Jump to content

Ταξίδια


DrMaslow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να δεις το Potsdam που είναι πολύ κοντά στο Βερολίνο.

Από εκεί και πέρα σίγουρα Δρέσδη. Κάτι διαφορετικό από γερμανική μεγαλούπολη.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συμφορουμίτες!!

Θα ταξιδέψω στο Βερολίνο το Νοέμβριο. Είναι η δεύτερη φορά που θα πάω και επειδή θα μείνω 5 βραδιές θέλω να επισκεφτώ και κάποια άλλη πόλη (με τρένο) σε στυλ μονοήμερης εκδρομούλας.

Είμαι ανάμεσα σε Αμβούργο, Λειψία και Δρέσδη. Ποια είναι η γνώμη σας;

 

Το Αμβουργο ειναι πολυ ωραια πολη και δεν μοιαζει καθολου με το Βερολινο. Αλλα επειδη εχει φθηνα εισιτηρια πλεον η Easyjet αξιζει μια φορα να πας με αεροπλανο εκει και να γυρισεις λιγο τη Βορεια Γερμανια.

 

Αναμεσα σε Λειψια και Δρεσδη εννοειται η δευτερη

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συμφορουμίτες!!

Θα ταξιδέψω στο Βερολίνο το Νοέμβριο. Είναι η δεύτερη φορά που θα πάω και επειδή θα μείνω 5 βραδιές θέλω να επισκεφτώ και κάποια άλλη πόλη (με τρένο) σε στυλ μονοήμερης εκδρομούλας.

Είμαι ανάμεσα σε Αμβούργο, Λειψία και Δρέσδη. Ποια είναι η γνώμη σας;

Εγώ Βερολίνο και Φρανκφούρτη έχω πάει και μου άρεσε πολύ η Φρανκφούρτη.

Πολύ γραφικό το κέντρο και επιβάλλεται βόλτα δίπλα στο ποτάμι.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλη η Φρανκφουρτη αλλα οκ δεν πας μονοημερη απο το βερολινο! Bερολινο-Αμβουργο 250χμ βερολινο - Δρεσδη 160χλμ...

Για μονοημερη με αυτοκινητο και το αμβουργο πεφτει μακρια . (σκοπος να δεις και κατι οποτε θελεις και ωρες να μεινεις)

Η Δρεσδη ειναι σιγουρα πιο γραφικη πολη μπορεις να το ανακαλυψεις και μονος σου ειδικα το κτηριο της οπερας ειναι στολιδι.Εχω γυρισει ολη την Γερμανια απο βορρα εως νοτο και απο το Μοναχο μεχρι το Moenchengladbach... σχεδον ολες οι μεγαλοπουλεις εχουν ποταμι καθε πολη και χωριο ειναι ξεχωριστο σιγουρα δεν τα βαριεσαι.Οπου και να πας δεν θα το μετανιωσεις σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Αν παρει τρενο αξιζει το ICE που κανει νομιζω 1:30 απο τη μια πολη στην αλλη. Και καλυτερα για μονοημερη εκδρομη να μην παρει αυτοκινητο γιατι στις Εθνικες εχει συχνα πυκνα εργα και stau :lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα, πρόκειται να κάνω ένα ταξίδι στην Γερμανία και συγκεκριμένα στην Νυρεμβέργη, επειδή δεν έχω ξαναταξιδέψει εξωτερικό,

θεω να ρωτήσω πως να διαχειριστώ τα λεφτά.

Να πάρω από εδώ Ελλάδα, όλα τα χρήματα που υπολογίζω να ξοδέψω σε αυτήν την βδομάδα, ή υπάρχει κάποιος εναλλακτικός τρόπος;

Εδώ έχω λογαριασμό της Εθνική αλλά δεν νομιζω να μπορώ να πάρω λεφτά από άλλη τράπεζα του εξωτερικού λογικά.

Ευχαριστώ για όποιον μου δώσει κάποιο μικρο tip.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, πρόκειται να κάνω ένα ταξίδι στην Γερμανία και συγκεκριμένα στην Νυρεμβέργη, επειδή δεν έχω ξαναταξιδέψει εξωτερικό,

θεω να ρωτήσω πως να διαχειριστώ τα λεφτά.

Να πάρω από εδώ Ελλάδα, όλα τα χρήματα που υπολογίζω να ξοδέψω σε αυτήν την βδομάδα, ή υπάρχει κάποιος εναλλακτικός τρόπος;

Εδώ έχω λογαριασμό της Εθνική αλλά δεν νομιζω να μπορώ να πάρω λεφτά από άλλη τράπεζα του εξωτερικού λογικά.

