Jump to content

Τα Πάντα για την τεχνολογία,και τους παρόχους Voip


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

έκανα αρκετές κλήσεις και απ ότι φαίνεται το mobileVoip έχει την καλύτερη ποιότητα.

με τον sip caller του κινητού είχα θεματάκια (μερικές φορές δε καλούσε), μόλις έβαλα το mobileVoip τα προβλήματα μειώθηκαν.

άρα απ ότι φαίνεται θα αναγκαστώ να χρησιμοποιώ το app και ήλπιζα ότι θα το απέφευγα .

Link to comment
Share on other sites

έκανα αρκετές κλήσεις και απ ότι φαίνεται το mobileVoip έχει την καλύτερη ποιότητα.

με τον sip caller του κινητού είχα θεματάκια (μερικές φορές δε καλούσε), μόλις έβαλα το mobileVoip τα προβλήματα μειώθηκαν.

άρα απ ότι φαίνεται θα αναγκαστώ να χρησιμοποιώ το app και ήλπιζα ότι θα το απέφευγα .

 

Δοκίμασε και τις εφαρμογές grandstream wave, groundwire η acrobits softphone να μας πεις την γνώμη σου.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τις διαφορές ανάμεσα στο 2 και στο 3;58831aade5e7bbecc2fb98a2681fc00c.jpg

 

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε και τις εφαρμογές grandstream wave, groundwire η acrobits softphone να μας πεις την γνώμη σου.
Δοκίμασα το Softphone. Σου σβήνει και σένα το πράσινο φωτάκι στη notification bar όταν φεύγεις από την εφαρμογή;

 

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εγω δοκιμαζω sipnetic & groundwire(edit: groundstream) και στις 2 εχω προβλημα στις εισερχομενες οτι δεν εμφανιζει ειδοποιηση εισερχόμενης με αναγνωριση και κουμπια απαντησης/απορριψης. Μονο καποια ειδοποιηση στην μπαρα ειδοποιησεων βλεπω. Καπου (στο groundwire -edit groundstream)) μου ζητησε να ενεργοποιησω την σχεδιαση πανω απο αλλες εφαρμογες και την ανοιξα. Κατα τα αλλα ομως μαλλον θεμα με τις αδειες ειναι και δεν βλεπω καποια σχετικη ρυθμιση. Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

εγω δοκιμαζω sipnetic & groundwire και στις 2 εχω προβλημα στις εισερχομενες οτι δεν εμφανιζει ειδοποιηση εισερχόμενης με αναγνωριση και κουμπια απαντησης/απορριψης. Μονο καποια ειδοποιηση στην μπαρα ειδοποιησεων βλεπω. Καπου (στο groundwire) μου ζητησε να ενεργοποιησω την σχεδιαση πανω απο αλλες εφαρμογες και την ανοιξα. Κατα τα αλλα ομως μαλλον θεμα με τις αδειες ειναι και δεν βλεπω καποια σχετικη ρυθμιση.
Έχεις δοκιμάσει Zoiper και grandstream?

Σε εμένα σε τρεις διαφορετικές συσκευές δουλεύουν αψογα.

Οι εισερχόμενες ανοίγουν κανονικά τον dialer.

Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη το groundstream μου κανει το θεμα που ειπα.Το zoiper το ειχα δοκιμασει παλια,πρεπει να ήταν οκ,απλα εψαχνα για λιγοτερο βαρια εφαρμογη.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά πάλι έπεσε η omnivoice με sip.omnivoice.eu

 

Το γύρισα σε sipgr.omnivoice.eu και λειτουργούν όλοι οι λογαριασμοί κανονικά.

 

Στάλθηκε από το EVR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

παίζει να απαγόρευσε ο Χαρδαλιάς την αδικαιολόγητη διακίνηση δεδομένων

δοκιμασε συνδεση στο γερμανικό server αφού πρώτα στείλεις το σχετικό sms :lol:

 

Δοκίμασα το Softphone. Σου σβήνει και σένα το πράσινο φωτάκι στη notification bar όταν φεύγεις από την εφαρμογή;

 

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

αν έχεις επιλέξει "the account used for outgoing calls" είναι αναμενώμενο η εφαρμογή να σκοτώνει τη σύνδεση αμέσως μόλις φύγεις από το περιβάλλον της.

