Jump to content

Τα Πάντα για την τεχνολογία,και τους παρόχους Voip


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η τηλεφωνία μέσω internet ακούγεται περίπλοκη αλλά είναι εξαιρετικά απλή και φθηνή. Προϋποθέτει smartphone.

 

Αρχικά πρέπει κάποιος να δει τις διαθέσιμες λύσεις ώστε να διαλέξει εκείνη που του ταιριάζει περισσότερο. Υπάρχει για παράδειγμα το MegaVoip που προσφέρει κλήσεις με 0,003€ προς σταθερά και 0,012€ σε κινητά. Εγώ επέλεξα το dialcheap γιατί δίνει φθηνά κινητά (0,007 ευρώ/λεπτό) και λίγο πιο ακριβά σταθερά (0,012 ευρώ/λεπτό). Έκανα εγγραφή και πλήρωσα 10 δολάρια που είναι το διαθέσιμο κεφάλαιο προς χρήση (με τους φόρους έδωσα σύνολο 12,97 δολ.)

 

Πόσο χρόνο μπορούμε να μιλάμε με αυτό το κεφάλαιο προς κινητά; Μετατρέπουμε τα δολάρια σε ευρώ (σημερινή ισοτιμία 1,20) και βρίσκουμε ότι 10$ ισοδυναμούν σε 8,3€. Άρα 8,3€/0,007€ = 1.185 λεπτά. Δηλαδή περίπου 20 ώρες. Σημειώστε ότι το κεφάλαιο δεν έχει χρονικό περιορισμό. Τα 10 δολάρια δεν χάνονται αν δεν χρησιμοποιηθούν εντός του μήνα.

 

Κατεβάζουμε στο Smartphone την εφαρμογή MobileVOIP δίνουμε τα στοιχεία της υπηρεσίας που έχουμε πληρώσει και μπορούμε πλέον να καλούμε φθηνά. Στην "πρώτη οθόνη" βλέπουμε το διαθέσιμο χρηματικό υπόλοιπο.

 

Μπορούμε να επιλέξουμε τον αριθμό τηλεφώνου που θα φαίνεται στο κινητό ή σταθερό που καλούμε. Επίσης υπάρχει η επιλογή local access ώστε να χρησιμοποιούμε τον δωρεάν χρόνο που έχουμε στο κινητό ή το σταθερό, από τη συγκεκριμένη εφαρμογή. Το έχω δοκιμάσει σε δωρεάν χρόνο προς κινητό αλλά όχι από σταθερό.

 

Το "πρόβλημα" των κλήσεων μέσω voip.

Όταν δεν είμαστε σε χώρο που διαθέτει ασύρματο internet π.χ στο σπίτι, στη δουλειά ή σε χώρο που προσφέρει wifi internet, πρέπει να χρησιμοποιήσουμε "δεδομένα" - "data" από το κινητό μας. Επίσης αν η σύνδεση που έχουμε είναι αργή ή προβληματική, αυτό επηρεάζει την ποιότητα της κλήσης. Η WIND μου έδινε 3,2 Mbps και ακουγόμουν σαν να καλούσα από το πηγάδι. Η Forthnet μου δίνει 5,7Mbps και ακούγομαι απολύτως καθαρά.

 

Πόσα mb καίει το τηλεφώνημα ενός λεπτού; Περίπου 400kb αφού έχουμε απενεργοποιήσει τις ενημερώσεις των "βαριών εφαρμογών". Στο δικό μου κινητό αυτό γίνεται από την επιλογή "Ρυθμίσεις - Χρήση δεδομένων - Περιορισμός δεδομένων παρασκ. εφαρμ".

 

Πόσο κοστίζουν τα "δεδομένα" -"data" ή mb; Η cosmote "Whatsup" προσφέρει με 3€ 120 MB. Η Q με 4€ προσφέρει 1GB και τέλος έχουμε την cosmote prepaid που μας δίνει MB με τις αγορές. Αν δηλαδή κάνουμε συγκεκριμένες αγορές ανά μήνα, το "πρόβλημα" λύνεται δωρεάν.

