Jump to content

Ταξίδια


DrMaslow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω εχω ακουσει οτι ειναι η νεα Μυκονος. Παντως γενικα εχει γινει αρκετα της μοδας σαν προορισμος Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω ακουσει οτι ειναι η νεα Μυκονος. Παντως γενικα εχει γινει αρκετα της μοδας σαν προορισμος

 

Η Ίος είναι διάσημη για την φτήνια της γενικά, όπως και στα ποτά και για αυτό μαζεύει γενικά κόσμο με χαμηλό budget.

Edited by impreza_sti

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται να μεταφερθούν μπουκάλια με μπύρες μεσα στη βαλίτσα από αεροδρόμιο του εξωτερικού;
Link to comment
Share on other sites

Nαι, δεν υπάρχει πρόβλημα αν είναι στη βαλίτσα (εκτός της περίπτωσης να υφίσταται περιορισμός στην ποσότητα αλκοόλ που μπορεί να εξαχθεί, κυρίως αφορά χώρες εκτός ΕΕ).

 

Κάθε φορά που πάω στο Βέλγιο, κουβαλάω πίσω μπουκάλια (0,75, 1 και 1,5 L) Trappist μπύρας, χωρίς ποτέ να έχει υπάρξει κάποιο πρόβλημα.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό ακριβώς ρωτάω, επειδή το είχα κάνει παλιά από Βρυξέλλες που δεν είχε βγει εκείνος ο κανονισμός περί υγρών, και σκέφτομαι τώρα να φέρω μπύρες.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό αφορά τις χειραποσκευές. Οι βαλίτσες που πάνε στο χώρο αποσκευών του αεροπλάνου συνήθως δεν ελέγχονται για πτήσεις εντός της ΕΕ.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω ακουσει οτι ειναι η νεα Μυκονος. Παντως γενικα εχει γινει αρκετα της μοδας σαν προορισμος

 

Η Ίος είναι διάσημη για την φτήνια της γενικά, όπως και στα ποτά και για αυτό μαζεύει γενικά κόσμο με χαμηλό budget.

 

Παιδιά thanks για τις απαντήσεις! Τελικά τους έπεισα να μην πάμε Ίο! :p Τώρα σκεφτόμαστε για Σπέτσες! Έχω ακούσει ότι γίνεται χαμούλης τον τελεταίο καιρό!

Link to comment
Share on other sites

Κακώς, έχει ωραία ζωή και μερικές υπέροχες παραλίες!

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό αφορά τις χειραποσκευές. Οι βαλίτσες που πάνε στο χώρο αποσκευών του αεροπλάνου συνήθως δεν ελέγχονται για πτήσεις εντός της ΕΕ.

 

Επιτρεπομενα εντος ΕΕ

10 λίτρα αλκοολούχων ποτών

20 λίτρα αλκοολωμένου κρασιού

90 λίτρα κρασί (συμπεριλαμβανομένων 60 λίτρων αφρώδους κρασιού κατ' ανώτατο όριο)

110 λίτρα μπίρα.

κουβαληστε αφοβα αρκει να μην βγει υπερβαρο!

Link to comment
Share on other sites

Θα κατεβω Ρεθυμνο για ενα γαμο την Παρασκευη

Επειδη δεν νιωθω και πολυ ανετα στα αεροπλανα :p μαλλον θα προτιμησω την ναυσιπλοια,οχι οτι παλευω τη θαλασσα σε θεμα ζαλαδοανακατοσουρες,ισα ισα,ή το 9ωρο που κανει για Κρητη,αλλα τουλαχιστον ξερω να κολυμπησω :lol:

Anek ή Minoan θα προτεινατε??Επισης προορισμο για Χανια ή Ηρακλειο?Ποιος ειναι καλυτερος δρομος για να πας Ρεθυμνο?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι και οι δυο εταιρείες, όποια βρεις πιο φτηνά

 

Νόμιζω τα Χανιά είναι πιο κοντά

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Θα κατεβω Ρεθυμνο για ενα γαμο την Παρασκευη

Επειδη δεν νιωθω και πολυ ανετα στα αεροπλανα :p μαλλον θα προτιμησω την ναυσιπλοια,οχι οτι παλευω τη θαλασσα σε θεμα ζαλαδοανακατοσουρες,ισα ισα,ή το 9ωρο που κανει για Κρητη,αλλα τουλαχιστον ξερω να κολυμπησω :lol:

Anek ή Minoan θα προτεινατε??Επισης προορισμο για Χανια ή Ηρακλειο?Ποιος ειναι καλυτερος δρομος για να πας Ρεθυμνο?

 

Κοίτα. Όποια εταιρεία και να πάρεις, δεν θα έχεις θέμα με το ταξίδι μιας και δεν είναι κανένα δύσκολο δρομολόγιο. Τα πλοία είναι μια χαρά (αν και υπάρχουν ακόμα τα "Κρήτη Ι", "Κρήτη ΙΙ" και "Λευκά Όρη"). Επειδή έχω κάνει πολλές φορές το ταξίδι αυτά τα δύο χρόνια που είμαι φοιτητής εδώ, το δρομολόγιο για Χανιά φεύγει πάντα στην ώρα του και φτάνει πάντα στην ώρα του (άντε να έχει 10 λεπτά καθυστέρηση). Αντίστοιχα, για Ηράκλειο, η ΑΝΕΚ είναι απαράδεκτη με τις καθυστερήσεις αλλά η Minoan είναι πάντα στην ώρα της. Η επιλογή είναι δική σου.

