Jump to content

Τα Πάντα για την τεχνολογία,και τους παρόχους Voip


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οποιαδηποτε εταιρια μπορει να κλεισει. Γιαυτο ποτε δεν βαζουμε πολλα λεφτα σε τετοιους λογαριασμους.

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

@ stefanidis

 

Τις έκανα αυτές τις ρυθμίσεις. Απλά δεν δίνει επιλογή να χρησιμοποιήσω sip, και χρησιμοποιεί την σιμ για κλήση.

Link to comment
Share on other sites

@ stefanidis

 

 

 

Τις έκανα αυτές τις ρυθμίσεις. Απλά δεν δίνει επιλογή να χρησιμοποιήσω sip, και χρησιμοποιεί την σιμ για κλήση.

Δεν σου δίνει επιλογή να χρησιμοποιήσετε το sip όταν πας να πάρεις τηλέφωνο; Όπως θα δείτε στην φωτό δεν σου βγαίνει έτσι; Μήπως δεν κάνεις αποθήκευση το sip ?

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

217f22795b02d72e41e1b372fe99456f.jpg

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τελικά συμφέρει με 1 λεπτό το λεπτό; Δηλαδή έβαλα 5 € και θα μιλήσω 500' ? Εδώ μέσα κάπου λένε για πάνω από 1000' η κάνω λάθος;

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by stefanidis
Link to comment
Share on other sites

(...)Τελικά συμφέρει με 1 λεπτό το λεπτό; Δηλαδή έβαλα 5 € και θα μιλήσω 500' ? Εδώ μέσα κάπου λένε για πάνω από 1000' η κάνω λάθος;(...)

 

Ναι κάτι κάνεις λάθος

Link to comment
Share on other sites

Η χρέωση μαζί με φπα αν δεν έχει αλλάξει είναι 0.007€/1' δηλαδή 1.4cents τα 2' και αν βάλεις 5€ που στην ουσία μαζί με το ΦΠΑ θα είναι 6.25€ μιλάς καπου 714'
Link to comment
Share on other sites

@ stefanidis

 

Ήθελε αλλαγή το πεδίο 'Χρήση κλήσης SIP' από 'μόνο για κλήσεις SIP' σε 'Για όλες τις κλήσεις όταν τα δίκτυα δεδομένων είναι διαθέσιμα' .Ευχαριστώ για την βοήθεια, θα επανέλθω αν υπάρξει άλλο πρόβλημα. :p

 

Χμμ, μου βγάζει σφάλμα διακομιστή, και κλείνει αμέσως..

Edited by gregpec2
προβλημα
Link to comment
Share on other sites

@ stefanidis

 

Ήθελε αλλαγή το πεδίο 'Χρήση κλήσης SIP' από 'μόνο για κλήσεις SIP' σε 'Για όλες τις κλήσεις όταν τα δίκτυα δεδομένων είναι διαθέσιμα' .Ευχαριστώ για την βοήθεια, θα επανέλθω αν υπάρξει άλλο πρόβλημα. :p

 

Χμμ, μου βγάζει σφάλμα διακομιστή, και κλείνει αμέσως..

Ωραία αυτό είναι καλό, πρώτο άλλαξε την θύρα σε 5070 και κοίτα αν στο βγάλει πάλι αν στο βγάλει βάλε πάλι 5060 θύρα, και πήγαινε στο site πήγαινε settings μετά sip settings και sip server access πάτα enable Kai save . Μετά δοκίμασε πάλι .

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ωραία αυτό είναι καλό, πρώτο άλλαξε την θύρα σε 5070 και κοίτα αν στο βγάλει πάλι αν στο βγάλει βάλε πάλι 5060 θύρα, και πήγαινε στο site πήγαινε settings μετά sip settings και sip server access πάτα enable Kai save . Μετά δοκίμασε πάλι .