 

Ένα συγκεκριμένο παράδειγμα.

Προκειμένου να είμαι απόλυτα σίγουρος για την ορθότητα του κόστους χρήσης/λεπτό και της κατανάλωσης δεδομένων ανά λεπτό, δοκίμασα στην πράξη την εφαρμογή.

 

Πριν την κλήση το διαθέσιμο κεφάλαιο για κλήσεις ήταν 7,68$ και τα διαθέσιμα mb 496. Η κλήση προς κινητό είχε διάρκεια 29,59 λεπτών. Μετά από αυτή το διαθέσιμο κεφάλαιο έπεσε 7,44$ και τα mb μειώθηκαν στα 484. Αυτό μας δίνει 7,68$ - 7,44$ = 0,24$ στα 30 λεπτά και άρα 0,008$ το λεπτό. Αν μετατρέψουμε τα δολάρια σε ευρώ (με την σημερινή ισοτιμία), λαμβάνουμε κόστος κλήσης 0,0066€/λεπτό. Στα 30 λεπτά δαπανήθηκαν 12mb. Άρα 400kb ανά λεπτό.

 

Κόστος μηνύματος (max 160 χαρακτήρες): 0,07$

Edited by kamika
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Πολύ καλό ποστ.

Μήπως μπορεί κάποιος να κάνει κανένα Update για το ποιες είναι οι συμφερουσες εταιρίες για sip αυτήν την περίοδο?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό ποστ.

Μήπως μπορεί κάποιος να κάνει κανένα Update για το ποιες είναι οι συμφερουσες εταιρίες για sip αυτήν την περίοδο?

http://www.voip-comparison.com

 

Σύγκριση διαφόρων παροχών

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω dial cheap εδω και κανα χρόνο... με ενα πακέτο, καλυπτω το δικο μου τηλ αλλα και των γονιών μου. Τα τηλεφωνηματα μας βγαινουν 2 δεκαρικα τον χρονο βαρια βαρια. Αγοράζουμε μονο πακέτο data για τα κινητα μας.

 

Γενικα σπάνια ειχα πρόβλημα λογω ανεπάρκειας του δικτυου data.

Current status: Galaxy S21+, Huawei Matebook 14 (2020), Mi Air 13 (2017)
Link to comment
Share on other sites

http://www.voip-comparison.com

 

Σύγκριση διαφόρων παροχών

 

Ναι το είχα δει το site είναι πολύ καλό και με βοήθησε στην επιλογή μου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Χρησιμοποιω dial cheap εδω και κανα χρόνο... με ενα πακέτο, καλυπτω το δικο μου τηλ αλλα και των γονιών μου. Τα τηλεφωνηματα μας βγαινουν 2 δεκαρικα τον χρονο βαρια βαρια. Αγοράζουμε μονο πακέτο data για τα κινητα μας.

 

Γενικα σπάνια ειχα πρόβλημα λογω ανεπάρκειας του δικτυου data.

 

Είναι τρομερά φτηνό εδώ και δυο μέρες έχω πάρει τόσα κινητά και έχω ξοδέψει μόνο 20 cents.

Πιο πακέτο για data χρησιμοποιείς?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα βλέπω την callingcredit σαν την φθηνότερη εταιρεία για κλήσης προς κινητά και σταθερά.
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα τώρα τα μαθαίνω και εγώ αλλά πάγιο το χρόνο όπως έχει η modulus ή έξτρα χρέωση ανά κλήση που μάλλον εννοείς δεν έχει.

Αν και από ότι θυμάμαι αν δεν δηλώσεις το κινητό σου και δεν έχεις caller id τότε ναι πρέπει να χρεώνεσαι παραπάνω.

