Jump to content

Ταξίδια


DrMaslow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδω θα μπορουμε να συζηταμε για τα ταξιδια που καναμε ή εχουμε σκοπο να κανουμε στο αμεσο ή στο μακρινο μελλον... :)

 

Ορισμενα απ'αυτα μας μενουν χαραγμενα στη μνημη ειτε για την ομορφια του μερους,ειτε για καποιον αλλο,προσωπικο,λογο...

Προσωπικα εχω παει σε πολλα μερη της νησιωτικης(κυριως) & νοτιας Ελλαδας,ενω δεν εχω αξιωθει να επισκεφτω ακομα πολλα απ'τα πανεμορφα μερη του Βορρα...οσο για το εξωτερικο,ελπιζω καποτε να μπορεσω να παω οπουδηποτε,κυριως εκει που δεν ειναι τοσο διαφημισμενα & "πειραγμενα" απ'τον τουρισμο... ;)

Δεν με ελκυουν πολυ οι δυτικοευρωπαικες χωρες(μου φαινονται ολες ιδιες),προτιμω Ασια,Αφρικη & Αμερικη(οχι ΗΠΑ,αλλα προς τα νοτια...).Ολα αυτα βεβαια θεωρητικα,αφου εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων τα μερη αυτα τα εχω δει μονο απο φωτογραφιες ή βιντεο...

Αυτα απο μενα...αληθεια,εσεις που θελετε να πατε? :cool:

Link to comment
Share on other sites

Guest RouKouNas

.....Αυτα απο μενα...αληθεια,εσεις που θελετε να πατε? :cool:

 

Disneyland,

Disneyland,

Disneyland,

Disneyland,

Disneyland,

 

και.....

 

Disneyland... :X

Link to comment
Share on other sites

Egw endiaferomai an kserei kaneis, kapoio forum elliniko kuriws pou na asxolountai me turismo kai taksidia (ektos apo to http://www.airliners.gr)

 

thanx

http://www.artsforge.com/gallery_new/legends/morpheus_tn.jpg

 

M.O.R.P.H.E.U.S.: Mechanical Obedient Replicant Programmed for Hazardous Exploration and Ultimate Sabotage

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο thread φιλε Δημητρη! ;)

Απο Ελλαδα θα ηθελα να παω σε νησια οπως Σαντορινη (δεν μου εχει κατσει ακομα να παρει!#@%$%$%!@&*), Κω κτλ κτλ.

Καθως και σε μερη της Β.Ελλαδας καθως δεν ειχα την ευκαιρια να "δω" πολλα και ξερω οτι αξιζει)

Μετα θα ηθελα να επισκευτω και την Κυπρο.

Απο Ευρωπη καποια στιγμη θελω να παω Τσεχια και Ισπανια.

Και μετα εκει που πραγματικα κατα την γνωμη μου αξιζει ειναι Ασια μερια (Κινα,Iνδια,Σινγκαπουρη κτλ κτλ), Αφρικη(Λιβυη(?), Αιγυπτο,N.Αφρικη,Τυνησια...) καθως και Λατινικη Αμερικη(Βραζιλια :whistle: , Περου, Εκουαδορ, Βενεζουελα...)

Καθως και Αυστραλια, Ν.Ζηλανδια

Και γενικα ακομα και σε μερη τα οποια να μην ειναι και πολυ γνωστα.δεν με ενδιαφερει καθολου αυτο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σας ρίξω μια επίσκεψη αργότερα φέτος.. μόλις μπεί το φθνινόπωρο. :)

Τέλος του χρόνου Χριστούγεννα με το καλο, υπάρχει περίπτωση να με δεί η Αγγλία μια ματιά, κατακριβειαν Λονδίνο.

Μετά δεν κανόνισα κάτι.. του χρόνου θα έρθω πάλι ελλάδα 12ήμερη με το σχολείο, γύρος Ελλάδας. Και μόλις έρθω πισω θα θελα να πάω Ισπανία, μιας και θα'ναι το τελευταίο καλοκαίρι.. μετά τον χειμώνα στρατός.

