Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Symbian και τις εφαρμογές του


platijet
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κριμα. Θα το είχα ακόμα αν δεν χαλούσε η πλακετα! :(

Σε λιγο θα μου πείτε ότι βρηκατε και firmware για N95! :lol:

Όχι ρε πολύ κρίμα... Από τα κινητά με πλήκτρα είναι από τα αγαπημένα μου και ακόμα δεν κατάφερα να πάρω ένα έστω και τώρα!

 

Για το Ν97 είχε βγει ένα ωραίο firmware πάντως :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 33 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτό είναι. Χίλια ευχαριστώ

Να σαι καλά. :)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Χάχα λέτε να ξανά ζωντανέψει το Symbian; :)

 

Ένα καινούριο N8 να κυκλοφορήσει και δε θέλω κάτι άλλο! :lol:

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Ένα καινούριο N8 να κυκλοφορήσει και δε θέλω κάτι άλλο! :lol:

Με Symbian το θέλεις;... ;) :p

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Με Symbian το θέλεις;... ;) :p

 

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ! :lol: Εντάξει, αν δε γίνεται, με Android, που μοιάζει περισσότερο με Symbian. :p

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ! :lol: Εντάξει, αν δε γίνεται, με Android, που μοιάζει περισσότερο με Symbian. :p

Σε τι μοιάζει με το Android;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Σε τι μοιάζει με το Android;

 

Ναι, πες μας ότι μοιάζει και με τα wm! :lol:

 

Στα ζυγωματικά.

 

χαχαχαχαχ :lol:

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν μοιάζει με wm, γι αυτό τα πήρα!

Αν μοιαζει με Android μοιαζει και με iOS τότε! ;)

Το Symbian για μένα ήταν πιο απλό από τα άλλα δυο λειτουργικά! Αυτη την απλότητα λίγο πολύ είδα και στα wm κι ας μη μοιαζουν!

Σταματάω εδώ γιατί είμαστε και οφ τοπικ!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν μοιάζει με wm, γι αυτό τα πήρα!

Αν μοιαζει με Android μοιαζει και με iOS τότε! ;)

Το Symbian για μένα ήταν πιο απλό από τα άλλα δυο λειτουργικά! Αυτη την απλότητα λίγο πολύ είδα και στα wm κι ας μη μοιαζουν!

Σταματάω εδώ γιατί είμαστε και οφ τοπικ!

Το UI των WP μπορούμε να πούμε ότι στηρίχθηκε στο στυλ οθονών του MeeGo, δηλαδή οθόνη με λίστα εφαρμογών και κύλιση προς τα κάτω και οθόνη με ζωντανές εφαρμογές που τρέχουν (MeeGo) / live tiles (WP) και απλά αφαιρέθηκε η τρίτη οθόνη του Meego (ειδοποιήσεις αν θυμάμαι καλά). Άλλωστε πήραν την θέση του MeeGo, μετά το Ν9 βγήκαν τα Lumia με ίδιο σχεδιασμό, άλλο λειτουργικό... Το Symbian απλά δεν έχει κάτι άλλο κοντινό παρά μόνο το Android εμφανισιακά (και το iOS που τελευταία μοιάζει με Android)... Κλείνει η παρένθεση. :)

 

Πάντως το Symbian παραμένει το αγαπημένο μου και το MeeGo το 2ο αγαπημένο μου λειτουργικό. Και τα δύο νεκρά! Άτιμη κοινωνία... :P

 

----- προσθήκη μηνύματος 89 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στα ζυγωματικά.

 

Και στο κούτελο :lol:

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

 

Πολύ καλό πάντως το store! Ίσως και καλύτερο από AppList θα έλεγα! Έστειλα τη μετάφραση, για να δούμε αν την ενσωματώσουν σε επόμενη έκδοση...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Γενικά νομίζω είναι εντάξει η μετάφραση. Οι απορίες μου είναι στα εξής:

 

Τα skins πως να τα μεταφράσω? Καλύμματα? Εμφανίσεις? Ή να τα αφήσω έτσι;

 

Το OFW (original firmware) το μετέφρασα ως αυθεντικές εκδόσεις, εννοώντας τις εκδόσεις που κυκλοφόρησαν επίσημα από τη Νοκια, ενώ το CFW (customized firmware) το μετέφρασα ως τροποποιημένες εκδόσεις, εννοώντας αυτές που τροποποιήθηκαν εκ των υστέρων από τρίτους.

 

Εϊναι εντάξει λέτε;

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Όλα εντάξει, η νέα έκδοση με την ελληνική μετάφραση είναι έτοιμη :)

 

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=730811277127174&id=560064860868484&substory_index=0

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να ρωτήσω μήπως γνωρίζει κανένας ποια είναι η τωρινή κατάσταση για μια φρεσκο-φλασαρισμένη συσκευή. Είχα στην άκρη ένα 701, το φλάσαρα με Delight με ελληνικά και όλα καλά.

 

Για να συνδέσω με Nokia Suite μέσω καλωδίου δείχνει να μην το αναγνωρίζει το PC, ενώ στο κινητό δείχνει ότι συνδέθηκε. Το ξεπερνάω αυτό το εμπόδιο συνδέοντάς το με bluetooth, το Nokia Suite το αναγνώρισε.

