Jump to content

Βελτιώστε τις φωτογραφίες σας με τη κάμερα του google pixel


Antretng
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχει καμία GCam που στην μπροστά κάμερα να βγάζει φώτο κανονικά και όχι ανάποδα το αριστερά δεξιά?

 

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 137
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βρειτε τις διαφορές. Mi Note 3, οι πρώτες δυο με gcam και η τελευταία απο στοκ (για να χουμε μια ιδέα απο συνθηκες).

Για να μην τις ψάχνετε αδικα, να πω οτι η δευτερη βγήκε στο 1/3 του χρόνου απο ότι η πρώτη (πιο συγκεκριμένα η δευτερη βγήκε σε ενα δευτερόλεπτο, ενω η πρώτη σε τρία) ενω μπορούσα να τραβήξω δευτερη ή ακόμα και τρίτη φωτογραφία χωρίς cool down.

 

Η εκδοση δεν ειναι άλλη απο την αγαπημένη μου "MGC_3.2.045_FINAL_3.4" με ρυθμισεις

  • Correction of auto-exposure: increase exp. to 2
  • Model: Nexus 6p
  • Config Back Camera: AutoHdr+(simple)
  • Parameters: Low (Nexus 6p)

 

Υποψιν δεν συστήνεται για κινητά που δεν έχουν ois. Εδώ απλά εκμεταλλεύτηκα το OIS του Mi Note 3.

Το θετικό λοιπόν ειναι οτι με αυτήν αντικαταστείς τελείως την stock αφου δεν ειναι πολύ αργή.

 

Παρεμπτιπτοντως το συγκεκριμένο σκηνικο δεν αξιζε να βάλω gcam. Αλλα σε πρόσωπα ή υψηλές αντιθέσεις ή σκοτάδια ειναι πάντα χρήσιμη.

 

26920015247_75b74e6965_z.jpg3.2gcam - super high, default exposure by Andreas L., on Flickr

 

39981030010_fcda05a0d7_z.jpg3.2gcam - low, exposure*2 by Andreas L., on Flickr

 

41747265552_e0dfeb5be0_z.jpgIMG_20180430_020110_HHT by Andreas L., on Flickr

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Προσπαθώ κανα δυο μερες να βαλω gcam στο mimix2s... Δε δουλεύει καμμια... Μολις διαλεξω μοντελο κινητου στις ρυθμισεις lag αρει η καμερα. Χωρις hdr+ τραβαει... Παραξενα πραγματα...
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ κανα δυο μερες να βαλω gcam στο mimix2s... Δε δουλεύει καμμια... Μολις διαλεξω μοντελο κινητου στις ρυθμισεις lag αρει η καμερα. Χωρις hdr+ τραβαει... Παραξενα πραγματα...

 

ενεργοποιησες cam2api?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Εμενα ολα καλα ολα ωραια εκτος απο το φλας. αναβει αλλα μεχρι να βγει η φωτο εχει κλεισει οποτε και σε ενα σκοτεινω δωματιο βγαινει μια μαυρη φωτο. Γενικα δηλαδη ειναι σαν αν μην εχω φλας.
Link to comment
Share on other sites

Εμενα ολα καλα ολα ωραια εκτος απο το φλας. αναβει αλλα μεχρι να βγει η φωτο εχει κλεισει οποτε και σε ενα σκοτεινω δωματιο βγαινει μια μαυρη φωτο. Γενικα δηλαδη ειναι σαν αν μην εχω φλας.

 

Γενικα δυσκολα να χρειαστεις φλας με hdr+. Οπότε μη βάζεις φλας. ;)

Link to comment
Share on other sites

Not helping :lol::lol::lol:

 

χαχαχαχαχα.

 

Δυστυχως δεν μπορει καποιος να σε βοηθησει σε αυτο. Ειναι θεμα libraries της συσκευης.

 

Το μονο που λεω ειναι οτι το hdr+ καταργει την αναγκη του φλας. Δοκιμασε το για μια περιοδο και ισως βολευτεις :)

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος ΤηΝ επιλογή ΄΄Correction of auto-exposure HDR'' ώστε να καταλαβω σε ποια βαθμίδα θα πρέπει να την έχω ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος ΤηΝ επιλογή ΄΄Correction of auto-exposure HDR'' ώστε να καταλαβω σε ποια βαθμίδα θα πρέπει να την έχω ?