 

Αγαπημένη πόλη, η πόλη που δεν κοιμάται ΠΟΤΕ. Νέα Υόρκη. xxx

It's what you do to me..
Link to comment
Share on other sites

Απο Ευρωπη καποια στιγμη θελω να παω Τσεχια και Ισπανια.

Και μετα εκει που πραγματικα κατα την γνωμη μου αξιζει ειναι Ασια μερια (Κινα,Iνδια,Σινγκαπουρη κτλ κτλ), Αφρικη(Λιβυη(?), Αιγυπτο,N.Αφρικη,Τυνησια...) καθως και Λατινικη Αμερικη(Βραζιλια :whistle: , Περου, Εκουαδορ, Βενεζουελα...)

Καθως και Αυστραλια, Ν.Ζηλανδια

Και γενικα ακομα και σε μερη τα οποια να μην ειναι και πολυ γνωστα.δεν με ενδιαφερει καθολου αυτο. ;)

Πανω-κατω στα ιδια θελω να παω κι εγω... :cool: βεβαια υπαρχουν & σκεψεις για extreme ταξιδια σε Αρκτικη,Ανταρκτικη,ζουγκλα Αμαζονιου,Κεντρικη Αφρικη,αλλα ας κανουμε πρωτα τα ευκολα & μετα βλεπουμε γι'αυτα... ;)

 

Παντως,δεν ξερω αν συμφωνειτε,με τα διαφορα τουριστικα γραφεια,ξεναγους κλπ δεν μπορεις να γνωρισεις ενα μερος οσο καλα θα ηθλες...εχουν παει συγγνεις μου πχ. στην ΝΑ Ασια & τους γυρναγαν απ'το ενα μαγαζι & εστιατοριο στο αλλο,με ενδιαμεσες στασεις στις "τουριστικες" περιοχες,χωρις να τους δινουν ελευθερια κινησεων...ετσι ομως μπορεις να δεις το πραγματικο προσωπο μιας χωρας?Δεν ξερω... :confused: :worry:

Link to comment
Share on other sites

Παντως,δεν ξερω αν συμφωνειτε,με τα διαφορα τουριστικα γραφεια,ξεναγους κλπ δεν μπορεις να γνωρισεις ενα μερος οσο καλα θα ηθλες...εχουν παει συγγνεις μου πχ. στην ΝΑ Ασια & τους γυρναγαν απ'το ενα μαγαζι & εστιατοριο στο αλλο,με ενδιαμεσες στασεις στις "τουριστικες" περιοχες,χωρις να τους δινουν ελευθερια κινησεων...ετσι ομως μπορεις να δεις το πραγματικο προσωπο μιας χωρας?Δεν ξερω... :confused: :worry:

 

Συμφωνώ. Καλύτερα είναι να κάνεις καμια μελέτη πριν πάς σε μια χώρα. Να δείς τι περιοχές έχει και να πας εκεί που σου κινεί το ενδιαφέρον. Όχι να σε πέρνουν απο Μύκονο σε Μύκονο. :rolleyes:

It's what you do to me..
Link to comment
Share on other sites

εχω παει 5 φορες Αγγλια,2 φορες Γαλλια,Ιταλια και βενετια αλλα εκει που θα θελα πραγματικα να επισκευτω καποια στιγμη στην ζωη μου ειναι το Μαιαμι, η Χαβαη,Χονολουλου και τετοια μερη..
Link to comment
Share on other sites

Guest RouKouNas
εχω παει 5 φορες Αγγλια,2 φορες Γαλλια,Ιταλια και βενετια αλλα εκει που θα θελα πραγματικα να επισκευτω καποια στιγμη στην ζωη μου ειναι το Μαιαμι, η Χαβαη,Χονολουλου και τετοια μερη..

 

Το Μαϊαμι δεν εχει καμμια σχεση με Χαβαη Χονολουλου κλπ..Εχω παει και this town sucks... :p Ειναι μια μεγαλη πολη σαν την Νεα Υορκη ας πουμε με μια τεραστια παραλια δεκαδων χιλιομετρων και ωραια ξενοδοχεια.. Επισης εχει και ωραια αυτοκινητα στους δρομους.. Κατα τα αλλα μην παραμυθιαζεσαι απο τα σιριαλ Miami Vice κλπ κλπ... Η εκγληματκοτητα και τα ναρκωτικα υπαρχουν στον αερα που αναπνεεις..