Call back εχει ενεργοποίημενη επιλογή το mobile voip αν και δεν το χρησιμοποίησα ακόμα.

Άλλοι συνφορουμιτες θα ξέρουν καλύτερα να σου απαντήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Viber-out

Δεν ειναι ακριβως voip, αλλα προσφερει σημαντικα πλεονεκτηματα σε οποιον θελει να μιλαει παρα πολυ.

 

με 6€/μηνα μιλας πραγματικα απεριοριστα σε κινητα & σταθερα Ελλαδας

πολυ ευκολο να το ρυθμισεις, ηδη οι περισσοτεροι εχουμε την εφαρμογη viber

στο 90% των κλησεων η ποιοτητα ηταν καλη εως πολυ καλη

ο πραγματικος σου αριθμος σου φαινεται στον καλουντα

εχεις την επιλογη να ανανεωνεται αυτοματα με τα 6€/μηνα, οποτε δεν ασχολεισαι καθολου

με 9€/μηνα ειδα πως εβαλαν απεριοριστες κλησεις σε κινητα/σταθερα σε 50 χωρες σε ολο τον κοσμο!

 

καποιες λιγες φορες η κληση κοβοταν οταν ημουν εν κινηση

προυποθετει τουλαχιστον καλο σημα, με 2G δεν νομιζω πως μπορεις να μιλησεις

 

(οι δοκιμες που εκανα ηταν με cosmote, wind)

Edited by marlboro man

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

H ποιότητα του Viber ειναι γενικά μέτρια σε όσες συσκευές έχω δοκιμάσει, ακομα και με full 4G σήμα ή με καλό Wifi

Για μένα αποτελεί απλά λύση που καλύπτει περιστασιακές ανάγκες και δεν μπορεί να υποκαταστήσει τη συμβατική τηλεφωνία (δυστυχώς)

Link to comment
Share on other sites

Το frog πάει 5.45ε για 2GB τις 31 μέρες δηλαδή ενω με την κοσμοκάρτα που έχω 7ε για 700MB ή 900 για αυτόματη ανανέωση κάθε μήνα.

Στο εξωτερικό δουλεύει αυτό το πακέτο ξέρεις?

Προς το παρόν την βγάζω με cosmokarta βάζω 10ε μέσω ίντερνετ και μου δίνει μέσω reloaded code 1.2gb για mobile data αλλά δεν δουλεύει στο εξωτερικό από την άλλη μένουν τα 9+ ευρώ μέσα για ανανεώσεις τον 700ε με 7ε για εξωτερικό που πάω βέβαια μια τόσο.

Σκοπεύω να μείνω μόνο με ίντερνετ και να μεταφέρω το νούμερο μου σε καμιά voip που το υποστηρίζει.

Στην Πολωνία από ότι είδα με 12ε το μήνα έχεις απεριόριστες κλήσεις,σμσ και mobile ίντερνετ αλλά εκεί καταλαβαίνουν πολύ καλύτερα από ανάπτυξη εδώ κοιτούν να βγάλουν από την μύγα ξύγκι.

Δεν ξέρω ακόμα και με ρόαμινγκ μη συμφέρει κάνα πακέτο από εκεί.

Edited by andval
Link to comment
Share on other sites

Στη Πολωνία οι απεριόριστες κλήσεις, απεριόριστα σμς και από 10-20GB το μήνα -ανάλογα την εταιρία- στη καρτοκινητή, κοστίζουν 25 ζλοτυ δηλ. περίπου 6€
Link to comment
Share on other sites

