Jump to content

Τα Πάντα για την τεχνολογία,και τους παρόχους Voip


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι εννοείς δεν την έχουν όλοι;;;. Αν επιλέξεις αυτόματη ανανέωση μπορείς να κάνεις subscription σε όποια χώρα θέλεις.
Εμφανίζεται στην πρώτη σελίδα πριν κάνεις sign in
Εάν μετά το sub βγάλεις την αυτόματη ανανέωση τι γίνεται ?

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εάν μετά το sub βγάλεις την αυτόματη ανανέωση τι γίνεται ?

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το αυτονόητο, δεν ανανεώνεται τον επόμενο μήνα. Έτσι το έκανα εγώ.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτό μου είπε η εταιρεία όταν τους είπα δεν μπορώ να ενεργοποιήσω το πακέτο για απεριόριστα σε μια χώρα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 27/10/2021 at 7:29 ΜΜ, pavlitakis1 said:

Αν έχεις σταθερό με απεριόριστα κάνε κλήση με το local access number. Αν δουλεύει έχεις θέμα με το κινητό σου. Για επιβεβαίωση κάνε και μία κλήση με call back. Κάνε δοκιμή με την mobilevoip. Στους default callers υπάρχουν περιορισμοί.

τηλεφωνώ απ το σταθερό στο access number και μου απαντάει ότι δεν τηλεφωνώ από τηλέφωνο που είναι καταχωρημένο στο σάιτ της cc. τί σημαίνει αυτό γιατί δεν κτλβα το πείραμα που κάναμε

KT23
Link to comment
Share on other sites

τηλεφωνώ απ το σταθερό στο access number και μου απαντάει ότι δεν τηλεφωνώ από τηλέφωνο που είναι καταχωρημένο στο σάιτ της cc. τί σημαίνει αυτό γιατί δεν κτλβα το πείραμα που κάναμε
Εάν τηλεφωνείς από τηλέφωνο, που δεν είναι καταχωρημένο, πρέπει να βάλεις το pin όταν ζητηθεί. Πρέπει να καταχωρήσεις ως caller id στο σταθερό σου, όπως έκανες με το κινητό σου.
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, pavlitakis1 said:
32 minutes ago, kxtsao said:
τηλεφωνώ απ το σταθερό στο access number και μου απαντάει ότι δεν τηλεφωνώ από τηλέφωνο που είναι καταχωρημένο στο σάιτ της cc. τί σημαίνει αυτό γιατί δεν κτλβα το πείραμα που κάναμε

Εάν τηλεφωνείς από τηλέφωνο, που δεν είναι καταχωρημένο, πρέπει να βάλεις το pin όταν ζητηθεί. Πρέπει να καταχωρήσεις ως caller id στο σταθερό σου, όπως έκανες με το κινητό σου.

και θεωρείς ότι αν το κάνω αυτό θα σταματήσει το πρόβλημα με τις κλήσεις που κάνω απ το κινητό?

KT23
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, pavlitakis1 said:

 

 

6 ώρες πριν, pavlitakis1 said:

Τι εννοείς δεν την έχουν όλοι;;;. Αν επιλέξεις αυτόματη ανανέωση μπορείς να κάνεις subscription σε όποια χώρα θέλεις.
Εμφανίζεται στην πρώτη σελίδα πριν κάνεις sign in

εσυ τι εννοείς?

ενεργοποίησα αυτόματη ανανέωση και βλέπω την επιλογή για subscription.

μου βγάζει 2 επιλογές για subscription αλλά δεν βλέπω κατι να πατήσω για να ξεκινήσει.

δοκίμασα με άλλους browser, desktop έκδοση σελίδας αλλα και ad block κλειστά κλπ αλλα και πάλι..

στην δεύτερη επιλογή για subscription μου εμφανίζει τις χώρες αλλα δεν μπορώ να πατήσω κάτι.

μάλλον δεν θα το βλέπω .

