Jump to content

Ταξίδια


DrMaslow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Re paidia den kserw ti lete, alla epeidi pleon zw UK (spoudazw ekei gia 1i xronia fetos), nomizw pws i Ellada mas einai sunarpastiki! To katalabaineis akoma kai ston aera! Yparxei diafora na pas se mia xwra gia diakopes apo to na zeis! Otan ta pragmata ta vlepeis apo mesa einai diaforetika! Greece Rocks!!!

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

Και το σημαντικότερο είναι "εσύ" τι θες να πάρεις και να δώσεις σε μια χώρα και όχι τι σου δίνει.

Πάντως είναι ένα τεράστιο θέμα και είναι λάθος να κρίνουμε μια χώρα μόνο από 5 ή 10 μέρες διακοπών.

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να παω Ντουμπαι..

ξερεις κανεις τι ακριβως παιζει με τιμες κτλ εκει;

εχω ακουσει τρελα πραγματα αλλα...

για καμερα,φωτογραφικες και τετοια..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

τελικά έκλεισε για βρυξέλλες αυτό που είχα αναφέρει πριν από λίγες ημέρες εδώ

σίγουρα στενοχωρήθηκα που δε θα πάω στην τετραήμερη στη σαντορίνη, αλλά οι βρυξέλλες θα είναι κάτι μοναδικό, ελπίζω...

Link to comment
Share on other sites

τελικά έκλεισε για βρυξέλλες αυτό που είχα αναφέρει πριν από λίγες ημέρες εδώ

σίγουρα στενοχωρήθηκα που δε θα πάω στην τετραήμερη στη σαντορίνη, αλλά οι βρυξέλλες θα είναι κάτι μοναδικό, ελπίζω...

 

Δεν θα απογοητεθείς! :wink:

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

τελικά έκλεισε για βρυξέλλες αυτό που είχα αναφέρει πριν από λίγες ημέρες εδώ

σίγουρα στενοχωρήθηκα που δε θα πάω στην τετραήμερη στη σαντορίνη, αλλά οι βρυξέλλες θα είναι κάτι μοναδικό, ελπίζω...

 

εκανες την καλυτερη επιλογη :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

You are Beautiful Its True...

Link to comment
Share on other sites

τελικά έκλεισε για βρυξέλλες αυτό που είχα αναφέρει πριν από λίγες ημέρες εδώ

σίγουρα στενοχωρήθηκα που δε θα πάω στην τετραήμερη στη σαντορίνη, αλλά οι βρυξέλλες θα είναι κάτι μοναδικό, ελπίζω...

Να περασεις τελεια!!!:) :happy: :happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες και καλή εβδομάδα σε όλους!

Διαβάζοντας μερικές απο τις σελίδες του topic είδα οτι αρκετοί έχουν ταξιδέψει οδικώς στην Ευρώπη. Σχεδιάζω κι εγώ ένα παρόμοιο ταξίδι και προσπαθώ να συγκεντρώσω ορισμένες πληροφορίες απο διάφορα sites αλλά μέχρι στιγμής δυστυχώς... τζίφος! :confused:

Η γενική ιδέα είναι Αθήνα-Ουγγαρία μέσω Ιταλίας/Αυστρίας.

Μήπως κάποιος έχει κάνει τη διαδρομή ή ξέρει κάτι; Οτιδήποτε!!! Ούτε πόσο χρόνο θα χρειαστούμε δε μπορώ να υπολογίσω...

ΤΙΠΟΤΑ ΠΙΑ ΣΤΗΝ ΤΥΧΗ.........

:pig:

Link to comment
Share on other sites

Μηπως καποιος εχει παει στο bamberg ειναι λιγο πιο πανω απο Νυρεμβεργη,και επειδη σχεδιαζω ενα ταξιδι το καλοκαιρι στην Γερμανια εχω ακουσει οτι ειναι μια Μεσαιωνικη πολη που διατηρηται αριστα και επειδη σκοπευω να διανυκτερευσω και μια νυχτα εκει αν καποιος ξερει κατι θα μου ηταν πολυ χρησιμη η οποιαδηποτε πληροφορια
Link to comment
Share on other sites

μου έχει μείνει αξέχαστο το ταξίδι που είχα κάνει στο Bali πριν 3 χρόνια,όπως επίσης και πριν έναν χρόνο που πήγα στο Dubai... Είναι ταξίδια αξέχαστα για μένα,α,ξέχασα και οι 17 μέρες που έμεινα στην νότια Κορέα,φοβεροί οι ασιάτες-τισσες!:cool:

Θα 'ηθελα να πάω προς Κίνα-Ιαπωνία μεριά ξανά,αλλά και να επισκεφθώ ιδιαίτερα μέρη όπως τα αρχαία χτίσματα των Ίνκας-Μάγια, στα νησιά του Πάσχα, κτλπ....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες και καλή εβδομάδα σε όλους!

