Jump to content

Τα Πάντα για την τεχνολογία,και τους παρόχους Voip


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

16 minutes ago, d_device said:

Κουβέντα να γίνεται... για τη μαϊμού 😄 .  Στα screenshots και για τις δύο εταιρείες έχει incl. fees and taxes (Voip-a-Lot)
inc. taxes and fees  (CallingCredit).  Η πρώτη λέξη μόνο inclusive, included ή including μπορεί να εννοεί, άρα δε συμπεριλαμβάνει και το ΦΠΑ?  Τη διαίρεση την έκανα ως 2 / 0.006 / 60 (λεπτά) = 5.5 ώρες

Όταν αγοράζεις 10€ πληρώνεις επιπλέον ΦΠΑ και προμήθεια συναλλαγής 10+2,4+χχχ=12,8€ περίπου. Με αυτό το 10ευρο πληρώνεις. Εννοείται ότι στην πράξη χρεώνεσαι και ΦΠΑ στην ουσία, αλλά  στην λογιστικά χρεωνεσαι την τιμή χωρίς ΦΠΑ αφού αφαιρείται προκαταβολικά και κινείσαι με το καθαρό ποσό. Οπότε πιστεύω (δεν έχω αγοράσει το πακέτο) θα σου αφαιρεθούν τα 2€ από το καθαρό ποσόν. Δηλαδή με 2€ καθαρό μιλάς 400' στην voipalot αφού ο ΦΠΑ έχει ήδη αφαιρεθεί ή απεριόριστα αν κάνεις την συνδρομή.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δε το έχω κάνει και ίσως κάποιο απ' τα παιδιά εδώ που το πήραν το πακέτο, να μας έλεγαν.  Τώρα όμως κατάλαβα τι εννοείς, γιατί εγώ απ' τα Αγγλικά που ξέρω inc. σε ποσό, που π.χ. έχει 10% κάποιου φόρου σημαίνει, 2 - 10% = 1.8.  Άρα αν όπως λες αφαιρείται όλο το δύευρο, σημαίνει ότι οι φόροι είναι από πάνω και το inc. είναι παραμύθι.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δε το έχω κάνει και ίσως κάποιο απ' τα παιδιά εδώ που το πήραν το πακέτο, να μας έλεγαν.  Τώρα όμως κατάλαβα τι εννοείς, γιατί εγώ απ' τα Αγγλικά που ξέρω inc. σε ποσό, που π.χ. έχει 10% κάποιου φόρου σημαίνει, 2 - 10% = 1.8.  Άρα αν όπως λες αφαιρείται όλο το δύευρο, σημαίνει ότι οι φόροι είναι από πάνω και το inc. είναι παραμύθι.
Το 10% ΦΠΑ σημαίνει Χ+10%=τελική τιμή και για να βρούμε το καθαρό ποσό από το τελικό ΔΕΝ αφαιρούμε 10% αλλά λιγότερο. Δηλαδή στο 2ευρο έχει ήδη αφαιρεθεί ο ΦΠΑ.8f659b8656df75e6684ed5cb08c2ef85.jpg
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως ότι είναι λίγο λιγότερο, χοντρικά το έγραψα για να μη ξεψειρίζουμε τη μαϊμού 😄.  Η ένστασή μου είναι σ' αυτο inc. που γράφουν γιατί μετά από τόσα χρόνια στην Αγγλία θα μας κάνουν να πάμε πάλι πίσω στα θρανία!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας παιδια,

για το Voippro, Onevoip, Voipalot και το Hotvoip εχει κανεις πληροφοριες;

Επισης ειδα και ενα ελληνικο Viva.gr.

Πως ειναι η ποιοτητα των κλησεων σ'αυτους που ανεφερα;

Και αν δεν ειναι καλη, ποια εταιρια προτεινετε για VFM;

 

Ευχαριστω!

Edited by J_F80
Link to comment
Share on other sites

Η γυναίκα μου έχει το παλιό αλλά τίμιο Huawei Mate 20. Όχι το Pro ούτε το Χ. Το απλό Mate 20. Για κάποιον άγνωστο λόγο, αν και έχω αγοράσει το application αλλά και τους codecs, το Zoiper αδυνατεί να ανοίξει γραμμή και να βγάλει κλήση. Λογκαρει κανονικά στο account αλλά δεν κάνει εξερχόμενες.