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Δούλεψε μια χαρά κάνοντας enable sip server access απο το site όπως είπες. Ευχαριστώ πολύ! :up:

Υποθέτω δεν θέλει κάποια άλλη ρύθμιση ε; (codecs ή κατι άλλο σχετικο)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν πλησιάζεις τα 500 λεπτά το μήνα προς σταθερά-κινητα, συμφέρουσα λύση ειναι το μηνιαίο της intertelecom με 5€/500'. Και παίζει με ελληνικό σερβερ. Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Έχω καιρό να το δοκιμάσω αλλά ο ελληνικός server πιστεύω του δίνει πολλά points. Θα μπορούσες να δοκιμάσεις να φορτωσεις ένα ευρώ και να δοκιμάσεις. Δεν είναι απαραίτητο να έχεις πακέτο δουλεύει και με χρονοχρέωση εφόσον φορτώσεις λεφτά. Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

@kmpatra

Δυστυχώς δεν έχω λογαριασμό ακόμα, για αυτό ρωτάω. Χρειάζεται άλλωστε €15 ευρώ για να πάρεις και αριθμό και δεν θέλω να το ρισκάρω. Και εγώ είμαι ανάμεσα σε voipalot και Intertelecom. Το θέμα είναι ότι το χρειάζομαι για επαγγελματική χρήση και η ποιότητα κλήσης είναι σημαντικός παράγοντας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δουλεύει κανείς omnivoice; Εδώ και καιρό μου λένε ότι με καταλαβαίνουν με δυσκολία ενώ εγώ ακούω άψογα. Γυρνάω σε calling credit και μου λένε ότι "έφτιαξε" (δεν ξέρουν ότι καλώ από VoIP, νομίζουν ότι είναι διαφορά σταθερού ασύρματου με κινητού).

 

Δοκίμασα να αλλάξω διάφορα codec χωρίς ορατό αποτέλεσμα αλλά στην είμαι και 100% σίγουρος ότι το πετυχαίνω γιατί δε μπορώ να βρω τι χρησιμοποιεί κατά την κλήση

 

Από την άλλη, όταν χρησιμοποιώ τον stock diaper με sip omnivoice, δεν παραπονιούνται για ποιότητα αλλά υπάρχει τεράστια καθυστέρηση (ίσως 5-10 δευτερόλεπτα) μεταξύ αυτού που ακούω εγώ και αυτού που ακούν αυτοί, το οποίο όσο προχωράει η κλήση μειώνεται.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ εδώ και αρκετούς μήνες με το p30 pro το calling credit μέσω της εφαρμογής VoIP call,τις τελευταίες μέρες συμβαίνει το εξής παράξενο.. εκεί που παλιά έβγαζε το νούμερο μου όταν καλούσα κάποιον τώρα εμφανίζει που και που 004203069xxxxxxxx αντί για το 003069xxxxxxxx ... Έκανα ξανά εγκατάσταση την εφαρμογή έκανα ξανά verifiedτο νούμερο μου αλλά το πρόβλημα παραμένει... Καμιά ιδέα κάνεις;
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι πρόβλημα της εταιρείας και όχι δικό σου, εσύ δεν έχεις την δυνατότητα να μεταβάλλεις το τι νούμερο θα εμφανιστεί στην άλλη πλευρά. Κατά καιρούς έχει αναφερθεί ότι βγαίνουν άσχετα νούμερα (μου έχει τύχει και μένα) αλλά πρόθεμα Τσεχίας και το κανονικό νούμερο δεν έχω δει μέχρι στιγμής, τυχερά είναι όλα βέβαια.
Link to comment
Share on other sites

Έστειλα και eMail μέσο του site...άντε να δούμε...ξέρει κανείς πως θα κάνω μέσω του Stok dialer στο p30 pro να παίρνω μέσω VoIP. Μήπως είναι κόλλημα της εφαρμογής
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για χρήση voip στον default dialer του android:

 

Εάν πληκτρολογήσουμε έναν αριθμό, καταλαβαίνει ότι είναι Ελληνικός αριθμός; Δηλαδή συμπληρώνει αυτόματα το +30; )

Ρωτάω, επειδή στην calling credit που χρησιμοποιώ μέσω ένος Linksys spa, μέχρι να φτιάξω το dialplan, έχασα αρκετές κλήσεις προς αριθμούς θεσσαλονίκης (2310), διότι δεν έβαζα το prefix της Ελλάδας (+30), οπότε το σύστημα καλούσε +231 (Λιβερία)

Το αποτέλεσμα, ήταν να χρεώνομαι 0,28€ την κλήση (έβγαινε αυτοματοποιημένο μήνημα το οποίο έλεγε ότι ο αριθμός είναι λάθος αλλά χρέωνε)

Edited by user_one

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για voip στον default dialer του android:

 

Εάν πληκτρολογήσουμε έναν αριθμό, καταλαβαίνει ότι είναι Ελληνικός αριθμός; Δηλαδή συμπληρώνει αυτόματα το +30; )

