Jump to content

Τα Πάντα για την τεχνολογία,και τους παρόχους Voip


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό το τελευταίο που λες πρέπει να γίνεται και στα ελληνικά ip νούμερα

Όπως έγραψα στο ip ολλανδικό μου νούμερο αν έχω συνδέσει το.ip σταθερότηλέφωνο δέχεται κλήσεις

Αν το πάρω από το Zoiper σε κάποιο έξυπνο δέχεται κλήσεις

Αν δεν έχω συνδέσει κάποιο ip πάνε οι κλήσεις στο χαζό b2100 samsung ελληνικό νούμερο (ανακατεύθυνση που χρεώνεται)

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk





Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Η εκτροπή που περιγραφεις στο τελος είναι κάτι που απ' ότι κατάλαβα λόγω της χρέωσης θέλει να αποφύγει ο φίλος.

Στο πιο πάνω κομμάτι που λες νομίζω ότι παίζει ρόλο η υλοποίηση που κάνει ο πάροχος. Στην omni voice που είχα παλιότερα το νούμερο είχα δύο πενταψήφια εσωτερικά τα οποία έπρεπε να χρησιμοποιούνται σε διαφορετικές συσκευές. Οριζες που θα χτυπάει ο γεωγραφικός αριθμός μέσα από το πάνελ. Αν υποθέσουμε ότι κάθε σετ username password πρέπει να παίζουν στη δική του συσκευή το καθένα, στην intertelecom δεν βλέπω επιλογή για το σε ποια από τα δύο account θα χτυπάει ο αριθμός. Και μάλιστα δεν είναι σίγουρο (αν και μπορεί να το ζητήσει) ότι θα έχει δύο σετ ενα για κάθε συσκευή. Εγώ είχα λογαριασμό στην εταιρεία πριν μεταφέρω τον έργο και απλώς προστέθηκε νέο σετ όταν μετέφερα το νούμερο. Σε άλλη περίπτωση που θυμάμαι υπήρχε μόνο ένα σετ username password και έπρεπε να αιτηθεί να δοθεί και το δεύτερο. Το καλύτερο είναι να ρωτήσει στην εξυπηρέτηση αν μπορεί το username password που δουλεύει με το γεωγραφικό αριθμό να είναι ταυτόχρονα σε δύο συσκευές. Μία λύση είναι να έχεις σεταρει το account και τις δύο και να ενεργοποιείται μόνο η μία κάθε φορά.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Άμα κυκλοφορεί με smart phone και έχει δεδομένα ανοικτά πάντα δεν χρειάζεται εκτροπή

Εγώ απλά δεν κυκλοφορώ πάντα με smart phone με κουράζουν

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο οικονομικό πακέτο για voip κλήσεις μέσω κινητού;
Εδώ και χρόνια αγοράζω από το freevoipdeal αλλά πλέον θεωρώ πολλά να δίνεις 12.5€ για να παίρνεις 10€ για χρήση.

Sent from my LE2123 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και παλι,να ευχαριστησω τα παιδια και τον Kmpatra, τελικα αυτο που αναρωτιομουν γινεται!

ΜΙλησα με την intertelecom και μου είπε ότι ναι, με εναν αριθμο voip των 15 ευρω θα χτυπανε οταν με καλουν και το σταθερο ip και το κινητο (εφοσον βεβαια ειναι στο ιντερνετ) και οποιο προλαβω να σηκωσω θα παρει τη γραμμη.

Σε αυτη τη περιπτωση ομως μου ειπαν οτι δεν θα εχω τηλεφωνητη (δεν με πειραζει). Αν η παρεχομενη υπηρεσια ειναι αρκετα σταθερη (δηλαδη δεν χανω κλησεις) τοτε εγω καλυπτομαι απολυτα.

Ενα ακομα θεμα ειναι αν θα εμφανιζε ο εισερχομενος αριθμος (θυμηζω οτι θα κανω εκτροπη απο γραμμη σταθερου στον αριθμο voip), απο οτι μου ειπαν αυτο εξαρτατε απο τον καθε παροχο της σταθερης γραμμης.

