece

Send item abroad (Export) ()

12.12.2016 18:33

Greece

Import (Item arrived at country of destination) ()

05.01.2017 09:08

Greece

Import (Item arrived at country of destination) ()

Athens Amu

10.01.2017 19:05

Greece

Sorting ()

10.01.2017 19:05

Greece

 

Postnl, πρώτη φορά τόση καθυστέρηση,τι παίζει τελωνείο? Απεργίες ....

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κ απο ελτα εμφανίζει τα εξής...

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 08-12-2016 21:43 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 10-01-2017 17:05 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 10-01-2017 19:15 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 11-01-2017 06:17 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

Η πληροφορία στα ΕΛΤΑ είναι πληρέστερη και δείχνει ότι το δέμα έφυγε από το αεροδρόμιο και προωθείται για παράδοση.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια παραγγελία από αμερική 28/12 την έστειλαν 29/12 και αναχώρησε για Ελλάδα στις 4/1 και σήμερα ήρθε και ο ταχυδρόμος χτύπησε το κουδούνι κιολας! Είχε σταλθεί με First Class international package το οποιο διαχειριζεται ως απλό γράμμα όταν φτασει ελλάδα και έκανε σύνολο 8 μέρες!! Φαίνεται να άρχισαν να δουλευουν εκει στα ελτα..

 

Σε εμενα εγινε κατι καλυτερο.....Παραγγειλα 29/12 κατι θηκες απο κινα.Σταλθηκαν 30/12 με Singapore Post και παρελαβα προχθες 12/1

Link to comment
Share on other sites

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. ΔΥΤΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 04-01-2017 06:56 Μ.Δ. ΔΥΤΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

 

 

Απο 4/1 αράζει εκει... :lol: Πρεπει να κάνω κάτι η καποια στιγμή στο "ΜΕΛΛΟΝ" θα προχωρήσουν με το ειδοποιητηριο ; :lol:

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι το λαθος εγινε απο ελτα,χωρις να ειμαι σιγουρος, δεδομενου οτι στο χωριο υπαρχουν 5-6 με το ιδιο ονομα και επιθετο με το δικο μου:cry:

Για τις επομενες παραγγελιες θα βαζω τον ονομα της κοντινης πολης και θα κανω παραλαβη απο το καστημα,και ελπιζω αυτες που ειναι στον δρομο να μην χαθουνε:X

 

:cool: - να βαζεις και πατρωνυμο σαν ονομα παραληπτη,ο πωλητης ιδιως ο ξενος θα το γραψει χωρις να ξερει τον λογο και δεν θα βαρεθει πχ σαν κανεναν νεο-Ελληνα,επισης παντα μα παντα βαζε επανω ενα τηλεφωνο σταθερο ή κινητο:

 

Manos Eleytheriou (Georgios)

tel: +306901234567

ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση να παει αλλου ή να δεχθει να το παραλαβει καποιος μετα απο αυτο και στο λεω απο 1ο χερι γιατι ο αδερφος μου με 2 ξαδερφια του εχει ιδιο μικρο και επιθετο αλλα διαφορετικο πατρωνυμο και τηλεφωνο (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. ΔΥΤΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 04-01-2017 06:56 Μ.Δ. ΔΥΤΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

 

 

Απο 4/1 αράζει εκει... :lol: Πρεπει να κάνω κάτι η καποια στιγμή στο "ΜΕΛΛΟΝ" θα προχωρήσουν με το ειδοποιητηριο ; :lol:

 

Παρε τηλεφωνο στα ελτα να σε δωσουν το τηλεφωνο απο το ΜΔ να ρωτισεις τι γινετε.Δεν ειναι λογικο τοσες μερες εκει.

Link to comment
Share on other sites

Αγορα απο usa 14/11 δεμα , με usps στις 10/12 αναγραφει departed Greece. Τα ελτα λενε μεχρι 23/11 αεροδρομιο ΗΠΑ. Μετα τελος γενικα καμια ενημερωση. Εκανα claim στην paypal στις 2/1 ακομα ενημερωση καμια σε τιποτα. Ξερεις κανεις τι μπορει να συμβαινει?? 400$ εδωσα.
Link to comment
Share on other sites

Αγορα απο usa 14/11 δεμα , με usps στις 10/12 αναγραφει departed Greece. Τα ελτα λενε μεχρι 23/11 αεροδρομιο ΗΠΑ. Μετα τελος γενικα καμια ενημερωση. Εκανα claim στην paypal στις 2/1 ακομα ενημερωση καμια σε τιποτα. Ξερεις κανεις τι μπορει να συμβαινει?? 400$ εδωσα.

