Jump to content

Βελτιώστε τις φωτογραφίες σας με τη κάμερα του google pixel


Antretng
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Κακός βάζεις hdr στη στοκ. Το απλό hdr δεν κάνει για νυχτερινές. Φαντάζομαι θα ήταν ζόρι για να μην βγει κουνημενη η στοκ.

 

Επιπλέον αν δεν γράψετε ποια συσκευή είναι, ποια rom φορατε, ποια έκδοση gcam βάλατε και ποιες ρυθμίσεις δεν μπορούμε να βοηθήσουμε.

 

Σαφώς και θέλει σταθερό χέρι αλλιώς βγαίνει φραπες. Εγώ έχω note 4 snapdragon 9.0.5

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 137
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Άρα στο ένα παλευεις και στο άλλο απλά χαλαρά τραβάς για ίδια ποιότητα. Μια χαρά βελτίωση μου ακούγεται ;)
Link to comment
Share on other sites

Μα πώς να δεις βελτίωση από τη στιγμή που δεν έχεις snapdragon επεξεργαστή; Το γράφω και στον οδηγό, τα οφέλη της αποθορυβοποιησης το βλέπεις μόνο σε απολύτως συμβατούς επεξεργαστές. ;)

 

 

 

Κακός βάζεις hdr στη στοκ. Το απλό hdr δεν κάνει για νυχτερινές. Φαντάζομαι θα ήταν ζόρι για να μην βγει κουνημενη η στοκ.

 

Επιπλέον αν δεν γράψετε ποια συσκευή είναι, ποια rom φορατε, ποια έκδοση gcam βάλατε και ποιες ρυθμίσεις δεν μπορούμε να βοηθήσουμε.

Το Δωκιμασα και στο s8 χωρίς κάποιο ιδιαίτερο αποτέλεσμα από την άλλη σε xiaomi από μαύρα χάλια έγινε καλούτσικη
Link to comment
Share on other sites

Το Δωκιμασα και στο s8 χωρίς κάποιο ιδιαίτερο αποτέλεσμα από την άλλη σε xiaomi από μαύρα χάλια έγινε καλούτσικη

 

Πρώτα από όλα θα σου ζητήσω να μην γράφεις προκλητικά μηνύματα προς μια εταιρεία. Είναι κρίμα να ξεκινήσει flame.

 

Το s8 exynos δεν έχει;

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα θα σου ζητήσω να μην γράφεις προκλητικά μηνύματα προς μια εταιρεία. Είναι κρίμα να ξεκινήσει flame.

 

Το s8 exynos δεν έχει;

 

το αμερικανικο έχω είναι κλειδωμένο σε at&t ετσι το έχω καθαρά και μόνο για photos/mp3 player

 

τώρα αν θεωρείς την αξιολόγηση μιας cameras (χωρίς υβριστικά σχόλια) προκλητικά μηνύματα (δεν μπορούν να είναι όλα τελεία για όλα τα κινητά όλο και κάπου μερικοί χάνουν μερικοί είναι καλοί σε κάποιους τομείς μερικοί είναι χάλια μαύρα σε κάποιους άλλους κλπ

 

αν θεωρείς κάτι τέτοιο προσβολή πας πατάς ένα ωραίο ban και ησυχάζεις

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και θέλει σταθερό χέρι αλλιώς βγαίνει φραπες. Εγώ έχω note 4 snapdragon 9.0.5

σε xiaomi note 4 sd θέλει σταθερό χέρι (που είναι και λογικό). Σε άλλα όμως xiaomi (note 3, 2) δε θέλει καθόλου σταθερό χέρι. Είναι Point and shoot (δεν ξέρω πως το κάνει μάλλον πάει στο θεό το iso). Και το αποτέλεσμα είναι εμφανώς καλύτερο με hdr αντί όχι. Και μιλάμε για stock camera app, δε θέλει κάτι άλλο.