Όσο για το δρόμο, τα Χανιά είναι πιο κοντά και είναι πιο άνετος ο δρόμος. Από Ηράκλειο προς Ρέθυμνο έχει αρκετές κλειστές στροφές και ανηφορικά σημεία.

 

Υ.Γ: Έχω και εγώ γάμο το ερχόμενο ΣΚ. Λες να είναι ο ίδιος; :p

Link to comment
Share on other sites

Θα κατεβω Ρεθυμνο για ενα γαμο την Παρασκευη

Επειδη δεν νιωθω και πολυ ανετα στα αεροπλανα :p μαλλον θα προτιμησω την ναυσιπλοια,οχι οτι παλευω τη θαλασσα σε θεμα ζαλαδοανακατοσουρες,ισα ισα,ή το 9ωρο που κανει για Κρητη,αλλα τουλαχιστον ξερω να κολυμπησω :lol:

Anek ή Minoan θα προτεινατε??Επισης προορισμο για Χανια ή Ηρακλειο?Ποιος ειναι καλυτερος δρομος για να πας Ρεθυμνο?

 

Από Χανιά να κατέβεις. Με το που βγεις από το καράβι υπάρχουν λεωφορεία του Κτελ που πάνε απευθείας Ρέθυμνο σε μια ώρα ή και λιγότερο θα είσαι στα ΚΤΕΛ Ρεθύμνου.

 

Το ίδιο υπάρχει και από Ηράκλειο αλλά είναι μισή ώρα πιο μακρυά και λίγο πιο ακριβά (1€ αν θυμάμαι σωστά )

Link to comment
Share on other sites

Από Χανιά να κατέβεις. Με το που βγεις από το καράβι υπάρχουν λεωφορεία του Κτελ που πάνε απευθείας Ρέθυμνο σε μια ώρα ή και λιγότερο θα είσαι στα ΚΤΕΛ Ρεθύμνου.

 

Το ίδιο υπάρχει και από Ηράκλειο αλλά είναι μισή ώρα πιο μακρυά και λίγο πιο ακριβά (1€ αν θυμάμαι σωστά )

 

Η τιμή των ΚΤΕΛ (ολόκληρο εισιτήριο) είναι:

Χανιά - Ρέθυμνο: 6,20€ και περίπου 45 λεπτά με 1 ώρα

Ηράκλειο - Ρέθυμνο: 7,60€ και μιάμιση ώρα

Το μόνο θέμα με τα λεωφορεία (αν δεν έχει αμάξι ο φίλος) είναι ότι πρέπει να βγει από τους πρώτους από το πλοίο. Συνήθως είναι 1-2 λεωφορεία απ' έξω για Ρέθυμνο που φεύγουν με το που γεμίσουν.

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή των ΚΤΕΛ (ολόκληρο εισιτήριο) είναι:

Χανιά - Ρέθυμνο: 6,20€ και περίπου 45 λεπτά με 1 ώρα

Ηράκλειο - Ρέθυμνο: 7,60€ και μιάμιση ώρα

Το μόνο θέμα με τα λεωφορεία (αν δεν έχει αμάξι ο φίλος) είναι ότι πρέπει να βγει από τους πρώτους από το πλοίο. Συνήθως είναι 1-2 λεωφορεία απ' έξω για Ρέθυμνο που φεύγουν με το που γεμίσουν.

 

Όπως τα λέει ο φίλος Άλκης. Επίσης υπάρχει η λύση αν δε βγει κάποιος από τους πρώτους και δεν προλάβει τα εξπρες, στα διακόσια μετρα υπάρχει η στάση που περνάει η γραμμή Χανιά-Ηράκλειο κάθε μια ώρα(περίπου κάθε παρά είκοσι-τέταρτο).

 

Για επιστροφή, καθημερινά 19:00 από ΚΤΕΛ Ρεθύμνου εξπρες λεωφορείο για λιμάνι Σούδας(Χανιά)

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει ο φίλος Άλκης. Επίσης υπάρχει η λύση αν δε βγει κάποιος από τους πρώτους και δεν προλάβει τα εξπρες, στα διακόσια μετρα υπάρχει η στάση που περνάει η γραμμή Χανιά-Ηράκλειο κάθε μια ώρα(περίπου κάθε παρά είκοσι-τέταρτο).

