Jump to content

Τα Πάντα για την τεχνολογία,και τους παρόχους Voip


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ίσως για κάποιους να μην είναι κάτι επιθυμητό.

 

Ναι, ισχύει, αλλά όχι πάντα.

Εάν χρησιμοποιείται ένας πάροχος VoIP που έχει δικό του push server και vPBX τότε με την υποστηριζόμενη λειτουργία push (σε οποιαδήποτε εφαρμογή) δεν έχουμε κανένα πρόβλημα.

Φυσικά, δεν μιλάμε για κλώνους betamax και φτηνές λύσεις, μιλάμε για αξιόπιστη επικοινωνία χωρίς απώλεια σημαντικών εισερχόμενων κλήσεων, καλύτερη ποιότητα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ισχύει, αλλά όχι πάντα.

 

Εάν χρησιμοποιείται ένας πάροχος VoIP που έχει δικό του push server και vPBX τότε με την υποστηριζόμενη λειτουργία push (σε οποιαδήποτε εφαρμογή) δεν έχουμε κανένα πρόβλημα.

 

Φυσικά, δεν μιλάμε για κλώνους betamax και φτηνές λύσεις, μιλάμε για αξιόπιστη επικοινωνία χωρίς απώλεια σημαντικών εισερχόμενων κλήσεων, καλύτερη ποιότητα κλπ.

 

Οι κλώνοι της betamax δεν έχουν εισερχόμενες, μόνο εξερχόμενες οπότε δεν υπάρχει push. Μία χαρά αξιόπιστη επικοινωνία έχουν και με χαμηλή τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Οι κλώνοι της betamax δεν έχουν εισερχόμενες, μόνο εξερχόμενες οπότε δεν υπάρχει push. Μία χαρά αξιόπιστη επικοινωνία έχουν και με χαμηλή τιμή.

Φίλε, δεν έχω καμία αμφιβολία ότι ξέρεις τι γράφεις. Αντιθέτως, πιστεύω ότι γνωρίζεις το θέμα καλύτερα από μένα. Να ξέρεις ότι διαβάζω πάντα τα σχόλιά σου προσεκτικά.

 

Σχολίασα τις δημοσιεύσεις των μελών του φόρουμ σχετικά με την απώλεια εισερχόμενων κλήσεων και τις ιδιαιτερότητες της αλληλεπίδρασης του push με την εφαρμογή.

Και τόνισα ότι δεν μιλάμε για κλώνους Betamax και για τα αναμφισβήτητα πλεονεκτήματα των χαμηλών χρεώσεων. Ωστόσο, για μένα προσωπικά, η αξιοπιστία και η φθηνότητα παραμένουν πάντα ασύμβατες έννοιες. Μετά από αρκετά χρόνια χρήσης, αναγκάστηκα να τους εγκαταλείψω.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, δεν έχω καμία αμφιβολία ότι ξέρεις τι γράφεις. Αντιθέτως, πιστεύω ότι γνωρίζεις το θέμα καλύτερα από μένα. Να ξέρεις ότι διαβάζω πάντα τα σχόλιά σου προσεκτικά.

 

 

 

Σχολίασα τις δημοσιεύσεις των μελών του φόρουμ σχετικά με την απώλεια εισερχόμενων κλήσεων και τις ιδιαιτερότητες της αλληλεπίδρασης του push με την εφαρμογή.

 

Και τόνισα ότι δεν μιλάμε για κλώνους Betamax και για τα αναμφισβήτητα πλεονεκτήματα των χαμηλών χρεώσεων. Ωστόσο, για μένα προσωπικά, η αξιοπιστία και η φθηνότητα παραμένουν πάντα ασύμβατες έννοιες. Μετά από αρκετά χρόνια χρήσης, αναγκάστηκα να τους εγκαταλείψω.

 

 

Υπάρχει ένα όριο αξιοπιστίας, όμως δεν υπάρχει όριο "φθηνότητας".