Ρωτάω, επειδή στην calling credit που χρησιμοποιώ μέσω ένος Linksys spa, μέχρι να φτιάξω το dialplan, έχασα αρκετές κλήσεις προς αριθμούς θεσσαλονίκης (2310), διότι δεν έβαζα το prefix της Ελλάδας (+30), οπότε το σύστημα καλούσε +231 (Λιβερία)

Το αποτέλεσμα, ήταν να χρεώνομαι 0,28€ την κλήση (έβγαινε αυτοματοποιημένο μήνημα το οποίο έλεγε ότι ο αριθμός είναι λάθος αλλά χρέωνε)

 

Είναι ανάλογα το κινητό-dialer. Στο oneplus αν δεν έβαζες +30 δεν καλούσε καν. Στην εφαρμογή mobile voip σε κινητό xiaomi το ίδιο. Πλέων σε όλες τις επαφές έχω καταχωρίσει το +30 με την εφαρμογή add country code στο playstore.

Link to comment
Share on other sites

Στις επαφές δεν θα έχω πρόβλημα. Έχω καταχωρήσει κι εγώ το πρόθεμα της Ελλάδας (+30).

Το πρόβλημα εντοπίζεται στην κλήση ενός αριθμού μέσω dialer.

Υπάρχει κάποιο smartphone το οποία να επιτρέπει τη δήλωσης default χώρας (την Ελλάδα) στον dialer του;

 

Εναλακτικά, κάποιος voip provider o οποίος να παρέχει αυτή τη δυνατότητα ή κάποια whitelist χωρών ίσως;

Η Calling Credit μετά από επικοινωνία που είχα μαζί τους, ανέφερε ότι δεν υποστηρίζει τέτοια δυνατότητα.

 

Ο λόγος που δεν καλούσε καν το oneplus, ίσως ήταν επειδή καλούσες κινητά τηλέφωνα μόνο.

Στη λίστα με τα προθέματα κλήσεων των χωρών, βλέπω ότι δεν υπάρχει χώρα η οποία να έχει πρόθεμα κάποιο από τα: +693, +694, +695, +697, +698, +699. Όμως υπάρχουν κανονικά τα: +690 (Wind) & +691 (Nova), τα οποίο αντιστοιχούν σε Τοκελάου & Ομόσπονδες Πολιτείες της Μικρονησίας αντίστοιχα.

Οπότε αν δοκίμαζες κάποιον αριθμό με αυτήν την αριθμοδότηση, νομίζω θα καλούσε (και θα χρέωνε) κανονικά.

 

Επίσης, δεν υπάρχει χώρα η οποία χρησιμοποιεί το πρόθεμα +210, αλλά υπάρχουν χώρες οι οποίες χρησιμοποιούν τα: +211, +212, +213, κλπ..

Edited by user_one

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

Στις επαφές δεν θα έχω πρόβλημα. Έχω καταχωρήσει κι εγώ το πρόθεμα της Ελλάδας (+30).

Το πρόβλημα εντοπίζεται στην κλήση ενός αριθμού μέσω dialer.

Υπάρχει κάποιο smartphone το οποία να επιτρέπει τη δήλωσης default χώρας (την Ελλάδα) στον dialer του;

 

Εναλακτικά, κάποιος voip provider o οποίος να παρέχει αυτή τη δυνατότητα ή κάποια whitelist χωρών ίσως;

Η Calling Credit μετά από επικοινωνία που είχα μαζί τους, ανέφερε ότι δεν υποστηρίζει τέτοια δυνατότητα.

 

Ο λόγος που δεν καλούσε καν το oneplus, ίσως ήταν επειδή καλούσες κινητά τηλέφωνα μόνο.

Στη λίστα με τα προθέματα κλήσεων των χωρών, βλέπω ότι δεν υπάρχει χώρα η οποία να έχει πρόθεμα κάποιο από τα: +693, +694, +695, +697, +698, +699. Όμως υπάρχουν κανονικά τα: +690 (Wind) & +691 (Nova), τα οποίο αντιστοιχούν σε Τοκελάου & Ομόσπονδες Πολιτείες της Μικρονησίας αντίστοιχα.

Οπότε αν δοκίμαζες κάποιον αριθμό με αυτήν την αριθμοδότηση, νομίζω θα καλούσε (και θα χρέωνε) κανονικά.

 

Επίσης, δεν υπάρχει χώρα η οποία χρησιμοποιεί το πρόθεμα +210, αλλά υπάρχουν χώρες οι οποίες χρησιμοπούν τα: +211, +212, +213, κλπ..