Τυχεροι οι φοιτητες πληροφορικης που πανε εκει θα μεινουν και με καλες δουλειες σε μια χωρα που θα εχει οικονομικη ανοδο αλλα αυτα ειναι για αλλο νημα.
Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγο έκανα έγγραφη στην calling credit για ένα προνομιακό νούμερο free2go που έχω σαν 2ο στην συσκευή μου. Από το νούμερο αυτό κάνω ελάχιστα τηλέφωνα και απλά το έχω για εισερχόμενες κλησεις από πελάτες και σαν επαγγελματικό γενικότερα. Ως τώρα έβαζα 5€ το δίμηνο αλλά πλέον θέλει 10€ οπότε νομίζω πως με την calling credit θα είμαι κομπλέ. Data εχω πολλά στην συσκευή από το άλλο νουμερο (φτηνό καρτοσυμβολαιο της wind) οπότε τέρμα ή ανανεώσεις στην wind. Με τα 10€ που φορτωσα θα βγάλω κάνα χρόνο τουλάχιστον. Τα χρήματα που θα γλιτώσω απο τις ανανεώσεις θα τα ξοδεύω σε μπύρες που θα τις πίνω στην υγεία της wind που με τις συνεχείς αυξήσεις και το πετσόκομμα των πακέτων με έβαλε στο τριπάκι για εναλλακτικές λύσεις.

 

Στα του θέματος,έκανα 2 δοκιμαστικές κλήσεις (μέσω του wifi του σπιτιού) και σαν ποιότητα δεν είχε απολύτως καμία διαφορά από κανονική κλήση. Για τις 2 κλήσεις χρεώθηκα το αστρονομικό ποσό των 2 λεπτών. (Τιμή χωμα)

Σαν 1η εντύπωση απόλυτα ικανοποιημένος. Αύριο θα το δοκιμάσω και εκτός σπιτιού me data να δω πως θα τα πάει.

Edited by MAN0l0
Link to comment
Share on other sites

Ως τώρα έβαζα 5€ το δίμηνο αλλά πλέον θέλει 10€ οπότε νομίζω πως με την calling credit θα είμαι κομπλέ. Data εχω πολλά στην συσκευή από το άλλο νουμερο (φτηνό καρτοσυμβολαιο της wind) οπότε τέρμα ή ανανεώσεις στην wind.

παλι δεν θα πρεπει να βαζεις λεφτα στην wind για να κρατας τον αριθμο?

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι και αυτό μετά το δίμηνο σου κάνουν φραγή και μετά από κάνα χρόνο χάνεις και το νούμερο που μπορεί να το έχουν μειώσει και αυτό.

Υπάρχουν και voip παροχοι όπως η modulus και άλλες που σου δίνουν αριθμό με 15ε το χρόνο ή και πιο φτηνά.

Για τους κλώνους τύπου calling credit δεν είδα ακόμα αν σου δίνουν αριθμό.

Θα το κοιτάξω κάποια στιγμή αργότερα.

Edited by andval
Link to comment
Share on other sites

παλι δεν θα πρεπει να βαζεις λεφτα στην wind για να κρατας τον αριθμο?

 

Μέχρι τώρα έβαζα 5€ το δίμηνο (2.5€ το μήνα) για να διατηρώ το νούμερο αλλά και τα χρήματα που έβαζα τα οποία όμως στην ουσία δεν μου χρειάζονται.

Πλέον αν στο τετράμηνο μπει φραγή στο νούμερο θα κάνω ανανέωση 10 € αναγκαστικά και θα ξανακάνω ξανά μετά από 4 μήνες. Άρα θα μου κατεβαινει πάλι 2.5€ ο μήνας. Τα χρήματα δεν με ενδιαφέρει να τα κρατήσω αφού δεν τα χρησιμοποιώ (θα στέλνω μυνήματα στο χαμόγελο του παιδιού. Δεν θα τα τρώει η wind). Αλλά από ότι διαβάζω στην πράξη φραγή δεν γίνεται στο τετράμηνο. Αν ισχύει αυτό και για όσο ισχύει, θα κάνω ανανέωση σε 1χρόνο για να μην χάσω το νούμερο.