Έτσι λοιπόν λειτουργεί τον λογαριασμό της στην CallingCredit με την μαμά εφαρμογή. Η ποιότητα κλήσης όμως είναι λίγο χάλια. Υπάρχει κάποιο άλλο πρόγραμμα σοβαρό και επί πληρωμή που να δίνει ποιότητα κλήσης εφάμιλλη του Zoiper και με καταγραφή κλήσεων? 

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το Acrobits Softphone  έχοντας δύο προφιλ, ένα με Callingcredit και ένα με την VoiP.ms  (από την οποία έχω US number για εισερχόμενες και εξερχόμενες) ) και ειμαι πολύ ευχαριστημενος από τις παρεχόμενες δυνατότητες και την ποιότητα κλήσης.  (κυριως με χρήση 4G)

https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.acrobits.softphone.alien&hl=en

 

Edited by babakos
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς σε ποιο πεδίο πρέπει να συμπληρώσουμε το τηλέφωνο που θέλουμε να εμφανίζεται όταν καλούμε, μέσα από το menu του zoiper;

Δοκίμασα να το συμπλήρώσω στο πεδίο Caller ID αλλά εξακολουθεί να καλεί με απόκρυψη

(Έχω ήδη κάνει 3 τηλέφωνα register στο voipalot και θέλω κάθε κινητό, να βγαίνει με το δικό του αριθμό οπότε δεν αρκεί επιλέξω default αριθμό από τις ρυθμίσεις του voipalot)

Edited by user_one

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Γνωρίζει κανείς σε ποιο πεδίο πρέπει να συμπληρώσουμε το τηλέφωνο που θέλουμε να εμφανίζεται όταν καλούμε, μέσα από το menu του zoiper;
Δοκίμασα να το συμπλήρώσω στο πεδίο Caller ID αλλά εξακολουθεί να καλεί με απόκρυψη
(Έχω ήδη κάνει 3 τηλέφωνα register στο voipalot και θέλω κάθε κινητό, να βγαίνει με το δικό του αριθμό οπότε δεν αρκεί επιλέξω default αριθμό από τις ρυθμίσεις του voipalot)
Δεν γίνεται μέσω zipper από ότι γνωρίζω

Πρέπει να πας μέσω υπολογιστή στην ιστοσελίδα του voip παρόχου και να διαλέξεις το αριθμό που θέλεις

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι έχω 3 κινητά δηλωμένα στην voipALOT οπότε θα ήθελα όταν το καθένα να "βγαίνει" με τον αριθμό του.

Υπάρχει λύση;

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο να γίνεται αυτόματα

Ίσως κάποιος άλλος να γνωρίζει καλύτερα

Εγώ σε περίπτωση που θέλω διαφορετικό caller id χρησιμοποιώ την εφαρμογή

Αλλά αν μιλάμε για διαφορετικά άτομα είναι θεμα

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι έχω 3 κινητά δηλωμένα στην voipALOT οπότε θα ήθελα όταν το καθένα να "βγαίνει" με τον αριθμό του.
Υπάρχει λύση;
Ξέρω ότι γίνεται σίγουρα με Callingcredit και την εφαρμογή MobileVOIP. Δε ξέρω αν παίζει με voipALOT.
:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα το MobileVoip και συνεργάζεται κανονικά με voipALOT.

Βλέπω κανονικά το balance μου, όπως κι όλους τους αριθμούς που έκανα verify οπότε μπορώ να επιλέξω τον αριθμό που επιθυμώ "να βγαίνω"

Όμως δε βρίσκω μια απαραίτητη ρύθμιση.

Στο zoiper υπάρχει η επιλογή "number rewriting" με την οποία προστίθεται αυτόματα το πρόθεμα της Ελλάδας (+30) στους αριθμούς που καλούνται από τον dialer.