Αν λοιπόν υπάρχει δυνατότητα κατανόησης ομιλίας, οριακά έστω, πηγαίνουμε στο συμφέρον.

Αν κάποιος έχει απαιτήσεις μόνο για ποιότητα, τότε η αξιοπιστία έρχεται πρώτη και η τιμή τελευταία επιλογή.

Από εκεί και μετά δεν υπάρχει θέμα γιατί ο καθένας επιλέγει αναλόγως.

Εδώ στο νήμα δίνουμε βάση στις χρεώσεις και η ποιότητα και αξιοπιστία κινούνται σαφώς στο όριο, ότι κι αν σημαίνει αυτό, αρκεί να ξεφύγουμε από τις χρεώσεις των εταιρειών, ειδικά για κλήσεις στο εξωτερικό.

Παρεξήγησα μάλλον την αναφορά σου στους κλώνους της μπέταμαξ.

 

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Link to comment
Share on other sites

Υπόψιν ότι με το grandstream wave που δοκίμασα, μπορείτε να κάνετε κλήση τηλεδιάσκεψης με 2 άτομα, σύνολο 3 με ανάλογη χρέωση βέβαια.

Οι betamax κλώνοι επιτρέπουν μέχρι 3 άτομα.

Δυστυχώς με την εφαρμογή δεν τα κατάφερα.

Επίσης με το VoipConnect μπορείτε και από τον υπολογιστή να κάνετε το ίδιο.

178e1247aafba6c73e6fcc62534c4aed.jpg

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα υπάρχουν κινητές που επιτρέπουν εισερχόμενες και μηνύματα για ένα χρόνο με μηδενικό υπόλοιπο όπου μπορεί να σε καλεί κάποιος

Μπορείς να δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες, ή έστω να παραθέσεις κάποιο link;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες, ή έστω να παραθέσεις κάποιο link;
Qcard και Wind, δεν υπάρχει λινκ. Όλοι το ξέρουν. Πολλοί το έχουν για τα παιδιά τους

Με λίγο δωρεάν ίντερνετ έχεις πλήρη τηλεφωνία εντελώς δωρεάν σχεδόν.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Qcard και Wind, δεν υπάρχει λινκ.

ОК, ευχαριστώ.

Δεν με ενδιαφέρουν τα δεδομένα (ούτε SMS).

Μπορείς να διευκρινίσεις σχετικά με τη διατήρηση του αριθμού μόνο για εισερχόμενες κλήσεις με μηδενικό υπόλοιπο καθ 'όλη τη διάρκεια του έτους, όπως αναφέρεται παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

Το 0.99 μονο στο site έπαιζε. Στο κινητό το μικρότερο είναι 4.99.

Να το διορθώσω καθως βοηθησε ενας συμφορουμιτης: το μικροτερο πακετο υπάρχει στην desktop εκδοση του viber και έχει αυξηθεί απο 0.99 σε 1.99

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Kαλησπέρα.

 

Πρόσφατα ανακάλυψα πως μπορώ να μετατρέψω σε voip μια δεύτερη γραμμή που αυτή τη στιγμή είναι στον ΟΤΕ και κάθε μήνα της πληρώνω 17 ευρώ πάγιο.

 

Επειδή είναι σε επαγγελματικό χώρο ποια είναι η πιο αξιόπιστη εταιρεία; Μου είπαν καλά λόγια για την modulus.

