Jump to content

Ταξίδια


DrMaslow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

απο γνωστους που εχουν παει εκδρομες (ελλαδα και εξωτερικο-κυριως μπανσκο) εχω ακουσει τα καλυτερα.

η τιμη αλλαζει μεχρι τελευταια στιγμη, αλλα εσυ πληρωνεις το ποσο που "εκλεισες". δε πληρωνεις κατι παραπανω

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

ενδιαφερων φαινεται το 1ο και προσιτη η τιμη, αν ισχυει ακομη! 50 ευρω 2 βραδια; :worry:

εχω μεινει στο συγκεκριμενο, με τιμη λιγο πιο μεγαλη, αλλα΄και παλι οικονομικη(αλλάζουν με την περιοδο)

Τα αξιζε μεχρι τελευταιο σεντ.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

«Λουκέτο» βάζει το διαδικτυακό τουριστικό πρακτορείο Airfasttickets, το οποίο αφήνει πίσω του απλήρωτους εργαζομένους και αεροπορικές εταιρίες.

 

http://www.zougla.gr/money/article/vazi-louketo-i-airfastickets

 

Και το άκουγα συχνά, κρίμα.

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα όντως, αλλά με 45 εκατ. πιστόλι στις αεροπορικές, δεν θα τη γλύτωνε για κανένα λόγο.
Link to comment
Share on other sites

Παραδοξος για Τοκιο παντως εχει καλες προσφορες! 800 ευρωπουλα το εισιτηριο με επιστροφη 17/9 Χανια-Αθηνα-Μοναχο-Τοκιο (haneda) εκλεισα με Lufthansa αλλα η πτηση operated Nippon Airways με αεροσκαφος 787-9. και επιστροφη 27/9 Τοκιο-Φρανκφουρτη-Αθηνα-Χανια (τοκιο-Φρανκφουρτη με Β777-3).Δεν νομιζω οτι ειναι και πολλα για το ταξιδι και μεχρι Νοεμβρη εχει ιδιες τιμες.

 

Νομιζω οτι ειναι εξαιρετικη τιμη για ταξιδι σε 3 μερες και με δυο ανταπροκρισεις. Και η επιστροφη με ΑΝΑ ειναι μεχρι τη Φρανκφουρτη;

 

Καλα να περασετε

Link to comment
Share on other sites

@freak αν μπορω να λειψω απ τη δουλεια θα το τιμησω το καταλυμα! (αρκει να ειναι οικονομικο)
50 ευρω για 2 βραδα το λες τζαμπα.

ΑΛΛΑ αν εισαι της πολυτελειας μην πας.

Εκει πρωινο ετοιμαζεις μονος σου.Εχει ψωμι, μαρμελαδες και φρουτα στο τραπεζι και τον καφε, γαλα κτλ τα κανεις εσυ

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

καθολου πολυτελειας. ισα ισα.

προτιμω το οικονομικο αλλα και καλο παραλληλα.

 

μακαρι να ειναι τετοια η τιμη! τοσα θελω να δωσω κιολας!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ειναι εξαιρετικη τιμη για ταξιδι σε 3 μερες και με δυο ανταπροκρισεις. Και η επιστροφη με ΑΝΑ ειναι μεχρι τη Φρανκφουρτη;

 

Καλα να περασετε

 

Ναι και επιστροφη απο Φρανκφουρτη Aegean μεχρι Αθηνα και συνεχιζω με Ryanair :D Και σημερα εριξε κανονι η AirFastTickets παλι καλα που ειχα διαβασει για την παρτι της πριν καιρο και δεν μπηκα στον κοπο!

http://news.in.gr/economy/article/?aid=1500025426

 

Ωραιος.Να κανει και ο Κοκλωνης παρεα τους Energa power στην Μυκονο..

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

καθολου πολυτελειας. ισα ισα.

προτιμω το οικονομικο αλλα και καλο παραλληλα.

 

μακαρι να ειναι τετοια η τιμη! τοσα θελω να δωσω κιολας!

οπως ειπα εχω μεινει και στα δυο.

Η μερα με τη νυχτα σε τιμη και "οψη"

αν ξαναπαω στο 1ο θα μεινω.Ολα τα δωματια εχουν θεα, ο ιδιοκτητης ειναι φιλικος στο να δωσει πληροφοριες και η μανα του ολα τα λεφτα.