Υπάρχει αυτή η δυνατότητα στο mobileVoip;

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites




Δοκίμασα το MobileVoip και συνεργάζεται κανονικά με voipALOT.
Βλέπω κανονικά το balance μου, όπως κι όλους τους αριθμούς που έκανα verify οπότε μπορώ να επιλέξω τον αριθμό που επιθυμώ "να βγαίνω"
Όμως δε βρίσκω μια απαραίτητη ρύθμιση.
Στο zoiper υπάρχει η επιλογή "number rewriting" με την οποία προστίθεται αυτόματα το πρόθεμα της Ελλάδας (+30) στους αριθμούς που καλούνται από τον dialer.
Υπάρχει αυτή η δυνατότητα στο mobileVoip;


Δε το γνωρίζω αυτό. Πάντα περνάω όλα τα τηλέφωνα με το πρόθεμα της εκάστοτε χώρας, για να μπορώ να καλέσω και όταν βρίσκομαι στο εξωτερικό, οπότε δε μου χρειάστηκε ποτέ.
Νομίζω ότι υπάρχει εφαρμογή που μπορεί να περάσει το +30 αυτόματα σε όλες τις επαφές σου.
Για δες αυτή:
https://play.google.com/store/apps/details?id=lhc.app.PrefixNumber
:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Τα τηλέφωνα που είναι στις επαφές, δεν είναι πρόβλημα.
Το θέμα είναι με τα τηλέφωνα που πληκτρολογείς από τον dialer.
Επειδή στήνω το mobilevoip στο κινητό του πατέρα μου, θα ήθελα να γίνεται αυτόματα η διαδικάσία.

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

Το είχαμε συζητήσει πριν κάποιο καιρό και δεν βρήκαμε λύση. Το κακό είναι ότι τα νούμερα αυτά χωρίς το +30 τα βγάζει σαν να είχαν +21x ή +69x μπροστά, δηλαδή προς χώρες με υπέρογκες χρεώσεις απλά για να ακούσεις μήνυμα ότι το νούμερο δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς.. Κι εγώ έτσι την είχα πατήσει.

Στην 1η επαφή που είχα με voip, παίρνω δοκιμαστικά στο κινητό μου, βγάζει μήνυμα λάθους σε άλλη γλώσσα. Δοκιμάζω ξανά, το ίδιο. Δοκιμάζω σε άλλο τηλέφωνο, το ίδιο..

Μέχρι να καταλάβω τι συμβαίνει, είχα φάει κανένα δίευρω 😅

Το zoiper πάντως, έχει τέτοια ρύθμιση αλλά δεν μπορώ να βρω αν γίνεται να εμφανίζεται ο (registered) αριθμός που επιθυμώ.

Στο linksys ATA που χρησιμοποιώ, μπορώ να βγάλω τον αριθμό που θέλω, βάζοντας τον απλά μπροστά στον server.

Δλδ, αν ο server μου είναι ο voipalot.sip.com, τον αντικαθιστώ με +3069χχχχχχχχ@voipalot.sip.com
Αν είναι registered ο αριθμός, θα βγει σωστά.

Στο zoiper αν το επιχειρήσω, δε συνδέεται καν..

(Μπορεί να κάνω κάτι λάθος)

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

On 28/12/2021 at 10:50 ΠΜ, user_one said:

Γνωρίζει κανείς σε ποιο πεδίο πρέπει να συμπληρώσουμε το τηλέφωνο που θέλουμε να εμφανίζεται όταν καλούμε, μέσα από το menu του zoiper;

Δοκίμασα να το συμπλήρώσω στο πεδίο Caller ID αλλά εξακολουθεί να καλεί με απόκρυψη

(Έχω ήδη κάνει 3 τηλέφωνα register στο voipalot και θέλω κάθε κινητό, να βγαίνει με το δικό του αριθμό οπότε δεν αρκεί επιλέξω default αριθμό από τις ρυθμίσεις του voipalot)

εχει άλλο τρόπο ανάλογα τον adapter η την εφαρμογή.

πχ Authentication name: βάζεις το username .

username βάζεις το κινητό με το +30 μπροστά.

 

δεν χρειάζεται να βάζεις +30 μπροστά απο το νούμερο για να καλέσει.

κατεβάζεις την παλιά εφαρμογή και οχι αυτη που δινουν τωρα οι κλώνοι για windows και εκει στα settings βάζεις Ελλάδα ακόμα και να έχεις βαλει κατά την εγγραφή άλλη χώρα.

