Jump to content

Τα Πάντα για την τεχνολογία,και τους παρόχους Voip


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όλα καλά ρε παιδιά με VOIP και CallingCredit, αυτό με την καθυστέρηση να μην ήταν!...
Μήπως τρέχουν εφαρμογές στο παρασκήνιο? Δοκίμασε να κλείσεις ότι κλείνει. Κάνε επανεκκίνηση και κάνε κλήση πριν ξεκινήσουν εφαρμογές αν υπάρχει διαφορά. Με την μαμά εφαρμογή είναι ανεπαίσθητη η καθυστέρηση ακόμα και με 3G.
Link to comment
Share on other sites

Για το MobileVoip λες; (Αυτό χρησιμοποιώ και έχει πχ 1 δευτερόλεπτο καθυστέρηση)

Υπάρχει και CallingCredit εφαρμογή πλέον αλλά δεν την έχω δοκιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

Για το MobileVoip λες; (Αυτό χρησιμοποιώ και έχει πχ 1 δευτερόλεπτο καθυστέρηση)
Υπάρχει και CallingCredit εφαρμογή πλέον αλλά δεν την έχω δοκιμάσει.
Μόνο αυτή υπάρχει. Οι άλλες έχουν αλλάξει απλώς το όνομα. 1" δεν είναι πολύ. Δοκίμασε και το grandstream wave μήπως έχει διαφορά. Πρέπει όμως να πας στη σελίδα και να κλικάρεις το sip enabled.
Link to comment
Share on other sites

On 21/10/2021 at 7:07 ΜΜ, pavlitakis1 said:

Προσοχή, σε όσους μιλάνε μέχρι 200' τον μήνα με voipalot, αυτή η προσφορά είναι άχρηστη και ακριβότερη. Όσοι μιλάνε πολύ ας κοιτάξουν την πολιτική ορθής χρήσης.

Καλημέρα,

Πρώτον, ισχύει το παραπάνω, άρα και που μου το βγάζει προς ενεργοποίηση δεν μου είναι χρήσιμο, εκτός κι αν γίνουμε περισσότεροι εδώ μέσα!!! (συν ότι υπάρχουν τα δωρεάν λεπτά απ' το κινητό με κάθε ανανέωση).

 

...και δεύτερον, απ' τη μέχρι τώρα εξάμηνη εμπειρία μου με τη CallingCredit γι' αυτό που έγραψε ο jaranor, υπάρχει πάντα αυτή η καθυστέρηση, είτε με σύνδεση Wi-Fi σε ρούτερ ή εκτός σπιτιού με 3G .  Αναγκαστικά πρέπει να γίνονται κάποιοι συμβιβασμοί όταν ακολουθούμε αυτή την οδό.

Μόνο με σύνδεση στο ρούτερ με ATA/NetPhone στο LAN ή ασύρματο/αναλογικό ρυθμίζοντας το VoIP απ' τη FXS port, δεν έχει καθυστέρηση.

Δοκίμασα μόνο, τα δικά τους για κινητό MobileVoip και VoipConnect για PC και το Zoiper και φυσικά με το sip enabled.

Τελικά έχω κρατήσει τις δικές τους εφαρμογές, κυρίως γιατί μου βγάζουν το υπόλοιπο και μόλις επισκευάσω το ATA που δούλεψε από το 2005 χωρίς το παραμικρό πρόβλημα, θα ξεφορτωθώ και το δεύτερο ρούτερ που χρησιμοποιώ για το VoIP.

Link to comment
Share on other sites

Το έξυπνο στην περίπτωση είναι να χρησιμοποιούν πολλοί τον λογαριασμό και με 2€ να έχουν απεριόριστα όλοι. Μία οικογένεια πχ. που όλοι έχουν voip να καλούν όλοι απεριόριστα. Εκεί ναι συμφέρει γιατί όλοι μαζί θα ξεπερνούν τα 200' τον μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχω την εφαρμογή σε κινητό, τάμπλετ λάπτοπ κτλ εννοείται, απλά φαίνεται το δηλωμένο νούμερο στην κλήση.

