Jump to content

Τα Πάντα για την τεχνολογία,και τους παρόχους Voip


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

A κατάλαβα. Εννοείς το caller id να είναι Ελληνικό? Γιατί εγώ δεν έχω Ελλάδα. Μάλλον το φτιάξανε τελικά, 00->+. Στην μαμά εφαρμογή δουλεύει πάντως που το δοκίμασα. Στο zoiper κρασαρε αμέσως με 00. Άβυσσος η ψυχή του λογισμικού.

 

H διεύθυνση του λογαριασμού καθορίζει τη χωρά και το ΦΠΑ.

Το ενεργό caller ID καθορίζει τη χρέωση της εκάστοτε κλήσης.

 

Υπάρχουν κάποιες χώρες στις οποίες ο κωδικός διεθνούς εξόδου δεν είναι το 00 αλλά άλλο. Συνήθως είναι το 011 (ΗΠΑ, Καναδάς, Αυστραλία και κάποιες στη Λατινική Αμερική), με το δεύτερο συνηθισμένο το 810 σε Ρωσία και πρώην σοβιετικές αλλά υπάρχουν και μερικές με άλλους κωδικούς στην ΝΑ Ασία.

 

Δηλαδή για να καλέσεις Ελλάδα από Αμερική βάζεις 01130699..... από Ρωσία 81030699... και από Αγγλία 0030699....

 

Αντί λοιπόν να αλλάζει κάποιος που ταξιδεύει σε αυτές τις χώρες τις επαφές του πριν πάει και μετά πάλι όταν γυρίσει, βάζουμε το + και το δίκτυο καταλαβαίνει τι πρέπει να κάνει στο +30699.... όπου και αν βρίσκεσαι.

 

Συνήθως τα voip είναι ρυθμισμένα για την χώρα που βρίσκονται και για τις πιο συνήθεις περιπτώσεις. Η εφαρμογή της mobilevoip θεωρεί ότι χωρίς κωδικό εξόδου (+, 00 κλπ) πας να καλέσεις απευθείας διεθνές νούμερο, δουλεύει και το σκέτο 30699... (κακώς)

 

Με τη μαμά εφαρμογή δεν έχω ιδέα τι γίνεται στην περίπτωση αυτή.

Tο Groundstream Wave διαθέτει ένα δύσχρηστο dialplan. Ακολουθεί τη λογική των analog adapters, ωστόσο υπάρχουν ψήγματα πληροφοριών για την τροποποίησή του μόνο στο https://forums.grandstream.com. Στο επίσημο site ούτε λέξη.

Πραγματικό κορυφαίο βρίσκω το Acrobits Groundwire όπου με το number rewriting μπορείς να κάνεις παπάδες.

Πιθανόν και οι υπόλοιπες επί πληρωμή εφαρμογές να έχουν αντίστοιχη δυνατότητα...

Τονίζω ότι οι λύσεις dialplan ή number rewriting τροποποιούν τον καλούμενο αριθμό on the fly χωρίς να τον αλλάξουν στον τηλεφωνικό κατάλογο.

Edited by arjuna
διόρθωση κειμένου
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα καμία κλήση δεν εμφανίζει caller ID στην voipalot. Σε 2 συσκευές που δοκίμασα με διαφορετικούς λογαριασμούς και με την εφαρμογή mobilevoip. Πρέπει να έχουν χοντρό θέμα.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα καμία κλήση δεν εμφανίζει caller ID στην voipalot. Σε 2 συσκευές που δοκίμασα με διαφορετικούς λογαριασμούς και με την εφαρμογή mobilevoip. Πρέπει να έχουν χοντρό θέμα.
Από την μαμά εφαρμογή σε έναν αριθμό της Q και κοσμοτε εμφανίζεται απόκρυψη, σε άλλον αριθμό της Q και βονταφον εμφανίζεται κανονικά ο αριθμός. Πρέπει να είναι πιο περίπλοκο το πρόβλημα, όχι της εφαρμογής.
Link to comment
Share on other sites

Από την μαμά εφαρμογή σε έναν αριθμό της Q και κοσμοτε εμφανίζεται απόκρυψη, σε άλλον αριθμό της Q και βονταφον εμφανίζεται κανονικά ο αριθμός. Πρέπει να είναι πιο περίπλοκο το πρόβλημα, όχι της εφαρμογής.

