Jump to content

Ταξίδια


DrMaslow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν έχει πάει κανείς Βερολίνο για διακοπές, θα ήθελα να μου δώσει μερικές πληροφορίες σχετικά με την πόλη και το κόστος διαβίωσης.

 

Ποιο είναι το καλύτερο σημείο για ξενοδοχείο;

Πόσο κοστίζει το φαγητό/συγκοινωνίες/ταξί;

Ποια σημεία είναι επικύνδινα για βράδυ;

 

Ευχαριστώ πολύ!!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]...μα πως να μην ξεχάσεις την αυλή σου και την παλιά τη γνώμη καθενός όσους κρυφά περπάτησαν μαζί σου να σημαδεύουν πάλι τη ζωή σου και να 'σαι το πουλί κι ο κυνηγός στις μαύρες λαγκαδιές του παραδείσου...

Μάνος Ελευθερίου Ακούστε το

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος DrMaslow (13 Σεπ. 2004 , 15:24)

 

Αν έχει πάει κανείς Βερολίνο για διακοπές, θα ήθελα να μου δώσει μερικές πληροφορίες σχετικά με την πόλη και το κόστος διαβίωσης.

 

Ποιο είναι το καλύτερο σημείο για ξενοδοχείο;

Πόσο κοστίζει το φαγητό/συγκοινωνίες/ταξί;

Ποια σημεία είναι επικύνδινα για βράδυ;

 

Ευχαριστώ πολύ!!!!!

 

Πήγε η αδερφή μου 2 εβδομάδες Βερολίνο για ενα σεμινάριο. Πέρασε αρκετά καλά και θα την ρωτήσω για να σου πω περισσότερα. :)

Πάντως να προσέχεις το τραμ που έχουν... η αδερφή μου κόντεψε να γίνει χαλκομανία... :eek: :o Περισσότερα μετά την "ανάκριση των SS" ;) :lol:

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Παντως το επισημο site της πολης ειναι http://www.berlin.de ειναι και στα αγγλικα,και θα βρεις πολλες χρησιμες πληροφοριες.Προσοχη μονο στους ποδηλάτες :D

Σε ολα σχεδον τα πεζοδρομια υπαρχουν ποδηλατοδρομιο και θα πρεπει να προσεχεις γιατι σε εκεινο το σημειο προεχουν οι ποδηλάτες:)

Εγω την πρωτη φορα την πατησα ετσι.

Τα ταξι ειναι λιγο πιο ακριβα απο ελλαδα,αλλα βεβαια ΚΑΜΜΙΑ σχεση στην εξυπηρετηση.Χαιρεσαι να μπαινεις μεσα.Αν και δεν νομιζω να τα χρειαστεις γιατι με το Μετρο (U-bahn) πας κυριολεκτικα παντου,μα παντου.Ακομα μπορεις να χρησιμοποιησεις το S-bahn (κατι σαν τον προαστειακο)και το τραμ,με το ιδιο εισητηριο.Οταν αγοραζεις εισητηριο πληρωνεις αναλογα για το ποσες στασεις θα χρησιμοποιησεις,και εχεις καποιο χρονικο οριο 2ωρων αν θυμαμαι καλα για να επιστρεψεις απο εκει που ηρθες.Δυστυχως υπηρξε προσφατα ανατιμηση και στα μεσα μαζικης μεταφορας αλλα και παλι πραγματικα αξιζουν γιατι ο,τι ωρα θες (στις κεντρικες αρτηριες 24 το 24ωρο) μπορεις να πας οπου θες...χμμ τι αλλο...για ξενοδοχειο δεν μπορω να σε βοηθησω γιατι εμενα σε συγγενεις,παντως υπαρχουν για ολα τα βαλαντια.καλυτερα να βρεις καπου στο κεντρο οπου ειναι τα παντα.Δηλαδη Schoeneberg, wilmersdorf , Charlottenburg... αυτα για την ωρα,αν θελεις να ρωτησεις κατι αλλο συγκεκριμενο ευχαριστως να σε βοηθησω:)

Αχ Βερολίνο. . .

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ωραία!!! Ευχαριστώ πολύ παιδιά!

Xourxoulitsos πάω να δω το site!!!