(ΑΥΤΗ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΤΙΣ ΣΠΙΤΙΚΕΣ ΜΑΡΜΕΛΑΔΕΣ)

An κανει τον κινεζο για την αποδειξη, ζητησε την .:p

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Έκλεισε η Airfasttickets. . .

http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=737397

Αναμενόμενο εδώ και καιρό δυστυχώς.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ναι και επιστροφη απο Φρανκφουρτη Aegean μεχρι Αθηνα και συνεχιζω με Ryanair :D Και σημερα εριξε κανονι η AirFastTickets παλι καλα που ειχα διαβασει για την παρτι της πριν καιρο και δεν μπηκα στον κοπο!

http://news.in.gr/economy/article/?aid=1500025426

 

Ωραιος.Να κανει και ο Κοκλωνης παρεα τους Energa power στην Μυκονο..

 

Α ουσιαστικα ειναι το HND-FRA-ATH με ενα εισιτηριο. Αυτο με ενα σκελο ταξιδιου Ryan εχει παντα το ρισκο του, βεβαια δεν ξερω ποσο θα ηταν η διαφορα αν το εκλεινες συνολικα το ταξιδι με ενα εισιτηριο...

Link to comment
Share on other sites

Α ουσιαστικα ειναι το HND-FRA-ATH με ενα εισιτηριο. Αυτο με ενα σκελο ταξιδιου Ryan εχει παντα το ρισκο του, βεβαια δεν ξερω ποσο θα ηταν η διαφορα αν το εκλεινες συνολικα το ταξιδι με ενα εισιτηριο...

 

Eκλεισα με Ραιαν εξτρα απο Χανια Αθηνα Χανια γιατι ηθελα να ταξιδεψω μια μερα μετα προς Κρητη.Αν το εκλεινα με ενα το ιδιο θα μου εβγαινε νομιζω απλα οκ με την Ραιν μου βγηκε 19 ευρω εξτρα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και επιστροφη απο Φρανκφουρτη Aegean μεχρι Αθηνα και συνεχιζω με Ryanair :D Και σημερα εριξε κανονι η AirFastTickets παλι καλα που ειχα διαβασει για την παρτι της πριν καιρο και δεν μπηκα στον κοπο!

http://news.in.gr/economy/article/?aid=1500025426

 

Ωραιος.Να κανει και ο Κοκλωνης παρεα τους Energa power στην Μυκονο..

 

Πέρυσι τέτοιο καιρό πήγα να κλείσω για Τορίνο με αυτούς. Παίρνω τηλέφωνο γιατί μου έβγαζε άλλες τιμές. Από μέσα άκουγα φωνές λες και παίζανε. Αυτή που μιλούσα επίσης φαινόταν ότι προσπαθούσε να κρατηθεί μη γελάσει. Και λέω, καλά που πήρα; Άντε γεια, δεν είπα τίποτα, το έκλεισα κι ούτε ασχολήθηκα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

απο γνωστους που εχουν παει εκδρομες (ελλαδα και εξωτερικο-κυριως μπανσκο) εχω ακουσει τα καλυτερα.

η τιμη αλλαζει μεχρι τελευταια στιγμη, αλλα εσυ πληρωνεις το ποσο που "εκλεισες". δε πληρωνεις κατι παραπανω

 

 

Μαλιστα...Γενικα εχει παει κανεις αλλος Βουδαπεστη?Απ'οτι ειδα δεν εχουν Ευρω αλλα Φιορινι.Που κανω συναλλαγμα?Μπορω στο αεροδρομιο?Επισεις οι ουγγροι γενικα ξερουν Αγγλικα ή θα κανω συννενοηση-μπουζουκι?Τελος μπορω να γυρναω παντου με τις αστικες συγκοινωνιες ή καλυτερα να νοικιασω αυτοκινητο?

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα...Γενικα εχει παει κανεις αλλος Βουδαπεστη?Απ'οτι ειδα δεν εχουν Ευρω αλλα Φιορινι.Που κανω συναλλαγμα?Μπορω στο αεροδρομιο?Επισεις οι ουγγροι γενικα ξερουν Αγγλικα ή θα κανω συννενοηση-μπουζουκι?Τελος μπορω να γυρναω παντου με τις αστικες συγκοινωνιες ή καλυτερα να νοικιασω αυτοκινητο?