 

Επίσης εάν προχωρήσω θα χρειαστώ και ένα ATA. Όντας άσχετος κοιτάω το Cisco SPA112 λόγω όνοματος. Έχετε να προτείνετε κάτι; Θα ήθελα να μπορώ να συνδέσω και fax εφόσον το επιτρέπει ο πάροχος. Είναι εφικτό στην έξοδο του ΑΤΑ με ενα σπλιτεράκι να έχω ντουπλεξ δύο συσκευές (μία ασύρματη και μία ενσύρματη);

Link to comment
Share on other sites

εχει 2 τηλεφωνικες εξοδους η συγκεκριμενη. Ρωτα την modulus πως μπορεις να εχεις τη γραμμη να χτυπαει και στα 2,το πιο πιθανο να χρειαζεται 2ο username για την 2η,δεν ξερω αν χρεωνει κατι παραπανω. Το φαξ μπορει να δουλεψει με fax2mail. Σε καθε περιπτωση δεν συμφερει να βαλεις σπλιτερακι,μπορει και απο τη συσκευη μεσα να μπορεις να ρυθμισεις να χτυπανε και τα δυο (χωρις 2o username) αλλα δεν μπορω να στο πω με σιγουρια.Το σπλιτερακι στην μια υποδοχη μονο προβληματα θα σου κανει παντως.
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα.

 

 

 

Πρόσφατα ανακάλυψα πως μπορώ να μετατρέψω σε voip μια δεύτερη γραμμή που αυτή τη στιγμή είναι στον ΟΤΕ και κάθε μήνα της πληρώνω 17 ευρώ πάγιο.

 

 

 

Επειδή είναι σε επαγγελματικό χώρο ποια είναι η πιο αξιόπιστη εταιρεία; Μου είπαν καλά λόγια για την modulus.

 

 

 

Επίσης εάν προχωρήσω θα χρειαστώ και ένα ATA. Όντας άσχετος κοιτάω το Cisco SPA112 λόγω όνοματος. Έχετε να προτείνετε κάτι; Θα ήθελα να μπορώ να συνδέσω και fax εφόσον το επιτρέπει ο πάροχος. Είναι εφικτό στην έξοδο του ΑΤΑ με ενα σπλιτεράκι να έχω ντουπλεξ δύο συσκευές (μία ασύρματη και μία ενσύρματη);

Υποθέτω ότι θα είναι μόνο για εισερχόμενες, αφού δεν συμφέρει οποιαδήποτε ελληνική εταιρεία για εξερχόμενες, σε σχέση με την voipalot.com π.χ. και να δρομολογείς τις εξερχόμενες από την άλλη γραμμή με local access number, ώστε να έχεις οικονομικότερη χρέωση.

Οπότε και με μία συσκευή voip κάνεις την δουλειά σου ή αυτό που θα σου προτείνει η εταιρεία που θα πας.

Μπορείς να κάνεις δουλειά επίσης με ένα ασύρματο που δέχεται 2 ακουστικά.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Γεια θέλω να δοκιμάσω την voipalot έκανα εγγραφή, ανανέωση βλέπω από 10€ που πάει 13€ κοντά, αλλά και 7,5€ αλλά με ελάχιστους τρόπους πληρωμής, τι είναι το καλύτερο για αρχή?

Απ' ότι βλέπω κλώνος της betamax είναι και αυτή, είχα πριν αιώνες voip με το voipbuster μετά voipdiscount της betamax αλλά τότε δεν είχα και πολύ καλή ποιότητα, χρησιμοποιώ τώρα την omnivoice και από ποιότητα είμαι ευχαριστημένος αλλά εν σχέσει με την την voiplaot χάος στις τιμές 0,037 το λεπτό με χρέωση ανά δευτερόλεπτο , ενώ η voipalot 0,007 ανά λεπτό.

Link to comment
Share on other sites

Γεια θέλω να δοκιμάσω την voipalot έκανα εγγραφή, ανανέωση βλέπω από 10€ που πάει 13€ κοντά, αλλά και 7,5€ αλλά με ελάχιστους τρόπους πληρωμής, τι είναι το καλύτερο για αρχή?

 

Απ' ότι βλέπω κλώνος της betamax είναι και αυτή, είχα πριν αιώνες voip με το voipbuster μετά voipdiscount της betamax αλλά τότε δεν είχα και πολύ καλή ποιότητα, χρησιμοποιώ τώρα την omnivoice και από ποιότητα είμαι ευχαριστημένος αλλά εν σχέσει με την την voiplaot χάος στις τιμές 0,037 το λεπτό με χρέωση ανά δευτερόλεπτο , ενώ η voipalot 0,007 ανά λεπτό.