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

και θεωρείς ότι αν το κάνω αυτό θα σταματήσει το πρόβλημα με τις κλήσεις που κάνω απ το κινητό?
Όχι δεν θα φτιάξει το κινητό αλλά θα βεβαιωθούμε ότι το διαδίκτυο είναι εντάξει και η καθυστέρηση δεν είναι συστημική αλλά για κάποιο λόγο φταίει το κινητό.


Όχι δεν θα φτιάξει το κινητό αλλά θα βεβαιωθούμε ότι το διαδίκτυο είναι εντάξει και η καθυστέρηση δεν είναι συστημική αλλά για κάποιο λόγο φταίει το κινητό.


Να σου πω την αλήθεια δεν το έχω κάνει εγώ αλλά ένας γνωστός το έκανε. Θα ρωτήσω λεπτομέρειες.
Link to comment
Share on other sites

εσυ τι εννοείς?
ενεργοποίησα αυτόματη ανανέωση και βλέπω την επιλογή για subscription.
μου βγάζει 2 επιλογές για subscription αλλά δεν βλέπω κατι να πατήσω για να ξεκινήσει.
δοκίμασα με άλλους browser, desktop έκδοση σελίδας αλλα και ad block κλειστά κλπ αλλα και πάλι..
στην δεύτερη επιλογή για subscription μου εμφανίζει τις χώρες αλλα δεν μπορώ να πατήσω κάτι.
μάλλον δεν θα το βλέπω .

Το ίδιο και σε μένα. Δεν μπορώ να πατήσω σε χώρα απλά βλέπω σε ποιες δίνει αυτή τη δυνατότητα


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, kxtsao said:

και θεωρείς ότι αν το κάνω αυτό θα σταματήσει το πρόβλημα με τις κλήσεις που κάνω απ το κινητό?

Δε νομίζω ότι ποτέ το κινητό θα ανταποκρίνεται όπως το σταθερό, ως αναφορά τη καθυστέρηση.  Έχω FTTH χωρίς να τρέχουν άλλες εφαρμογές ή χρήστες και να απασχολούν το ρούτερ, χρησιμοποιώ τη δική τους εφαρμογή και με ρυθμισμένο το QoS και ποτέ, όποιες ώρες αιχμής ή μη κι αν δοκίμασα, δε κατάφερα να μιλήσω χωρίς αυτή τη μικρή καθυστέρηση.

 

 

 

Όσο για την CallingCredit…

Στο δικό μου λογαριασμό που δεν έχω subs (page 1) πάντως, μου βγάζει όταν πατήσω πάνω στα κόκκινα γράμματα τη δυνατότητα για απεριόριστα στην Ελλάδα (page 2).

Όταν πατήσω στο “subscribe” με πάει στις πληρωμές (page 3), όπου εκεί θα πρέπει να πληρώσω και να ενεργοποιήσω το subscription για Ελλάδα.

Δε ξέρω τι γίνεται παρακάτω γιατί δε θέλω να το ενεργοποιήσω, μιας και δε μου χρειάζεται για τη χρήση που κάνω.

1308931643_CallingCreditPage1.JPG.e3fa87a8abc1712f24b20a84929fce2d.JPG

 

231289271_CallingCreditPage2.thumb.JPG.0407172b3bc9b002f9d93dfa186d8665.JPG

 

515815733_CallingCreditPage3.thumb.JPG.21afc82cf0520ab5ed4181e2982b9618.JPG

Link to comment
Share on other sites

χρήστης και εγώ του calling credit με την μαμά εφαρμογή... εννοείται πριν κάνω κλήση κλείνω ότι άλλη εφαρμογή καταναλώνει internet αλλά ακόμα και με call back  wifi ή 4g Cosmote η ποιότητα δεν είναι και ότι καλύτερο..έχω το Huawei p30 Pro άρα στον stock dialer δεν μπορώ να το ρυθμίσω... δοκίμασα σπασμένα και free zoiper και gs wave αλλα χάθηκα με ποιόν codec πρέπει να χρησιμοποιήσω..αν μπορεί κάποιος να ρίξει ένα φώς ποιόν codec να βάλω και με πια σειρά για καλύτερη ποιότητα κλήσης ...

