Jump to content

Moto G6 Play


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το αναμένουμε σύντομα.

https://www.phonearena.com/news/Moto-G6-Play_id102040

Ο αισθητήρας δακτυλικών μέσα στο σήμα της Motorola πίσω.

 

Περισσότερα τεχνικά:

5.7 ίντσες με 16:9 οθόνη.

4000 mAh μπαταρία.

Με Oreo εξαρχής.

https://m.gsmarena.com/motorola_moto_g6_play-9002.php

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Αν το έχει κάποιος, ας μας πει εντυπώσεις.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Το παρήγγειλα από public την Black Friday που το είχε 139€. Το παρέλαβα την Δευτέρα. Πήρα την απόφαση λόγω τιμής και το ήθελα για δεύτερο.

 

Γενικά αρκετά καλές εντυπώσεις μου έχει αφήσει. Με το που άνοιξε βρήκε update με ενημέρωση ασφαλείας Σεπτεμβρίου.

Θετικά είναι η δυνατότητα 2 SIM ταυτόχρονα με sd, και ότι παίζει κανονικά VoLTE/VoWiFi με Cosmote.

 

Ωραία και μεγάλη οθόνη, και γενικά τα πάει καλά σε ότι τρέχει. Δεν είναι σαν το S7 μου προφανώς, αλλά δεν έχω παρατηρήσει σοβαρά lags, καθόλου θα έλεγα.

 

Φωτογραφική μηχανή συμπαθητική για την κατηγορία του. Την ημέρα αρκετά καλές εικόνες, τη νύχτα μέτριες αλλά ικανοποιητικές.

 

Το ηχείο αρκετά καλό και δυνατό, ειδικά με την επιλογή Dolby ενεργή.

 

Ήρθε με θήκη φορεμένη, και turbo charger. Ο τελευταίος όχι ότι ποιοτικότερο. Κάνει έναν θόρυβο όταν είναι στην πρίζα και όταν χρησιμοποιείται. Ο αντίστοιχος από ένα Moto X Force που έχω είναι μακράν καλύτερος. Αλλά αναμενόμενο.

 

Μπαταρία αρκετά καλή. Έχοντάς το σαν δεύτερο πάντα (δηλαδή όταν χρησιμοποιώ το κανονικό μου το έχω σε flight mode) αλλά με αρκετή χρήση, κατάφερα μέσα σε 1 μέρα και 20 ώρες να γράψω 6 ώρες και 11 λεπτά οθόνη και 1,5 ώρα κλήσεων.

 

Μειονεκτήματα - bugs:

WiFi. Αν και σε λήψη άριστο, έχει κάποια θεματάκια. Σε ένα router tp link vdsl που έχω ενώ όλα λειτουργούσαν κανονικά, δεν είχε συνδεσιμότητα το Netflix και πολλά προβλήματα 3 εφαρμογές τραπεζών που έχω βάλει(με mobile data αντιθέτως όλα νορμάλ). Επίσης μετά από σετάρισμα να δουλεύουν με fingerprint οι τελευταίες, μετά από λίγο απενεργοποιείται για λόγους ασφαλείας ζητώντας να γίνει είσοδος με κωδικούς ή pin. Αυτό που με παραξένεψε είναι πως σε άλλο σπίτι με άλλο router δούλευε κανονικά και το Netflix και αυτές οι εφαρμογές. Μόλις γύρισα το έψαξα λίγο, και έπειτα από firmware update που βρήκα για το router μου δείχνει να λύθηκε το πρόβλημα της συνδεσιμότητας. Το Netflix δουλεύει μια χαρά και τα e banking ανοίγουν κανονικά αλλά το θέμα με το fingerprint επανέρχεται. Δε με ενοχλεί ιδιαίτερα, ας τα ανοίγω με pin.

 

Το άλλο που παρατήρησα είναι πως αν έχει συνδεθεί με Bluetooth και μεταδίδει μουσική, η ταχύτητα στο WiFi πέφτει στα 3-5mbps.... Ούτε αυτό με απασχολεί ιδιαίτερα. Ευελπιστώ να λυθεί με κάποιο update.

 

Γενικά για 200€ δεν ξέρω, ίσως υπάρχουν και άλλες αξιόλογες προτάσεις, αλλά για 140€ νομίζω πως ήταν πολύ καλή αγορά.

Αν θέλει κάτι άλλο πιο συγκεκριμένο κανείς με ρωτάει.