Πόσα χρήματα κοστίζει περίπου ένα γεύμα σε εστιατόριο;

Το εισητήριο του μετρό πόσο έχει;

[sIGPIC][/sIGPIC]...μα πως να μην ξεχάσεις την αυλή σου και την παλιά τη γνώμη καθενός όσους κρυφά περπάτησαν μαζί σου να σημαδεύουν πάλι τη ζωή σου και να 'σαι το πουλί κι ο κυνηγός στις μαύρες λαγκαδιές του παραδείσου...

Μάνος Ελευθερίου Ακούστε το

Link to comment
Share on other sites

Φαγητο εξαρταται τι θελεις.Υπαρχουν φυσικα τα φαστ φουνταδικα ,μεγαλες αλυσιδες οπως KFC ,BURGER KING,MC DONALDS αλλα και υπαρχουν πολλα imbiss τουρκικα,ινδικα και λοιπα με πολυ καλες τιμες.αλλα εξαρταται τα γουστα.Προσωπικα δεν τα προτιμουσα.Επισης στα μαρκετ τα περισσοτερα προοιοντα ειναι πιο φθηνα απο ελλαδα,και δεν εννοω μονο τα μαρκετ με φθηνα προοιοντα οπως lidl pennymarkt και τετοια αλλα μαρκετ οπως kaiser,spar και λοιπα. Επικινδυνα σημεια..δεν υπαρχουν ιδιαιτερα καθως η αστυνομευση ειναι εντονη και νιωθεις ασφαλης.προσφατα απο το κεντρο (kuerfunstendamm κυριως) μαζεψαν και τα ... κορίτσα οποτε δε νομιζω να υπαρχει κανενα επικινδυνο σημειο ιδιαιτερα.Βεβαια το ανατολικο ειναι καπως παραξενο ακομα σε μερικες περιοχες.
http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Χουρχουλίτσο το μετρό έχω ακούσει ότι βρωμάει... :rolleyes:

Πάντως από φωτογραφίες που μου έδειξε η sister φαίνεται πολύ όμορφη πόλη! Έπρεπε να βγάλει και την Πύλη του Βραδιμβούργου... :D :p

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Βρωμάει?Μπορει να ηταν μεσα κανενας penner :p Κοίτα,το μετρό τους μπορει να μην ειναι ομορφο σαν της Αθηνας,ομως ειναι απιστευτα πρακτικο,και γρηγορο.Το εχω γυρισει σχεδον ολο το Βερολινο χαρη σε αυτο το απιστευτο συγκοινωνιακο δικτυο.Δεν μου εχει τυχει να μπω σε σταθμο που να βρωμαει,παντως το καπνισμα απαγορευεται μεσα,και απο τις εισοδους μπαινει καθαρος αερας :D

Ειναι πανεμορφη πολη,και χρειαζεσαι περιπου 2χρονια (!!!) για να την γνωρισεις ολη.Εξαρταται βεβαια τι ακριβως ψαχνεις.

 

Kαι αυτα ειναι τα τρενακια του μετρο που δεν τα βλεπεις μονο υπογειως,αλλα και στις πολλες υπερυψωμενες γεφυρες στις οποιες κυκλοφορουν(καθως πολλες γραμμες διασταυρωνονται.

 

http://www.berliner-verkehr.de/ubbilder/utw_parade_638_1002_1.jpg

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός ότι την ονομάζουν "Πόλη των Καλλιτεχνών" κάτι μου λεει. :)

Πάντως για το Μετρό είναι σίγουρο αυτό που σου λεω. Και επίσης με μπέρδεψες γιατί άλλo μου λες εσύ κι άλλo η αδερφή μου... :wacko: :D

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Ελα βρε γιατι σε μπερδεψα,τι λεει η αδερφη σου? :D

 

Dr Maslow ακομα ενα χρησιμο site με πληροφοριες,ειναι και αυτο και στα αγγλικα http://www.bvg.de

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ότι βρώμαγε! :rolleyes: :D

Τεσπα. Ας μη χαλάσω το topic του Dr. ;)

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ετυχε,δεν επιμενω :D

Παντως Dr. αν επιτρεπεται,τι ακριβως ψαχνεις,αξιοθεατα,μουσεια,κλαμπς...?Να αρχισω να προτεινω,γιαυτο :)

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν τρελένομαι για club τόσο. To hard rock το έχω βρει που είναι οπότε μου φτάνει. Για μουσεία και τέτοια τώρα τα ψάχνω :p

[sIGPIC][/sIGPIC]...μα πως να μην ξεχάσεις την αυλή σου και την παλιά τη γνώμη καθενός όσους κρυφά περπάτησαν μαζί σου να σημαδεύουν πάλι τη ζωή σου και να 'σαι το πουλί κι ο κυνηγός στις μαύρες λαγκαδιές του παραδείσου...

