Jump to content

Τα Πάντα για την τεχνολογία,και τους παρόχους Voip


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 ώρα πριν, sharky1981 said:

Φυσικά καί γίνεται αλλιώς η επιλογή local access τι είναι..το θέμα είναι πώς το σεταρουμαι... άιντε βρε παιδιά ένας γάτος εδώ δεν το έχει βρει

Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις? 

Link to comment
Share on other sites

Να σεταρω την επιλογή local access στο calling credit μιας και έχω δωρεάν όλες τις κλήσεις από το σταθερό μου...σε απλά λογια να παίρνω τηλέφωνο από το κινητό μου χρησιμοποιώντας τα δωρεάν λεπτά που έχω στο σταθερό μου καταναλωντας και τις μονάδες από το calling credit αλλα λογικά με πολύ καλύτερη ποιότητα κλήσεων αφού θα δρομολογείται μέσω σταθερού...(μην πει κανένας για μαϊμού)

Υ.γ το έχω ρωτήσει 2 ποστ πίσω

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, sharky1981 said:

Να σεταρω την επιλογή local access στο calling credit μιας και έχω δωρεάν όλες τις κλήσεις από το σταθερό μου...σε απλά λογια να παίρνω τηλέφωνο από το κινητό μου χρησιμοποιώντας τα δωρεάν λεπτά που έχω στο σταθερό μου καταναλωντας και τις μονάδες από το calling credit αλλα λογικά με πολύ καλύτερη ποιότητα κλήσεων αφού θα δρομολογείται μέσω σταθερού...(μην πει κανένας για μαϊμού)

Υ.γ το έχω ρωτήσει 2 ποστ πίσω

Αυτό που λες δεν γίνεται. Δεν βγάζει νόημα. Δεν μπορείς να καταναλώνεις τα λεπτά ομιλίας από το σταθερό σου και παράλληλα και τα χρήματα (μονάδες) που έχεις στην callingcredit. Η το ένα ή το άλλο. 

Αν θες να καταναλώνεις τα απεριόριστα λεπτά από το σταθερό σου μέσω του κινητού όπου και αν βρίσκεσαι γίνεται μόνο αν αγοράσεις συσκευή fritzbox και την συνδέσεις στο ίντερνετ-σταθερό σου και μέσω της εφαρμογής fritzfon καλείς από οπουδήποτε από το κινητό σου και να φαίνεται ο αριθμός του σπιτιού σου όπου καλείς και αντίστροφα αν κάποιος σε καλή στο σταθερό να χτυπάει στο κινητό  μέσω της εφαρμογής (αυτό προϋποθέτει να έχεις ίντερνετ συνέχεια στο κινητό για να δουλεύει η εφαρμογή fritzfon) 

Το local access αυτό που κάνει είναι να σου δίνει την δυνατότητα (αν έχεις απεριόριστα σταθερά από το σταθερό σου - όχι κινητα) να καλείς σε σταθερή γραμμή 210πχ από το σταθερό σου και μέσα από αυτήν την σύνδεση να μπορέσεις να καλέσεις κάποιο κινητό και να χρεωθείς από τις μονάδες της callingcredit αλλά αυτό δεν έχει νόημα από την στιγμή που έχεις απεριόριστα προς σταθερά-κινητά. Ελπίζω να σε κάλυψα. 

Edited by P_papadis
Link to comment
Share on other sites

Εννοεί ότι τα απεριόριστα τα έχει σε σταθερά στο σταθερό του:

Ας δει εδώ:

https://www.callingcredit.com/geo

  • Make sure you have entered your home and/or mobile phone number in your settings so you can access our local rate numbers.
  • Select your country in the drop down box above, and call the local rate access number for your country from your home number or mobile phone and wait for the voice prompt.
  • You can now enter any (international) number you want, and Actionvoip connects your call (always use the international format for your calls, for instance 0044201234567 for a UK call). Costs for the onward calls will be settled via your Actionvoip-account at the current rates. After entering the telephone number you want to call, you will hear the current rate of the destination you are calling so you know exactly what each call will cost - in advance.