 

Ξαναέκανα δοκιμές και θεωρώ ότι δεν έχει να κάνει με τον αριθμό που έχει καταχωρηθεί στο caller ID (αν είναι cosmote 698πχ η Vodafone 694πχ κτλ) αλλά από το δίκτυο που θα λάβει την κλήση. Κάλεσα δίκτυο Comsote και έβγαζε απόκρυψη σε 2 αριθμούς διαφορετικούς και από 2 διαφορετικά account στην voipalot. Αντίστοιχα κάλεσα σε 2 vodafone αριθμούς και πέρασε κανονικά το caller ID. Wind, Q δεν δοκίμασα.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναέκανα δοκιμές και θεωρώ ότι δεν έχει να κάνει με τον αριθμό που έχει καταχωρηθεί στο caller ID (αν είναι cosmote 698πχ η Vodafone 694πχ κτλ) αλλά από το δίκτυο που θα λάβει την κλήση. Κάλεσα δίκτυο Comsote και έβγαζε απόκρυψη σε 2 αριθμούς διαφορετικούς και από 2 διαφορετικά account στην voipalot. Αντίστοιχα κάλεσα σε 2 vodafone αριθμούς και πέρασε κανονικά το caller ID. Wind, Q δεν δοκίμασα.
Το κουφό είναι ότι σε 2 διαφορετικούς αριθμούς Q καρτοκινητών, στον έναν κανονικά βγάζει αριθμούς, ακόμα και αν αλλάξω, στον άλλον τίποτα. Id αριθμοί q.

Σε βονταφον κανονικά. Θα δείξει

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλές οι χρεώσεις των Betamax κλώνων αλλά και η αναξιοπιστία τους απροσμέτρητη.

Η προηγούμενη κρίση όσον αφορά το caller ID έσκασε τελευταίο 10ήμερο Μαρτίου έως πρώτο 10ήμερο Απριλίου.

Η VoipaLot στο ticket μου απάντησε ως ακολούθως:

 

We always send the correct caller ID but we cannot guarantee all our suppliers do the same. Unfortunately there is not much we can do about this.

We apologize for any inconvenience caused.

 

Απ' όσο θυμάμαι καρμπόν απάντηση είχε δημοσιεύσει και μέλος γειτονικού forum, μόνο που σε εκείνη την περίπτωση προερχόταν από την CallingCredit.

Απλά ως άλλος Πόντιος Πιλάτος νίπτουν τας χείρας τους... πιθανόν ρίχνουν και μια βουτιά στην κολυμπήθρα του Σιλωάμ.

 

Το λάθος έγκειται στο ότι η Finarea (Betamax) δεν ενεργοποιεί, παράλληλα με τις υφιστάμενες, δρομολογήσεις υψηλότερες χρέωσης με εξασφαλισμένη αποστολή caller ID, μεταφέροντας το κόστος στους τελικούς καταναλωτές.

Να έχουμε έστω επιλογή...

 

=-=-=-=-=-=

 

Στις σημερινές δοκιμές μου εξακολουθούν να μην περνάει caller ID σε Cosmote κινητό.

Επιτυχώς εμφανίζεται σε κινητό Vodafone, σταθερό Cosmote (ευρυζωνική), σταθερό Vodafone (ευρυζωνική), σταθερό Wind (PSTN)

Σημειώνω ότι οι κλήσεις μου πραγματοποιούνται μέσω Grandstream Wave με το caller ID σεταρισμένο στο λογαριασμό ως

 

ΑccountName: 6971111111

SIP Server: sip.voipalot.com

SIP User ID: +306971111111

SIP Authentication ID: username

Password: password

Link to comment
Share on other sites

Με την χρήση mobile voip άλλοτε περνάει και εμφανίζεται το caller ID και άλλοτε όχι.

 

Εν τω μεταξύ @arjuna κατέβασα και το grandstream wave σαν εναλλακτική λύση και το σετάρισα με βάση αυτά που έβαλες παραπάνω.

