Jump to content

Essential ph-1


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 349
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έφυγε το δικό μου

3/9 μου έδωσε παράδοση το amazon

239€ μου βγήκε εν τέλει με τη προμήθεια της τράπεζας

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο παιδιά.

 

Εμένα μόλις ήρθαν κάτι φθηνιάρικες θήκες από Κίνα, θέλω να ψάξω καμιά καλή τώρα αλλά δε με ψήνει κάτι απ'όσο έχω δει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καποιο δοκιμασμενο απο εσας screen proterctor; Ειδα ενα λινκ αλλα δε μου φαινεται τοσο καλο. Απο οτι διαβαζω στο xda δεν υπαρχει κανενα τελειο. Ειναι δυνατον;;
Link to comment
Share on other sites

Λιγο που τα ειχα ψαξει, ειχε αρκετα screen protectors και στο αμαζον (ενταξει, δεν συμφερει απο εκει μονο αξεσουαρ και τελωνειο, ψαχνεις τα αντιστοιχα στο ebay), αλλα δεν ταιριαζαν καλα με θηκη πλατης αν θυμαμαι.

Με θηκη flip case/booklet, δεν θα εχουν κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εκανα και εγω την παραγγελια , αλλα μεχρι τωρα δε μου εχει χρεωσει τη καρτα τ παιζει? 242 μ λεει εμενα

 

εμενα παντως το εστειλε απο προχθες.

 

Λοιπον παρηγγειλα μετα απο πολυυυ ψαξιμο θηκη και screen protector. Το αν θα βγει καλος συνδυασμος δε το γνωριζω , τον παραθετω ομως εαν ενδιαφερει κανενα :

 

θηκη - Poetic Karbon Shield

 

protector - Essential Phone Screen Protector (PH-1), Skinomi TechSkin Full Coverage

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη ρε παιδιά δε βρίσκω τέτοια τιμή στο amazon.Που στο καλό είναι??

 

Ηταν προσφορα και τελειωσε

Link to comment
Share on other sites

τι κοσμημα κινητο ειναι αυτο!

δεν βρηκα τιποτα απο οσα το κατηγορουν.

η καμερα μια χαρα δεν ειναι κ σαμσουγκ αλλα την κανει τη δουλεια.

μπαταρια αψογη.

κουκλιιι. ειπαμε ο εσωτερικος κοσμος μετραει αλλα ειναι πανεμορφο το σκασμενο.

ενταξει μην παθει κατι γιατι θα παει πεταμα μετα τον χρονο του αμαζον. που να βρεις ανταλλακτικα κ μαστορικα..

θα του ριξω εναν αγιασμο. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Ήθελα να ρωτήσω αν έχει ξεκλείδωμα με το πρόσωπο εκτός από δακτυλικό ?

 

Εχει κανονικά φίλε μου

There are 10 kinds of people..those who understand binary code,and those who don't.. http://www.ted.unipi.gr/logo.gif
Link to comment
Share on other sites

Εχει κανονικά φίλε μου

 

Μπορείς να μας το υποδείξεις, διότι εγώ (με android 9) δεν το βρίσκω στο "επιλογή κλειδ. οθόνης"....

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας το υποδείξεις, διότι εγώ (με android 9) δεν το βρίσκω στο "επιλογή κλειδ. οθόνης"....

 

Ειναι μερος του λεγομενου Smart Lock.

 

Settings - Security & location - Smart Lock - Trusted face

There are 10 kinds of people..those who understand binary code,and those who don't.. http://www.ted.unipi.gr/logo.gif
Link to comment
Share on other sites

Ειναι μερος του λεγομενου Smart Lock.

 

Settings - Security & location - Smart Lock - Trusted face

 

Ευχαριστώ.

Πάντως, δε μου φαίνεται και τόσο εύχρηστο...

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους

Παρελαβα σημερα 2 προστατευτικα για την οθονη του κινητου. Αυτο το tempered και ενα σετακι φιλμ για οθονη και πλατη.

Ειναι ακριβος το ιδιο μεγεθος αλλα το tempered δυστυχως δεν κολλαει στις ακρες της οθονης, και δημιουργει το γνωστο halo effect. Καποιοι χρησιμοποιησαν λαδι σπιτικο με μια μπατονετα και το καλυψαν οποτε μπορει καποιος να το δοκιμασει και αυτο.