Γιατί το note 4 snap dragon δεν ακολουθεί την ίδια συμπεριφορά με άλλα xiaomi που ξέρω δεν γνωρίζω.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμαστεί σε mi note 3 από κάποιον παιδιά? Η μαμά εφαρμογή βγάζει αξιόλογες φωτογραφίες,κατά πόσο βοηθάει η gcamera?
Link to comment
Share on other sites

το αμερικανικο έχω είναι κλειδωμένο σε at&t ετσι το έχω καθαρά και μόνο για photos/mp3 player

 

τώρα αν θεωρείς την αξιολόγηση μιας cameras (χωρίς υβριστικά σχόλια) προκλητικά μηνύματα (δεν μπορούν να είναι όλα τελεία για όλα τα κινητά όλο και κάπου μερικοί χάνουν μερικοί είναι καλοί σε κάποιους τομείς μερικοί είναι χάλια μαύρα σε κάποιους άλλους κλπ

 

αν θεωρείς κάτι τέτοιο προσβολή πας πατάς ένα ωραίο ban και ησυχάζεις

 

Πρώτα από όλα δεν μιλάς για κάποια συγκεκριμένη συσκευή αλλά για ολόκληρη εταιρεία σε όλα σου σχεδόν τα μηνύματα όπου πάντα φροντίζεις να γράφεις ότι έχει μάπα/σάπια κάμερα η xiaomi.

 

Δεύτερον το thread είναι οδηγός για την google camera και όχι κάποια γενική συζήτηση περί εταιρειών. Ontopic μηνύματα είναι αυτά που είτε αποτελούν απορίες είτε βοήθεια/πληροφορία προς τα μέλη που ζητάνε βοήθεια σχετικά με τη λειτουργία της. Το να μειώνεις σε κάθε ευκαιρία μια εταιρεία ούτε ontopic είναι ούτε βοηθητικό. Άλλωστε για συγκριτικά καμερών μπορείτε να συζητήσετε εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=455962

 

Όλα όσα έχω γράψει είναι μετά από αρκετούς μήνες πειραματισμού με διάφορες συσκευές (πχ Lg g5, leeco le max 2, oneplus 3, mi5s κλπ) αλλά και συζητήσεων με developers στο xda. Τον οδηγό αυτό τον είχα μοιραστεί κομμάτι κομμάτι σε διάφορα threads αλλά σκέφτηκα πως ήρθε η ώρα να το μοιραστώ με ολόκληρο το forum. Είναι κρίμα να ξεκινήσει ενα ακόμα offtopic flame σε έναν οδηγό που αποσκοπεί καθαρά και μόνο στη βοήθεια μελών για τη κάμερα τους.

 

Όσον αφορά αυτά τα περί ban, πραγματικά no comment. :confused: Επόμενα offtopic μηνύματα απλά θα διαγραφτούν. Χρονιάρες μέρες που είναι θα κάνω πως δεν είδα το μήνυμα σου περι ban. Καλή χρονιά να έχουμε με υγεία. :)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμαστεί σε mi note 3 από κάποιον παιδιά? Η μαμά εφαρμογή βγάζει αξιόλογες φωτογραφίες,κατά πόσο βοηθάει η gcamera?

 

Έχει δοκιμαστεί από φίλο στο forum. Δεν κάνει σπουδαίες διαφορές. Βελτιώνει λιγο τα χρώματα και το dynamic range αλλά ως εκεί. Κατά τα άλλα η στοκ κάμερα ειναι πολύ καλή, οπότε δεν χάνεις και πολλά. Δουλεύει μεν η gcam αλλά δεν θα δεις τρελές βελτιώσεις (δεν συνεργάζεται και πολύ καλά).

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

η στοκ κάμερα στα xiaomi είναι γρήγορη και αποτελεσματική. Ότι δοκίμασα (όταν είχα τέτοιο) ήταν πιο αργό στο να ανοίξει να διαλέξεις τις επιλογές που ήθελες και να βγάλεις φωτό. Και αυτά αν δεν κράσαρε..

 

Η google camera αν θυμάμαι είχε οθόνη επιβεβαίωσης (ήθελε δύο κλικ να σε πάει στην φωτογραφία). Μέχρι να βγάλω φώτο το "πουλάκι" είχε πετάξει.. Οπότε... άντε γεια.... (και αυτή) :p

δεν είναι μόνο η ποιότητα φωτογραφίας που δεν διαπίστωσα ιδιαίτερες διαφορές.

Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

η στοκ κάμερα στα xiaomi είναι γρήγορη και αποτελεσματική. Ότι δοκίμασα (όταν είχα τέτοιο) ήταν πιο αργό στο να ανοίξει να διαλέξεις τις επιλογές που ήθελες και να βγάλεις φωτό. Και αυτά αν δεν κράσαρε..