Να διευκρινίσω πως το νούμερο αυτό δεν είναι το βασικό μου. Το έχω σαν δεύτερο για να δέχομαι κλήσεις από πελάτες και αν χρειαστεί να πάρω τηλ επειδή πχ εχασα μια κληση, θα την κάνω μέσω calling credit. Αν ήταν το βασικό μου νούμερο δεν νομίζω ότι θα με εξυπηρετούσε αυτή η λύση.

 

Σήμερα έκανα και κάποιες κλήσεις με data και η ποιότητα κλήσης ήταν μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

οκ, κρατα μας ενημερους για τις εντυπωσεις σου.

 

γιατι λες οτι δεν θα σε εξυπηρετουσε αν ηταν το βασικο σου νουμερο?

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

οκ, κρατα μας ενημερους για τις εντυπωσεις σου.

 

γιατι λες οτι δεν θα σε εξυπηρετουσε αν ηταν το βασικο σου νουμερο?

 

Έχεις δίκιο.

Το σωστό θα ήταν αν έγραφα δεν γνωρίζω αν με εξυπηρετούσε ως βασικό νούμερο. Και είναι λογικό γιατί Μόλις χθες ενεργοποίησα. Σε βάθος χρόνου θα έχω πιο ολοκληρωμένη εικόνα.

Θα ενημερώσω.

 

Μετά από κάποιες δοκιμαστικές κλήσεις που έκανα είδα τα εξής

 

Wi-Fi :ποιότητα κλήσης ίδια με κανονική κληση. Δεν κατάλαβα διαφορά.

4g:μια από τα ίδια

H & H+ :κατάλαβα μια μικρή διαφορά στην ποιότητα αλλά τίποτα το ιδιαίτερο.απροβλημάτιστη η επικοινωνία

Ε : κατάφερα να βγάλω κλήση αλλά με πολλές διακοπές στον ήχο.

 

Γενικά πολύ καλά. Σε συνδυασμό με το πολύ καλό σήμα της wind (δεν είναι ειρωνικό. όσο και αν ακούγεται περίεργο εδώ στην Κρήτη τα τελευταία 6 χρόνια που έχω wind, έχει καλό σήμα. Πολλές φορές και καλύτερο από την cosmote) νομίζω πως θα δουλεύει απροβλημάτιστα.

Edited by XP130TD
συνεχόμενα posts
Link to comment
Share on other sites

Στη Πολωνία οι απεριόριστες κλήσεις, απεριόριστα σμς και από 10-20GB το μήνα -ανάλογα την εταιρία- στη καρτοκινητή, κοστίζουν 25 ζλοτυ δηλ. περίπου 6€
Για δώσε link.... Φαντάζομαι ανανέωση κάνεις και online, έτσι δεν είναι;

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

(θα στέλνω μυνήματα στο χαμόγελο του παιδιού. Δεν θα τα τρώει η wind).

Αυτό πρέπει να το διαδώσουμε μια κάρτα με 2-3 ευρώ της παλιόVodafone έτσι θα της εξηγηθώ.

 

Ενδέχεται σε καμία εβδομαδα να πάω Κρακοβία.

Με το που δω μαγαζί της orange θα μπουκαρω για κάρτα με roaming Internet και ελπίζω να μιλάνε αγγλικά.

Link to comment
Share on other sites

θυμησε μας ποσο κοστιζει 1 ωρα κλησης σε κινητα για να γελασουμε? :lol:

 

0.30€ η ώρα (0.36€ με το ΦΠΑ)

Το μεγάλο πλεονέκτημα για μένα δεν είναι τόσο η χαμηλή Τιμή, αλλά στο ότι δεν υπάρχει χρονικό όριο στο να χαθούν τα χρήματα που έχουν φορτωθεί. Κάτι που για περιστασιακή χρήση το κάνει ασυναγώνιστο σε σχέση με τα καρτοκινητά όλων των ελληνικών εταιρειών που Μόνο καρτοκινητά δεν είναι πλέον.

Για να μην ξαναγράφω τα ίδια έγραψα την άποψη μου εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7779082#post7779082

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...