 

Sent from my moto g(6) play

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Update

Σχεδόν 18 ώρες που το έβγαλα από τη φόρτιση. 4 ώρες οθόνη, 1 ώρα και 17 λεπτά κλήσεων σε 4G μέσω Bluetooth, και κανένα μισάωρο streaming μουσικής μέσω Bluetooth και μόλις έπεσε στο 49%. Δεν είναι άσχημα για 2η μόλις φόρτιση.

 

99ed0067e4edabe102af93347d044136.jpg

 

 

 

 

Edit:

Φτάσαμε την 1,5 μέρα χρήσης και τις 8 ώρες οθόνη. Επίσης 2 ώρες και 5 λεπτά κλήσεις. Καθόλου άσχημα.

df5f8aa3f861f96c05d628d23d8f472c.jpg

 

 

Sent from my moto g(6) play

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Μου έχει λύσει τα χέρια αυτό το τηλέφωνο. Σχεδόν 3 μέρες μετά την τελευταία φόρτιση. Βέβαια δεν είναι τόσο ακριβώς γιατί 7-8 ώρες την ημέρα μπαίνει σε flight mode και χρησιμοποιώ το άλλο μου τηλέφωνο, αλλά οκ και πάλι πολύ καλά τα πάει από αυτονομία.

 

27302be3b223caf9bd6c8debf9cf7ddf.jpg

 

Sent from my moto g(6) play

Link to comment
Share on other sites

Το ξελίγωσα, αλλά είναι ωραίο έστω κι έτσι να βλέπεις το 9...

 

be055b1205ffdf71940b3b3be72261e1.jpg

 

 

56a38c1978288418ef40e81ce762a42c.jpg

 

 

Sent from my moto g(6) play

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, δεν είμαι συνεχώς τόσο πολύ, απλά ήθελα να δω που θα φτάσει τώρα που είναι καινούριο, και αν βελτιώνεται φόρτιση με τη φόρτιση κλπ. Πάντως δεν θυμάμαι να είχα άλλη φορά συσκευή με τόσο καλή αυτονομία. Εκτός από ένα κινέζικο που είχα πάρει κάποτε με 6200mAh.

 

Sent from my moto g(6) play

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει πως με κάθε φόρτιση βελτιώνεται όλο και λιγάκι.

Δεν είναι η τυπική χρήση της συσκευής αυτή που κάνω, καθώς μέχρι να μου έρθει τζαμάκι που έχω παραγγείλει το έχω ως 2ο και το δουλεύω μόνο όταν είμαι σπίτι με WiFi.

Αυτή τη φορά δεν είχα κλήσεις πολλές, αλλά το νούμερο της οθόνης είναι εντυπωσιακό.

Δεν περιμένω τα ίδια αν δουλέψει με mobile data, αλλά σίγουρα δε θα έχει πρόβλημα να βγάλει την ημέρα...

 

 

012b2eeeb04136c79de38b8ce83db2eb.jpg80b5179b855a100a589d02b11d8f4357.jpg

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Τι αλλο να ζητησει καποιος απο ενα κινητο των 140 ευρω!!χαχα

 

Ενημερωτικα και μονο, την κατω βολτα θα την αρχισει μολις συμπληρωσει τις 500 φορτισεις, που ειναι το οριο των κυκλων...

Link to comment
Share on other sites

Χαχα, με την χρήση που κάνω, 500 φορτίσεις για να τις κάνω θέλω 1000 ημέρες, οπότε για την ερχόμενη τριετία σχεδόν καλά είμαστε.

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

3 μέρες τώρα είμαι σπίτι άρρωστος, και το έχω μόνιμα με WiFi. 5,5 ώρες μόνο έχει παίξει Netflix. Με εντυπωσίασε πάλι...

98dfdb566d95990e4a451d7c35c3356a.jpg

 

Με κανονική χρήση εκτός σπιτιού που χρησιμοποιεί και mobile data, βγάζω με πολύ έντονη χρήση 1,5 μέρα με 8 ώρες οθόνη πάνω κάτω.

Sent from my moto g(6) play

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Το τηλέφωνο δεν το έχω ο ίδιος πλέον, αλλά το έχω δώσει στη μάνα μου. Μόλις ήρθε update σε Android 9, 900 και κάτι mb. Το περνάω. Δεν το περίμενα να πω την αλήθεια..

 

Sent from my SM-G970F

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι mid-range μοντέλο, δεν παύει όμως να είναι οριακά 1 χρόνο στην αγορά. Οφείλει να το υποστηρίξει.

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνώ, απλά με τα όσα είχα δει μέχρι τώρα με τα Motorola των τελευταίων ετών περίμενα να αργήσει πολύ περισσότερο...

 

Sent from my SM-G970F

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G6 Play

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...