Μάνος Ελευθερίου Ακούστε το

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν απο μουσεία το βερολίνο έχει γυρω στα 100 μπορει και παραπανω.πρεπει οπωςδηποτε να επισκεφτεις το MuseumInsel, ενα συμπλεγμα μουσειων πανω σε ενα νησι του Spree.Ειναι στο κεντρο του ανατολικου βερολινου.

Α!για επικινδυνες περιοχες που ανεφερες,ειχα ακουσει κατι για το Marzahn kai to Lichtenberg αλλα λογικα εκει δεν προκειται να πας γιατι δεν εχει και τιποτα.Παντως γενικα θα ελεγα οτι ειναι απο τις ασφαλεστερες πολεις :)

Eπισης "πρεπει" να επισκεφτεις το παλατι του Sanssouci το οποιο βρισκεται στο Potsdam,δηλαδη λιγο εξω απο το βερολινο,αλλα μπορεις να πας με το S-bahn.

Για μεσα στην πολη του βερολινου υπαρχουν ανοικτα και κλειστα τουριστικα λεωφορεια τα οποια σε κανουν ξεναγηση στην πολη,ομως μπορεις να κανεις το εξης: παιρνεις απο τον Zoo (περιοχη ζωολογικου κηπου) το λεωφορειο Νρ.100 ,καθεσαι στον πανω οροφο και απολαμβανεις την βολτα μεχρι το ανατολικο λεωφορειο,πληρωνοντας τιμη μεσου μαζικης μεταφορας :D

Θα επανελθω με περισσότερα,όρεξη και χρόνο να έχεις :D

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,στο Βερολινο εχει 170+ μουσεια.Την πρωτη Κυριακη καθε μηνα η εισοδος ειναι δωρεαν σε ολα τα μουσεια.Αν παλι θες ,μπορεις να πας στο Europa Center στην Ku'damm (Kurfurstendamm) και με 8ευρω να παρεις καρτα για να εχεις δωρεαν εισοδο στα 50 πιο διασημα μουσεια,για ενα τριημερο.Eπισης επειδη ακομα δεν πρεπει να εχουν ολοκληρωθει οι εργασιες,απο το museuminsel λειπει το Αιγυπτιακο μουσειο (διασημο για την προτομη της Νεφερτιτης)το οποιο βρισκεται στο Charlottenburg,απεναντι απο το Schloss Charlottenburg,ενα απο τα παλατια της περιοχης.Ειναι μεσα στην πολη οποτε και παλι το μετρο κανει το θαυμα του.Το εισητηριο για συντομες διαδρομες ειναι 1,25 αλλα τωρα οι τιμες θα εχουν μαλλον αλλαξει.Αλλα στο μηχανημα που τα αγοραζεις (υπαρχουν ηλεκτρονικα μηχανηματα με touch screen σε ολους τους σταθμους)σου εξηγει τους τροπους χρεωσης.Μην παραλειψεις να επισκεφτεις το Reichstag,δηλαδη την βουλη,και να ανεβεις πανω στον καινουργιο γυαλινο θολο για εναν καφε και για να απολαυσεις την θεα.

 

Εκει κοντα θα δεις και το χρυσο αγαλμα της νικης (Siegesaeule) στο οποιο μπορεις να ανεβεις αν αντεχεις :p καθως εχει πολλααααααααα σκαλοπατια.Ακομα να πας στην περιοχη Potsdamer Platz που ειναι ενα κομματι της πολης που εχει μολις δημιουργηθει τα τελευταια 4χρονια,στην περιοχη που ηταν το τειχος.Εχει σινεμα τρισδιαστατα,κανονικα κλπ με την μεγαλυτερη οθονη στην ευρωπη, IMAX.Και ακομα εκει θα δεις το sony center,πολυ ομορφο εμπορικο με καφε και ρεστοραν κλπ.Μην παραλειψεις να μπεις στο KaDeWe,το μεγαλυτερο εμπορικο της ευρωπης.Και ο ζωολογικος με το ακουαριουμ ειναι απιστευτα.Ολα αυτα μεσα στην πολη.Ακομα υπαρχει βοτανικος κηπος,και στο ποτσνταμ(οπου ειναι και το σανσουσι)υπαρχει ενας τεραστιος θολος οπου μεσα "φιλοξενειται" ενα κομματι ζουγκλας και πολλα αλλα :D.