 

Παρόλα αυτά, 2ο εμπόδιο. Για την πλήρη σύζευξη και αποστολή εφαρμογών κλπ, το Nokia Suite στέλνει ένα μικρό αρχείο εγκατάστασης στην συσκευή, μόνο που μου βγάζει σφάλμα λήψης. Έχει να κάνει με τα ληγμένα πιστοποιητικά; Μιας και είναι Delight, δεν γίνεται να ξεπεράσουμε το εμπόδιο ληγμένων ή ανυπόγραφων εγκαταστάσεων με κάποιο patch? Θυμάστε μήπως ποια είναι υπεύθυνα για αυτή την δουλειά;

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Εχω παρει ενα απο αυτα τα νέα αλλά κλασικά features phones που ξεκινησε παλι να βγαζει η νοκια, για τον πατερα μου.

Μη μου πει κανεις...ρωτα στο νημα της συσκευης σου....γιατι ουτε υπαρχει, κι εξαλλου ολα αυτα τα νοκια το ιδιο συστημα φορανε.

 

Το προβλημα?

Σβηνει η οθονη πολυ γρηγορα, οταν δεν κανεις κατι.

Πηγα στις ρυθμισεις οθονης, και εχει μονο 3 επιλογες:

- απενεργοποιηση (αυτο τι σημαινει, παντα ανοικτη οθονη;;;)

- ενεργοποιηση (αγνωστων λοιπον στοιχειων....)

- σβησιμο μετα απο 1 ωρα!!! (καπως αλλιως το λεει αλλα τωρα δεν εχω το κινητο μπροστα μου να σας το πω ακριβως).

 

Περαν του οτι δεν βλεπω πως στην ευχη μπορω να ορισω εγω μετα απο ποση ωρα να σβηνει η οθονη, πχ στα 2 λεπτα,

δοκιμασα να βαλω και την εξωφρενικη επιλογη της 1 ωρας, αλλα και παλι εσβησε σε μερικα δευτερολεπτα!

Αρα;;;

Υπαρχει αλλου καποια ρυθμιση για το χρονικο διαστημα αδρανειας μετα απο το οποιο θα σβηνει η οθονη;

 

Βοηθειστε με, γιατι δεν το βρισκω, και ο πατερας μεχρι να πλοηγηθει εκει που θελει, του σβηνει συνεχεια η οθονη!

Link to comment
Share on other sites

Μηπως μετά την επιλογή "ενεργοποίηση" βάζεις και χρονικό διάστημα;

 

Οχι δυστυχως.

Οταν πατας ενεργοποιηση, δεν δινει αλλη επιλογη...

Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω....

Και ειναι πολυ σπαστικο, πρεπει να βρεθει απο που γινεται αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Οχι δυστυχως.

Οταν πατας ενεργοποιηση, δεν δινει αλλη επιλογη...

Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω....

Και ειναι πολυ σπαστικο, πρεπει να βρεθει απο που γινεται αυτο...

Γιατί δεν μας λες ποιά συσκευή έχεις, μπας και την έχει κάποιος απ' το φόρουμ και μας πει κάτι παραπάνω!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν μας λες ποιά συσκευή έχεις, μπας και την έχει κάποιος απ' το φόρουμ και μας πει κάτι παραπάνω!

 

Δεν ειναι αυτο το θεμα...

Nokia 150.

Εχει τοσα μοντελακια στα feature phones βγαλει η nokia κατα καιρους, που πιστευω οτι πρεπει να εχουν τελειωσει τα νουμερα απο το 1 μεχρι το 1000!

Αλλα το λογισμικο, 'υποτιθεται'(symbian?) οτι ειναι το ιδιο, και ειναι και αυτο που δινει και 'ποντους' υπεροχης στα νοκια, σε σχεση με αλλα κινητα με αθλια μενου...

 

Αλλα να, τωρα εχουμε σκαλωσει σε αυτο το παραξενο προβλημα, και δεν βλεπω φως...

:(

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι αυτο το θεμα...

Nokia 150.

Εχει τοσα μοντελακια στα feature phones βγαλει η nokia κατα καιρους, που πιστευω οτι πρεπει να εχουν τελειωσει τα νουμερα απο το 1 μεχρι το 1000!

Αλλα το λογισμικο, 'υποτιθεται'(symbian?) οτι ειναι το ιδιο, και ειναι και αυτο που δινει και 'ποντους' υπεροχης στα νοκια, σε σχεση με αλλα κινητα με αθλια μενου...

 

Αλλα να, τωρα εχουμε σκαλωσει σε αυτο το παραξενο προβλημα, και δεν βλεπω φως...

:(

Αυτά τα τηλέφωνα δεν έχουν Symbian. S30 ή S40 έχουν!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι symbian αυτα;;;;

Αν ήταν Symbian δεν θα τα έλεγαν απλά μόνο S30/40! Θα είχαν μπροστά και τη λέξη "Symbian". Όπως σε κάθε έκδοση Symbian λειτουργικού! ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπω λυση, στο χαζο προβλημα.

Αναγκαστικά, σαν ολο τον λαο που συνωστιζεται εκει,

θα παρω κι εγω το κινητο του πατερα, και θα παω στον...Γερμανο, να μου πει τι φταιει και να μου δωσει τη ρυθμιση-λυση.

Γιατι τελικα, ο Γερμανος ξερει περισσοτερα σε καποια θεματα, απο εμας τους users του myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Symbian και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...