 

Το εξηγώ και στον οδηγό. Του λες βασικά αν βάζει πιο αργό χρόνο έκθεσης για καλύτερη ποιότητα. Ιδανική επιλογή αν έχεις ois ή/και σταθερά χέρια. Αν βάλεις increase *2 τότε θα κάνει το διπλάσιο χρόνο σε έκθεση. Φυσικά μιλάω για χαμηλό φωτισμό.

Link to comment
Share on other sites

Το εξηγώ και στον οδηγό. Του λες βασικά αν βάζει πιο αργό χρόνο έκθεσης για καλύτερη ποιότητα. Ιδανική επιλογή αν έχεις ois ή/και σταθερά χέρια. Αν βάλεις increase *2 τότε θα κάνει το διπλάσιο χρόνο σε έκθεση. Φυσικά μιλάω για χαμηλό φωτισμό.

 

ευχαριστώ για την απάντηση !

και εκτός του increase υπάρχει και το reduce ,αυτό που βοηθάει ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση !

και εκτός του increase υπάρχει και το reduce ,αυτό που βοηθάει ?

 

Στο να εχεις λιγοτερο motion blur. Ή αν εισαι κουλος να μην σου βγαινουν κουνημμενες :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Ήθελα να κάνω μια ερώτηση σε όσους έχουν πειραματιστεί και με το oneplus 5t. Ποια έκδοση της gcam είναι καλύτερη για χαμηλό φωτισμό (τοπία και πρόσωπα); Δοκιμάζω την gcmam v6 με τις προτεινόμενες ρυθμίσεις από το link του οδηγού, αλλά δε βλέπω διαφορά από την στοκ. Δεν είμαι root αλλά αφού έχω ενεργό api2 δε νομίζω να υπάρχει κάποιο θέμα.
Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να κάνω μια ερώτηση σε όσους έχουν πειραματιστεί και με το oneplus 5t. Ποια έκδοση της gcam είναι καλύτερη για χαμηλό φωτισμό (τοπία και πρόσωπα); Δοκιμάζω την gcmam v6 με τις προτεινόμενες ρυθμίσεις από το link του οδηγού, αλλά δε βλέπω διαφορά από την στοκ. Δεν είμαι root αλλά αφού έχω ενεργό api2 δε νομίζω να υπάρχει κάποιο θέμα.

 

Ελα, σε ξέχασα :lol:

 

Θα βάλεις την οσο το δυνατον πιο πρόσφατη stable (όχι Beta ούτε Minimal) του arnova και θα βάλεις τα hdr+ parameters στο super high.

Αυτο που θυμαμαι ειναι οτι στο op5t ειχε εκνευριστικά dots. Υποτίθεται οτι έχει πλέον λυθει αλλά δεν θυμαμαι αν χρειάζεται root.

 

Edit: Για δες αυτή https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/GoogleCamera-Pixel2Mod-Arnova8G2-V8.apk

Αν προτιμάς λεπτομέρια (και ας εχει λιγο θόρυβο) βάλε nexus 6p.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Ανδρέα καλημέρα! Έχω παρατηρήσει ότι σε πολλές,μην πω ολες, από τις εκδόσεις gcam που έχω δοκιμάσει στο xiaomi mi A1 μου,όταν τις κάνω edit στο αυτόματο στο Google photos, παρατηρώ ότι έχουν μια τάση προς την κιτρινιλα κ την υποεκθεση, πράγμα που το διορθώνει το Google photos.

Έχεις βρει καμία ρύθμιση για το white balance σε παρακαλώ;

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ανδρέα καλημέρα! Έχω παρατηρήσει ότι σε πολλές,μην πω ολες, από τις εκδόσεις gcam που έχω δοκιμάσει στο xiaomi mi A1 μου,όταν τις κάνω edit στο αυτόματο στο Google photos, παρατηρώ ότι έχουν μια τάση προς την κιτρινιλα κ την υποεκθεση, πράγμα που το διορθώνει το Google photos.

Έχεις βρει καμία ρύθμιση για το white balance σε παρακαλώ;

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Καλημέρα. Τι εννοείς επεξεργασία; Επεξεργασία μπορείς να κάνεις με οποιοδήποτε app. Αν εννοείς πως τράβα η gcam τότε εξαρτάται αν μιλάς για μέρα ή νύχτα. Αν μιλάς για νύχτα τότε στις ρυθμίσεις ορισμένων gcam (πχ τους bsg) έχει επιλογή για correction του black level. Πειραματισου λιγο με τις τιμές να δεις τι προτιμάς

 

Αν πάλι μιλας γενικότερα (μέρα και νύχτα) αν θυμάμαι καλά το model στις ρυθμίσεις επηρεάζει και το wb. Αν βάλεις nexus 6p είναι πιο θερμό σε σχέση πχ με το pixel 2 xl. Οπότε δες και αυτό αλλά έχοντας υπόψιν ότι δυστυχώς δεν αλλάζει μόνο το wb αλλά και την επιθετικότητα του nr αλλά και αν στα σκοτάδια (τέρμα) θα ρίξει και το shutter speed.