 

Η google camera αν θυμάμαι είχε οθόνη επιβεβαίωσης (ήθελε δύο κλικ να σε πάει στην φωτογραφία). Μέχρι να βγάλω φώτο το "πουλάκι" είχε πετάξει.. Οπότε... άντε γεια.... (και αυτή) :p

http://1.bp.blogspot.com/-snYplBNhAlE/URwbK2n0GKI/AAAAAAAAAQo/BUpK8hMpl-M/s1600/antegeia.gif%5B/MG%5Dhttps://farm5.staticflickr.com/4688/38249213115_4fc152d793_z.jpg' alt='38249213115_4fc152d793_z.jpg'>stock camera (hdr off) by Andreas L., on Flickr

 

39099725762_e4a96fafec_z.jpggcam hdr+ by Andreas L., on Flickr

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Καλήμέρα. Μάλλον την μπερδεύεις με άλλη κάμερα. (παρεμπιπτόντως το άντε γεια του τσουκαλά δεν χρειάζεται για να γραφτεί μια άποψη)

 

Με εξαίρεση τη μοναδική πρώτη φορά που θα το εκκινήσεις αμέσως μετά την εγκατάσταση (και αυτό μονο στις παλαιότερες εκδόσεις της mm) σε βγάζει απευθείας στη φωτογραφία και αρκεί ενα κλικ για να τραβήξει. Δεν διαφέρει σε κάτι από άλλες κάμερες. Ίσα ίσα που ειναι από τα πιο απλοϊκά μενού που θα βρεις. Μπαίνεις, κάνεις κλικ και τέλος. Και αν κάνεις λίγο λάθος την έκθεση (πχ αν έχεις καμμένα highlights) πιθανότατα να σε σώσει το hdr+. Αν τύχει και πιάσεις στα χέρια σου κάποιο nexus ή pixel θα καταλάβεις τι εννοώ.

 

Από εκεί και πέρα, η gcam δεν σου σβήνει την στοκ. Οπότε μπορείς να την χρησιμοποιείς μόνο στις συνθήκες που κρίνεις. Υπάρχουν συνθήκες φωτισμού (low light ή μεγάλες αντιθέσεις) που χωρίς hdr+ δεν βγαίνουν όταν μιλάμε για τα κινητά που δουλεύει καλά (αν το έβαλες σε κάποια ναυαρχίδα ή με kirin/exynos/mediatek επεξεργαστή εννοείται πως δεν θα δεις όφελος και θα ειναι και buggy). Άλλωστε λίγες σελίδες πίσω κάποια παιδιά την σύγκριναν με manual mode. Δεν νομίζω ότι ειναι γρηγορότερο το να παίζεις με ρυθμίσεις και να παλεύεις να μην σου βγεί κουνημένη από ένα απλό Point & shoot camera app. ;)

 

Ενδεικτικά δες δυο extreme low light με stock και με gcam hdr+. Και οι 2 χεράτες και μάλιστα με ακόμα μεγαλύτερη ευκολία λήψης με την gcam αφού με hdr+ βγάζει ευκολότερα sharp αποτέλεσμα στις χεράτες (σαν να έχει ois).

 

αυτη με τη stock δεν κατάλαβα αν έχεις ενεργοποιημένο HDR ή αν είναι σκέτη. Εγώ αναφέρομαι στην stock με hdr ενεργοποιημένο.

 

Της google η κάμερα που εγώ δοκίμασα (πριν 1,5 χρόνο) είχε οθόνη επιβεβαίωσης.. Εσύ αναφέρεσαι σε pixel camera. "My bad"(που λένε οι Αμερικάνοι), αλλή κάμερα εννοούσα εγώ. δεν είχα διαβάσει σωστά το άρθρο.

 

Το ΑΙ κάνει πάρα πολύ δουλειά και έτσι βλέπεις ίδιοι αισθητήρες με άλλη ρύθμιση να αποδίδουν διαφορετικά (πχ p9 με p10 αν και έχει διαφορές η ασπρόμαυρη σε υλικό συν το OIS, αλλά και σε άλλα κινητα διαφορετικών εταιριών με ίδιο αισθητήρα όμως) Εντωμεταξυ σε αυτό το θέμα γκρινιάζουμε στις DSLR που δεν ακολουθούν την πρόοδο των κινητό (στο ΑΙ) και θα μπορούσαν να δώσουν πολύ καλύτερα αποτελέσματα (και πάλι δίνουν αλλά όχι όσο μπορούν).