Link to comment
Share on other sites

Εχω πάει Αγγλία,Καναδά,Ταυλάνδη,Μαλαισία,Ινδονησία και κέρκυρα,σαντορίνη,ζάκυνθο,μύκονο,λευκάδα,εύβοια,βόρεια ελλάδα λίγο και νότια.

Εχω μεγάλη αγάπη για την ασία με πρώτη και καλύτερη την Ιαπωνία.

Φέτος δεν έχω σκοπό να πάω κάπου λόγο επαγγελματικών υποχρεώσεων αλλά σχεδιάζω ταξίδι Ιαπωνία (επιτέλους) άνοιξη ή φθινώπορο του χρόνου,απο εκεί και πέρα αργότερα(σε μεγαλύτερη ηλικία) θα γυρίσω ευρώπη σκοτία,αυστρία και μερικές άλλες όπως και αφρική και αίγυπτο.

Να πώ οτι είναι φθηνότερο να πάς ασία απο το να πάς σε μία σαντορίνη. :O

Link to comment
Share on other sites

 

Αγαπημένη πόλη, η πόλη που δεν κοιμάται ΠΟΤΕ. Νέα Υόρκη. xxx

 

 

Kamia Mitropoli den koimatai POTE....

Black black heart why would you offer more

Why would you make it easier on me to satisfy

I'm on fire I'm rotting to the core

I'm eating all your kings and queens

All your sex and your diamonds.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τη Μ.Εβδομάδα πήγα Πράγα.. τι να σας λέω, φανταστική πόλη. Το πρώτο μου ταξίδι στο εξωτερικό και ίσως γι' αυτό ενθουσιάστηκα τόσο. Τα κτίρια πανέμορφα, όλα γλυκούλια με κόκκινες στέγες και απίστευτα ωραία αρχιτεκτονική, το ποτάμι και οι γέφυρες υπέροχα, τα κάστρα να σε γυρίζουν σε άλλες εποχές.. πολύ ήσυχα γενικά, και πρέπει να έχεις άνεση χρόνου (εγώ πήγα για 7 ημέρες) και όρεξη για περπάτημα, η πόλη δε βλέπεται μέσα σε 3-4 μέρες με τίποτα.. όχι πως τώρα την εξάντλησα, το φθινόπωρο/Χριστούγεννα σχεδιάζω να ξαναπάω, για να επισκεφτώ και άλλα μέρη εκτός Πράγας, ειδικά το Κάρλοβυ-Βάρυ.. να πάρω και μερικά κρύσταλλα Βοημίας ;) Πάντως την προτείνω, έχει καλές τιμές γενικά, και το φαγητό είναι εξευτελιστικά φθηνό και πεντανόστιμο :)

 

Τώρα όσον αφορά την Ελλάδα, δε μπορώ να πω ότι έχω πάει σε πολλά μέρη, κυρίως στη Θεσσαλία (λόγω καταγωγής) και την Ήπειρο. Προτείνω φυσικά το Πήλιο, τα ορεινά των Τρικάλων (Περτούλι, Ελάτη, Καλαμπάκα) και την ίδια την πόλη φυσικά, τα Ιωάννινα και την Πρέβεζα. Αυτό το Μέτσοβο και τα Ζαγοροχώρια είναι το κάτι άλλο :)

 

Από μελλοντικά ταξίδια.. πολλά, αρκεί να έχω την οικονομική άνεση :p Θα ήθελα απλά για μία φορά να επισκεφτώ τις μεγαλύτερες πρωτεύουσες της Ευρώπης - Λονδίνο, Παρίσι, Ρώμη, Μόσχα.. και ,από κει και πέρα, χώρες όπως το Θιβέτ, Κίνα, Ιαπωνία, Βραζιλία και Νότια Αφρική. Α, και Ταϋλάνδη. Πιστεύω πως αυτοί οι πολιτισμοί έχουν πολλά να μας διδάξουν, εμάς τους πολύξερους και "μοντέρνους" Ευρωπαίους..