Διαβάζοντας μερικές απο τις σελίδες του topic είδα οτι αρκετοί έχουν ταξιδέψει οδικώς στην Ευρώπη. Σχεδιάζω κι εγώ ένα παρόμοιο ταξίδι και προσπαθώ να συγκεντρώσω ορισμένες πληροφορίες απο διάφορα sites αλλά μέχρι στιγμής δυστυχώς... τζίφος! :confused:

Η γενική ιδέα είναι Αθήνα-Ουγγαρία μέσω Ιταλίας/Αυστρίας.

Μήπως κάποιος έχει κάνει τη διαδρομή ή ξέρει κάτι; Οτιδήποτε!!! Ούτε πόσο χρόνο θα χρειαστούμε δε μπορώ να υπολογίσω...

 

Μου φαίνεται πολύ μεγάλη η διαδρομή για να πάτε μέσω Ιταλίας.Μόνο 20 ώρες θέλει το καράβι.

Μέσω Γιουγκοσλαβίας είσαι εκεί σε 18 πιστέυω.

(Αθήνα-Θεσ/νίκη 5 ώρες, Θεσ/νίκη-Βελιγράδι 8 ώρες και άλλες 5 για Βουδαπέστη)

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται πολύ μεγάλη η διαδρομή για να πάτε μέσω Ιταλίας.Μόνο 20 ώρες θέλει το καράβι.

Μέσω Γιουγκοσλαβίας είσαι εκεί σε 18 πιστέυω.

(Αθήνα-Θεσ/νίκη 5 ώρες, Θεσ/νίκη-Βελιγράδι 8 ώρες και άλλες 5 για Βουδαπέστη)

 

Δεν είναι όμως κάπως επικίνδυνο να ταξιδέψει κάποιος μέσω Γιουγκοσλαβίας;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου επικίνδυνο...δεν είμαστε στο 1995

Τα διόδια είναι γυρώ στα 25-30 ευρώ

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

μου έχει μείνει αξέχαστο το ταξίδι που είχα κάνει στο Bali πριν 3 χρόνια,όπως επίσης και πριν έναν χρόνο που πήγα στο Dubai... Είναι ταξίδια αξέχαστα για μένα,α,ξέχασα και οι 17 μέρες που έμεινα στην νότια Κορέα,φοβεροί οι ασιάτες-τισσες!:cool:

Θα 'ηθελα να πάω προς Κίνα-Ιαπωνία μεριά ξανά,αλλά και να επισκεφθώ ιδιαίτερα μέρη όπως τα αρχαία χτίσματα των Ίνκας-Μάγια, στα νησιά του Πάσχα, κτλπ....

Σε ολα αυτα τα μερη που θες να πας εχω παει οπως επισης και στο Μπαλι Η ΚΙνα με εξεπληξε γιατι αλλιως την φανταζομουν και αλλιως την ειδα ,ειναι η υπερδυναμη του μελοντος αλλα πηγα Πεκινο Σαγκαη και Ξιαν η καθε πολη ηταν σαν να εισαι σε αλλον κοσμο Η Σαγκαη θυμιζει ευρωπαικη μεγαλουπολη Το Πεκινο ενας χαμος απο αυτοκινητα ποδηλατα πεζους,και στο Ξιαν ο περηφημος πηλινος στρατος .Η Μαγια ειναι στο Μεξικο με τις Περηφημες Πυραμιδες κατι σαν της Αιγυπτου ,αλλα το καλυτερο ταξιδι μου ηταν στο Περου στο Ματσου Πιτσου πολη των ΙΝΚΑΣ και στο κουσκο υψομετρο 3000 μετρα περιπου που πραγματικα εμεις οι Δυτικοι δεν μπορουμε να αναπνευσουμε σωστα λογω ελειψης οξυγονου σε αυτο το υψομετρο Καθε χρονο κανω και ενα μεγαλο ταξιδι (περα απο τα κοντινα στην Ευρωπη)και αν φανταστεις οτι ταξιδευω 20 χρονια περιπου εχω παει στα πιο απιθανα μερη του κοσμου

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται πολύ μεγάλη η διαδρομή για να πάτε μέσω Ιταλίας.Μόνο 20 ώρες θέλει το καράβι.

Μέσω Γιουγκοσλαβίας είσαι εκεί σε 18 πιστέυω.