 

Υ.Γ. Οκ με τον τσουκαλά .. :O

Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι, για το port μιλάω. Αλλιώς δεν θα χε και νόημα ο οδηγός. :)

 

Η στοκ ήταν με κλειστό hdr και ενεργοποίησε αυτόματα hht το οποίο βελτιώνει αρκετά τις νυχτερινές (είναι ένα αντίστοιχα σύστημα multiframe noise reduction της xiaomi). Αν έβαζα hdr στη stock θα την φώτιζε αλλά θα μου έβγαινε και κουνημένη. Από ότι έχω καταλάβει το hdr της xiaomi σε χαμηλό φωτισμό αυξάνει τον χρόνο έκθεσης σε κάποια από τις 3 λήψεις οπότε την νύχτα είναι ζόρι να τραβάς με hdr στη xiaomi. Μόνο με το redmi note 3 pro λίγο την πάλευα αλλά και πάλι ήθελε σταθερότερο χέρι από ότι όταν τράβαγες με κλειστό hdr.

 

Εδώ όμως είναι ακόμα ευκολότερη η λήψη, ακόμα και σε σύγκριση με κλειστό hdr της stock. Πιο συγκεκριμένα, με hdr+ της google τραβά πολλαπλές φωτογραφίες, κρατά ως βάση την πιο sharp και χρησιμοποιεί τις υπόλοιπες για να εντοπίσει τι είναι θόρυβος για να τον αφαιρέσει. Επιπλέον όλες οι λήψεις έχουν το ίδιο χαμηλότερο exposure και την φωτίζει εκ των υστέρων με tone maping. Το αποτέλεσμα είναι λιγότερο καμμένα highlights, καλύτερη διατήρηση χρωμάτων, καλύτερος λόγος λεπτομέριας/θορύβου και ευκολότερη λήψη sharp φωτογραφιών (νομίζεις ότι έχει ois). Να σημειωθεί ότι τυχόν κινούμενα μέρη τα αγνοεί και χρησιμοποιεί για αυτά τα pixels μόνο τις πιο κοντινές φωτογραφίες.

 

Το αρνητικό που έχει βέβαια είναι το shutter lag (πατας και βγαίνει 1 δευτερόλεπτο μετά) αλλά και ότι το αποτέλεσμα μερικές φορές μπορεί να ειναι κάπως αφύσικο. Αλλά σε κάποιες λήψεις μπορεί να είναι η διαφορά μεταξύ usable και unusable φωτογραφίας. Προσωπικά την ημέρα σε νορμάλ συνθήκες προτιμώ πάντα την στοκ. Σε έντονες αντιθέσεις όμως ή νύχτα θα προτιμήσω ασυζητητί την gcam με hdr+ (μιλάω πάντα για τις συσκευές που έχει καλή συνεργασία). Και δεν μιλάω μόνο για τη xiaomi ;). Τα καλύτερα αποτελέσματα τα είχα με το leeco le max 2.

 

Ενδεικτικά (έτσι για να βάζω και δείγματα) θα το συγκρίνω με honor 8 για να καταλάβεις σε τι επίπεδο το έφτασε το κινεζάκι. Πρώτα le max 2, έπειτα honor 8 και τέλος μπόνους μια τριτη από le max 2 με hdr+ που είχε πιο αργή έκθεση (το exif ειναι λανθασμένο) την οποία την έβγαλα χεράτη χάρις το καλό Ois που έχει το le max 2

 

36787054143_7161a6b01b_z.jpghdr+ by Andreas L., on Flickr

 

36268844736_fea1b59ca4_z.jpgIMG_20170712_215411 by Andreas L., on Flickr

 

37490058071_ed8308d898_z.jpghdr+ with longer exposure (handheld) by Andreas L., on Flickr

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς Ανδρέα στο OnePlus 5,5T δεν δουλεύει πλέον καθόλου με Oreo

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς Ανδρέα στο OnePlus 5,5T δεν δουλεύει πλέον καθόλου με Oreo

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Με οποιαδήποτε έκδοση; Κάπου είχα διαβάσει ότι κάποιες δουλεύουν με OREO.