Προφανως πολύς κόσμος έχει πάει.

Συνάλλαγμα Εγώ πάντα παίρνω από το πρώτο ΑΤΜ που βρίσκω.

Πρώτη φορά πας σε χώρα χωρίς €?

Αγγλικά ξέρουν, αλλά όχι όλοι. Έχει πολύ φοιτητοκοσμο από άλλες χώρες κιόλας.

Αν πας για γυναίκες, μια χαρά "συνεννόηση" θα κάνεις! ☺

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα...Γενικα εχει παει κανεις αλλος Βουδαπεστη?Απ'οτι ειδα δεν εχουν Ευρω αλλα Φιορινι.Που κανω συναλλαγμα?Μπορω στο αεροδρομιο?Επισεις οι ουγγροι γενικα ξερουν Αγγλικα ή θα κανω συννενοηση-μπουζουκι?Τελος μπορω να γυρναω παντου με τις αστικες συγκοινωνιες ή καλυτερα να νοικιασω αυτοκινητο?

 

Απο οτι θυμαμαι μιλανε σε μετριο βαθμο και στην Ουγγαρια δεν μπορεις να προφερεις ουτε μια λεξη της τοπικης γλωσσας. Μπορεις να μην κανεις συναλλαγμα πουθενα και να πληρωνεις με καρτα, εκτος απο ψιλα για εισιτηρια μετρο κλπ. Η συγκοινωνια σου αρκει, το δικτυο του μετρο ειναι καλο

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα...Γενικα εχει παει κανεις αλλος Βουδαπεστη?Απ'οτι ειδα δεν εχουν Ευρω αλλα Φιορινι.Που κανω συναλλαγμα?Μπορω στο αεροδρομιο?Επισεις οι ουγγροι γενικα ξερουν Αγγλικα ή θα κανω συννενοηση-μπουζουκι?Τελος μπορω να γυρναω παντου με τις αστικες συγκοινωνιες ή καλυτερα να νοικιασω αυτοκινητο?

 

Ημουν για δεύτερη φορά στην Βουδαπέστη πριν ένα μήνα, το νόμισμα τους είναι το φιορινι.

Μπορείς να αλλάξεις τα ευρώ σου είτε σε κάποιο ανταλλακτήριο, είτε να πας στα τοπικά ATM των τραπεζών και με την κάρτα σου από τον λογαριασμό σου να κάνεις ανάληψη σε φιορίνια. Επιπροσθέτως και στο ξενοδοχείο μπορεί να σου κάνουν την αλλαγή.

 

Επίσης πολλά καταστήματα, δέχονται ευρώ αλλά έχουν ως τακτική να ζητούν να πληρωθούν μόνο σε χαρτονομίσματα ευρώ και τα ρεστα που θα σου δώσουν θα είναι σε φιορίνια.

Αυτά από την δική μου εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα...Γενικα εχει παει κανεις αλλος Βουδαπεστη?Απ'οτι ειδα δεν εχουν Ευρω αλλα Φιορινι.Που κανω συναλλαγμα?Μπορω στο αεροδρομιο?Επισεις οι ουγγροι γενικα ξερουν Αγγλικα ή θα κανω συννενοηση-μπουζουκι?Τελος μπορω να γυρναω παντου με τις αστικες συγκοινωνιες ή καλυτερα να νοικιασω αυτοκινητο?

 

Μην κανεις στο αεροδρομιο παντως! Ειναι η χειροτερη επιλογή!

Οπως λενε τα παιδιά, συναλλαγες με καρτα κ βγαλε λιγα μετρητα από ATM για τα "ψιλά".

Δεν μιλανε φαρσι τα Αγγλικά, αλλα πιστεψε με συνεννοησε ανετα. (Φιλος που δε ξερει ουτε την αλφαβητο στα αγγλικά, συνεννοηθηκε μια χαρά ακομπλεξαριστα).

Αστικες εχει καλες, με ποδια επισης το τραβαει, ειναι τουριστικη πολη, σιγουρα θα πετυχεις Ελληνες, κτλ...