Αλλά δεν κατάφερα να κάνω κλήση. Μήπως υπάρχει κάποιο λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο είναι στο panel του λογαριασμού σου -> κάρτα "Settings" -> ενότητα "SIP settings",

η επιλογή "SIP server access" είναι ρυθμισμένη σε "Disable".

Για να λειτουργήσει το Grandstream Wave θα πρέπει η ρύθμιση να γίνει "Enable".

 

Το ζήτημα είναι ότι η χρήση του Grandstream Wave δεν θα αλλάξει κάτι όσον αφορά το caller ID.

Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο είναι στο panel του λογαριασμού σου -> κάρτα "Settings" -> ενότητα "SIP settings",

η επιλογή "SIP server access" είναι ρυθμισμένη σε "Disable".

Για να λειτουργήσει το Grandstream Wave θα πρέπει η ρύθμιση να γίνει "Enable".

 

Το ζήτημα είναι ότι η χρήση του Grandstream Wave δεν θα αλλάξει κάτι όσον αφορά το caller ID.

Πράγματι, η επιλογή είναι ρυθμισμένη σε "disable".

Αν το αλλάξω σε "enable", θα δουλεύει το mobile voip που είναι μέχρι τώρα η εφαρμογή που χρησιμοποιώ;

 

UPDATE: Μετά την αλλαγή δουλεύουν και τα δύο!

Edited by Green_Dragon
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να είναι λάθος των betamax κλώνων. Οι εταιρείες κινητής χάνουν λεφτα από την εξυπηρέτηση που δίνουν στην δρομολόγηση των κλήσεων, οπότε γιατί να τρέχουν να χάσουν κι άλλα. Πάλι καλά που επιτρέπουν Voip πακέτα να τρέχουν ελεύθερα στα δίκτυα τους με τόσο χαμηλές τιμές. Ίσως και επίτηδες να Μποϋκοτάρουν τον τερματισμό των κλήσεων όταν σε σταθερά λειτουργεί άψογα.
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από calling credit/voipalot χρησιμοποιώ και telz. Δεν έχει την ποικιλία εφαρμογών των betamax κλώνων, ούτε εφαρμογή για pc και είναι και πιο ακριβή. Αλλά... Ποτέ δεν είχα τέτοια θέματα με το caller id σε αντίθεση με τα άλλα 2 όπως ήδη αναφέρθηκε και από εσάς.

Άρα για μένα προσωπικά, ότι πληρώνεις παίρνεις και δεν έχει να κάνει με δόλο από μεριάς των παρόχων.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από calling credit/voipalot χρησιμοποιώ και telz. Δεν έχει την ποικιλία εφαρμογών των betamax κλώνων, ούτε εφαρμογή για pc και είναι και πιο ακριβή. Αλλά... Ποτέ δεν είχα τέτοια θέματα με το caller id σε αντίθεση με τα άλλα 2 όπως ήδη αναφέρθηκε και από εσάς.

Άρα για μένα προσωπικά, ότι πληρώνεις παίρνεις και δεν έχει να κάνει με δόλο από μεριάς των παρόχων.

Η μόνη διαφορά είναι στο caller id ?

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας κάνει ότι θέλει με τα λεφτά του. Αλλά αναρωτιέμαι γιατί πληρώνεις την ντελμοντ αφού χρησιμοποιείς το τελζ που είναι ακριβότερο αλλά καλύτερο?

Εγώ έχω μόνο την voipalot.com και freevoipdeal γιατί έχει δωρεάν προς Αμερική. Και μόνο την τελευταία φορά δεν έβγαλε αριθμό για 2-3 μέρες σε ορισμένα κινητά μόνο. Άρα δόλος υπήρξε σίγουρα γιατί οι άλλοι δούλευαν κανονικά. Εμπιστεύομαι την πρώτη εταιρεία που ξεκίνησε την Voip τηλεφωνία παρά τους αντιγραφείς που απλώς χρησιμοποιούν την ίδια εταιρεία βάζοντας ένα κέρδος.

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη διαφορά είναι στο caller id ?

 

Και το κόστος. Η telz είναι πάντα πιο ακριβή. Εκεί που δεν έχω ποτέ πρόβλημα είναι με το Skype, αλλά είναι μακράν το ακριβότερο.