Link to comment
Share on other sites

Guest RouKouNas

Από μελλοντικά ταξίδια.. πολλά, αρκεί να έχω την οικονομική άνεση :p Θα ήθελα απλά για μία φορά να επισκεφτώ τις μεγαλύτερες πρωτεύουσες της Ευρώπης - Λονδίνο, Παρίσι, Ρώμη, Μόσχα.. και ,από κει και πέρα, χώρες όπως το Θιβέτ, Κίνα, Ιαπωνία, Βραζιλία και Νότια Αφρική. Α, και Ταϋλάνδη. Πιστεύω πως αυτοί οι πολιτισμοί έχουν πολλά να μας διδάξουν, εμάς τους πολύξερους και "μοντέρνους" Ευρωπαίους..

 

Εδω δεν θα συμφωνησω μαζι σου.. Ε οχι και να μας διδαξουν πολιτισμο οι ΚΑΦΡΟΙ οι Βραζιλιανοι.. :wacko: :blink: Οταν εμεις χτιζαμε τον Παρθενωνα αυτοι ετρωγαν μπανανες στα δεντρα.. Οσο για τους Αφρικανους ασε καλυτερα.. :X

 

Και κατι ακομα... Μην βαζεις τους ΕΛΛΗΝΕΣ στο ιδιο τσουβαλι με τους αλλους Ευρωπαιους... Καμια σχεση λεμεεεεεεεε... ;)

Link to comment
Share on other sites

Εδω δεν θα συμφωνησω μαζι σου.. Ε οχι και να μας διδαξουν πολιτισμο οι ΚΑΦΡΟΙ οι Βραζιλιανοι.. :wacko: :blink: Οταν εμεις χτιζαμε τον Παρθενωνα αυτοι ετρωγαν μπανανες στα δεντρα.. Οσο για τους Αφρικανους ασε καλυτερα.. :X

Νομιζω πως αλλο εννοει ο φιλος & οχι την πολιτιστικη ιστορια αυτων των κρατων...εννοει την απλοτητα τους,τη φτωχεια τους(ναι,κι αυτο μπορει να σε διδαξει πολλα) & γενικα την κουλτουρα τους που τελικα εκτιμαει πολυ περισσοτερο καποια πραγματα που εμεις θεωρουμε δεδομενα... ;)
Link to comment
Share on other sites

Αν είχα τα λεφτά θα γύριζα όλο τον κόσμο... τι λέμε τώρα. Κάτσε να μεγαλώσουμε, να πάρουμε κανένα πτυχίο, να αρχίσουμε να δουλεύουμε, να μαζέψουμε και λίγα λεφτά και μετά έχω που να πάω...
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως αλλο εννοει ο φιλος & οχι την πολιτιστικη ιστορια αυτων των κρατων...εννοει την απλοτητα τους,τη φτωχεια τους(ναι,κι αυτο μπορει να σε διδαξει πολλα) & γενικα την κουλτουρα τους που τελικα εκτιμαει πολυ περισσοτερο καποια πραγματα που εμεις θεωρουμε δεδομενα... ;)

Συμφων με τον Δημητρη.

Ο οποιοδηποτε λαος μπορει να διδαξει κατι καποιον αλλο(λαο). ;)

Ετσι πιστευω εγω.

Φιλε Roukounas δεν εχεις αδικο σε αυτο που λες περι πολιτισμου(και σε σχεση Ελλαδας με "Ευρωπη", αλλα ολοι μας μπορουμε να διδαχτουμε και να διδαξουμε. ;)

Link to comment
Share on other sites

egw piga tsexia aggia egypto finlandia ollandia thailandi syria ( gia psonia) israil. Thelw na episkeuto tin ellada k tha erthw eki ton iouni auta............