Ευχαριστώ για όποιον μου δώσει κάποιο μικρο tip.

 

Καλύτερα μετρητά να έχεις μόνο για μετακίνηση και μικρογεύματα-καφέ. Όλα τα άλλα πιστωτική κάρτα.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, πρόκειται να κάνω ένα ταξίδι στην Γερμανία και συγκεκριμένα στην Νυρεμβέργη, επειδή δεν έχω ξαναταξιδέψει εξωτερικό,

θεω να ρωτήσω πως να διαχειριστώ τα λεφτά.

Να πάρω από εδώ Ελλάδα, όλα τα χρήματα που υπολογίζω να ξοδέψω σε αυτήν την βδομάδα, ή υπάρχει κάποιος εναλλακτικός τρόπος;

Εδώ έχω λογαριασμό της Εθνική αλλά δεν νομιζω να μπορώ να πάρω λεφτά από άλλη τράπεζα του εξωτερικού λογικά.

Ευχαριστώ για όποιον μου δώσει κάποιο μικρο tip.

 

Πληρωνεις με χρεωστικη ή πιστωτικη καρτα, γινεται δεκτη παντου. Ακομα και στα εκδοτηρια των εισιτηρων του μετρο. Αν θες να τραβηξεις λεφτα τοτε ειναι 1.4€ η αναληψη μεχρι 250€ νομιζω. Οι πληρωμες με καρτες δεν εχουν καμια προμηθεια αφου ειναι εντος ευρωζωνης.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, πρόκειται να κάνω ένα ταξίδι στην Γερμανία και συγκεκριμένα στην Νυρεμβέργη, επειδή δεν έχω ξαναταξιδέψει εξωτερικό,

θεω να ρωτήσω πως να διαχειριστώ τα λεφτά.

Να πάρω από εδώ Ελλάδα, όλα τα χρήματα που υπολογίζω να ξοδέψω σε αυτήν την βδομάδα, ή υπάρχει κάποιος εναλλακτικός τρόπος;

Εδώ έχω λογαριασμό της Εθνική αλλά δεν νομιζω να μπορώ να πάρω λεφτά από άλλη τράπεζα του εξωτερικού λογικά.

Ευχαριστώ για όποιον μου δώσει κάποιο μικρο tip.

Εδώ και δεκάδες χρόνια μπορείς να βγάλεις χρήματα σε οποιοδήποτε Τράπεζα της Ευρώπης είσαι.

Οπότε ή με πιστωτική ή με μετρητά κάνεις την δουλειά σου στο εξωτερικό.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Με την maestro της εθνικής δεν γίνεται ε; Πρέπει να έχω τουλάχιστον την χρεωστική Mastercard για να παω χρήματα από τράπεζα της Γερμανίας;
Link to comment
Share on other sites

ok, thanks άρα λογικά θα το μόνο που χάνεις είναι η προμήθεια κανά 1,5 ευρω καθε φορα που θα κανεις αναληψη

 

Η Maestro ειναι σχεδον παντου αποδεκτη στη Γερμανια οποτε δεν υπαρχει αναγκη να κανεις αναληψη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τέλη Ιουνίου πάω Ιταλία για 4 βράδια.

Πετάω προς και από Μπολονια και σκοπός μου είναι να καλύψω τα 2 μουσεία Ferrari+ της Lambo και φυσικά τις Μπολόνια,Φλωρεντία και Πίζα.

Θα νοικιάσω αμάξι για όλες τις μέρες.

 

Πως το βλέπετε; Θα τα προλάβω όλα; μπορώ να προσθέσω και Σιενα ή Βολτερα;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα τα προλάβεις (για 4 μέρες μου μοιάζει λίγο δύσκολο), αλλά θα ήθελα να δω τις φωτογραφίες από τα μουσία σίγουρα!!

Καλό ταξίδι να έχεις! :up:

Link to comment
Share on other sites

Θα εχεις πολυ τρεξιμο. Καλυτερα να δεις 2-3 πραγματα και καλα, παρα ισα να πας και να εισαι συνεχεια στο τρεξιμο. Μην βγαλεις προγραμμα που θα ειναι οριακο στις ωρες
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα πως το έχω σκεφτεί.

Φτάνω Μπολόνια Παρασκευή στις 15:00. Παίρνω το αμάξι και φεύγω καρφί για Φλωρεντία.

Από Σάββατο πρωί μέχρι Κυριακή μεσημέρι πιστεύω βγαίνει άνετα Πίζα και Φλωρεντία.

Μετά την υπόλοιπη Κυριακή την Μπολόνια και Δευτέρα όλη αφιερωμένη στα μουσεία αυτοκινήτων.