Έχω κι εγώ omnivoice (το παλιό τηλέφωνο του ΟΤΕ) αλλά μόνο για εισερχόμενες. Δεν αξίζει για τίποτε άλλο.

Βιάστηκες να κάνεις λογαριασμό. :lol:

Διαγραψέ τον.

Έχεις πμ.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

εχει 2 τηλεφωνικες εξοδους η συγκεκριμενη. Ρωτα την modulus πως μπορεις να εχεις τη γραμμη να χτυπαει και στα 2,το πιο πιθανο να χρειαζεται 2ο username για την 2η,δεν ξερω αν χρεωνει κατι παραπανω. Το φαξ μπορει να δουλεψει με fax2mail. Σε καθε περιπτωση δεν συμφερει να βαλεις σπλιτερακι,μπορει και απο τη συσκευη μεσα να μπορεις να ρυθμισεις να χτυπανε και τα δυο (χωρις 2o username) αλλα δεν μπορω να στο πω με σιγουρια.Το σπλιτερακι στην μια υποδοχη μονο προβληματα θα σου κανει παντως.

 

Η modulus στο βασικό της πακέτο με 15€ το χρόνο δίνει 3 login credentials ανα αριθμό.

 

Για fax δε γνωρίζω με σιγουριά αλλά πρόσφατα βρήκα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Η modulus χρεώνει 6 σεντς το λεπτό σε κινητά Ελλάδος και 2 σεντς σε κινητά εξωτερικού.

Απαράδεκτη τιμολόγηση.

Βεταμαξ και ξερό ψωμί τελικά.

Όταν η voipalot χρεώνει 0,5 σεντ Ελλάδα παντού. Ότι ποιότητα και να έχει, εξακολουθεί να παραμένει ακριβή για επαγγελματική χρήση.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Με την εφαρμογη mobileVOIP απο το playstore αν δεν εχω τελειο ιντερνετ,δεν μ ακουν καλα.Εγω ακουω καμπανα.

Ποια αλλη εφαρμογη μπορω να δοκιμασω?

Link to comment
Share on other sites

Με την εφαρμογη mobileVOIP απο το playstore αν δεν εχω τελειο ιντερνετ,δεν μ ακουν καλα.Εγω ακουω καμπανα.

 

Ποια αλλη εφαρμογη μπορω να δοκιμασω?

Grandstream wave, sipnetic.

Αλλά δοκίμασε με τις ρυθμίσεις μικροφώνου.

Επίσης δοκίμασε να μην τρέχουν εφαρμογές στο παρασκήνιο που χρησιμοποιούν το μικρόφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Callback είναι η λύση κατά την γνώμη μου. Ναι μεν πιο ακριβό αλλά δεν υπάρχουν τα παράπονα αυτά περί σε ακούω, δε με ακούς κτλ μιας και γίνεται κανονική δρομολόγηση της κλήσης.

 

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Callback είναι η λύση κατά την γνώμη μου. Ναι μεν πιο ακριβό αλλά δεν υπάρχουν τα παράπονα αυτά περί σε ακούω, δε με ακούς κτλ μιας και γίνεται κανονική δρομολόγηση της κλήσης.

 

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η αν είσαι σπίτι σε σταθερό, local access number.
Link to comment
Share on other sites

Grandstream wave, sipnetic.

Αλλά δοκίμασε με τις ρυθμίσεις μικροφώνου.

Επίσης δοκίμασε να μην τρέχουν εφαρμογές στο παρασκήνιο που χρησιμοποιούν το μικρόφωνο.

Καλημέρα σε όλους.