Στάλθηκε από το Pixel 4a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 24/10/2021 at 5:14 ΜΜ, pavlitakis1 said:

Το έξυπνο στην περίπτωση είναι να χρησιμοποιούν πολλοί τον λογαριασμό και με 2€ να έχουν απεριόριστα όλοι. Μία οικογένεια πχ. που όλοι έχουν voip να καλούν όλοι απεριόριστα. Εκεί ναι συμφέρει γιατί όλοι μαζί θα ξεπερνούν τα 200' τον μήνα.
 

 

Είναι σωστό αυτό που λες, αν κάποιοι προτίθενται να μπουν σε μια καινούργια διαδικασία και να κάνουν κάποιους συμβιβασμούς.  Αν δε σου λέει κάτι ένα δεκά-ευρο (ή όποιο ποσό) πάνω-κάτω κάθε μήνα, δεν ασχολείσαι δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Romanos said:

 

Για στείλτε καμία πληροφορία για ποιο VoiP να δω.  

Ευτυχώς ή δυστυχώς, ήμουν Αγγλία τόσα χρόνια που είχε απλά πακέτα Χ λεφτά, Υ Data, Unlimited Ομιλία / SMS και ήταν απλή η διαδικασία, εδώ κάθε μήνα πρέπει να βρίσκουμε εκ νέου τι μας συμφέρει. Γι' αυτό και κοιτάω/κοιτούσα το Neo. 

Calling credit έχει απεριόριστα σταθερά/κινητά για Ελλάδα με 2 ευρώ το μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Calling credit έχει απεριόριστα σταθερά/κινητά για Ελλάδα με 2 ευρώ το μήνα.
Όλοι οι κλώνοι της betamax έχουν τα ίδια πακέτα.



Για στείλτε καμία πληροφορία για ποιο VoiP να δω.  

Ευτυχώς ή δυστυχώς, ήμουν Αγγλία τόσα χρόνια που είχε απλά πακέτα Χ λεφτά, Υ Data, Unlimited Ομιλία / SMS και ήταν απλή η διαδικασία, εδώ κάθε μήνα πρέπει να βρίσκουμε εκ νέου τι μας συμφέρει. Γι' αυτό και κοιτάω/κοιτούσα το Neo. 



Διάβασε παρακάτω

https://r.tapatalk.com/shareLink/topic?url=https://myphone.gr/forum/topic/162469/&share_tid=162469&share_fid=2264387&share_type=t&link_source=app
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, leo06 said:

Calling credit έχει απεριόριστα σταθερά/κινητά για Ελλάδα με 2 ευρώ το μήνα.

Επείδή το ψάχνω και εγώ με αυτά (και έχω ψιλοχαθεί), που είδες το απεριόριστο; Ότι βρίσκω είναι κλήσεις από Ελλάδα σε Ελλάδα

Greece (Landline) 0.006€, Greece (Mobile)0.007€ με caller ID και ακόμα πιο ακριβό χωρίς caller ID (τι είναι το caller ID;;;). Επίσης τα text messages λειτουργούν σαν τα κλασικά SMS; πχ έχω ένα γνωστό που δε χρησιμοποιεί καθόλου data, θα δέχεται κλήσεις και SMS κανονικά μέσω του calling credit και την εφαρμογή MobileVoip που θα έχω εγκατεστημένη στο κινητό μου;

Edited by apagogeas
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, apagogeas said:

Επείδή το ψάχνω και εγώ με αυτά (και έχω ψιλοχαθεί), που είδες το απεριόριστο; Ότι βρίσκω είναι κλήσεις από Ελλάδα σε Ελλάδα