Τρίτη επιστροφή πρωί από Μπολόνια.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα πως το έχω σκεφτεί.

Φτάνω Μπολόνια Παρασκευή στις 15:00. Παίρνω το αμάξι και φεύγω καρφί για Φλωρεντία.

Από Σάββατο πρωί μέχρι Κυριακή μεσημέρι πιστεύω βγαίνει άνετα Πίζα και Φλωρεντία.

Μετά την υπόλοιπη Κυριακή την Μπολόνια και Δευτέρα όλη αφιερωμένη στα μουσεία αυτοκινήτων.

Τρίτη επιστροφή πρωί από Μπολόνια.

 

Πιζα κατα τη γνωμη μου σε μικρο προγραμμα δεν αξιζει. Μονο ο Πυργος ειναι και οι τουριστες με την φωτο οτι τον κρατανε Καλυτερα πηγαινε Φλωρεντια Παρασκευη βραδυ, κατσε ολο το Σαββατο, Κυριακη πηγαινε χαλαρα Μπολονια και Δευτερα Μουσεια. Εναλλακτικα αν τα Μουσεια ειναι ανοιχτα την Κυριακη μπορεις να πας καρφι απο Φλωρεντια και να γυρισεις Μπολονια μια και καλη και να δεις την πολη Δευτερα που επειδη ειναι ημι-εργασιμη μερα στην Ιταλια θα εχει περισσοτερο κοσμο.

Link to comment
Share on other sites

+1 για Φλωρεντία. Είναι κρίμα να την συμπιέσεις σε δύο μέρες απλά και μόνο για να δεις την Πίζα. Προσωπικά είχα μείνει μια βδομάδα και ήθελα κι άλλο...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Την Πίζα τη βλέπεις σε ένα πρωϊνό max (αναλόγως του αριθμού των τουριστών). Η Mπολόνια είναι μια μεγάλη φοιτητούπολη αλλά με old money κόσμο. Έχει αρκετά να δεις (είναι επίσης το μουσείο της Ducati, αν σε ενδιαφέρει) και με λίγο ψάξιμο μπορείς να βρεις καλό φαγητό σε μέρη που τρώνε οι ντόπιοι. (Συνιστώ το il gelatauro για εξαιρετικής ποιότητας παγωτό σε χαμηλή τιμή).

 

H Φλωρεντία είναι το highlight της Τοσκάνης και αξίζει να ξοδέψεις το μεγαλύτερο ποσοστό του διαθέσιμου χρόνου, καθώς υπάρχουν πολλά να δεις και να κάνεις. Οι αποστάσεις είναι σχετικά μικρές και άνετες στην Autostrada. Το πρόγραμμα που προτείνει ο Βerliner είναι αρκετά καλό, αν δεν αντιμετωπίσεις προβλήματα με τα ωράρια στα μουσεία κτλ.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πιζα κατα τη γνωμη μου σε μικρο προγραμμα δεν αξιζει. Μονο ο Πυργος ειναι και οι τουριστες με την φωτο οτι τον κρατανε Καλυτερα πηγαινε Φλωρεντια Παρασκευη βραδυ, κατσε ολο το Σαββατο, Κυριακη πηγαινε χαλαρα Μπολονια και Δευτερα Μουσεια. Εναλλακτικα αν τα Μουσεια ειναι ανοιχτα την Κυριακη μπορεις να πας καρφι απο Φλωρεντια και να γυρισεις Μπολονια μια και καλη και να δεις την πολη Δευτερα που επειδη ειναι ημι-εργασιμη μερα στην Ιταλια θα εχει περισσοτερο κοσμο.

 

Δυστυχώς τα car museum είναι ανοιχτά μόνο Δευτέρα.

Οπότε όπως τα είπα και συμφωνησες και εσύ θα το κάνω.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τα car museum είναι ανοιχτά μόνο Δευτέρα.

Οπότε όπως τα είπα και συμφωνησες και εσύ θα το κάνω.

 

Απλα αν τελικα δεν θελεις να κατσεις απο μια μερα Φλωρεντια-Μπολονια (που κατα τη γνωμη μου αξιζουν πανω απο μια μερα η καθε μια τους) καλυτερα να πας Σιενα απο Πιζα.

Link to comment
Share on other sites

Γνώμες για Ίο??? Έχω ακούσει αρκετά σχόλια του τύπου ότι είναι πολύ φθηνά και μαζεύονται οι τουρίστες και γίνεται της τρελής... Ισχύουν? Θέλει η παρέα μου να πάμε κι εγώ δεν πολυψήνομαι γι' αυτόν ακριβώς το λόγο...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...