 

καθυστέρηση των ελτα.Τα χρηματα σου δεν τα χανεις αφου εχεις την προστασία του paypal.

Link to comment
Share on other sites

ελτα + unregistered, συνήθως δεν γίνεται απολύτως τίποτα

 

Από aliexpress και για το πιο ευτελούς αξίας πράγματα που έχω πάρει, πάντα έχουν τρακιν (μιλάμε για 1,5$ παραγγελία)

δεν θέλω να σου κάνω τον έξυπνο, αλλά μήπως να κοίταγες την καρτέλα στο ΑΛΙ με τις παραγγελίες σου μήπως το παρέλειψες;

 

θα μπορούσες να ζητήσεις να βάλουν και ένα κινητό σου για να ξεχωρίζουν τα δέματα σου "δεδομενου οτι στο χωριο υπαρχουν 5-6 με το ιδιο ονομα και επιθετο με το δικο μου"

 

οτι παιρνω απο ali ειναι κατω απο 20$ και τις περισσοτερες φορες ειναι unregistered - free shiping και το tracking ειναι εξτρα,εχω δει τις παραγγελιες και μιλησα με τους πωλητες(china post unregistered ειναι trackable μεσα στην κινα μονο)

 

:cool: - να βαζεις και πατρωνυμο σαν ονομα παραληπτη,ο πωλητης ιδιως ο ξενος θα το γραψει χωρις να ξερει τον λογο και δεν θα βαρεθει πχ σαν κανεναν νεο-Ελληνα,επισης παντα μα παντα βαζε επανω ενα τηλεφωνο σταθερο ή κινητο:

 

Manos Eleytheriou (Georgios)

tel: +306901234567

ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση να παει αλλου ή να δεχθει να το παραλαβει καποιος μετα απο αυτο και στο λεω απο 1ο χερι γιατι ο αδερφος μου με 2 ξαδερφια του εχει ιδιο μικρο και επιθετο αλλα διαφορετικο πατρωνυμο και τηλεφωνο (!)

 

Αυτο με το πατρονυμο δεν το ειχα σκεφτει,θα το εφαρμοσω αν και δεν ειναι λυση γιατι εκει που τα αφηνει ο καθενας μπορει να τα παρει.

Κινητο παντα βαζω αλλα ποτε δεν με πηρε σε unregistered.

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις τι προβλημα παιζει με τα ολλανδικα ταχυδρομεια και υπαρχει καθυστερηση ?? 2 παραγγελιες εχουν κολλησει 24 και 30 δεκεμβριου ολλανδια.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα περιμενα ενα δεμα εδω και 20 μερες με eu express απο vickmall μετα απο τοση αναμονη δεν αντεξα και ειπα να στειλω στην chronopost η απαντιση τους ηταν αυτη? Chronopost

Hello,

As we don't know where is your parcel since January 11th research is needed, I am really sorry for this situation.

According to the process I invite you to get in touch with your sender to start investigations.

Thank you for your understanding, have a nice day!

Nicolas

 

στο tracking number απο της 10 του μηνα ειναι στο παρισι τωρα εγω τι να κανω να προσπαθησω να μηλισω με vickmall? εχουν γιορτες εκει σιγα μην μου απαντισουν....

 

θα τρελαθω ειμαι τοσες μερες χωρις κινητο και εδωσα και τοσα λεφτα....

Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να στείλω πίσω ένα προϊόν (ένα πορτοφόλι πολύ λεπτό και μικρό άδειο φυσικά ) στο Λονδίνο . Το ιδανικό θα ήταν να το στείλω με εταιρία και να έχω και tracking number ώστε να τους το στείλω . Επειδή τα έξοδα θα τα επιβαρύνθηκε εγώ .. ποιος είναι ο πιο οικονομικός τρόπος ? Από ότι είδα με εταιρίες κουριερ δε συμφέρει έχει πάνω από 20-25 ευρώ . Θα το βάλω σε φάκελο φυσικά όχι δέμα . Με τα ΕΛΤΑ τι παίζει; θα έχω tracking number ?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...