αν έχεις επιλέξει "the account register for incoming calls (may drain battery)" θα πρέπει να παραμένει πράσινο εκτος και αν έχεις προβλημα στη συνδεση με internet ή λαθος credentials στον sip λογαριασμό.

αν έχεις επιλέξει "the account resister for incoming calls via push" θα πρέπει να βλέπεις το εικονίδιο του acrobits softphone να εξαφανίζεται τελείως.

 

εγω δοκιμαζω sipnetic & groundwire(edit: groundstream) και στις 2 εχω προβλημα στις εισερχομενες οτι δεν εμφανιζει ειδοποιηση εισερχόμενης με αναγνωριση και κουμπια απαντησης/απορριψης. Μονο καποια ειδοποιηση στην μπαρα ειδοποιησεων βλεπω. Καπου (στο groundwire -edit groundstream)) μου ζητησε να ενεργοποιησω την σχεδιαση πανω απο αλλες εφαρμογες και την ανοιξα. Κατα τα αλλα ομως μαλλον θεμα με τις αδειες ειναι και δεν βλεπω καποια σχετικη ρυθμιση.

 

είναι θέμα αδειών όντως

δοκίμασε τις άδειες "προβολή αναδυόμενων παραθύρων" και "προβολή αναδυόμενων παραθύρων όσο εκτελείται στο παρασκήνιο"

Edited by arjuna
Link to comment
Share on other sites

Οι εφαρμογές Groundwire και Softphone είναι οι ίδιες ακριβώς, από την ίδια εταιρεία, αλλά με διαφορετικό όνομα. :(

 

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νέος κλώνος της betamax με το όνομα voipalot και τις παλιές χρεώσεις της callingcredit. 0.005€ σταθερά και κινητά το λεπτό χωρίς ΦΠΑ. Η διάφορα είναι αστεία απλά το αναφέρω. :p

Screenshot-20200411-104347.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νέος κλώνος της betamax με το όνομα voipalot και τις παλιές χρεώσεις της callingcredit. 0.005€ σταθερά και κινητά το λεπτό χωρίς ΦΠΑ. Η διάφορα είναι αστεία απλά το αναφέρω. :p

 

Screenshot-20200411-104347.jpg

Sip έχει? Για να μην ψάχνω.
Link to comment
Share on other sites

από ότι βλέπω υποστηρίζει sip, πληρωμές μέσω https://www.hanstel.biz

 

η διαφορά με τις χρεώσεις του dialcheap δεν είναι καθόλου αδιάφορες δεδομένου άλλαξαν πρόσφατα...

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πράγμα είναι CallingCredit, Voipalot. Δεν ξέρω αλλά το voipalot φαίνεται να είναι καινούργια. Δεν έχει δική της εφαρμογή στο playstore αλλά συνδέεται με την εφαρμογή MobileVoip. Η διάφορα είναι 0.001€/λεπτο στα κινητά μόνο. Αμελητέο ποσό θα έλεγα. Η dialcheap μόνο cheap δεν είναι :lol:
Link to comment
Share on other sites

Η calling credit στο faq λέει ότι δεν υποστηρίζει sip αλλά μερικές σελίδες πριν κάποιος έδινε πληροφορίες πως να δουλέψει και φαντάζομαι από αυτό που διαβάζω ότι το κάνουν αρκετοί. Είναι ανεπίσημη λειτουργία; Κινδυνεύουμε να το κόψουν;
Link to comment
Share on other sites

Η calling credit στο faq λέει ότι δεν υποστηρίζει sip αλλά μερικές σελίδες πριν κάποιος έδινε πληροφορίες πως να δουλέψει και φαντάζομαι από αυτό που διαβάζω ότι το κάνουν αρκετοί. Είναι ανεπίσημη λειτουργία; Κινδυνεύουμε να το κόψουν;
Κάτι διάβασες λάθος.

Υποστηρίζει κανονικά sip και απ ότι γνωρίζω εδώ και χρόνια, αυτά δεν αλλάζουν.

Ούτε νομίζω να κλείσει η εταιρεία.

Άλλωστε όταν εγκαταστήσεις το mobilevoip σου προτείνει την CallingCredit η μαμά εταιρεία για Ελλάδα.

