Jump to content

No Active Partition Found


GloBy
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σπιτι εχω εναν μικρο σκληρο, της ταξεως των εξι γιγα.

Σκεφτηκα χθες, να κανω φορματ, και να περασω τα xp.

Θα χρειαζομουν ομως ενα μπακαπ, οποτε... δεν εκανα φορματ, εφτιαξα ενα καινουριο παρτισιον, περασα τα xp, και απο το ενα παρτισιον στο αλλο (το πρωτο ειχε Windows 2000) αλλα και να αναδιανειμω τον ελευθερο χωρο.

(Χρονοβορα διαδικασια; Δεκτον)

 

Οταν κρατησα οτι ηθελα στο παρτισιον των Xp, πηγα να διαγραψω το παρτισιον των 2000.

Αλλα!

Δεν ειχα κανει αυτο των XP ακτιβ παρτισιον.

Χρησιμοποιωντας αυτο των XP, ανοιξα το Παρτισιον Ματζικ, και πηγα να διαγραψω το παρτισιον των 2000. μου εβγαλε ενα μηνυμα πως μετα δεν θα εχω καποιο ακτιβ παρτισιον, θελεις να συνεχισω; επελεξα οχι.

Επειδη ομως μοναχα ενα παρτισιον μπορει να ειναι ακτιβ at a time, δεν μπορουσα φυσικα να κανω αυτο των XP, ακτιβ.

Ξαναεπιχειρω το Delete.

Αυτη τη φορα επιλεγω ναι, το παρτισιον διαγραφεται, και, παω να κανω ακτιβ το τρεχον παρτισιον, αυτο των XP. Δεξι κλικ, Advanced, μα και παλι δεν μπορουσα να κανω ακτιβ το παρτισιον. Η επιλογη ητανε μη επιλεξιμη.

 

αυτη τη στιγμη, δεν μπορω να κανω μπουτ.

Βγαινει το μηνυμα, νο ακτιβ παρτισιον φαουντ.

Αλλα, ουτε μπορω να εγκαταστησω τα XP, στο Unpartitioned Space των 3 γιγα, μου βγαινει ενα μηνυμα του στυλ "Τα XP θα πρεπει να εγκαταστησουνε ή να αντιγραψουνε.. (δεν θυμαμαι ακριβως) καποια αρχεια, οποτε πατε παλι πισω,... ακολουθω της οδηγιες μα και παλι τζιφος.)

 

Λυσεις;

1 βγαζω το σκληρο, το κανω σλεηβ καπου αλλου, κρατω μπακ απ, και φορματ.

2. Οκ, δεκτη. Κατι που να με γλυτωσει απο το φορματ; Και κατα συνεπεια απο το ανοιξε το πισι, βγαλε το σκληρο, πηγαινε τον αλλου, αντεγραψε, ... κ.λπ κ.λπ;

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Με fdisk μπορείς να επιλέξεις την εντολή "Set active partition".

Θα χασω κατι με το F-Disk;

Υ.α.γ Επισης, βρηκα και αυτο:

http://www.terabyteunlimited.com/kb/article.php?id=196 Θα το δοκιμασω σε λιγακι - δεν ξερω αν θα πιασει

Υ.β.γ http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;en-us;Q314079 (διαβαζω και αυτο, δεν ειμαι σιγουρος κατα ποσο μπορει να πιασει)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...