Εχει σπα, λουτρά, κτλ .. Αν ψαχνεις κ τετοιου ειδους διασκεδαση ;)

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι θυμαμαι μιλανε σε μετριο βαθμο και στην Ουγγαρια δεν μπορεις να προφερεις ουτε μια λεξη της τοπικης γλωσσας. Μπορεις να μην κανεις συναλλαγμα πουθενα και να πληρωνεις με καρτα, εκτος απο ψιλα για εισιτηρια μετρο κλπ. Η συγκοινωνια σου αρκει, το δικτυο του μετρο ειναι καλο

Οντως η γλωσσα τους μπορει να χρησημοποιει το ευρωπαϊκο αλφαβητο(A,B,C,D....) αλλα η γλωσσα κατα τα αλλα δεν εχει καμμια σχεση ουτε με τα Αγγλικα,αλλα ουτε και με καμια αλλη γλωσσα(γαλλικα,γερμανικα κτλ.) και οι περισσοτερες λεξεις ειναι γλωσσοδετες.Εκτος απο αγγλικα

ξερω και γερμανικα,αλλα δεν ξερω αν αυτο θα μου ηταν καθολου χρησιμο στο να συννενοουμαι εκει περα.

 

Προφανως πολύς κόσμος έχει πάει.

Συνάλλαγμα Εγώ πάντα παίρνω από το πρώτο ΑΤΜ που βρίσκω.

Πρώτη φορά πας σε χώρα χωρίς €?

Αγγλικά ξέρουν, αλλά όχι όλοι. Έχει πολύ φοιτητοκοσμο από άλλες χώρες κιόλας.

Αν πας για γυναίκες, μια χαρά "συνεννόηση" θα κάνεις! ☺

 

Σε χωρες χωρις € εχω ξαναπαει αλλες 2 φορες(Κυπρο και Αγγλια) αλλα ειχα παει με γονεις και δεν ειχε χρειαστει να ασχοληθω εγω με συναλλαγματα κτλ.Νομιζω ο πατερας μου ειχε κανει συναλλαγμα σε λιρες απο ελληνικη τραπεζα πριν φυγουμε.Ομως εκει περα που θα παω δεν ξερω απο την αρχη ποσα λεφτα θα χρειαστω για να παω να κανω συναλλαγμα απο εδω μια και καλη, και πιθανον να χρειαστει να βγαλω απο τον λογαριασμο μου.

Ημουν για δεύτερη φορά στην Βουδαπέστη πριν ένα μήνα, το νόμισμα τους είναι το φιορινι.

Μπορείς να αλλάξεις τα ευρώ σου είτε σε κάποιο ανταλλακτήριο, είτε να πας στα τοπικά ATM των τραπεζών και με την κάρτα σου από τον λογαριασμό σου να κάνεις ανάληψη σε φιορίνια. Επιπροσθέτως και στο ξενοδοχείο μπορεί να σου κάνουν την αλλαγή.

 

Επίσης πολλά καταστήματα, δέχονται ευρώ αλλά έχουν ως τακτική να ζητούν να πληρωθούν μόνο σε χαρτονομίσματα ευρώ και τα ρεστα που θα σου δώσουν θα είναι σε φιορίνια.

Αυτά από την δική μου εμπειρία.

 

Μην κανεις στο αεροδρομιο παντως! Ειναι η χειροτερη επιλογή!

Οπως λενε τα παιδιά, συναλλαγες με καρτα κ βγαλε λιγα μετρητα από ATM για τα "ψιλά".

Δεν μιλανε φαρσι τα Αγγλικά, αλλα πιστεψε με συνεννοησε ανετα. (Φιλος που δε ξερει ουτε την αλφαβητο στα αγγλικά, συνεννοηθηκε μια χαρά ακομπλεξαριστα).

Αστικες εχει καλες, με ποδια επισης το τραβαει, ειναι τουριστικη πολη, σιγουρα θα πετυχεις Ελληνες, κτλ...

Εχει σπα, λουτρά, κτλ .. Αν ψαχνεις κ τετοιου ειδους διασκεδαση ;)

 

Εχω καρτα απο τραπεζα πειραιως,μπορω να τραβαω λεφτα σε φιορινια απο ΑΤΜ οποιασδειποτε τραπεζας της ουγγαριας?Θα μου αναγνωριζεται η καρτα της τραπεζας πειραιως?