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, sharky1981 said:

χρήστης και εγώ του calling credit με την μαμά εφαρμογή... εννοείται πριν κάνω κλήση κλείνω ότι άλλη εφαρμογή καταναλώνει internet αλλά ακόμα και με call back  wifi ή 4g Cosmote η ποιότητα δεν είναι και ότι καλύτερο..έχω το Huawei p30 Pro άρα στον stock dialer δεν μπορώ να το ρυθμίσω... δοκίμασα σπασμένα και free zoiper και gs wave αλλα χάθηκα με ποιόν codec πρέπει να χρησιμοποιήσω..αν μπορεί κάποιος να ρίξει ένα φώς ποιόν codec να βάλω και με πια σειρά για καλύτερη ποιότητα κλήσης ...

Αγόρασε το Zoiper και επίσης αγόρασε και τους παρακάτω codecs. Δεν θα κάτι άλλο...

 

IMG_20211101_153621.jpg

Link to comment
Share on other sites

 αφού μπήκες στο κόπο να απαντήσεις και σε ευχαριστώ κιόλας αν μπορείς να βάλεις 2 φωτογραφίες με πια σειρά και τι έχεις επιλέξει από codec... φαντάζομαι καμία σχέση η ποιότητα κλήσης σε σχέση με την μαμά εφαρμογή;

και ένα τελευταίο,βλέπω στο play store 7.99 εφαρμογή φαντάζομαι κανένα 2 ευρώ οι έξτρα codec το θέμα είναι τα δίνω μια φορά και ξεμπερδευουμε η θέλει καμία συνδρομή με το χρόνο;

σορυ αν σε ζαλισα και ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον

 

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, sharky1981 said:

 αφού μπήκες στο κόπο να απαντήσεις και σε ευχαριστώ κιόλας αν μπορείς να βάλεις 2 φωτογραφίες με πια σειρά και τι έχεις επιλέξει από codec... φαντάζομαι καμία σχέση η ποιότητα κλήσης σε σχέση με την μαμά εφαρμογή;

και ένα τελευταίο,βλέπω στο play store 7.99 εφαρμογή φαντάζομαι κανένα 2 ευρώ οι έξτρα codec το θέμα είναι τα δίνω μια φορά και ξεμπερδευουμε η θέλει καμία συνδρομή με το χρόνο;

σορυ αν σε ζαλισα και ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον

 

Όχι δε με ζαλισες... Χαρά μου να απαντάω αν γνωρίζω. Συνδρομή θέλει ναι, 10 ευρώ τον χρόνο. Αλλά το άλλο που ρώτησες δεν μπορώ να το βρω. Δηλαδή τη σειρά των codecs. Εγώ τη χρησιμοποιώ με τις default επιλογές την εφαρμογή...

Αν θυμάμαι έχει μια δωρεάν περίοδο χρήσης για 7 ημέρες. Δοκίμασε το δε χάνεις τίποτα. 

Link to comment
Share on other sites



 αφού μπήκες στο κόπο να απαντήσεις και σε ευχαριστώ κιόλας αν μπορείς να βάλεις 2 φωτογραφίες με πια σειρά και τι έχεις επιλέξει από codec... φαντάζομαι καμία σχέση η ποιότητα κλήσης σε σχέση με την μαμά εφαρμογή;
και ένα τελευταίο,βλέπω στο play store 7.99 εφαρμογή φαντάζομαι κανένα 2 ευρώ οι έξτρα codec το θέμα είναι τα δίνω μια φορά και ξεμπερδευουμε η θέλει καμία συνδρομή με το χρόνο;
σορυ αν σε ζαλισα και ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον
 