Tip:
The service is very quick and hassle free. There's even a simple trick that you can use to make the dialling process completely seamless.
All you need to do is edit your international numbers to include the access number at the beginning, followed by a pause. This can be done easily depending on the brand of your mobile:

How to find pause in your mobile

If you need help with this, see your mobile phone instruction manual or 
contact your phone manufacturer.For iPhone and Android you can hold the  * to find the pause function.

For example you use the UK access number to call a German number:
Save the number as follows 0044123456789P0049123456789 and you never have to enter the recipients number again.

Εγώ με αυτό στα 30Ε σώθηκα: https://www.skroutz.gr/s/16753144/Yealink-SIP-T19P-E2-Ενσύρματο-Τηλέφωνο-IP-Μαύρο.html

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, sharky1981 said:

Να σεταρω την επιλογή local access στο calling credit μιας και έχω δωρεάν όλες τις κλήσεις από το σταθερό μου...σε απλά λογια να παίρνω τηλέφωνο από το κινητό μου χρησιμοποιώντας τα δωρεάν λεπτά που έχω στο σταθερό μου καταναλωντας και τις μονάδες από το calling credit αλλα λογικά με πολύ καλύτερη ποιότητα κλήσεων αφού θα δρομολογείται μέσω σταθερού...(μην πει κανένας για μαϊμού)

Υ.γ το έχω ρωτήσει 2 ποστ πίσω

φαντάζομαι ότι διαθέτεις cosmote one ή κάτι αντίστοιχο με αρκετό δωρεάν χρόνο για κλήσεις από το κινητό σου προς το σταθερό σου και απεριόριστο χρόνο από το σταθερό σου για αστικά/υπεραστικά και αυτό που θέλεις να κάνεις είναι να καλείς από το κινητό σου στο local access νούμερο της finarea/betamax μέσω του σταθερού σου.

ΖΟΡΙΚΟ και αληθινά έξυπνο!

Αν το σταθερό σου είναι PSTN μπορείς να έχεις είτε άμεση (χωρίς να χτυπήσει το τηλέφωνο), είτε έμμεση (χτυπάει 4 φορές) προώθηση όλων των εισερχομένων κλήσεων ανεξαιρέτως... οπότε το ξεχνάς.

Αν έχεις VoIP(ims) τηλεφωνία από πάροχο (το τηλέφωνο συνδέεται στο modem/router) υπάρχουν δυο λύσεις:

  • Λαμβάνεις τα credentials voip τηλεφωνίας από τον πάροχο, ρίχνεις ως sip trunk την τηλεφωνία σου σε asterisk και κάνεις κυριολεκτικά παπάδες. Η διατύπωση του ερωτήματος σου μου δημιουργεί την αίσθηση ότι η προηγούμενη πρόταση θα σου φανεί αλλαμπουρνέζικη και η αλήθεια είναι ότι ο asterisk είναι βαθύς ωκεανός.
  • Σε περίπτωση που ο πάροχος σου τηλεφωνίας και internet είναι cosmote ή vodafone υπάρχει δυνατότητα να κάνουν αυτόματα provisioning τα internet και voip settings σε AVM FRITZ!Box 7590 AX VDSL2 (300€) ή το παλιότερο μοντέλο AVM FRITZ!Box 7590 VDSL2 (230€) τα οποία είναι modem/router/access point/voip/answering machine/fax (μόνο καφέ δεν ψήνουν).

στο manual αναφέρει:

Quote

In the FRITZ!Box you can set up call diversion for incoming calls.

Call diversion can be set up for the following calls:

  • All incoming calls
  • All calls from a certain telephone number or a certain person in the telephone book
  • All calls without a telephone number (anonymous calls)
  • For multiple telephone numbers: all calls for a certain telephone number or a certain telephone Destination Numbers

You can divert calls to:

  • Another telephone number (a different telephone line or mobile telephone number)
  • One of the FRITZ!Box’s internal answering machines

κάνοντας χρήση της συνθήκης 4 (For multiple telephone numbers: all calls for a certain telephone number or a certain telephone Destination Numbers) μπορείς να κάλεις τους αριθμούς από το κινητό σου ως:

ΣΤΑΘΕΡΟ P LOCAL ACCESS P ΚΑΛΟΥΜΕΝΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ

=-=-=-=-=-=-=

προσπαθείς να παίξεις ακριβό παιχνίδι σε μια εποχή που οι απεριόριστες κλήσεις είναι διαθέσιμες στα καρτοκινητά έναντι βατού κόστους.