Greece (Landline) 0.006€, Greece (Mobile)0.007€ με caller ID και ακόμα πιο ακριβό χωρίς caller ID (τι είναι το caller ID;;;). Επίσης τα text messages λειτουργούν σαν τα κλασικά SMS; πχ έχω ένα γνωστό που δε χρησιμοποιεί καθόλου data, θα δέχεται κλήσεις και SMS κανονικά μέσω του calling credit και την εφαρμογή MobileVoip που θα έχω εγκατεστημένη στο κινητό μου;

 

Στιγμιότυπο οθόνης 2021-10-27, 12.14.16.png

Link to comment
Share on other sites

Επείδή το ψάχνω και εγώ με αυτά (και έχω ψιλοχαθεί), που είδες το απεριόριστο; Ότι βρίσκω είναι κλήσεις από Ελλάδα σε Ελλάδα
Greece (Landline) 0.006€, Greece (Mobile)0.007€ με caller ID και ακόμα πιο ακριβό χωρίς caller ID (τι είναι το caller ID;;;). Επίσης τα text messages λειτουργούν σαν τα κλασικά SMS; πχ έχω ένα γνωστό που δε χρησιμοποιεί καθόλου data, θα δέχεται κλήσεις και SMS κανονικά μέσω του calling credit και την εφαρμογή MobileVoip που θα έχω εγκατεστημένη στο κινητό μου;
Διάβασε από την αρχή προσεκτικά. Έχουν απαντηθεί όλα. Η voipalot.com είναι η φτηνότερη για Ελλάδα.
Link to comment
Share on other sites

μια παρατήρηση να κάνω και αν υπάρχει γνώση μου απαντάτε

χρησιμοποιώ calling credit και έχω σοβαρό πρόβλημα όταν παίρνω τηλέφωνο αφού πολλές κλήσεις ενώ απαντάει ο αποδέκτης, σε μένα ακούγεται ότι καλεί ακόμη. ο αποδέκτης απ την μεριά του δεν ακούει τπτ. να σημειώσω ότι χρησιμοποιώ για τις κλήσεις το τηλέφωνο (sip) και όχι την εφαρμογή 

δεν μπορεί να συμβαίνει μόνο σε μένα

Edited by kxtsao
KT23
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, kxtsao said:

μια παρατήρηση να κάνω και αν υπάρχει γνώση μου απαντάτε

χρησιμοποιώ calling credit και έχω σοβαρό πρόβλημα όταν παίρνω τηλέφωνο αφού πολλές κλήσεις ενώ απαντάει ο αποδέκτης, σε μένα ακούγεται ότι καλεί ακόμη. ο αποδέκτης απ την μεριά του δεν ακούει τπτ. να σημειώσω ότι χρησιμοποιώ για τις κλήσεις το τηλέφωνο (sip) και όχι την εφαρμογή 

δεν μπορεί να συμβαίνει μόνο σε μένα

Αν έχεις σταθερό με απεριόριστα κάνε κλήση με το local access number. Αν δουλεύει έχεις θέμα με το κινητό σου. Για επιβεβαίωση κάνε και μία κλήση με call back. Κάνε δοκιμή με την mobilevoip. Στους default callers υπάρχουν περιορισμοί.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

@pavlitakis1 Επειδή είσαι expert :)

το Local Access Number είναι αυτό που σου δίνει πχ η CallingCredit (και σου λέει να πληκτρολογήσεις ένα PIN);;

Ή μπορώ να καταχωρήσω πχ το σταθερό του σπιτιού μου, που έχω απεριόριστα σε σταθερά και κινητά και να μην έχω χρέωση;

Επίσης έχει διαφορά στην καθυστέρηση που έλεγα παραπάνω;

 