(Αθήνα-Θεσ/νίκη 5 ώρες, Θεσ/νίκη-Βελιγράδι 8 ώρες και άλλες 5 για Βουδαπέστη)

 

Ο χρόνος δεν μας απασχολεί και τόσο Finn, έχουμε υπολογίσει όλο το ταξίδι να μας πάρει γύρω στις 2 εβδομάδες. Έτσι κι αλλιώς, θα επιστρέψουμε οπωσδήποτε μέσω Γιουγκοσλαβίας γιατί έχουμε σταμπάρει κάποια μέρη που θέλουμε να πάμε. Σίγουρα δε θεωρώ τη διαδρομή επικίνδυνη, με προβληματίζει μόνο λίγο το θέμα της συνεννόησης σε περίπτωση που χρειαστεί να διανυκτερεύσουμε...

 

Και με πράσσο και με καρότα και με ό,τι θέλεις Pro - εκεί θα κολλήσουμε τώρα? :D

 

Centaurus & np91 ΣΑΣ ΖΗΛΕΥΩΩΩΩ!!!!! :up: :respect: :up:

ΤΙΠΟΤΑ ΠΙΑ ΣΤΗΝ ΤΥΧΗ.........

:pig:

Link to comment
Share on other sites

Εξωτερικό έχω πάει μόνο σε Παρίσι και Λονδίνο και ήταν ΤΕΛΕΙΑ!!! Τα συνιστω ανεπιφύλακτα, ιδίως το Παρίσι!! Ανοίγει το μάτι σου (και το μυαλό ) βρε παιδί μου με όλα αυτά που βλέπεις!!
Maybe I'll hold my breath and jump right in
Link to comment
Share on other sites

Γενικά όπου και να πας στο εξωτερικό ανοίγει το μάτι και το μυαλό σου. Όχι επειδή η Ελλάδα είναι τόσο χάλια, αλλά επειδή αυτός είναι ο σκοπός των ταξιδιών. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

effie0 τουλάχιστον ή στο πήγαινε ή στο έλα να πάτε μέσω Ιταλίας μόνο και μόνο για να απολαύσετε την μοναδική Βενετία.Αυτή η πόλη είναι λες και είναι βγαλμένη από παραμύθι :happy:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερααα

το καλοκαιράκι θα πάω για 3 εβδομάδες Λονδίνο και σκεφτόμουν να περάσω μια μέρα στο thorpe park (http://www.thorpepark.com).Εχει πάει κανείς?Αξίζει?Εχετε να προτίνετε κάποιο παρόμοιο παρκ (με πολλά rollercoasters ) που να αξίζει?

thnx in advance!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τον Αυγουστο θελω να ταξιδεψω καπου εκτος Ευρωπης μιας και εχω γυρισει αρκετες χωρες

Σκεφτομαι Τυνησια , ή Κινα ή Πουκετ

Σχετικα για μηνα Αυγουστο που ειναι καλα ??

Εκει που θα παω θελω να κανω αποτοξινωση απο τα συνηθισμενα της καθημερινοτητας

Σαν πρωτος στοχος νομιζω οτι ερχεται η Τυνησια

 

Γεια πειτε μου εσεις που εχετε παει σε αυτα τα μερη

 

φιλικα

και ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

τι προτεινετε για 4-5 μερουλες αρχες Ιουνη?

 

εξωτερικο κυριως για να ηρεμησουν και λιγο τα νευρα μου... Παρισι που εχω παει και αγαπω η καπου αλλου να μην εχω παει και να παθω πλακα ?

 

και να μη θελω και πολλα πολλα λεφτακια (εισητηρια, διαμονες κτλ)

:X
Link to comment
Share on other sites

τι προτεινετε για 4-5 μερουλες αρχες Ιουνη?

 

εξωτερικο κυριως για να ηρεμησουν και λιγο τα νευρα μου... Παρισι που εχω παει και αγαπω η καπου αλλου να μην εχω παει και να παθω πλακα ?

 

και να μη θελω και πολλα πολλα λεφτακια (εισητηρια, διαμονες κτλ)

 

Ανάλογα τι ψάχνεις! Αν θες πολιτισμό, τέχνες, καλαισθησία, θα πας στη Βιέννη π.χ. Αν θες μεγάλη πόλη με ό,τι αυτό συνεπάγεται (πολλές επιλογές,νυχτερινή ζωή κπ), θα πας Λονδίνο-Βερολίνο π.χ.

Αν θες τη γνώμη μου, θα πας Αμστερνταμ με την προυπόθεση ότι θα με πάρεις μαζί :p

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...