ίσως να μην είναι και τόσο καλή ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Έχω δωρεάν όλες τις κλήσεις προς σταθερά και κινητά μέσω cosmote VDSL fiber 100 κάπως έτσι λέγεται 32 ευρώ το μήνα δινω...το θέμα είναι ότι έλεγα μήπως γινόταν πιο απλά μέσο ενός απλού software ...το κόλπο με το Fritz box το ξέρω αλλά δεν θα δώσω 200 ευρώ ..νόμιζα ότι απλά αν σεταρω σωστά το local access στο calling credit θα δουλέψει...από ότι κατάλαβα  όμως είναι μόνο για κλήσεις σε σταθερά...εκτός αν δεν κατάλαβα καλά 

Επίσης με το what's up και 10-12 ευρώ που δίνω κάθε μήνα έχω μαζέψει τόσα πολλά mb που δεν θα τα θυσιάσω για ένα πρόγραμμα των 13-15 ευρώ με απεριόριστες κλήσεις  που δεν δίνει πολλά mb όμως αλλά πάμε σε άλλο θέμα και θα βγούμε of topic

 

 

 

Edited by sharky1981
Link to comment
Share on other sites

η πιο φθηνή λύση είναι να στήσεις asterisk (δωρεάν) σε παλιό υπολογιστή (δωρεάν) ή raspberry (35-70€)
είναι αρκούντως μπελαλίδικη λύση αλλά αξίζει γιατί θα σου προσφέρει γνώση

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, sharky1981 said:

 

Επίσης με το what's up και 10-12 ευρώ που δίνω κάθε μήνα έχω μαζέψει τόσα πολλά mb που δεν θα τα θυσιάσω για ένα πρόγραμμα των 13-15 ευρώ με απεριόριστες κλήσεις  που δεν δίνει πολλά mb όμως αλλά πάμε σε άλλο θέμα και θα βγούμε of topic

 

 

 

Ενημερωτικά τα mb απο combo πακέτο,μεταφέρονται σε αυτό με την απεριόριστη ομιλία

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

και με ένα 3102 το κάνεις αν έχεις..

απλά θα πρέπει να παίξεις αρκετά με τον ήχο μέχρι να είσαι οκ χωρίς πολλά εκο κλπ

3 ώρες πριν, arjuna said:

η πιο φθηνή λύση είναι να στήσεις asterisk (δωρεάν) σε παλιό υπολογιστή (δωρεάν) ή raspberry (35-70€)
είναι αρκούντως μπελαλίδικη λύση αλλά αξίζει γιατί θα σου προσφέρει γνώση

μάλλον για raspberry γιατί θα κλαίει αν υπολογίσει την κατανάλωση.

αυτά έκανα για να ακούω ίντερνετ ράδιο σε χαμηλότερο bitrate ακόμα και με gprs/edge και ήταν λάθος.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα, οταν καλω με callingcredit εδω και λιγες μερες δεν με ακουνε, εγω ακουω κανονικα, αλλα αυτοι δεν, εχει τυχει σε κανεναν αλλο αυτο; 

Edited by crt
Link to comment
Share on other sites

διαφορα συμβαινουν αλλα κοιτα μπας και εχεις κανει κατι εσυ για αρχη μεσα στις ρυθμισεις της εφαρμογης.

Επειτα δοκιμασε με data η σε αλλο "internet γιατι πολλες φορες αυτα ειναι θεμα ρυθμισεων στα ρουτερ.. πχ nat, sip alg, rtp ports κλπ

κανε και κανα restart σε κινητα και ρουτερ...