Άδικα το παλεύεις. Το grandstream wave έχει ότι χρειάζεσαι. Η καθυστέρηση δεν έχει σχέση με τον codec. Ρίξε μία ματιά στην σελίδα τι χρησιμοποιεί και η επιλογή γίνεται αυτόματα ανάλογα με την δυνατότητα της γραμμής και του τηλεφώνου. Το zoiper που υπάρχει αρκετά πιο πάνω, έχει όλους τους codecs. Κάνε αναζήτηση να το βρεις πριν μερικούς μήνες. Αν δεν παίζει η μαμά εφαρμογή, είναι δύσκολα τα πράγματα.
Link to comment
Share on other sites

το έχω δοκιμάσει και το zoiper παλιότερου post που έχει ανέβει εδώ όπως και άλλα apk που κυκλοφορούν.. όπως επίσης γνωρίζω και αυτό που λέει η μαμά εφαρμογή ότι χρησιμοποιεί ανάλογα την περίσταση τον καλύτερο codec απλά έλεγα μήπως αν το δουλέψω με κάποιον στάνταρ (καρφοτο) codec που καταναλώνει ακόμα και περισσότερα δεδομένα πετύχω-πετυχουμε καλύτερη ποιότητα στις κλήσεις μας... αλήθεια pavlitakis εσύ τι codec εχεις επιλέξει στο gs?

Link to comment
Share on other sites



το έχω δοκιμάσει και το zoiper παλιότερου post που έχει ανέβει εδώ όπως και άλλα apk που κυκλοφορούν.. όπως επίσης γνωρίζω και αυτό που λέει η μαμά εφαρμογή ότι χρησιμοποιεί ανάλογα την περίσταση τον καλύτερο codec απλά έλεγα μήπως αν το δουλέψω με κάποιον στάνταρ (καρφοτο) codec που καταναλώνει ακόμα και περισσότερα δεδομένα πετύχω-πετυχουμε καλύτερη ποιότητα στις κλήσεις μας... αλήθεια pavlitakis εσύ τι codec εχεις επιλέξει στο gs?


Κάτι άλλο παίζει. Κάνε μία δοκιμή σε κάποιο άλλο τηλέφωνο με την μαμά εφαρμογή. Και ένα άλλο ακόμα. Δεν έχει σχέση ο codec.
Εγώ δεν έχω παρατηρήσει προβλήματα στην ποιότητα στο GS. Εκτός αν περιμένεις κάτι σούπερ ουάου ποιότητα. Απλή συνομιλία να έχεις είναι το σημαντικό. Μην τρελενεσσι.d687cf8fad67c50b6b0db48e753325d6.jpg
Link to comment
Share on other sites

έχεις ένα δίκιο ότι ψειριζω την μαϊμού σε σχέση με το αστείο κόστος αλλά εχθρός του καλού είναι το καλύτερο...καλά ρε αθεοφοβε όλα τα έχεις επιλέξει🤣. Νομίζω ότι με αυτό που έκανες θα σου επιλέγει πάντα το λιγότερο κοστοβορο σε bandwidth χάνοντας σε ποιότητα.κοίταζα παλιότερα μυνήματα σου και θα μείνω σε zoiper του 17 έκδοση 1.51με επιλεγμένο μόνο g726 και g722 και βλέπουμε

Link to comment
Share on other sites

έχεις ένα δίκιο ότι ψειριζω την μαϊμού σε σχέση με το αστείο κόστος αλλά εχθρός του καλού είναι το καλύτερο...καλά ρε αθεοφοβε όλα τα έχεις επιλέξει. Νομίζω ότι με αυτό που έκανες θα σου επιλέγει πάντα το λιγότερο κοστοβορο σε bandwidth χάνοντας σε ποιότητα.κοίταζα παλιότερα μυνήματα σου και θα μείνω σε zoiper του 17 έκδοση 1.51με επιλεγμένο μόνο g726 και g722 και βλέπουμε
Επιλέγει με σειρά προτεραιότητας ότι βρει. Και τα δύο πρώτα να επιλέξω μόνο, ότι συνδυασμό και να κάνω, δεν παρατηρώ καμμία διαφορά. Και όλα να τα αποεπιλέξω τα ίδια. Χρησιμοποιώ το GS μόνο γιατί έχει ηχογράφηση κατ επιλογή. Καμμία διαφορά σε ποιότητα με την μαμά εφαρμογή. Θα σου πρότεινα να αφήσεις ήσυχη την μαϊμού.
Link to comment
Share on other sites

On 21/10/2021 at 7:07 ΜΜ, pavlitakis1 said:

Προσοχή, σε όσους μιλάνε μέχρι 200' τον μήνα με voipalot, αυτή η προσφορά είναι άχρηστη και ακριβότερη. Όσοι μιλάνε πολύ ας κοιτάξουν την πολιτική ορθής χρήσης.