Απιστευτο ειναι και το μουσειο τεχνολογιας

 

Πραγματικα δεν ξερω για που να πρωτοπω.Το Βερολίνο ειναι μια πολη που αγαπω πολυ,ελπιζω να αρεσει και σε σενα,περιμενω εντυπωσεις! ! !

 

Α!Και μπορεις να φας οικονομικα και νοστιμα με στυλ σε ενα απο τα δεκαδες εστιατορια Maredo που υπαρχουν στην πολη ,που ειναι steakhouse και τα συνιστω ανεπιφυλακτα!

 

Ακομα για κατι πιο fancy στην Gendarmermarkt οπου ειναι το Konzert Haus,o γερμανικος και ο γαλλικος καθεδρικος,μια πανεμορφη δηλαδη πλατεια,υπαρχουν εστιατορια και καφε ενω παραλληλα ακους ζωντανη μουσικη απο πλανοδιους καλλιτεχνες.Μια βολτα με τα καραβακια στον σπρε ειναι επισης μαστ :p

 

Στο NikolaiViertel θα βρεις ενα παραδοσιακο κομματι της πολης.

 

Οπως επισης η βολτα στην Unter den Linden (κατω απο τις φυλιρες) σε ταξιδευει στο ρομαντισμο του βερολινου του προηγουμενου αιωνα.

 

Και πιστεψε με,υπαρχουν ακομα πολλα για να ανακαλυψεις εκει :) στα καφε,στα καμπαρε,στα βαριετέ. . .

 

A,και αν ψαχνεις ιντερνετ καφε για να μοιραστεις μαζι μας τις εντυπωσεις σου :p μπορεις να επισκεφτεις στην Ku'damm το easyInternet cafe ,που ανηκει σε αυτον τον ελληνα.εχει αρκετα καλες τιμες και ειναι σελφ σερβι.ς

Tελος στην Ku'damm θα βρεις πολλα καταστηματα,εμπορικα,υπαιθριες εκδηλωσεις,μνημεια (οπως τα ερειπια της εκκλησιας συμβολο του Kaiser-Wilhelm Gedaechtnis Kirche) και ενα απο τα μεγαλυτερα βιβλιοπωλεια της Γερμανιας,που θα βρεις πολλα ενδιαφεροντα βιβλια,το Hugel...κατι :o πάντα μπερδευω το όνομα :D

 

Eχε υποψη οτι στο βερολινο ζουν παρα πολλοι ξενοι,αλλα και οι περισσοτεροι τουρκοι στην γερμανια,και το Kreuzberg,ειναι η πολη μενουν οι περισσοτεροι τουρκοι,αλλα και αρκετοι ελληνες.

 

Σταματάω εδω γιατι παραπήρα φόρα (απ'τον ενθουσιασμο μου ) :D

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Xourxoulitso είσαι απίστευτος! Μάλλον πρέπει να συνεργαστείς με το Lonely planet και να γράψεις κανέναν τουριστικό οδηγό:p

 

Έτσι όπως πας, δεν θα χρειαστεί να τον αγοράσω!!!!!

 

Ευχαριστώ πολύ! Πάω να τα ψάξω τώρα και στο net!!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]...μα πως να μην ξεχάσεις την αυλή σου και την παλιά τη γνώμη καθενός όσους κρυφά περπάτησαν μαζί σου να σημαδεύουν πάλι τη ζωή σου και να 'σαι το πουλί κι ο κυνηγός στις μαύρες λαγκαδιές του παραδείσου...

Μάνος Ελευθερίου Ακούστε το

Link to comment
Share on other sites

Ο οδηγος του lonely planet εχει περασει απο τα χερια μου και μπορω να πω οτι πραγματικα αξιζει τα λεφτα του αν σκεφτεις να παρεις.Εχει και φρασεις στα γερμανικα,και μερη να δεις,να πας,να φας...Απο την αλλη δε νομιζω να σου πολυχρειαστει αν γνωριζεις γερμανικα γιατι ειναι πιο ωραιο να ανακαλυπτεις μερη και διαδρομες μονος σου,και σε ολες τις στασεις του μετρο μπορεις να προμηθευτεις δωρεαν χαρτες με το συγκοινωνιακο δικτυο αλλα και τις διαφορες εκδηλωσεις του μηνα!οπως επισης και στα μαγαζια ,συνηθως στον χωρο που ειναι το wc εχουν πολλααα φυλλαδια και καρτες(καρτ ποσταλ) δωρεαν απο εταιρειες που εχουν αναλαβει να διαφημιζουν τις διαφορες εκδηλωσεις!Κατι σαν About Berlin :p αλλα δωρεαν. Το "Flyer" ειναι αρκετα καλο.