 

Το φιλμ κολλαει στην οθονη οπως πρεπει, αφηνει 2-2,5mm κενο απο τις ακρες και η εγκατασταση ηταν σχετικα ευκολη μιας και το εβρεξα με καθαριστικο οθονης και δουλευοταν αρκετα. Απο αντοχη θα δουμε αλλα το δαχτυλο γλυστραει (ενταξει οχι οπως πανω σε tempered) και δεν αλλοιωνει τα χρωματα τις οθονης. Στην πλατη το κολησα στεγνο (χωρις να βαλω καθαριστικο δλδ ) και μου αφησε καποιες μικροφυσσαλιδες, που ισως φυγουν, ισως οχι θα δουμε. Στις τρυπες για την καμερα, φλας κλπ εχει κρατησει αρκετο αερα και δεν βλεπω να βγαινει οσο και να το πιεζω. Ισως με την χρηση αυτο αλλαξει, η μπορει να το ξαναβαλω βρεχοντας το, αν και δεν με πολυ ενδιαφερει να το εχω επανω .

 

Παρελαβα και την κλασσικη διαφανη θηκη η οποια ειναι αθλια ποιοτικα οποτε συνεχιζω με την poetic.

 

Επομενος στοχος αυτο το tempered αν και δεν εχω πολλες ελπιδες και αυτο το hydrogel οταν παει στην νορμαλ τιμη παλι

 

44238815141_e03f2ce5de_m.jpgDSC03511 by Kolektiva, on Flickr

44238802561_e863b57c67_m.jpgDSC03510 by Kolektiva, on Flickr

43333206135_d68792769b_m.jpgDSC03512 by Kolektiva, on Flickr

Edited by dionysg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους

Παρελαβα σημερα 2 προστατευτικα για την οθονη του κινητου. Αυτο το tempered και ενα σετακι φιλμ για οθονη και πλατη.

Ειναι ακριβος το ιδιο μεγεθος αλλα το tempered δυστυχως δεν κολλαει στις ακρες της οθονης, και δημιουργει το γνωστο halo effect. Καποιοι χρησιμοποιησαν λαδι σπιτικο με μια μπατονετα και το καλυψαν οποτε μπορει καποιος να το δοκιμασει και αυτο.

 

Το φιλμ κολλαει στην οθονη οπως πρεπει, αφηνει 2-2,5mm κενο απο τις ακρες και η εγκατασταση ηταν σχετικα ευκολη μιας και το εβρεξα με καθαριστικο οθονης και δουλευοταν αρκετα. Απο αντοχη θα δουμε αλλα το δαχτυλο γλυστραει (ενταξει οχι οπως πανω σε tempered) και δεν αλλοιωνει τα χρωματα τις οθονης. Στην πλατη το κολησα στεγνο (χωρις να βαλω καθαριστικο δλδ ) και μου αφησε καποιες μικροφυσσαλιδες, που ισως φυγουν, ισως οχι θα δουμε. Στις τρυπες για την καμερα, φλας κλπ εχει κρατησει αρκετο αερα και δεν βλεπω να βγαινει οσο και να το πιεζω. Ισως με την χρηση αυτο αλλαξει, η μπορει να το ξαναβαλω βρεχοντας το, αν και δεν με πολυ ενδιαφερει να το εχω επανω .

 

Παρελαβα και την κλασσικη διαφανη θηκη η οποια ειναι αθλια ποιοτικα οποτε συνεχιζω με την poetic.

 

Επομενος στοχος αυτο το tempered αν και δεν εχω πολλες ελπιδες και αυτο το hydrogel οταν παει στην νορμαλ τιμη παλι

 

44238815141_e03f2ce5de_m.jpgDSC03511 by Kolektiva, on Flickr

44238802561_e863b57c67_m.jpgDSC03510 by Kolektiva, on Flickr

43333206135_d68792769b_m.jpgDSC03512 by Kolektiva, on Flickr

 

Η poetic τι λεει σαν αισθηση στο πλαστικο προστατευτικο της οθονης?

Ψηνομαι να παραγγειλω μια tudia, αλλα δυστυχως οτι review εχω δει ειναι sponsored, οποτε δεν ειμαι και σιγουρος για το κατα ποσο ειναι οσο καλές όσο ισχυρίζονται.

Θα κρατουσα το απλο flip case, αλλα όντας αριστεροχειρας μου κανει την ζωη μαρτυριο να το ανοιξω και να το ξεκλειδωσω με το αριστερο χερι

There are 10 kinds of people..those who understand binary code,and those who don't.. http://www.ted.unipi.gr/logo.gif
Link to comment
Share on other sites

Και ενα χθεσινο αρθρο "υμνος" για το essential:

https://www.droid-life.com/2018/08/23/the-essential-phone-was-at-least-a-year-ahead-of-everyone/

Link to comment
Share on other sites

ο επιστημονικος όρος αυτου που μου συνέβη είναι ………….μάτι!μάτι κακό!

 

το κλεινω να το φορτισω όλα ενταξει πρασινιζει το λαμπακι κ λεω ωραια το βγαζω από την πριζα το ανοιγω κ μου βγαζει κατι αλλαμπουρνεζικα start, bootloader, recovery mode.παταω το start τιποτα παταω το recovery πατιεται κ από τοτε είναι νεκρο το κινητο.