 

Με betamax στο παρελθόν μου έχει τύχει και να βγαίνουν άσχετα νούμερα εξωτερικού αντί για το δικό μου εκτός από απόκρυψη, επίσης τις τελευταίες ημέρες πολύ συχνά ακούγεται ένας ήχος σαν fax στην αναμονή για σύνδεση κλήσης, κυρίως σε κλήσεις προς σταθερά.

Link to comment
Share on other sites

Την εποχή που χρεοκόπησε η Altectelecom και έπαυσε η υπηρεσία του iCall δοκίμασα αρκετούς παρόχους.

Μεταξύ αυτών και την easycall, voip πάροχος με sip server στην Αγγλία, η οποία προσέφερε τρεις διαφορετικές ποιότητες δρομολόγησης κλήσης που διαφοροποιούνταν όσον αφορά το κόστος, την εξασφάλιση αποστολής caller ID και τα υποστηριζόμενα codec.

Δεν βλέπω κακοήθεια από πλευράς παρόχων κινητής, βλέπω εμπορική πολιτική από πλευράς Betamax. Εν τέλη ότι πληρώνεις παίρνεις...

 

Το caller ID ωστόσο στις μέρες μας είναι ζωτικής σημασίας αν σκεφτείτε πόσοι έχουν ενεργοποιήσει φραγή κλήσεων με απόκρυψη καλούντος αριθμού.

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να κάνεις μια κλήση σημαντική;;;

 

Χρησιμοποιείς tellz με callback 0.032 το λεπτό

 

λιγότερο σημαντική;; με data 0.016 το λεπτό

 

ακόμα λιγότερο σημαντική με betamax (σχεδόν τζάμπα)

 

Όλα είναι επιλογές ....

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Μία χαρά δρομολογώ όλες τις κλήσεις στο γραφείο με ένα ΑΤΑ γκραντστριμ αρκετά χρόνια τώρα με σχεδόν άριστη ποιότητα. Και από το κινητό μία χαρά όταν δεν κινούμαι. Όταν κινούμαι και αλλάζω κυψέλες ρεταρει, αλλά το γνωρίζω και σταματάω κάπου μέχρι να τελειώσει η κλήση. Δεν ψιριζω την μαϊμού. Έχω γλυτώσει δεκάδες χιλιάδες € από τότε που ξεκίνησα να χρησιμοποιώ voip, ειδικά τα πρώτα χρόνια που υπήρχε και δυνατότητα δωρεάν κλήσεων μεταξύ voip clients. Θυμάται κανείς το voipbuster? :lol:

Callback κάνεις και με voipalot με πολύ χαμηλότερο κόστος.

Επίσης η omnivoice δίνει δωρεάν 5 γραμμές σε κάθε λογαριασμό για δωρεάν ενδοεπικοινωνία.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει 2-3 φορές το callback του voipalot και είχε θέματα ποιότητας

 

Και στο φόρουμ έχω ακούσει τα ίδια αν θυμάμαι καλά....

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Το callback αποκλείεται να έχει θέμα ποιότητας γιατί η κλήση δρομολογείται κανονικά μέσω κανονικού δικτύου, γι αυτό και το connection fee.

Το εφαρμόζω συχνά για να συνδέσω συνεργάτες που δεν έχουν ίντερνετ.

Αν κάποιος αναφέρει πρόβλημα προφανώς φταίει το τηλέφωνο του ή δεν έχει σήμα.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Όταν μου έκανε το πρόβλημα δοκίμασα άλλο κινητό και άλλο νούμερο και άλλο λογαριασμό

 

Και το ξανακάνε, μπορεί να έπεσα σε περίπτωση αλλά επειδή δεν θέλω να βρίσκομαι σε άσχημη θέση όταν κάνω σημαντικά τηλέφωνα η όλη ιστορία πήρε κόκκινη κάρτα και πλέον ακολουθώ ότι έγραψα πιο πάνω

 

Αν είναι να χρεώνονται μερικά λεπτά παραπάνω δεν με χαλάει καθόλου

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Η Betamax δεν στερείται ποιότητας έχοντας παράλληλα εξαιρετική τιμολογιακή πολιτική.