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και ευχαριστω για την απαντηση, δοκιμασα σε κινητο με data, σε υπολογιστη με wind συνδεση το ιδιο, σε αλλο browser,  δεν με ακουνε, αν διαβαζει καποιος που εχει callingcredit να μου πει αν λειτουργει κανονικα, απο αυριο το χρειαζομαι, αν δεν βρω ακρη θα αναγκαστω να παρω πακετο απο skype παλι,,

Link to comment
Share on other sites

τρεξε το διαγνωστικο μεσα στο app, δοκιμασε εγκατασταση ξανα, δοκιμασε με αλλο app, τσεκαρε permissions και κοιτα αυτο που σου ειπα στις ρυθμισεις του app μεσα στο app μηπως εχεις χαμηλωσει το μικροφωνο δοκιμασε και σε τριτο wifi.

δοκιμασε με stun σε αλλο app, 

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε drdedus εχεις callingcredit και λειτουργει κανονικα;

Δοκιμασα με διαφορετικα ιντερνετ και κανει το ιδιο, σε κινητο και pc, δεν εχω αλλαξει καμια ρύθμιση, στη διαγνωση του app τα βγαζει ολα ΟΚ,, 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ειχε αλλαξει το μικροφωνο ως επιλογη των windows.. Δεν ξερω πως εγινε αυτο.. Στο σκυπε επιλεγει το σωστο μικροφωνο.. Στο κινητο παλι δεν καταλαβα τι εχει γινει..

Τελικα η λυση ειναι συχνα το προφανές.. καλημερα,,

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα κύριοι. 

Έχω έναν επαγγελματικό χώρο στην Θεσσαλονίκη και τον μεταφέρω επαρχία. 

Υπάρχουν δύο τηλεφωνικές γραμμές τις οποίες θέλω να τις κρατήσω και όποιος τις καλεί να χτυπάνε στον καινούργιο επαγγελματικό χώρο. 

Προφανώς το να τους κάνω μεταφορά από την στιγμή πού αλλάζω νομό δεν είναι εφικτό. 

Γίνεται να το καταφέρω με κάποιον πάροχο voip; 

Link to comment
Share on other sites

Τυπικά απαγορεύεται, πρέπει να έχεις φυσική παρουσία εκεί που θα χρησιμοποιείς τον γεωγραφικό αριθμό. Στην πράξη κάνεις ποτέ δεν θα το ελέγξει.

Εγώ που δεν ήθελα να χάσω ένα επαγγελματικό σταθερό νούμερο που είχα πολλά χρόνια το πήγα omnivoice και το χρησιμοποιώ οπουδήποτε στον κόσμο.

Απλά το voip δεν είναι όσο σταθερό όσο το κανονικό τηλεφωνικό δίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, spiliot said:

Τυπικά απαγορεύεται, πρέπει να έχεις φυσική παρουσία εκεί που θα χρησιμοποιείς τον γεωγραφικό αριθμό. Στην πράξη κάνεις ποτέ δεν θα το ελέγξει.

Εγώ που δεν ήθελα να χάσω ένα επαγγελματικό σταθερό νούμερο που είχα πολλά χρόνια το πήγα omnivoice και το χρησιμοποιώ οπουδήποτε στον κόσμο.

Απλά το voip δεν είναι όσο σταθερό όσο το κανονικό τηλεφωνικό δίκτυο.

Δύο τηλεφωνικές γραμμές και χρησιμοποιούνται ασταμάτητα σχεδόν μέσα στην μέρα δεν είναι και ότι καλύτερο να μην μπορείς να κάνεις δουλειά. 

Φτάσαμε στο 2022 και δεν μπορείς να πάρεις μεταφορά τα νούμερα. 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, spiliot said:

Απλά το voip δεν είναι όσο σταθερό όσο το κανονικό τηλεφωνικό δίκτυο.