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

"φίλη" :)

 

και ναι, ακριβώς αυτό εννοούσα, Dimitris79 kai mario_fit. Kαι εντάξει, οφείλω να ομολογήσω ότι η Βραζιλία ήταν ατυχές παράδειγμα, κυρίως εννοούσα το Θιβέτ, την Κίνα και την Ιαπωνία, αν και οι Βραζιλιάνοι με τη φτώχεια τους και τη στωικότητά τους όντως μπορούν να μας διδάξουν πολλά, όπως κι εσείς αναφέρατε. Και RouKouNas, ναι, έχουμε ένα λαμπρό παρελθόν.. πόσοι όμως από μας το γνωρίζουμε, πόσοι φερόμαστε ανάλογα με την πολιτισμική μας ταυτότητα όπως την όρισαν οι "αρχαίοι ημών πρόγονοι"; Και αν οι Βραζιλιάνοι είναι κάφροι.. γιατί έχω την αίσθηση ότι κυκλοφορούν και πολλοί Έλληνες κάφροι ανάμεσά μας; Καλούς και κακούς βρίσκεις σε όλες τις εθνικότητες.. από κει κι έπειτα είναι στο χέρι σου τι θα ασπαστείς, τι θα αφομοιώσεις από έναν ξένο πολιτισμό.. Τέλος πάντων, προσωπική άποψη όλα αυτά.. :)

Link to comment
Share on other sites

Την Δ. Ευρώπη την έχω γυρίσει (σχεδόν).

Θέλω να πάω Ιβηρική χερσόνησο, Πράγα, Βουδαπέστη, Άπω Ανατολή και ΗΑΕ (Dubai)

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο θεματάκι Dimitris79. :)

 

Εγώ από Ελλάδα έχω πάει 3 φορές Πήλιο(τη μια είχε και χιόνια! :up: ), Αράχωβα, ορεινή Κορινθία, Ναύπλιο, Αγ.Άννα, Ροβιές, 2 φορές Άρτα, Πάτρα. Γενικά μου αρέσει πάρα πολύ να γυροφέρνω στην Ελλάδα 3ημεράκια (και παραπάνω δεν θα με χάλαγε!). Ο χειμώνας είναι για να παίρνεις τα βουνά και το καλοκαιράκι τα νησάκια. :D

 

Πέρα από τα όρια της Ελλάδας δεν έχω ταξιδέψει. Έχω πάει μόνο στην Κύπρο κι αυτό λόγω στρατού. :p Θέλω όμως κάποια στιγμή να ξαναπάω γιατί μου άρεσε πολύ.

Επίσης θα ήθελα να παω στην Goa , στο Byron Bay , στην Νότιο Αφρική και στην Ταϋλάνδη για full moon parties. :up:

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

 

Εγώ από Ελλάδα έχω πάει 3 φορές Πήλιο(τη μια είχε και χιόνια! :up: ), Αράχωβα, ορεινή Κορινθία, Ναύπλιο, Αγ.Άννα, [Β]Ροβιές[/Β], 2 φορές Άρτα, Πάτρα. Γενικά μου αρέσει πάρα πολύ να γυροφέρνω στην Ελλάδα 3ημεράκια (και παραπάνω δεν θα με χάλαγε!). Ο χειμώνας είναι για να παίρνεις τα βουνά και το καλοκαιράκι τα νησάκια. :D

Αυτο στην Ευβοια δεν ειναι? :O Ειχα παει πριν καμια δεκαρια χρονια...απιστευτες παραλιες,γεματο πρασινο,σαν επιγειος παραδεισος ηταν... :D

 

Μιας & το φερε η κουβεντα για τα νησια,να προτεινω-για οσους δεν την εχετε επισκεφτει-την Καρπαθο...πανεμορφο νησι,με λιγο τουρισμο,απιθανες παραλιες(μερικες,μαλιστα,οπως τα Απελλα,εχουν τιμηθει επανειλλημενως με διεθνη βραβεια),γραφικα χωρια(ποιος δεν εχει ακουσει για την Ολυμπο...),ωραιες τοπικες συνταγες & κυριως...ΦΤΗΝΑ!!!Το μονο κακο ειναι πως ειναι λιγακι αγονη γραμμη,αφου μονο ενα καραβι κανει δρομολογια απ'τον Πειραια,που κρατανε σχεδον 20 ωρες,μιας & σταματαει πιο πριν σε Μηλο,Αγ.Νικολαο,Σητεια & Κασο :wacko: ...βεβαια υπαρχει & η λυση του αεροπλανου,που κανει γυρω στα 40 λεπτα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...