 

Όντως έτσι είναι. Δεν νομίζω να μπορεί να στο κάνει αυτό η εταιρία voip από μόνη της οπότε πρέπει να το κάνεις χειροκίνητα προσθέτοντας το +30 μπροστά. Εγώ πλέον το έχω μάθει. Τα oneplus από την άλλη έχουν αυτό αλλά είναι μόνο για ροαμινγκ και δεν έχει να κάνει με κλήσεις sip

 

Screenshot-20200725-104544.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορούν αν θέλουν, αλλά δεν θέλουν. Θα μπορούσαν για παράδειγμα να μην δρομολογούν κλήσεις χωρίς 00 ή + μπροστά ή να σου δίνουν κάποιο εξ' ορισμού πρόθεμα αν δεν υπάρχει στον αριθμό κλήσης ή δυνατότητα να προσθέτεις dial plan.

 

Στο δια ταύτα, κάποιες εκδόσεις του Zoiper επιτρέπουν να προσθέσεις dial plan ανά λογαριασμό αλλά για να το δοκιμάσεις πρέπει να κάνεις κλήση οπότε αν δεν είσαι πολύ σίγουρος θα τα φας στις δοκιμές :-)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εγώ που έχω φοιτητικό what's up έχω μεταφέρει την ομιλία μου μέσω voip. Ακόμα και το φοιτητικό 1000λ με 7€ δεν αξίζει για μένα,οταν με 10€ μιλάω μέσω voip για 6 μήνες. Η δική μου περίπτωση είναι λίγες οι κλήσεις. Αν βάλεις την 3λεπτη ελάχιστη χρέωση και την μηνιαία διάρκεια πακέτου η οικονομία πάει περίπατο...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω φοιτητικό what's up έχω μεταφέρει την ομιλία μου μέσω voip. Ακόμα και το φοιτητικό 1000λ με 7€ δεν αξίζει για μένα,οταν με 10€ μιλάω μέσω voip για 6 μήνες. Η δική μου περίπτωση είναι λίγες οι κλήσεις. Αν βάλεις την 3λεπτη ελάχιστη χρέωση και την μηνιαία διάρκεια πακέτου η οικονομία πάει περίπατο...
Ποιό voip χρησιμοποιείς και κρατά τόσο πολύ;

 

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ποιό voip χρησιμοποιείς και κρατά τόσο πολύ;

 

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

 

Οι περισσότεροι voip providers δεν έχουν ημερομηνία λήξης του υπολοίπου και κάποιες έχουν και διάρκεια 1 χρόνο. Στην callingcredit τουλάχιστον δεν λήγει ποτέ το υπόλοιπο μέχρι να το καταναλώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μπορούν αν θέλουν, αλλά δεν θέλουν. Θα μπορούσαν για παράδειγμα να μην δρομολογούν κλήσεις χωρίς 00 ή + μπροστά ή να σου δίνουν κάποιο εξ' ορισμού πρόθεμα αν δεν υπάρχει στον αριθμό κλήσης ή δυνατότητα να προσθέτεις dial plan.

 

Στο δια ταύτα, κάποιες εκδόσεις του Zoiper επιτρέπουν να προσθέσεις dial plan ανά λογαριασμό αλλά για να το δοκιμάσεις πρέπει να κάνεις κλήση οπότε αν δεν είσαι πολύ σίγουρος θα τα φας στις δοκιμές :-)

 

Τελικά το zoiper, στη free έκδοση του, έχει τη δυνατότητα να προσθέτει από μόνο του το πρόθεμα της χώρας επιλογής μας.

Η δοκιμή έγινε σε iphone 5C αλλά φαντάζομαι ότι ότι ανάλογη ρύθμιση θα υπάρχει και στην έκδοση για android.

 

Πηγαίνουμε settings << accounts << Ύστερα πατάμε πάνω στο account που έχουμε δημιουργήσει << Σκρολάρουμε κάτω-κάτω στηνν επιλογή "Number rewriting"

Ενεργοποιούμε την επιλογή "enable number rewriting

Και από την επιλογή που είναι από κάτω (Numbers without international prefix will..), επιλέγουμε Ελλάδα.

 

Αυτό είναι. Τώρα όταν καλούμε έναν αριθμό από τον dialer του zoiper, θα προσθέτει μόνο του το prefix της ελλάδας.

Οι δοκιμές, καλό είναι να γίνουν σε κινητά, όπως είπαμε για να αποφύγουμε την πιθανότητα λάθους χρέωσης.

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...