Δεν κανει τιποτα,στην διαθεση σου :)

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Επίσης προτείνω το μουσείο κινηματογράφου... είναι τεράστιο με πολύ ωραία εκθέματα. Αν θυμάμαι καλά είναι κοντά στην Potzdamer Platz... Πολύ ωραία θα περάσεις, το Βερολίνο είναι πολύ όμορφη πόλη. :)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ASK (14 Σεπ. 2004 , 10:18)

 

Επίσης προτείνω το μουσείο κινηματογράφου... είναι τεράστιο με πολύ ωραία εκθέματα. Αν θυμάμαι καλά είναι κοντά στην Potzdamer Platz... Πολύ ωραία θα περάσεις, το Βερολίνο είναι πολύ όμορφη πόλη. :)

 

Καλα θυμασαι :)

Ειναι ακριβως διπλα στο Sony Center,στην Potsdamer Platz

 

Επισης κανενα βραδακυ (αλλα οχι πολυ αργα :p) μπορεις να επισκεφτεις την Hackescher Markt , (θα πας στον ομωνυμο σταθμο του U-bahn),οπου εχει πολλα μπαρ,καφε,εστιατορια κ.α.

Ειναι στο ανατολικο,σε πολυ παλια αλλα αναπαλαιωμενα κτιρια.Εχει πολυ φαση :up:

 

Ακομα μπορεις να ανεβεις στο πυργο της τηλεορασης (Fernsehturm) που ειναι και το πιο ψηλο κτιριο,για να απολαυσεις την θεα του βερολινου απο ψηλα.Ειναι και παλι στο ανατολικο,κτισμενος απο τους σοβιετικους σε μια προσπαθεια εντυπωσιασμου...οπως θα δεις και στην Alexanderplatz που ειναι κτισμενη απο τους σοβιετικους,η αρχιτεκτονικη στα κτιρια του 60+70 ειναι...καπως :p

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως Βασιλη,παρολο που εχουμε πολλα να δειξουμε,ακομα δεν το εχουμε κανει.Δεν σταματω να ελπιζω παντως.Ομως ειμαι και πραγματικα εντυπωσιασμενος απο αυτα που ειδα στο βερολινο.Ειδικα στο museuminsel υπαρχει το pergamon museum,οπου θα βρει κανεις ολοκληρη την πολη της περγαμου!ακομα υπαρχει το altes museum με αντικειμενα της τεχνης της αρχαιας ρωμης και της ελλαδας,μετα υπαρχουν μουσεια ανατολικων πολιτισμων,ισλαμικου πολιτισμου,και μεχρι το 2010 θα εχει μεταφερθει εκει το αιγυπτιακο μουσειο,το neues museum,το bodesmuseum σε ενα μπαροκ κτιριο... και ολα αυτα πανω σε ενα νησι στην μεση του σπρεε,μεσα στην πολη :)
http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Επίσης δεν ξεχνάμε να:

Φάμε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ φαγητό στο Hackescher Markt στο εστιατόριο μόλις μπαίνεις στους στάβλους, αριστερά, 25-30 € με κρασί και γλυκό και στη Fassanenstrasse με το που αρχίζει ο δρόμος στο δεξί σου χέρι (η οδός είναι λίγο μετά το easyInternetcafe). Αντίστοιχες τιμές.

 

Πάμε για καφέ στο μαγαζάκι δίπλα από το Martin Gropius Bau (S25 και κατεβαίνεις Potsdamer platz) ή στο cafe του μουσείου τεχνολογίας ή στο cafe μεταξύ Deutsche Oper και Neue Wache ή σε ένα οποιοδήποτε cafe στο Hackescher Markt ή σε ένα οποιοδήποτε cafe γενικότερα :)

 

Επισκεφτούμε τον 6ο όροφο του kaDeWe καθώς και τον σταύλο 7 στο Hackescher Markt που έχει άπειρα πραγματάκια σχετικά με τα φανάρια των δρόμων για ψώνια.