Το caller ID της όμως είναι πονεμένη ιστορία.

Θα επέλεγα αναμφίβολα έναν κλώνο με υψηλότερη χρέωση της VoipaLot που να υποστηρίζει εγγυημένη αποστολή ID.

Κρίμα που αρκείται σε ένα "We apologize for any inconvenience caused" και δεν προτίθεται να δώσει λύση.

 

 

@HEO

Callback σε tellz με κόστος 0,032€/λεπτό προς κινητό δε το βρίσκω έξυπνο.

Προτιμώ για άριστη ποιότητα κλήσης να καταφύγω στο Frog καρτοκινητό μου με 0,0252€/λεπτό.

Γενικά η voip τηλεφωνία έχει νόημα για αποφυγή εξόδων και όχι για να βάλουμε πιο βαθιά το χέρι στην τσέπη.

 

Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ την VoipaLot σε adapter SPA-3102 ως gateway με caller ID σταθερό, σε 2 κινητά μέσω Grandstream Wave με caller ID το αντίστοιχο κινητό και σε MicroSIP (@PC) με caller ID το ένα από τα κινητά.

Η tellz μη υποστηρίζοντας sip στερείται ευελιξίας και αδυνατεί να καλύψει σύνθετες ανάγκες.

 

 

@pavlitakis1

Η Finarea S.A. ήταν ελβετική εταιρία με έδρα το Lugano. Έως τα τέλη του 2005 πρόσφερε φθηνές τηλεφωνικές υπηρεσίες μέσω συμβατικών PSTN δικτύων. Η τεχνική που ακολουθούσε έχει επιβιώσει μέχρι τις μέρες ως landline κλήση μέσω τοπικού αριθμού.

 

Μετά την εξαγορά της το 2005 από τη Betamax GmbH προέκυψε το οικοσύστημα κλώνων.

 

Η Dellmont Sarl με έδρα το Λουξεμβούργο εμφανίστηκε στις αρχές του 2010 προκειμένου να παρέχει οικονομικής φύσης υπηρεσίες στους κλώνους. Κάποιος κακοπροαίρετος θα έλεγε ότι επιλέχθηκε το Λουξεμβούργο ως φοροπαράδεισος.

 

Το σίγουρο είναι ότι η Betamax δεν ξεκίνησε κανένα VoIP!

https://en.wikipedia.org/wiki/Voice_over_IP

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά το φρογκ έχει ημερομηνία λήξης το πακέτο ενώ στην voipalot δεν έχει.

Αν υπάρχει σταθερό με το local access number δεν χρειάζεται ΑΤΑ για κλήσεις και μπορείς να καλέσεις από οποιοδήποτε σταθερό.

Δεν θυμάμαι λεπτομέρειες αλλά χρησιμοποιώ πολλά χρόνια voip και το γνώρισα μέσω betamax. Γι αυτό την θεωρώ πρωτοπόρα. Νομίζω η ντελμοντ έχει έδρα στην ειδική οικονομική ζώνη της βόρειας Ολλανδίας. Δεν είμαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

@arjuna....

 

Σωστα τα γράφεις αν και συνήθως βάζω πακέτο με 3 € η 4.4 € προσφορές που έρχονται στην wind που έχω υπόλοιπο και το ροκανοζω, οπότε δεν τίθεται θέμα

 

Το voip κατά κανόνα το χρησιμοποιώ στις κλήσεις εξωτερικού (έχω πολλούς φίλους στο εξώυερικο) η στις φορές που δεν έχω ενεργοποιήσει κάποιο πακέτο..

 

.. όλα αυτά τα κάνω πάντα από τα κινητα...έχω δύο κουτάκια voip που τα είχα χρησιμοποιήσει στο παρελθόν με ένα ολλανδικό voip και κάτι αμερικανικά αλλά προσωπικά δεν τα βρίσκω πολύ πρακτικά

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Όσες φορές υπήρχε πρόβλημα με betamax, κυρίως καθυστέρησης ή "δεν με ακούνε", ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα και με callback.

 

Πια έπαψα να το χρησιμοποιώ γιατί είμαι σίγουρος ότι είναι πρόβλημα του δικτύου της.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...