Αν καποιος ξερει στην εκτροπη απο cosmote σταθερο εμφανιζει κανονικά και τον εισερχομενο αριθμο;.

Edited by crt
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, junglist said:

Κάποιο οικονομικό πακέτο για voip κλήσεις μέσω κινητού;
Εδώ και χρόνια αγοράζω από το freevoipdeal αλλά πλέον θεωρώ πολλά να δίνεις 12.5€ για να παίρνεις 10€ για χρήση.

Sent from my LE2123 using Tapatalk
 

Viber out 5,99€ απεριοριστα 60 χώρες. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

Viber out 5,99€ απεριοριστα 60 χώρες. 
Πώς συγκρίνεις κάτι που κοστίζει 6€/μήνα με κάτι που βάζεις λεφτά μέσα και το χρησιμοποιείς οπότε θες και δε λήγει ακόμα και μετά από πολλούς μήνες;

Προφανώς μιλάμε για διαφορετικά πράγματα.

Sent from my LE2123 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, junglist said:

Πώς συγκρίνεις κάτι που κοστίζει 6€/μήνα με κάτι που βάζεις λεφτά μέσα και το χρησιμοποιείς οπότε θες και δε λήγει ακόμα και μετά από πολλούς μήνες;

Προφανώς μιλάμε για διαφορετικά πράγματα.

Sent from my LE2123 using Tapatalk
 

Στην ερώτηση σου δεν έγραψες να μην εχει χρονικό περιορισμο. Ρώτησες voip και μέσω κινητου.

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λόγο ότι η περιοχή μου (Ρέντης) υποστηρίζει adsl έως 24mbps, στη πράξη έχω γύρω στα 7-8, θέλω να κόψω τον πάροχο και να μοιράζω Internet μέσω ενός 4/5g router με data sim. Η απορία είναι θα μπορώ το σταθερό νούμερο που έχω να το κάνω voip και να χρησιμοποιώ Android για να δέχομαι κλήσεις με αξιοπιστία;

Όσο εξελισσόμαστε τόσο πιο πολύ τρέχουμε
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Jojonakis said:

Λόγο ότι η περιοχή μου (Ρέντης) υποστηρίζει adsl έως 24mbps, στη πράξη έχω γύρω στα 7-8, θέλω να κόψω τον πάροχο και να μοιράζω Internet μέσω ενός 4/5g router με data sim. Η απορία είναι θα μπορώ το σταθερό νούμερο που έχω να το κάνω voip και να χρησιμοποιώ Android για να δέχομαι κλήσεις με αξιοπιστία;

Είμαστε στην ίδια κατάσταση μόνο που η δικιά μου γραμμή φτάνει το πολύ τα 5Mbps.
Ήδη χρήσιμοποιώ internet μέσω 4G (για την ώρα f2go) και mikrotik chateau lte12 και χρησιμοποιώ voip νούμερο για εισερχόμενες κλήσεις.

Μέχρι τώρα δεν έχω θέμα με τις κλήσεις.

Δεκέμβρη που λήγει το συμβόλαιο θα κάνω φορητότητα το σταθερό σε voip εταιρία και άντε γειά Vf.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δοκιμάστε μήπως πάρετε κι εσείς το παρακάτω στο Viber, που ξεκίνησε για μια ακόμη χρονιά τα Δεκεμβριάτικα δώρα:

 

Screenshot_20221201-170837_Parallel Space 64Bit Support.jpg

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Pppe said:

Δοκιμάστε μήπως πάρετε κι εσείς το παρακάτω στο Viber, που ξεκίνησε για μια ακόμη χρονιά τα Δεκεμβριάτικα δώρα:

 

Screenshot_20221201-170837_Parallel Space 64Bit Support.jpg

Πως το παιρνουμε; Απλα ανοίγουμε το βαιμπερ και εαν έρθει ηρθε;

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

Στην ομάδα του Purple Group ή εάν σου στείλει κανείς πρόσκληση.