το ξαναβαλα στην πριζα τιποτα, το εβαλα στο laptop ακούγεται το usb αλλα τιποτα νεκρο.

 

κ τωρα τι κανουμε;;;

εχω ένα σωρο προσωπικα δεδομενα μεσα αν το γυρισω αμαζον τι γινεται;

ειπαμε αλλα όχι κ ετσι, ουτε βδομαδα μου εκλεισε..

update: θελει γυρω στο 1 λεπτο πατημα του power on, κοντεψα να βγαλω το κουμπι. τη φαγαμε την τρομαρα γυρναω στο note 8, αυτό θα το βαλω καραντινα

Edited by despos
Link to comment
Share on other sites

Ενώ το Note, βράχος, ε;

 

Κι Εμένα μου δημιουργεί θέμα με τη φόρτιση. Συγκεκριμένα, δε φορτίζει (έστω και αργά) με όλους τους φορτιστές, ενώ μια φορά που το άφησα να φορτίζει με ένα φορτιστή από Nokia 8, μετά από έξι ώρες είχε ανεβεί μόνο 12%... το έβαλα σε άλλη πρίζα τοίχου και σε λίγη ώρα ήταν έτοιμο.

Θα το παρακολουθήσω.

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

To essential υποστηρίζει USB power delivery πρότυπο για γρήγορη φόρτιση. Οπότε, ή θα χρησιμοποιείτε το δικό του ή κάποιον που είναι USB PD.

 

Sent from my Pixel using Tapatalk

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Το δικο του φορτιστη χρησιμοποιησα με σουκου ανταπτορα.

καπου πηρε το ματι μου για το pixel οτι με την p εμφανισε προβλήματα φόρτισης λέτε και το essential να επαθε κατι παρόμοιο;

είχε κανείς θεμα λόγω της αναβάθμισης σε p?

 

όταν λέω σε καραντίνα εννοω θα είμαι πιο ψαρωμένη στο τι μπορεί να βγάλει, δεν πάει πίσω αμαζον με τιποτα το λατρεύω γι'αυτό και σκίαχτηκα τοσο!:ninja:

εξαλλου εχει κ φαντιαστική μπαταρία που μου λείπει με το νοτε :p

Link to comment
Share on other sites

Με ενα blitzwolf S9 QC3.0 που δοκιμασα μου εβγαζε μυνημα για fast charging και φορτιζε λιγο πιο αργα αποτι με τον μαμα, ισως να θελει 15 λεπτα παραπανω. Με qc2.0 φορτιστη αυτοκινητου ηταν τραγικα αργος 1,30 ωρα για 40-50% φορτιση.

 

Παιζει ρολο τι πρωτοκολλα υποστηριζει ο καθε φορτιστης και υπαρχουν πλεον αρκετα (Dash, USB-PD, QC2.0, QC3.0, Android DCP, HUAWEI FCP, Samsung AFC, Apple, BC1.2), οποτε μην περιμενουμε ολοι οι φορτιστες να φορτιζουν ολα κινητα.

 

Δεν ειδα καμια αναφορα παντως για προβληματα με την φορτιση. Αυτο που εχει θεμα ειναι το καλωδιο φορτισης οταν πας να κανεις sideload και το αναφερει και η ιδια η essential

Some users have reported issues when flashing or sideloading using a USB 2.0 cable. The cable included with PH-1 is USB 2.0 and is primarily intended for charging. If you're flashing or sideloading PH-1, we recommend using a high-quality, spec-compliant USB 3.0 (or higher) cable.

 

Παντως μεχρι στιγμης ειμαι ευχαριστημενος. Εχει ενα wow factor παρολο τον χρονο στην πλατη του και ειναι αντικειμενο επεξεργασιας απο οσους το βλεπουν. Δεν παρουσιαζει κανενα θεμα και μου κανουν εντυπωση πλεον, τα τοσα προβληματα που διαβαζω στο reddit/Essential. Το μονο bug που ανακαλυψα ειναι οταν ειναι κρυφο το ssid του wifi, δεν φαινεται δλδ το ονομα του δικτυου, δεν μπορει να συνδεθει. Οταν το γυριζω σε φανερο συνδεεται κανονικα, το κρυβω και αμεσως ριχνει την συνδεση . Εστειλα και εμαιλ στην essential με το θεμα

 

@orone

Εχω την απλη poetic karbon οποτε δεν μπορω να σου απαντησω. Αποτι ειδα στο XDA, καποιοι αφαιρουν απο την poetic guardian το μπροστινο προστατευτικο και χρησιμοποιουν δικο τους

Edited by dionysg
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καλώδιο και φορτιστής που να λειτουργούν στο 100% για να παραγγείλω, εκτος απο τα δικα του;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...