Link to comment
Share on other sites





@pavlitakis1 Επειδή είσαι expert :)
το Local Access Number είναι αυτό που σου δίνει πχ η CallingCredit (και σου λέει να πληκτρολογήσεις ένα PIN);;
Ή μπορώ να καταχωρήσω πχ το σταθερό του σπιτιού μου, που έχω απεριόριστα σε σταθερά και κινητά και να μην έχω χρέωση;
Επίσης έχει διαφορά στην καθυστέρηση που έλεγα παραπάνω;
 


Ναι αυτό αλλά όταν καλείς από επιβεβαιωμένο τηλέφωνο δεν χρειάζεται PIN. Το pin χρειάζεται όταν παίρνεις από άγνωστο νούμερο. Βεβαίως μπορείς να παίρνεις από το σταθερό του σπιτιού που έχεις δηλώσει αλλά ουσιαστικά όλα τα σταθερά έχουν απεριόριστα προς σταθερά και μερικές ώρες προς κινητά.
Τώρα στο σπίτι η κλήση δρομολογείται από τον ίδιο τρόπο που δρομολογούνται και οι απλές κλήσεις. Η χρέωση αλλάζει.
Χρέωση από το σταθερό σου δεν θα έχεις προς το access number μονο, στον τερματισμό στο σταθερό ή το κινητό θα έχεις χρέωση.
Καθυστέρηση δεν έχω σημαντική που να ενοχλεί τουλάχιστον.
Link to comment
Share on other sites

έχει πάρει κάποιος τα απεριόριστα που να εχει δηλώσει τα Εμιράτα σαν χώρα κατά την εγγραφή?
 
Δεν έχει σχέση η χώρα εγγραφής αλλά η χώρα που δίνει απεριόριστα.
Δεν χρειάζεται να είσαι Αμερική για να πάρεις απεριόριστα για Αμερική. Αρκεί να έχεις caller id από την χώρα που καλείς.
Αν δεν έχεις βρες έναν φίλο να σου δώσει από εκεί που θέλεις να καλείς, αν είναι εκτός.
ba232cd471d247d83b9e037a2e67db4d.jpg
Link to comment
Share on other sites

την εικόνα που βάζεις την βλέπω απλά δεν μπορώ να κάνω την ενεργοποίηση.
δεν εμφανίζεται σε κανένα account
Έβαλες λεφτά, έχεις ενεργοποιήσει την αυτόματη ανανέωση και δεν γίνεται ενεργοποίηση? Στείλε τους μήνυμα.
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, pavlitakis1 said:
2 ώρες πριν, drdedus said:
την εικόνα που βάζεις την βλέπω απλά δεν μπορώ να κάνω την ενεργοποίηση.
δεν εμφανίζεται σε κανένα account

Έβαλες λεφτά, έχεις ενεργοποιήσει την αυτόματη ανανέωση και δεν γίνεται ενεργοποίηση? Στείλε τους μήνυμα.

σε κάποια account εβαλα και δεν βλεπω το πώς μπορώ να το ενεργοποιήσω

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

σε κάποια account εβαλα και δεν βλεπω το πώς μπορώ να το ενεργοποιήσω
Ενεργοποιείται μόνο κατά την διαδικασία ανανέωσης η αυτόματη ανανέωση. Ούτε πριν ούτε μετά. Χωρίς αυτόματη ανανέωση δεν ενεργοποιείται το πακέτο.
Link to comment
Share on other sites

Κάθε μέρα στέλνουν αυτοί σε κάποιους αυτή τη δυνατότητα

Δεν την έχουν όλοι οι συνδρομητές


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάθε μέρα στέλνουν αυτοί σε κάποιους αυτή τη δυνατότητα

Δεν την έχουν όλοι οι συνδρομητές


Sent from my iPhone using Tapatalk
Τι εννοείς δεν την έχουν όλοι;;;. Αν επιλέξεις αυτόματη ανανέωση μπορείς να κάνεις subscription σε όποια χώρα θέλεις.
Εμφανίζεται στην πρώτη σελίδα πριν κάνεις sign in
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...