2€ / 0,006€ = 333,3'

Οπότε συμφέρει εάν κάποιος μιλάει πάνω από 5:33 το μήνα

Κάνω λάθος;

Edited by user_one

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

2€ / 0,006€ = 333,3'
Οπότε συμφέρει εάν κάποιος μιλάει πάνω από 5:33 το μήνα
Κάνω λάθος;
5,5 ώρες μου δίνει η διαίρεση. Εντάξει το ίδιο είναι. Έχω κάνει λάθος. 400' είναι το σωστό. Θα το διορθώσω. Αυτό σημαίνει ότι αν μοιράζονται την σύνδεση περισσότερα άτομα ίσως συμφέρει.
Link to comment
Share on other sites

Μιας και πιάσαμε τα μαθηματικά, με 0.006 (μέσα και το ΦΠΑ) για VoipaLot είναι 5.5 ώρες σε σταθερά και κινητά, αλλά το ίδιο και τα σταθερά της CallingCredit και με 0.007 (μέσα και το ΦΠΑ), είναι 4.45 ώρες για τα κινητά της CallingCredit.  Όπως γράφτηκε παραπάνω, ξεψειρίζουμε τη μαϊμού.

Link to comment
Share on other sites



Μιας και πιάσαμε τα μαθηματικά, με 0.006 (μέσα και το ΦΠΑ) για VoipaLot είναι 5.5 ώρες σε σταθερά και κινητά, αλλά το ίδιο και τα σταθερά της CallingCredit και με 0.007 (μέσα και το ΦΠΑ), είναι 4.45 ώρες για τα κινητά της CallingCredit.  Όπως γράφτηκε παραπάνω, ξεψειρίζουμε τη μαϊμού.



Τι τραβάει αυτή η μαϊμού.. Τα 2€ είναι χωρίς ΦΠΑ οπότε και τους υπόλοιπους υπολογισμούς χωρίς ΦΠΑ τους κάνουμε, είτε πληρώνουμε ΦΠΑ είτε όχι. Για voipalot τα 2€ είναι 400 λεπτά.(6,66 ώρες)
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα όπου καλώ με calling credit βγαίνει απόκρυψη, φυσικά δε το ξέρεις μέχρι να στο πει κάποιος...

Έπρεπε να κάνω πάλι login και να επιλέξω το τηλέφωνο, το οποίο μαγικά είχε γυρίσει σε no caller id μόνο του.

Edited by spiliot
Link to comment
Share on other sites

On 3/11/2021 at 1:15 ΜΜ, pavlitakis1 said:

Τι τραβάει αυτή η μαϊμού.emoji38.pngemoji38.png. Τα 2€ είναι χωρίς ΦΠΑ emoji38.png οπότε και τους υπόλοιπους υπολογισμούς χωρίς ΦΠΑ τους κάνουμε, είτε πληρώνουμε ΦΠΑ είτε όχι. Για voipalot τα 2€ είναι 400 λεπτά.(6,66 ώρες)

Κουβέντα να γίνεται... για τη μαϊμού 😄 .  Στα screenshots και για τις δύο εταιρείες έχει incl. fees and taxes (Voip-a-Lot), inc. taxes and fees  (CallingCredit).  Η πρώτη λέξη μόνο inclusive, included ή including μπορεί να εννοεί, άρα δε συμπεριλαμβάνει και το ΦΠΑ?  Τη διαίρεση την έκανα ως 2 / 0.006 / 60 (λεπτά) = 5.5 ώρες

Edited by d_device
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...