Ξέρει κανείς μέχρι πότε μπορεί να εξαργυρωθεί; Νομίζω, επισης, ότι όπως τις προηγούμενες χρονιές θα ισχύει για 7 μέρες από την εξαργύρωσή του, για τα 2$, έτσι;

Υ.Γ.: Το βρήκα: https://www.viber.com/en/terms/viber-12th-anniversary-end-of-the-year-campaign-terms-and-conditions/

© 2022 Viber Media S.à r.l. All Rights Reserved.

 

PRIZES TABLE

Prize Quantity of Prizes Terms

Viber Out Coupons

$2 credit for Viber Out 1,000,000 The Viber Out Coupons may be redeemed until January 15, 2023, 23:59:59 (GMT +3), and used within 30 days from their redemption only.

Ααα και πολύ δύσκολο (μικρή πιθανότητα) να πάρεις τα 2$ για ομιλία Viber Out. Το συνηθέστερο να δίνει δώρα αυτοκόλλητα ή πέρσι έδινε κάτι "φακούς"...Πάντως έχεις κάποιες φορές (#4# με #5# νομίζω μετά από 24 ώρες την κάθε επόμενη φορά, αν είναι όπως πέρσι) τη δυνατότητα συμμετοχής απότον ίδιο αριθμό και ίσως κάποια απο αυτές να σου δώσει για ομιλία Viber out, αλλά και πάλι δύσκολο. Εγώ τα πήρα σε έναν αριθμό που ττου διατηρώ 1$ που του είχα βάλει πριν 6,5 χρόνια και κάθε 6 μήνες καλώ με out ένα σταθερό για να μη μου παγώσει.....

Edited by Pppe
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Pppe said:

Στην ομάδα του Purple Group ή εάν σου στείλει κανείς πρόσκληση.

Ξέρει κανείς μέχρι πότε μπορεί να εξαργυρωθεί; Νομίζω, επισης, ότι όπως τις προηγούμενες χρονιές θα ισχύει για 7 μέρες από την εξαργύρωσή του, για τα 2$, έτσι;

Τι ειναι αυτο το γκρουπ; Δεν πιστευω να ειναι τίποτα αμερικαν μπαρ...

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα ηθελα να ρωτησω αν ξερετε ποιοι voip παροχοι επιτρεπουν κλησεις σε αριθμους εκτακτης αναγκης.

Στη Modulus βαζοντας τετοιους αριθμους στη σελιδα υπολογισμου κοστους κλησεων γραφει Ατελως, αρα υποθετω υποστηριζει.

Στη Yuboto ειδα καπου μια υποσημειωση οτι δεν υποστηριζει.

Για αλλες, πχ Intertelecom, Voiceland γνωριζει καποιος;

Link to comment
Share on other sites

https://www.intertelecom.gr/fixed/rates Φαίνεται ότι υποστηρίζει.

Και η omnivoice δούλευε με τα τριψήφια. Η voiceland από ότι θυμάμαι μόνο επαγγελματικό λογαριασμό δίνει, δεν δουλεύει με ιδιώτες, εκτός αν έχουν αλλάξει κάτι τελευταία.

 

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους. Τα τελευταία χρόνια δουλεύω κι εγώ VoIP κυρίως για κλήσεις με εξωτερικό (ή και εσωτερικό, άμα ξεμένω από πακέτα κινητής Q και δεν έχει καμιά προσφορά). Ήμουν με VoIPSmash, από όσο θυμάμαι από τα οικονομικότερα και ακόμη πιο οικονομικό από αυτό ήταν το CallingCredit. Υπάρχει κάποιο άλλο brand ακόμη πιο οικονομικό (για Ελλάδα κυρίως προφανώς, αλλά και Ευρώπη)?

Μισό λεπτό το μήνυμα και άλλο τόσο ανά λεπτό ομιλίας από όσο θυμάμαι ήταν. Ουσιαστικά βάζεις 10 ευρώ και τα ξοδεύεις σε μήνες ή χρόνια αν δεν είναι για κάθε μέρα αλλά μια στο τόσο...