Όσοι έχετε δοκιμάσει grandstream ή sipnetic ή τα χρησιμοποιείτε μόνιμα, έχουν σημαντικά καλύτερη ποιότητα κλήσης από το mobileVoip;

Αν είναι έτσι κι έτσι, καλύτερα να μη δοκιμάσω καθόλου, αφού χρειάζονται και ένα σωρό ρυθμίσεις για voipalot, που έτσι κι αλλιώς δεν ξέρω να κάνω και θα χρειαστώ κάποιον οδηγό ή βοήθεια

Edited by Green_Dragon
Link to comment
Share on other sites

Η εμπειρία μου λέει ότι δυστυχώς καλύτερο από το Mobile VoIP για χαμηλότερη από ιδανική σύνδεση δικτύου δεν υπάρχει και αυτό μάλλον γιατί είναι προϊόν της betamax και λόγω αυτού πιο βελτιστοποιημένο στο δίκτυο τους.

 

Υπάρχει ένα ζήτημα με το wifi που η λήψη και η εκπομπή είναι ασυμμετρικές και συνήθως βελτιστοποιημένες για λήψη. Επιβαρύνεται με το χαμηλότερο bandwidth αποστολής των συνδέσεων (πχ το κλασικό ως 24 λήψη ως 1 αποστολή) και την αδυναμία αρκετών router να επεξεργαστούν σωστά πολλά μικρά πακέτα, οπότε το πρώτο που χάνεται είναι η αποστολή (τους ακούω, δεν με ακούν). Αντίστοιχα προβλήματα μπορεί να έχει και το δίκτυο κινητής (η κεραία έχει πολύ μεγαλύτερη δυνατότητα εκπομπής από το κινητό σου).

 

Παρόλα αυτά, για κάποιο λόγο που δεν ξέρω με σιγουριά, οι κλήσεις σε κινητό (ειδικά με betamax κλώνους) εμφανίζουν αυτό το πρόβλημα πολύ πιο συχνά, ακόμα και με callback. Καλείς στις ίδιες συνθήκες σταθερό και είναι μπαμ αλλά σε κινητό δε σε ακούνε.

 

Θα πρέπει να πειραματιστείς λίγο για να δεις την δεδομένη στιγμή τι φταίει. Μερικές φορές μπορεί να ξαναδοκιμάσεις την κλήση και να παίζει, να την κάνεις από callback, άλλη εταιρία, πιο κοντά στο router, από δεδομένα αντί wifi, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ @spiliot για την απάντηση. Είναι πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες.

Το callback είναι μέσα στο μενού κλήσεων του mobileVoip. Έχει διαφορετική χρέωση από την απλή -ας πούμε- voip κλήση;

Επίσης, αν δεν έχεις καλή ποιότητα κλήσης και απενεργοποιήσεις το wifi για να δοκιμάσεις με δεδομένα, πόση περίπου κατανάλωση δεδομένων έχεις π.χ. ανά λεπτό voip κλήσης;

Link to comment
Share on other sites

Με το call back χρεώνεσαι 2φορές την κλήση +5σεντς τέλος σύνδεσης.

Αν είσαι τυχερός και ταιριάζει η συσκευή σου με αυτές τις εφαρμογές, όλα δουλεύουν άψογα.

Η κατανάλωση είναι περίπου μισό μβ το λεπτό έως 1, ανάλογα με τον codec.

Το πλεονέκτημα του grandstream είναι ότι υπάρχει δυνατότητα ηχογράφησης της κλήσης και επίσης μπορεί να είναι πιο συμβατό στη συσκευή σου.

Καμμιά φορά όμως, ανάλογα με τη συσκευή, παρουσιάζει μια αδυναμία ταυτόχρονης ομιλίας ώστε να διακόψεις το συνομιλητή σου, αν χρειαστεί. Έχει όμως καλή ποιότητα.

Το σετάρισμα είναι πανεύκολο, αξίζει να το δοκιμάσεις.

Server-> sip.voipalot.com:5060

Username

Password

Και τέλος.

777b73df9facd01e6ecb53169f5899f5.jpgf160909f50d1034c5d49299b95e64688.jpg

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...