Edited by NetSurfer_g7
Link to comment
Share on other sites

Εχω καρτα απο τραπεζα πειραιως,μπορω να τραβαω λεφτα σε φιορινια απο ΑΤΜ οποιασδειποτε τραπεζας της ουγγαριας?Θα μου αναγνωριζεται η καρτα της τραπεζας πειραιως?

Αν είναι Maestro ναι.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Οντως η γλωσσα τους μπορει να χρησημοποιει το ευρωπαϊκο αλφαβητο(A,B,C,D....) αλλα η γλωσσα κατα τα αλλα δεν εχει καμμια σχεση ουτε με τα Αγγλικα,αλλα ουτε και με καμια αλλη γλωσσα(γαλλικα,γερμανικα κτλ.) και οι περισσοτερες λεξεις ειναι γλωσσοδετες.Εκτος απο αγγλικα

ξερω και γερμανικα,αλλα δεν ξερω αν αυτο θα μου ηταν καθολου χρησιμο στο να συννενοουμαι εκει περα.

 

 

 

Σε χωρες χωρις € εχω ξαναπαει αλλες 2 φορες(Κυπρο και Αγγλια) αλλα ειχα παει με γονεις και δεν ειχε χρειαστει να ασχοληθω εγω με συναλλαγματα κτλ.Νομιζω ο πατερας μου ειχε κανει συναλλαγμα σε λιρες απο ελληνικη τραπεζα πριν φυγουμε.Ομως εκει περα που θα παω δεν ξερω απο την αρχη ποσα λεφτα θα χρειαστω για να παω να κανω συναλλαγμα απο εδω μια και καλη, και πιθανον να χρειαστει να βγαλω απο τον λογαριασμο μου.

 

 

 

 

Εχω καρτα απο τραπεζα πειραιως,μπορω να τραβαω λεφτα σε φιορινια απο ΑΤΜ οποιασδειποτε τραπεζας της ουγγαριας?Θα μου αναγνωριζεται η καρτα της τραπεζας πειραιως?

Λόγω αρκετά στενων σχέσεων με την Αυστρία, μπορεί να πετύχεις και κάποιους που να μιλάνε Γερμανικά. Γενικά όμως τη δουλειά σου θα την κάνεις.

 

Με τη χρεωστικη της Πειραιώς μπορείς είτε να τραβάς λεφτά είτε να πληρώνεις απευθείας όπου δέχονται κάρτες. Visa είναι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 31 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν είναι Maestro ναι.

Visa είναι οι χρεωστικες της Πειραιώς.

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε και μια Mastercard χρεωστικη της Πειραιως .Πλεον διαλεγεις ειτε Visa η Mastercard για την χρεωστικη η και τις δυο ταυτοχρονα.Στην δινουν στο λεπτο !

http://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/kartes/debit-cards/mastercard-debit

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να πάω στη Βενετία τον επόμενο μήνα. Δεν έχω ξαναπάει.

Τι να προσέξω; Τι να αποφύγω; Πού να μείνω;

Δώστε καμιά βοήθεια αδέλφια! :cry:

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να πάω στη Βενετία τον επόμενο μήνα. Δεν έχω ξαναπάει.

Τι να προσέξω; Τι να αποφύγω; Πού να μείνω;

Δώστε καμιά βοήθεια αδέλφια! :cry:

 

Έχω δύο χρόνια περίπου που πήγα, και ήταν για μια μέρα. Αυτό που μου είχαν πεί πάντως εμένα να προσέξω είναι να μη κυκλοφορώ απο τα σοκάκια το βράδυ, γιατί υπάρχει κίνδυνος ληστείας. Απο εκεί και πέρα, με έναν χάρτη και απο το σημείο που σε αφήνουν τα λεωφορεία, μέχρι την πλάτεια του Αγίου Μάρκου, κατεβαίνεις πολύ εύκολα..!

 

Εγώ προσωπικά το συνδύασα με Βερόνα, που έμεινα κιόλας. Είχα βρεί ένα 4αστερο με πρωινό, 35 ευρώ το δίκληνο. Λίγο έξω απο την πόλη. Πολύ καθαρό και ήσυχο. Αξίζει πάντως να το συνδυάσεις, αφού η Βερόνα μου άρεσε περισσότερο απο ότι η Βενετία και είναι περίπου 30 λεπτά μακριά.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...