Jump to content

Προστιμο παροδια ιδιοκτησία


sortan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα, νεος σε αυτο το forum. Θα ηθελα να ρωτησω εαν γνωριζει κανεις τι οριζεται παροδια ιδιοκτησία. Προσφατα ελαβα προστιμο γαι παρανομο παρκαρισμα και μου ειπαν μετα βασανων και τσακομων οτι πηρα προστιμο επειδη παρκαρα στην εξοδο παροδιου ιδιοκτησίας. Προκειται για μια μακροστενη αυλη που πεικειεται απο 2 οικοδομες και εγω παρκαρα εξω απο την σιρομενη καγκελοπορτα, η οποια δεν ειχε ουτε απαγορευτικο παρκαρισματος ουτε αναγραφη αδειας. Παρακαλω για συμβουλη μιας και η αστυνομια φαινεται να ερμηνευει οπως τη κατεβει
Link to comment
Share on other sites

----- προσθήκη μηνύματος 68 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

Δες και παλαιότερη συζήτηση.. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4003497#post4003497

 

Μπερδευτικα λιγο, τελικα κατα τη δικη σας οπτικη δικαιως πηρα το προστημο ή οχι; Αξιζει να το κυνηγησω δικαστικα; Εσθανομαι αδικημενος επειδη δεν υπηρχε καμια προειδοποιηση-σημα

Link to comment
Share on other sites

Κατά την άποψή μου, όλες οι παρόδιες ιδιοκτησίες έχουν δικαίωμα κατά τον ΚΟΚ να χρησιμοποιούνται ως θέσεις σταθμεύσεως και ως εκ τούτου να κάνουν προσωρινη χρήση διέλευσης των οχημάτων τους από το πεζοδρόμιο και του τμήματος του οδοστρώματος με το οποίο συνορεύουν...ΟΜΩΣ : κακώς κόπηκε κλήση για παράβαση εάν τουλάχιστον δεν είχε φροντίσει ο ιδιοκτήτης να τοποθετήση κάποια απαγορευτική σήμανση..ειδάλλως ΟΛΕΣ οι σταθμεύσεις ανεξαιρέτως θα ήταν παράνομες αφού κατά κανόνα έξω από κάποια ιδιοκτησία στεθμεύουμε ειδικά στις πόλεις...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, νεος σε αυτο το forum. Θα ηθελα να ρωτησω εαν γνωριζει κανεις τι οριζεται παροδια ιδιοκτησία. Προσφατα ελαβα προστιμο γαι παρανομο παρκαρισμα και μου ειπαν μετα βασανων και τσακομων οτι πηρα προστιμο επειδη παρκαρα στην εξοδο παροδιου ιδιοκτησίας. Προκειται για μια μακροστενη αυλη που πεικειεται απο 2 οικοδομες και εγω παρκαρα εξω απο την σιρομενη καγκελοπορτα, η οποια δεν ειχε ουτε απαγορευτικο παρκαρισματος ουτε αναγραφη αδειας. Παρακαλω για συμβουλη μιας και η αστυνομια φαινεται να ερμηνευει οπως τη κατεβει

 

Πιθανοτατα το οτι υπαρχει συρομενη καγκελοπορτα πιθανον να χρησιμοποιειτο σαν παρκιγκ η αυλη οποτε ο τυπος καλεσε την αστυνομια με το αιτιολογικο γ) Σε θέση από την οποία παρεμποδίζεται όχημα που σταθμεύει κανονικά να εξέλθει από το χώρο που έχει σταθμεύσει . (source ©: http://www.glavopoulos.gr).Βλεπε παραγραφο 3γ στον κανονισμο που ποσταρε ο φιλος. Χωρις εικονα του σημειου δυσκολα να μπουμε στα δικα σου ματια.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Κατά την άποψή μου, όλες οι παρόδιες ιδιοκτησίες έχουν δικαίωμα κατά τον ΚΟΚ να χρησιμοποιούνται ως θέσεις σταθμεύσεως και ως εκ τούτου να κάνουν προσωρινη χρήση διέλευσης των οχημάτων τους από το πεζοδρόμιο και του τμήματος του οδοστρώματος με το οποίο συνορεύουν...ΟΜΩΣ : κακώς κόπηκε κλήση για παράβαση εάν τουλάχιστον δεν είχε φροντίσει ο ιδιοκτήτης να τοποθετήση κάποια απαγορευτική σήμανση..ειδάλλως ΟΛΕΣ οι σταθμεύσεις ανεξαιρέτως θα ήταν παράνομες αφού κατά κανόνα έξω από κάποια ιδιοκτησία στεθμεύουμε ειδικά στις πόλεις...