 

Να πάμε στο Judisches Museum που είναι ΤΟ απίστευτο κτίριο και στο στρατόπεδο συγκέντρωσης στο Oranienburg (τέρμα με το S1)

 

 

Και γενικά να αφήσουμε την πόλη να μας οδηγήσει.

 

Για τις συγκοινωνίες συμφέρει η κάρτα των 3 ή 7 ημερών, ισχύει για όλα τα μέσα και η πιο ακριβή (7 ημέρες/όλες οι ζώνες) κοστίζει 30€.

Οι περιοχές που αναφέρθηκαν είναι μια χαρά να μένει κάποιος, εγώ πάντα μένω εδώ: http://www.hotel-pension-muenchen-in-berlin.de/ που ούτε πολύ ακριβά είναι και πάρα πολύ καλά (και πολύ κοντά στο κέντρο αλλά σα να είσαι σε προάστειο). Βρίσκεις βέβαια και ακριβότερα και φθηνότερα. (Σημειώνουμε εδώ ΠΟΣΟ σημαντικό είναι το πρωινό των Γερμανών!)

 

Συγγνώμη αν παρασύρθηκα και σας ζάλισα αλλά, για μένα, το Βερολίνο είναι η πιο ωραία πόλη στον κόσμο!

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Πες τα βρε στέρεο!

Και για μενα το ιδιο ισχυει,με εχει μαγεψει αυτη η πολη! ! !

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Xourxoulitsos (15 Σεπ. 2004 , 00:11)

 

Πες τα βρε στέρεο!

Και για μενα το ιδιο ισχυει,με εχει μαγεψει αυτη η πολη! ! !

 

 

:)

 

Και ξέχασα να πω και για τα τεράααααστια κτίρια στο Ανατολικό Βερολίνο, για το άπειρο πράσινο, τα μηχανήματα με δωρεάν internet σε κάθε γωνιά, τα τραίνα που έρχονται ακριβώς τη στιγμή που πατάς το πόδι σου στο σταθμό (καταντάει spooky από ένα σημείο και μετά : ), τον αέρα (που τον πουλάνε και σε κονσέρβες για τους αμετανόητους οπότε τρέξε!), τα μουσεία, τα δρομάκια που ξεφυτρώνουν από το πουθενά... τόσα πολλά ωραία πράγματα (όπως και αρκετά άσχημα βέβαια αλλά τώρα μιλάμε για τα καλά!)

 

Βασικά τι να πρωτοπεί κανείς... Δεν έχω ταξιδέψει σε πολλά μέρη αλλά το Βερολίνο είναι η μόνη πόλη που με έκανε να νιώθω σαν να είμαι στο σπίτι μου από την πρώτη κιόλας μέρα. Και νομίζω ότι αν μου έκανε καρδιά να αφήσω την Αθήνα (και είχε και ένα καιρό της προκοπής εκεί πάνω) θα ήταν η πόλη που θα ήθελα να μένω!

 

Σα να ξέφυγα λίγο ε; ΛΟΛ.

Link to comment
Share on other sites

Παντως το καλοκαιρι εγω πιστευω ειναι ο,τι καλυτερο.Οσο για τον αερα,αυτο ξαναπες το.Αναπνεεις οξυγονο!!!

Αφου να φανταστεις το 30+% της πολης καλυπτεται απο πρασινο!

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ξέρω τι να πω... Με έχετε βοηθήσει απίστευτα.... Αφού, σκέφτομαι να πάω νωρίτερα :p

 

Stereo, αυτό το ξενοδοχείο που μένεις εσύ οταν πας είναι καλό;;; Είδα το site και οι τιμές είναι πολύ λογικές. Σε ποιο σημείο κοντά είναι; Ποιος σταθμός του μετρό εξυπηρετεί;;;; Είναι κοντά στα κεντρικά αξιοθέατα και σε περιοχές με εστιατόρια καφε κλπ;;; Το μετρό που το εξυπηρετεί, λειτουργεί μέχρι αργά;

 

Ευχαριστώ πολύ!!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]...μα πως να μην ξεχάσεις την αυλή σου και την παλιά τη γνώμη καθενός όσους κρυφά περπάτησαν μαζί σου να σημαδεύουν πάλι τη ζωή σου και να 'σαι το πουλί κι ο κυνηγός στις μαύρες λαγκαδιές του παραδείσου...

Μάνος Ελευθερίου Ακούστε το

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...