 

Για επιστροφή, καθημερινά 19:00 από ΚΤΕΛ Ρεθύμνου εξπρες λεωφορείο για λιμάνι Σούδας(Χανιά)

 

Ακριβώς. Η στάση είναι έξω από το υποκατάστημα της Εθνικής.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα. Όποια εταιρεία και να πάρεις, δεν θα έχεις θέμα με το ταξίδι μιας και δεν είναι κανένα δύσκολο δρομολόγιο. Τα πλοία είναι μια χαρά (αν και υπάρχουν ακόμα τα "Κρήτη Ι", "Κρήτη ΙΙ" και "Λευκά Όρη"). Επειδή έχω κάνει πολλές φορές το ταξίδι αυτά τα δύο χρόνια που είμαι φοιτητής εδώ, το δρομολόγιο για Χανιά φεύγει πάντα στην ώρα του και φτάνει πάντα στην ώρα του (άντε να έχει 10 λεπτά καθυστέρηση). Αντίστοιχα, για Ηράκλειο, η ΑΝΕΚ είναι απαράδεκτη με τις καθυστερήσεις αλλά η Minoan είναι πάντα στην ώρα της. Η επιλογή είναι δική σου.

Όσο για το δρόμο, τα Χανιά είναι πιο κοντά και είναι πιο άνετος ο δρόμος. Από Ηράκλειο προς Ρέθυμνο έχει αρκετές κλειστές στροφές και ανηφορικά σημεία.

 

Υ.Γ: Έχω και εγώ γάμο το ερχόμενο ΣΚ. Λες να είναι ο ίδιος; :p

 

Στειλε πμ το ονομα του ζευγους να το διαπιστωσουμε...:p

 

Εγω για να ειμαι ειλικρινης θελω να παμε μεσω Χανιων αλλα φαγωθηκε ο Κρητικος φιλος μου που θα κατεβουμε μαζι,να παμε Ηρακλειο για να φαμε μπουγατσες σε ενα μπουγατσαδικο οταν φτασουμε...Κοιλιοδουλος!Θα τον πεισω ομως,ολοι μου λενε οτι ειναι καλυτερα απο Χανια.

 

Επισης...κουναει πολυ ρε παιδια??? :p

Edited by jkidd13
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις ταξιδεψει με καραβι;

 

Παντως συγκριτικα το καραβι ζαλιζει πολυ περισσοτερο απο το αεροπλανο

Link to comment
Share on other sites

Δε θα έλεγα ότι ειδικά καλοκαίρι κουνάει καθόλου

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις ταξιδεψει με καραβι;

 

Παντως συγκριτικα το καραβι ζαλιζει πολυ περισσοτερο απο το αεροπλανο

 

Μεγαλο ταξιδι μια φορα στη Σαντορινη στην 5ημερη το 2003...

Στο πηγαινε επεσα στα πατωματα μετα απο το πρωτο 3ωρο...Με πηγανε σε μια κουκετα και ξαπλωσα...Ναυτια φουλ,εμετος κλπ.Στον γυρισμο μεριμνησα και πηρα δραμαμινη και την ψιλοπαλεψα.

Και αλλη μια φορα πιο παλια με ενα καταμαραν μεχρι την υδρα που παλι με επιασε.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν μπορώ να σου πω αν κουνάει, γιατί δεν το καταλαβαίνω. Έκανα το ταξίδι με 7-8 μποφόρ το χειμώνα και δεν καταλάβαινα τίποτα και δίπλα μου ξέρναγαν 2 κοπελιές :ρ
Link to comment
Share on other sites

Μεγαλο ταξιδι μια φορα στη Σαντορινη στην 5ημερη το 2003...

Στο πηγαινε επεσα στα πατωματα μετα απο το πρωτο 3ωρο...Με πηγανε σε μια κουκετα και ξαπλωσα...Ναυτια φουλ,εμετος κλπ.Στον γυρισμο μεριμνησα και πηρα δραμαμινη και την ψιλοπαλεψα.

Και αλλη μια φορα πιο παλια με ενα καταμαραν μεχρι την υδρα που παλι με επιασε.

 

Παρε αεροπλανο καλυτερα. Ουτε που καταλαβαινεις οτι κινεισαι. Μονο λιγο στην απογειωση και την προσγειωση μπορει να αισθανθεις καπως παραξενα, οχι να ζαλιστεις ομως. Δεν ξερω αν εχεις ταξιδεψει με αεροπλανο αλλα ξερω αρκετους που ειχαν φοβια και οταν μπηκαν οχι απλα την ξεπερασαν, αλλα τους αρεσε κιολας

Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι σήμερα ο γάμος που μας έλεγε, ό,τι και να πήρε τώρα θα έχει φτάσει. Για ναυάγιο δεν άκουσα, για πτώση αεροπλάνου ούτε, άρα θα είναι εδώ :p
Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι σήμερα ο γάμος που μας έλεγε, ό,τι και να πήρε τώρα θα έχει φτάσει. Για ναυάγιο δεν άκουσα, για πτώση αεροπλάνου ούτε, άρα θα είναι εδώ :p

Άλκη "no news, is good news".

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι αν η Πάρος έχει καμιά πιο ήρεμη παραλία (δηλ όχι στυλ Πούντα και όχι με 18χρονα :p)... Επίσης ξέρετε καμιά περιοχή με λίγους τουρίστες και περισσότερους ντόπιους? Θέλω να δω πως ζουν οι ντόπιοι στο νησί..!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...