 

Πάντως έχω δει και διαφορές στο wb από app σε app. Πχ ο urikill έχει πιο θερμό αποτέλεσμα από arnova.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Εννοω για ημέρα καθαρά και επεξεργασία απλά edit με google photos που πατάς ένα αυτόματο.

Γενικά εννοώ ότι παρατηρώ μια τάση προς τα θερμά χρώματα και μια υποεκθεση κ έλεγα μήπως το είχες ψάξει πιο βαθιά.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κατσε γιατι σε χάνω. Θερμα σου βγαίνουν μετα απο επεξεργασια; Αν ναι τοτε απλά αλλαξε προγραμμα επεξεργασιας ή μην πατας auto :)

 

Όσον αφορα την υποεκθεση, συνηθως εχει να κανει με την εκδοση της gcam στην οποία βασιζεται (πχ οι εκδοσεις βασισμενες στην 3.2 υποεκθετουν περισσοτερο εναν των 5.1, 5.2 και 5.3). Οι νεωτερες έχουν ορθότερη έκθεση.

Link to comment
Share on other sites

Κατσε γιατι σε χάνω. Θερμα σου βγαίνουν μετα απο επεξεργασια; Αν ναι τοτε απλά αλλαξε προγραμμα επεξεργασιας ή μην πατας auto :)

 

Όσον αφορα την υποεκθεση, συνηθως εχει να κανει με την εκδοση της gcam στην οποία βασιζεται (πχ οι εκδοσεις βασισμενες στην 3.2 υποεκθετουν περισσοτερο εναν των 5.1, 5.2 και 5.3). Οι νεωτερες έχουν ορθότερη έκθεση.

Όχι! Θερμά εννοώ τραβά η Google cam! Αυτό σε ρωτάω.Αν έχεις βρεί καμία ρύθμιση για το white balance!

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι! Θερμά εννοώ τραβά η Google cam! Αυτό σε ρωτάω.Αν έχεις βρεί καμία ρύθμιση για το white balance!

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τότε όπως ηδη σου ειπα, δοκίμασε άλλα model στις ρυθμίσεις. Εναλλακτικά πείραξε το wb καθώς τραβάς (έχει επιλογές στο interface).

Link to comment
Share on other sites

Τότε όπως ηδη σου ειπα, δοκίμασε άλλα model στις ρυθμίσεις. Εναλλακτικά πείραξε το wb καθώς τραβάς (έχει επιλογές στο interface).
Το ξέρω φίλε μου και σε ευχαριστώ πολύ. Απλά δεν έχω ιδέα τι να πειράξω στο white balance, red,green,etc για αυτό ρώτησα.σε ευχαριστώ πολύ

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Αντρέα, διαβάζω σε άλλο νήμα ότι ίσως στις κινέζικες rom η κάμερα να είναι καλύτερη λόγω πατεντών που ΔΕΝ μπορούν να χρησιμοποιήσουν στις global... Λες?
Link to comment
Share on other sites

Αντρέα, διαβάζω σε άλλο νήμα ότι ίσως στις κινέζικες rom η κάμερα να είναι καλύτερη λόγω πατεντών που ΔΕΝ μπορούν να χρησιμοποιήσουν στις global... Λες?

 

Χμμμ. Να υποθεσω οτι μιλας για xiaomi και stock camera? Αν ναι, οντως κατι τετοιο διαβασα και γω για MIUI 10 και mi 8. Δεν ξερω αν ισχυει και για αλλες συσκευες.

 

Υ.Γ. Γραφε βρε ανθρωπε για τι πραγμα λες :lol::)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Χρόνια πολλά σε όλους!

 

Όπως έγραψα και στο θέμα των συγκριτικών, έχω Lollipop και Snapdragon 805 (Panasonic LUMIX DMC-CM1). Υπάρχει κάποιος τρόπος να δοκιμάσω κάμερες των Nexus ή Pixels?

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...