 

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

για να κλειδωσει το CallerID σε Zoiper κατά την προσθήκη λογαριασμού επιλέγουμε:

spacer.png

Username @ PBX/VolP provider
+3069XXXXXXXX@sip.callingcredit.com [όπου 69XXXXXXXX ο ταυτοποιημένος αριθμός για CallerID]
Password
**** [το password του λογαριασμού]

>>click στο CREATE ACCOUNT

 

spacer.png

hostname or provider
sip.callingcredit.com

>>click στο NEXT

 

spacer.png

ενεργοποιούμε το "My provider/PBX requires an authentication username or outbound proxy" και εισάγουμε

Authentication username
username [το username του λογαριασμού]
Outbound proxy
sip.callingcredit.com

>>click στο NEXT

 

spacer.png

επιλέγουμε SIP UDP ή επιτρέπουμε να τρέξει η αυτόματη ανίχνευση

>>click στο FINISH

 

η οδηγία με την ανάλογη τροποποίηση μπορεί να εφαρμοστεί σε οποιοδήποτε betamax υπηρεσία με υποστήριξη sip

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς arjuna να με βοηθήσεις και με το https://www.cisco.com/c/en/us/products/unified-communications/spa112-2-port-phone-adapter/index.html

Πάνω από έτος το παλεύω και δε βγάζω άκρη με callingcredit.

 

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Pppe said:

Αν μπορείς arjuna να με βοηθήσεις και με το https://www.cisco.com/c/en/us/products/unified-communications/spa112-2-port-phone-adapter/index.html

Πάνω από έτος το παλεύω και δε βγάζω άκρη με callingcredit.

Υποθέτω ότι η βοήθεια που ζητάς αφορά CallerID.

Proxy: +3069XXXXXXXX@sip.callingcredit.com
Display Name: (null)
User ID: username
Password: ****

Προσθήκη των <:+30>2[1-8]xxxxxxxxS0 και <:+30>69xxxxxxxxS0 στο dial plan θα σου επιτρέψει να καλείς 10ψηφια σταθερά και κινητά χωρίς την ενοχλητική απαίτηση προσθήκης του +30 ως πρόθεμα.
Προσοχή μόνο μην αφαιρέσεις το *xx στην αρχή του dial plan.

Για παραμετροποίηση του dial plan δες Cisco Small Business SPA300 Series, SPA500 Series, and WIP310 IP Phone Administration Guide

Για τηλεφωνικούς κωδικούς δες Τηλεφωνικοί κωδικοί της Ελλάδας

Link to comment
Share on other sites

πλεον εχω δωρεάν κλήσεις στο σταθερο μου  προ κινητά και σταθερά. προσπαθώ λοιπόν να σεταρω την επιλογή για local access στο κινητο μου μεσω της εφαρμογής mobile voip by finarea και δεν τα καταφέρνω  ...οποια βοήθεια θα ηταν πολύτιμη..αν κάποιος το χρησιμοποιεί θα ηθελα να μου πει αν εμφανίζεται ο αριθμος του σταθερού η του κινητού σαν caller id και κλασικα αν η ποιοτητα κλήσης ειναι καλύτερη σε σχέση με call back ..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 22/1/2022 at 9:40 ΠΜ, sharky1981 said:

πλεον εχω δωρεάν κλήσεις στο σταθερο μου  προ κινητά και σταθερά. προσπαθώ λοιπόν να σεταρω την επιλογή για local access στο κινητο μου μεσω της εφαρμογής mobile voip by finarea και δεν τα καταφέρνω  ...οποια βοήθεια θα ηταν πολύτιμη..αν κάποιος το χρησιμοποιεί θα ηθελα να μου πει αν εμφανίζεται ο αριθμος του σταθερού η του κινητού σαν caller id και κλασικα αν η ποιοτητα κλήσης ειναι καλύτερη σε σχέση με call back ..

Γίνεται κάτι τέτοιο; Αυτό είναι πολύ ενδιαφέρον..

Να ρωτήσω κι εγώ αν ξέρει κανείς εφαρμογή εκτός του  zoiper η οποία να υποστηρίζει number rewriting.

(να βάζει αυτομάτως το μπροστά το +30)

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά καί γίνεται αλλιώς η επιλογή local access τι είναι..το θέμα είναι πώς το σεταρουμαι... άιντε βρε παιδιά ένας γάτος εδώ δεν το έχει βρει

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...