Jump to content

Τα Πάντα για την τεχνολογία,και τους παρόχους Voip


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι τον δείχνει τον αριθμό μου. Είναι ενεργοποιημένο το yes για να φαίνεται ο αριθμός μου στην κλήση αλλά οταν παω στην εφαρμογή να κανω κληση στο callingcredit εχει γυρίσει από μόνο του στο no.

 

Βάλε αυτήν την εφαρμογή να δεις αν σου κάνει το ίδιο

https://apps.apple.com/us/app/mobilevoip-cheap-calls/id362528311

Link to comment
Share on other sites

Το διόρθωσα επιτέλους. Μπορώ εντωμεταξυ να κανω κλήσεις και σε Βουλγαρικά και Κυπριακά νούμερα με την ίδια χρέωση;
Link to comment
Share on other sites

Το διόρθωσα επιτέλους. Μπορώ εντωμεταξυ να κανω κλήσεις και σε Βουλγαρικά και Κυπριακά νούμερα με την ίδια χρέωση;

 

 

 

Στην σελιδα του παροχου σου αναγραφει τις χρεωσεις.. Αλλα νομιζω οτι για Κυπρο και Βουλγαρια, επειδη ειναι στην Ε.Ε. μαλλον ναι ειναι ιδιες οι χρεωσεις..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει ας το καταργήσουν. Εμείς θα πληρώνουμε τα απαραίτητα, μόνο και μόνο για να κρατάμε τον αριθμό, και όλες τις κλήσεις θα τις κάνουμε μέσω Viber μόνο με 6 ευρώ το μήνα.

Αλήθεια επειδή σκέφτομαι να κάνω αυτό που σκέφτομαι πραγματικότητα από τον επόμενο μήνα, κάθε πότε πρέπει να βάζουμε κάρτα για να μην χάσουμε τον αριθμό;84eb97b38ece6e06d46904e9f58e913a.jpg

 

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λύση αυτή. Σταθερά πώς θα καλείς;

 

 

 

Νομίζω κάθε 2 ή 3 μήνες θέλει ανανέωση.

Για κοίτα λίγο καλύτερα45f922cd1db4cabcf1d92f754c435fab.jpg

 

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειάζεται 5,99/μηνα για το βάιμπερ. Βάζοντας 10€ ονλαιν θα παίρνει 1,2gb δώρο. Το θέμα είναι εάν θα του φτάνει αυτό για όλο το μήνα, μαζί με σερφαρισμα. Εάν θα έχει πολύ WiFi τότε θα του περισσεύει κιόλας.
Link to comment
Share on other sites

Θα χρειάζεται 5,99/μηνα για το βάιμπερ. Βάζοντας 10€ ονλαιν θα παίρνει 1,2gb δώρο. Το θέμα είναι εάν θα του φτάνει αυτό για όλο το μήνα, μαζί με σερφαρισμα. Εάν θα έχει πολύ WiFi τότε θα του περισσεύει κιόλας.
Και να μην του φτάνει, αγοράζει ένα πακέτο Giga Max με 13 ευρώ, το οποίο μπορείς να το μοιραστείς με κάποιον άλλον, φίλο, αδερφό, σύντροφο, και να φτιάξετε ένα πακέτο μούρλια.

10+10 ευρώ το μήνα για ανανέωση που δίνει 400+200 λεπτά, και 13 + 3 η έξτρα SIM = 36 ευρώ για 2 αριθμούς που έχουν μια κοινή δεξαμενή 20GB. Μια χαρά.

 

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κι όσους δεν εχουν viber πώς θα τους καλεί;
Άντε πάλι... Ρε σεις ξυπνάτε λίγο. Δεν είναι ανάγκη να έχει Viber ο άλλος. Έχουν τα σταθερά Viber?

 

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κι όσους δεν εχουν viber πώς θα τους καλεί;

 

Με τα 5,99 αγοράζεις πακέτο ομιλίας απεριόριστων κλήσεων από το βάιμπερ σου προς όλους τους αριθμούς κινητων/σταθερών στην Ελλάδα, που δεν θα έχουν βαιμπερ. Από βαιμπερ προς βαιμπερ είναι δωρεάν. Στην πρώτη περίπτωση χρειάζεται να έχεις προαγορασει πακέτο ομιλίας και να έχεις ίντερνετ. Στην δεύτερη περίπτωση χρειάζεσαι απλά ίντερνετ.

 

Αυτό της βονταφον είναι για ενεργοποίηση εως τις 15/01 και κατανάλωση εως τις 31/01. Χρέωση 2€ και ημερήσιο όριο 3gb.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η ποιότητα κλήσης στο viber out ειναι υποδεέστερη (από λίγο έως πολύ) σε σχέση με την κλασσική τηλεφωνία τουλάχιστον με βάση την δική μου εμπειρία σε Cosmote & Vodafone.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως η ποιότητα κλήσης στο viber out ειναι υποδεέστερη (από λίγο έως πολύ) σε σχέση με την κλασσική τηλεφωνία τουλάχιστον με βάση την δική μου εμπειρία σε Cosmote & Vodafone.
Για 6 ευρώ είναι καταπληκτική... Αν και υποπτεύομαι ότι αν καλείς κινητό που έχει ΚΑΙ Viber, η τηλεφωνία είναι εφάμιλλη HD της Cosmote. Στα σταθερά εκεί ναι υπάρχει μια διαφορά, αλλά συνεννόηση γίνεται.