Επίσης, ιδανικά θα ήθελα να μπορεί να λειτουργεί και με MobileVoIP που είναι διαθέσιμο σε πολλές πλατφόρμες.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

VoipAlot που είναι και αυτό κλώνος της DELLMONT όπως η callingcredit και VoIPSmash, δηλαδή όλα έχουν την ίδια ποιότητα, την ίδια εφαρμογή, το ίδιο δίκτυο και απλά αλλάζει ο εκμεταλλευτής χονδρικής. Βρες αυτό που έχει την καλύτερη τιμή για τις κλήσεις που κάνεις. Βέβαια κάποια αλλάζουν κόστη μετά από λίγο, οπότε χωρίς να μπορείς να το προβλέψεις έχε και αυτό στο νου σου.

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, spiliot said:

VoipAlot που είναι και αυτό κλώνος της DELLMONT όπως η callingcredit και VoIPSmash, δηλαδή όλα έχουν την ίδια ποιότητα, την ίδια εφαρμογή, το ίδιο δίκτυο και απλά αλλάζει ο εκμεταλλευτής χονδρικής. Βρες αυτό που έχει την καλύτερη τιμή για τις κλήσεις που κάνεις. Βέβαια κάποια αλλάζουν κόστη μετά από λίγο, οπότε χωρίς να μπορείς να το προβλέψεις έχε και αυτό στο νου σου.

ευχαριστώ πολύ! Όντως πρόσεξα ότι το Calling Credit ακρίβυνε στα κινητά, ενώ τη θέση του πήρε το VoipaLot. Επίσης συμφέρει και από Ευρώπη προς Ελλάδα.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα,

για κλησεις ελλαδα (σταθερο κατα 99% τι προτεινετε; ) 

θελω κατι που να μην εχει ημερομηνια ληξης γιατι κανω σπανια κλησεις
(κι εχω και χρονος ομιλιας απο wind, αλλα το χρειαζομαι για σπιτι (wifi) πιο πολυ λογω τραγικου σηματος wind εδω που μενω),

εχω υπολοιπο και στο viber και στο skype, που δεν ληγει, αλλα το viber δεν ειναι παντα καλες οι κλησεις,

ενω το skype με εκνευριζε που χρεωνε τις κλησεις που δεν απαντουσε καποιος (το viber δεν το εκανε) και

πηγα να δω και rates σημερα και διαβαζω αυτα:

https://secure.skype.com/en/credit

  1. When calling from Greece, a connection fee of 5,2 cents applies, unless otherwise indicated.
  2. When calling from Greece, a connection fee of 9,4 cents applies, unless otherwise indicated.

αυτα τι είναι; καπελο επιπλεον χρεωσεων; δηλαδη για να παρει καποιος σταθερο πληρωνει 2,4 + 5,2; 😮

anyway, τα φωτα σας γενικως

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα την κάρτα sim της intertelecom

Εμένα με βολεύει πολυ

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Σε θέμα κόστους δεν υπάρχει τίποτα φθηνότερο από κλώνους της calling credit. Μπορείς να δεις ένα συγκριτικό τιμών με βάση αυτά που έχουν γραφτεί παραπάνω.

Αφού όμως έχεις wind και wifi στο σπίτι, δες μήπως σε συμφέρει να πάρεις ένα κινητό συμβατό με vowifi της nova ώστε να έχεις σήμα σπίτι και να κάνεις τις κλήσεις σου έτσι.

Link to comment
Share on other sites

το κοστος δεν ειναι το πρωτο μου μελημα, μιας και το θελω για μικρη χρηση,

(επισης εχω volte, αλλα το vowifi δεν μου παιζει ενω φαινεται ενεργο στη ρυθμιση, το κινητο ειναι redmi note 9 pro (joyeuse)),

αλλα ουτως ή αλλως τη συγκεκριμενη συσκευη δεν την εχω συνδεδεμενη στο σπιτι (data και wifi κλειστα),

ουτε την καρτα της θα με βολευε να βγαζω για να την βαλω σε αλλη συσκευη

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα σιμ χρεώνει 0.1 το λεπτό τις εξερχόμενες προς Ελλάδα και χρεώνονται και οι εισερχόμενες. Μηπως εννοείς την voip τηλεφωνία της ιντερτελεκομ με 0.02 λεπτά το λεπτό προς σταθερά?

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...