Νομίζω πως αυτό εξαρτάται απο την εταιρία του voip και την ποιότητα του ιντερνετ που έχεις.
Με μια αξιόπιστη και δοκιμασμένη εταιρία voip νομίζω πως δεν θα υπάρχει πρόβλημα.
Εξάλλου και στο vdsl που δίνουν οι πάροχοι τα τηλέφωνα πλεον είναι voip.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, filippos said:

Εξάλλου και στο vdsl που δίνουν οι πάροχοι τα τηλέφωνα πλεον είναι voip.

Ναι, αλλά από διαφορετικό "κανάλι" της φυσικής γραμμής, με αποκλειστικό bandwidth, προτεραιότητα στα μικρά πακέτα και εξοπλισμό τερματισμού στο δίκτυο της εταιρείας, δηλαδή πρακτικά κάτι ανάλογο του κλασικού τηλεφωνικού δικτύου αλλά με σύγχρονη τεχνολογία.

Οι εταιρίες voip που συζητάμε περνάνε πάνω από το δημόσιο internet και όλους τους ενδιάμεσους.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, spiliot said:

Ναι, αλλά από διαφορετικό "κανάλι" της φυσικής γραμμής, με αποκλειστικό bandwidth, προτεραιότητα στα μικρά πακέτα και εξοπλισμό τερματισμού στο δίκτυο της εταιρείας, δηλαδή πρακτικά κάτι ανάλογο του κλασικού τηλεφωνικού δικτύου αλλά με σύγχρονη τεχνολογία.

Οι εταιρίες voip που συζητάμε περνάνε πάνω από το δημόσιο internet και όλους τους ενδιάμεσους.

Θα το κοιτάξω από αύριο να μιλήσω και με τεχνικά τμήματα και θα δω τι θα πράξω. 

Link to comment
Share on other sites

Θα το κοιτάξω από αύριο να μιλήσω και με τεχνικά τμήματα και θα δω τι θα πράξω. 
Κάνε ένα κόπο και ενημέρωσε μας να ξέρουμε και εμείς :)

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, HEO said:

Κάνε ένα κόπο και ενημέρωσε μας να ξέρουμε και εμείς 🙂

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk
 

Δεν γίνεται να κρατηθεί το ίδιο νούμερο εκτός νομού. 

Θα πάω μάλλον στην επιλογή voip. 

 

Έχετε να προτείνετε πάροχο; 

Link to comment
Share on other sites

On 31/7/2022 at 12:44 ΜΜ, kostasw said:

Καλημέρα κύριοι. 

Έχω έναν επαγγελματικό χώρο στην Θεσσαλονίκη και τον μεταφέρω επαρχία. 

Υπάρχουν δύο τηλεφωνικές γραμμές τις οποίες θέλω να τις κρατήσω και όποιος τις καλεί να χτυπάνε στον καινούργιο επαγγελματικό χώρο. 

Προφανώς το να τους κάνω μεταφορά από την στιγμή πού αλλάζω νομό δεν είναι εφικτό. 

Γίνεται να το καταφέρω με κάποιον πάροχο voip; 

Θα σου πρότεινα να μεταφέρεις τους αριθμούς σε μια άλλη διεύθυνση στο νομό Θεσσαλονίκης (αν εγκαταλείψεις  τον χώρο) και μετά κάνε αυτόματη προώθηση στον αριθμό της επαρχίας και στους 2 αριθμούς.
Φρόντισε να έχουν οι αριθμοί της Θεσσαλονίκης απεριόριστα  σταθερά και να μη χρεώνονται κατά την προώθηση.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, balkos said:

Θα σου πρότεινα να μεταφέρεις τους αριθμούς σε μια άλλη διεύθυνση στο νομό Θεσσαλονίκης (αν εγκαταλείψεις  τον χώρο) και μετά κάνε αυτόματη προώθηση στον αριθμό της επαρχίας και στους 2 αριθμούς.
Φρόντισε να έχουν οι αριθμοί της Θεσσαλονίκης απεριόριστα  σταθερά και να μη χρεώνονται κατά την προώθηση.

Σε ευχαριστώ αλλά και αυτό δεν εξυπηρετεί. 

Η λύση είναι να μεταφέρουν σε πάροχο voip 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...