Το άλλο καταπληκτικό που έχει το Viber και δεν το ξέρει κανείς, είναι ότι μπορείς (εφόσον έχεις πακέτο για ελληνικούς αριθμούς με 6 ευρώ) να καλείς τα νούμερα των εταιρειών που προορίζονται για άτομα που ζουν στο εξωτερικό. Δηλαδή αν θες να πάρεις την Cosmote στο 13888, αντί να το κάνεις αυτό και να χρεώνεσαι 0.20 την κλήση, να καλείς απευθείας το +306971013888 που είναι για εκείνους που ζουν στο εξωτερικό. Και χωρίς να είσαι με VPN εξωτερικού. Τέλειο;

 

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η ποιότητα κλήσης στο viber out ειναι υποδεέστερη (από λίγο έως πολύ) σε σχέση με την κλασσική τηλεφωνία τουλάχιστον με βάση την δική μου εμπειρία σε Cosmote & Vodafone.

 

Ισχύει αυτό, όπως επίσης και σε περίπτωση που δεν υπάρχει 4G έχω δει τεράστια καθυστέρηση φωνής, που σε κανονική απλή κληση δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Μπορεί να συμφέρει, αλλά έχει δρόμο ακόμη. Πολλές φορές, η ποιότητα των κλήσεων δεν είναι η ενδεδειγμένη.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω.

Έχεις π.χ. whats up. Ανανεώνεις με 10 ευρω και ενεργοποιείς μέσω της εφαρμογής viber το πακέτο με τα 6€ που λες πιο πάνω. Και αυτόματα έχεις απεριόριστα λεπτά προς κινητά και σταθερά για ένα μήνα. Αυτά τα λεπτά τα χρησιμοποιείς μόνο όταν είσαι online?

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω.

Έχεις π.χ. whats up. Ανανεώνεις με 10 ευρω και ενεργοποιείς μέσω της εφαρμογής viber το πακέτο με τα 6€ που λες πιο πάνω. Και αυτόματα έχεις απεριόριστα λεπτά προς κινητά και σταθερά για ένα μήνα. Αυτά τα λεπτά τα χρησιμοποιείς μόνο όταν είσαι online?

-Βάζεις 10€

-Ενεργοποιεις από το βάιμπερ το πακέτο

-Καλείς, μέσω βαιμπερ, οποιονδήποτε ελληνικό αριθμό. Η κλήση γίνεται μέσω ίντερνετ, είτε από τα data του κινητού, είτε από WiFi. Καλείς "Viber Out"

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτή είναι η διαδικασία.

Με κινητά δεν είχα ιδιαίτερο θέμα, αν και υπήρχε κάποια καθυστέρηση και οπωσδήποτε η ποιότητα της κλήσης υστερούσε σε σχέση με κλήση κανονικά από το κινητό.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως βρήκα την υγειά μου με την εφαρμογή MobileVOIP βάζοντας 10€ (με τον φόρο βγαίνει κάπου στα 13€) μέσω CallingCredit. Μιλάω σε όλη την Ελλάδα με 0,006 το λεπτό! Έχω κάνει ως τώρα ένα κάρο κλήσεις κι έχω 9.82 € υπόλοιπο!
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχετε βγει εκτός θέματος περισσότερα για το Viber out και γενικά το voip καλό θα ήταν να προχωρήσει η συζήτηση εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=462374

Link to comment
Share on other sites

-Βάζεις 10€

-Ενεργοποιεις από το βάιμπερ το πακέτο

-Καλείς, μέσω βαιμπερ, οποιονδήποτε ελληνικό αριθμό. Η κλήση γίνεται μέσω ίντερνετ, είτε από τα data του κινητού, είτε από WiFi. Καλείς "Viber Out"

 

"Τρώει" πολλά data η κλήση μέσω viber ή όχι; Τα 1200 που δίνει το reload it επαρκούν για κλήσεις και περαιτέρω χρήση;

Edited by kostas_v
Link to comment
Share on other sites

Άρα θα πρέπει να ενεργοποιήσεις και πακέτο δεδομένων μέσω whatsup. Τι πακέτο μπορείς να βάλεις με 2,93Ε που θα απομείνουν από την ανανέωση 10€; Κι από όσο ξέρω "τρώει" πολλά data η κλήση μέσω viber. Ή όχι;

Βάζοντάς 10€ ονλαιν επιλέγεις δωρεάν μπονους 1,2γιγα για έναν μήνα. Οι κλήσεις φωνής δεν τρωνε πολλά data.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...