Καλημέρα greece_gus. Επειδή το ψάχνω το θέμα αφού επιθυμώ να φτιάξω ανοικτή θέση στάθμευσης στον ακάλυπτο χώρο του οικοπέδου μου σύμφωνα με ό,τι προβλέπεται (αν τελικά προβλέπεται) θα ήθελα να μεταφέρω στη συζήτηση την εμπειρία μου μετά από ερώτηση σε μηχανικό σχετικά με την κάτωθι διάταξη του ΚΟΚ άρθρο 34, παράγραφος 3β:

3. Η στάθμευση οχήματος στο οδόστρωμα απαγορεύεται:

β) Μπροστά από την είσοδο και έξοδο οχημάτων παραδίου ιδιοκτησίας ως και απέναντι από αυτήν, όταν η οδός είναι στενή και παρεμποδίζεται η είσοδος - έξοδος οχημάτων εξ αυτής.

Η απάντηση που έλαβα είναι ότι ως είσοδος - έξοδος για διέλευση οχήματος εννοείται η νόμιμη είσοδος - έξοδος σε χώρο στάθμευσης που είναι αυστηρά καθορισμένη στην οικοδομική άδεια του οικοπέδου ώστε να καθορίζονται όλα τα προβλεπόμενα ποσοστά του προσώπου, της φύτευσης κλπ τα οποία δεν καθορίζονται αυθαίρετα αλλά εγκρίνονται από την πολεοδομία. Συνεπώς η ανωτέρω ερμηνεία δεν έχει νομικό έρεισμα και χρειάζεται να ορίζεται αυστηρά η είσοδος - έξοδος και να υπάρχει νόμιμη άδεια σε περίπτωση θέσης/θέσεων στάθμευσης.

Edited by Hortatos
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να έχεις ''νόμιμη'' θέση σταθμεύσεως. Εάν π.χ. είμαι ιδιοκτήτης μονοκατοικίας ή άδειου οικοπέδου γιατί θα πρέπει να εκδώσω πολεοδομική άδεια...τον δικό μου ακάλυπτο χώρο τον χρησιμοποιώ όπως θέλω. (βλ. και http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4001596#post4001596 ).

 

Το πολύ πολύ να βγάλω μία άδεια πό τον Δήμο απλώς και μόνον για την απαγόρευση στάθμευσης αλλά αυτό αφορά απλώς και μόνον την διέλευσίν μου από και προς την ιδιοκτησίαν μου και όχι την πολεοδομική τακτοποίηση του ιδιωτικού μου χώρου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να έχεις ''νόμιμη'' θέση σταθμεύσεως. Εάν π.χ. είμαι ιδιοκτήτης μονοκατοικίας ή άδειου οικοπέδου γιατί θα πρέπει να εκδώσω πολεοδομική άδεια...τον δικό μου ακάλυπτο χώρο τον χρησιμοποιώ όπως θέλω. (βλ. και http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4001596#post4001596 ).

 

Το πολύ πολύ να βγάλω μία άδεια πό τον Δήμο απλώς και μόνον για την απαγόρευση στάθμευσης αλλά αυτό αφορά απλώς και μόνον την διέλευσίν μου από και προς την ιδιοκτησίαν μου και όχι την πολεοδομική τακτοποίηση του ιδιωτικού μου χώρου.

Σου επαναλαμβάνω, ότι έγραψα ήταν προϊόν ερώτησης σε αρχιτέκτονα, μηχανικό αλλά και την διευθύντρια της πολεοδομίας του Δήμου. Η κατηγορηματική απάντηση ήταν ότι η είσοδος-έξοδος οχήματος πρέπει να καθορίζεται στην οικοδομική άδεια, δεν μπορεί να την ορίσει ο ιδιοκτήτης κατά το δοκούν. Θα πρέπει να είναι αυστηρά ορισμένα τα μέτρα της εισόδου σε σχέση με το πρόσωπο του οικοπέδου και να τηρείται η φύτευση πχ 1 δέντρο ανα 25τμ. Αυτά δεν μπορεί να πει ο ιδιοκτήτης ότι αυθαίρετα τηρούνται γιατί είμαι ο μοναδικός ιδιοκτήτης και το οικόπεδο είναι δικό μου και το κάνω ότι θέλω. Επαναλαμβάνω αν υπάρχει χώρος στάθμευσης θα πρέπει να είναι νόμιμα δηλωμένος στην πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Σου επαναλαμβάνω, ότι έγραψα ήταν προϊόν ερώτησης σε αρχιτέκτονα, μηχανικό αλλά και την διευθύντρια της πολεοδομίας του Δήμου. Η κατηγορηματική απάντηση ήταν ότι η είσοδος-έξοδος οχήματος πρέπει να καθορίζεται στην οικοδομική άδεια, δεν μπορεί να την ορίσει ο ιδιοκτήτης κατά το δοκούν. Θα πρέπει να είναι αυστηρά ορισμένα τα μέτρα της εισόδου σε σχέση με το πρόσωπο του οικοπέδου και να τηρείται η φύτευση πχ 1 δέντρο ανα 25τμ. Αυτά δεν μπορεί να πει ο ιδιοκτήτης ότι αυθαίρετα τηρούνται γιατί είμαι ο μοναδικός ιδιοκτήτης και το οικόπεδο είναι δικό μου και το κάνω ότι θέλω. Επαναλαμβάνω αν υπάρχει χώρος στάθμευσης θα πρέπει να είναι νόμιμα δηλωμένος στην πολεοδομία.