Και αν κλείσει θα χάσεις μερικά €, ασήμαντη ζημιά σε σχέση με το όφελος που θα έχεις για όσο καιρό τη χρησιμοποιήσεις.

 

Πρέπει όμως να ενεργοποιηθεί το σιπ μέσα από το σάιτ της εταιρείας, όπου θα βρεις και τις ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

https://www.callingcredit.com/helpdesk2/#answer-780_

 

Λάθος μου που δεν έβαλα το link εξαρχής. Επίσης δεν εννοούσα να κλείσει η εταιρεία, απλά αν κόψει τα sip γιατί όπως διάβασα δεν υποστηρίζονται. Επίσης και στην σελίδα της hanstel την βγάζει με το sip με κόκκινο Χ.

 

Ρωτάω γιατί τη θέλω για ΑΤΑ οπότε θα μου είναι άχρηστο αν δεν παίζει με sip.

Link to comment
Share on other sites

https://www.callingcredit.com/helpdesk2/#answer-780_

 

 

 

Λάθος μου που δεν έβαλα το link εξαρχής. Επίσης δεν εννοούσα να κλείσει η εταιρεία, απλά αν κόψει τα sip γιατί όπως διάβασα δεν υποστηρίζονται. Επίσης και στην σελίδα της hanstel την βγάζει με το sip με κόκκινο Χ.

 

 

 

Ρωτάω γιατί τη θέλω για ΑΤΑ οπότε θα μου είναι άχρηστο αν δεν παίζει με sip.

Σήμερα το πρωί έκανα κλήση με το ζοιπερ και τώρα δείχνει να δουλεύει κανονικά.

Δοκίμασε να μπεις μέσω υπολογιστή στη σελίδα της, γιατί καμμιά φορά δεν παίζει σωστά από κινητά.

Εκτός αν καταργήθηκε για νέους πελάτες πρόσφατα, πράγμα που δεν μπορεί να αποκλειστεί.8f735b9d2421f31abd5a2672c117581f.jpg

Link to comment
Share on other sites

https://www.callingcredit.com/helpdesk2/#answer-780_

 

 

 

Λάθος μου που δεν έβαλα το link εξαρχής. Επίσης δεν εννοούσα να κλείσει η εταιρεία, απλά αν κόψει τα sip γιατί όπως διάβασα δεν υποστηρίζονται. Επίσης και στην σελίδα της hanstel την βγάζει με το sip με κόκκινο Χ.

 

 

 

Ρωτάω γιατί τη θέλω για ΑΤΑ οπότε θα μου είναι άχρηστο αν δεν παίζει με sip.

Υποστηρίζει κανονικά sip

feb4fb4ae821fce0e35de00b4303efc6.jpg

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Υποστηρίζει κανονικά SIP όπως όλοι οι betamax/dellmont providers.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ειπώθηκε ότι υπάρχει περίπτωση να κλείσει κάποια στιγμή η callingcredit. Καλό είναι να μην βάζετε πολλά χρήματα στους λογαριασμούς (max 10€ θα έλεγα-καλύτερα μόνο 5€ και συμπληρώνεις αργότερα) όχι γιατί μπορεί να κλείσει ξαφνικά αλλά γιατί μπορεί οποιαδήποτε στιγμή θέλει να ανεβάσει τις τιμές (ποιο πιθανό σενάριο) €/λεπτο και να γίνει ασύμφορη. Γι αυτό λίγα χρήματα μέσα για να είσαι καλυμμένος.
Link to comment
Share on other sites

Εκτός της CallingCredit τί άλλες επιλογές έχουμε;

 

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υποστηρίζει κανονικά SIP όπως όλοι οι betamax/dellmont providers.
Δεν έχουν όλοι sip. Η Voipyo δεν έχει απ ότι θυμάμαι.

 

 

 

Εκτός της CallingCredit τί άλλες επιλογές έχουμε;

 

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Καμμία 100στη ακόμα. Εξαρτάται τι θέλεις.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Κάποια εταιρεία με παραπλήσιες τιμής για τηλεφωνία;

 

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

http://www.voip-comparison.com/?ll=0&ll=1&mb=0&mb=1&sms=0&sms=1&nonEu=0&country%5B%5D=82

 

Εδώ όλη η λίστα της betamax με τις τιμές για Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...