 

Δηλαδή λένε ότι αν δε φαίνεται στην άδεια, μπορεί ο οποιοσδήποτε να σε κλείσει και να μην έχει τρόπο να πας στην ιδιοκτησία σου (σπίτι/οικόπεδο κτλ); Ή κατάλαβα λάθος;

Link to comment
Share on other sites

η άδεια εισόδου αφορά κοινόχρηστο χώρο (π.χ. πεζοδρόμιο) και είναι απαραίτητο να φαίνεται στην οικοδομική άδεια.

αν δεν φαίνεται και ο ιδιοκτήτης δεν έχει πάρει ούτε εκ τον ιστέρον άδεια απο τον δημο για είσοδο/έξοδο, τότε μπορεις να παρκάρεις κανονικά

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή λένε ότι αν δε φαίνεται στην άδεια, μπορεί ο οποιοσδήποτε να σε κλείσει και να μην έχει τρόπο να πας στην ιδιοκτησία σου (σπίτι/οικόπεδο κτλ); Ή κατάλαβα λάθος;

Θεωρητικά μπορεί να σε κλείσει ο οποιοσδήποτε ακριβώς. Και ας δεχτούμε επίσης ότι σε αφήνει να μπεις/βγεις στην/από ιδιοκτησία σου, στη συνέχεια δεν μπορεί κανείς να του απαγορέψει να σε ξανακλείσει. Ούτε η τροχαία φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Λογικό μου ακούγεται.μια πολυκατοικία μπορεί να μην έχει μόνο μια είσοδο.αναλογα φαντάζομαι θα ισχύει και σε πυλωτες.δεν πρέπει να υπάρχει καποια άδεια;η μπορεί να 'κλεινει' κάποιος μπροστά από πολυκατοικία τον χώρο λέγοντας ότι είναι πάρκινγκ;
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Λογικό μου ακούγεται.μια πολυκατοικία μπορεί να μην έχει μόνο μια είσοδο.αναλογα φαντάζομαι θα ισχύει και σε πυλωτες.δεν πρέπει να υπάρχει καποια άδεια;η μπορεί να 'κλεινει' κάποιος μπροστά από πολυκατοικία τον χώρο λέγοντας ότι είναι πάρκινγκ;

 

Αν και εκτός θέματος, από όσο ξέρω μια πολυκατοικία μπορεί να έχει μια είσοδο για ισόγειο πάρκινγκ (πυλωτή) ανά οδό. Και άλλη μια για υπόγειο.

Δεν το έχω ψάξει, κάτι τέτοιο θυμάμαι από παλιά χωρίς να θυμάμαι την πηγή που το βρήκα.

 

Όπως και να έχει, το ίδιο ισχύει και για οικόπεδα; Δε μου ακούγεται λογικό, για οικόπεδα πάντα, μιας και δεν υπάρχει άδεια σε αυτήν την περίπτωση και λογικά πρέπει να υπάρχει πρόσβαση και να μην εμποδίζετε. Τουλάχιστον αυτό πιστεύω προσωπικά...

Και για πολυκατοικίες δε μου φαίνεται λογικό, αλλά από ότι φαίνεται είναι νόμιμο (;;; )

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Λογικό μου ακούγεται.μια πολυκατοικία μπορεί να μην έχει μόνο μια είσοδο.αναλογα φαντάζομαι θα ισχύει και σε πυλωτες.δεν πρέπει να υπάρχει καποια άδεια;η μπορεί να 'κλεινει' κάποιος μπροστά από πολυκατοικία τον χώρο λέγοντας ότι είναι πάρκινγκ;

Όποιοι το κάνουν παρανομούν βεβαίως βεβαίως!

Link to comment
Share on other sites

Όποιοι το κάνουν παρανομούν βεβαίως βεβαίως!

Πιστευω οτι δεν παρανομουν.Εννοειται δεν τον κλεινουν με καρεκλες-τραπεζακια-κωνους κλπ αλλα με σημα parking .

Εδω θα επρεπε η πολιτεια να μεριμνα και να βγαζει κανενα υπαλληλο μια φορα το χρονο στις γειτονιες.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...