 

Αν δεν σου δουλεύει καμία, δοκίμασε να καθαρίσεις τα δεδομένα της εφαρμογής.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά.

 

Μετά από αρκετό πειραματισμό με τις διάφορες εκδόσεις του Google camera port που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή στο Redmi Note 4X (Mido) που έχω (με LineageOS 14.1) θέλω να διατυπώσω τις απόψεις και τις εμπειρίες μου για το ποιά είναι η καλύτερη επιλογή με βάση τα features που έχει η καθεμία, το stability αλλά και φυσικά το τελικό αποτέλεσμα.

 

Η αλήθεια είναι οτι έχω δοκιμάσει πολλές εκδόσεις αλλά δεν έχω βρει καμία με όλο το πακέτο (full features, stability, μεγιστη ποιότητα φωτογραφίας).

 

Η καλύτερη έκδοση σε ποιότητα φωτογραφιών που δοκίμασα μέχρι τώρα στη συσκευή μου είναι η MGC_5.1.018.177470874.41362666__A7.0-8.1_MI5S_v2e (by BSG) με ρυθμίσεις Model: Nexus 6P (Huawei), Camera config: Nexus 6 Auto, HDR+ Parameters: Medium, Portrait Mode for all models: ON.

Mε αυτές τις ρυθμίσεις έχω τη δυνατότητα να ενεργοποιώ το HDR+ όποτε θέλω, έχω Portrait Mode (το προτιμώ από το Lens Blur) αλλά χάνω τη δυνατότητα του Face Retouching και στις 2 κάμερες (είναι by default απενεργοποιημένο).

 

Η ρυθμίσεις που έχω καταλήξει να χρησιμοποιώ τελικά είναι Model: Pixel II XL (Taimen), Camera config: AUTO, HDR+ Parameters: Medium, Portrait Mode for all models: ON.

Με τις παραπάνω ρυθμίσεις έχω τη δυνατότητα να ενεργοποιώ το Face Retouching στην front camera έστω, αλλά το HDR+ είναι by default πάντα ενεργοποιημένο (οπότε δεν μπορείς να το απενεργοποιείς προσωρινά για να κάνεις κάποια σύγκριση φωτογραφιών με και χωρίς HDR+ π.χ., αν και δεν με χαλάει και πολύ που δεν έχω την δυνατότητα του ΟΝ/OFF μιας και στη τελική όλες τις φωτό με HDR+ τις τραβάω) και επίσης οι φωτογραφίες χάνουν λίγο σε λεπτομέρεια και sharpness (γίνονται λίγο πιο smooth και blurry) και κερδίζουν σε "θόρυβο" (ειδικά σε συνθήκες πολύ χαμηλού φωτισμού).

 

Η παραπάνω έκδοση μου έχει κρασάρει λίγες φορές κυρίως όταν τραβούσα πολλές φωτό σχετικά γρήγορα τη μία μετά την άλλη, αλλά έμεινα σε αυτή την έκδοση επειδή είχε τη καλύτερη ποιότητα φωτογραφίας από τις υπόλοιπες.

 

Επίσης, αξιόλογη έκδοση, η οποία είναι η μόνη που μου βγήκε 100% stable (αν και δεν την χρησιμοποίησα πολύ) ήταν η scrubber_GCam_5.1.018_25 (by scrubber) η οποία δεν χρειάζεται configuration και η ποιότητα εικόνας ειναι αρκετά καλή αλλά οχι καλύτερη από την παραπάνω έκδοση. Βέβαια κάποιες φορές που προσπάθησα να κάνω install το apk της συγκεκριμένης έκδοσης μετά από άλλες εκδόσεις το installation κολλούσε και ήθελε μετά clear cache/data, uninstall, reboot και ξανά install για να περάσει.. Τουλάχιστον σε αυτή δουλεύουν όλα τα features ρολόι (HDR+ ON/OFF/AUTO, Face Retouching ON/OFF, Portrait Mode).

 

Το μόνο feature που δεν δουλεύει σε καμία έκδοση είναι το Slow motion (κρασάρει η εφαρμογή).

 

Τέλος, στο κομμάτι του βίντεο, δεν είδα κάτι που να με εντυπωσίασε σε καμία έκδοση. Δεν είχα ψάξει και την stock camera αρκετά βέβαια για να δω αν υπάρχει διαφορά. Πάντως αν και όλες οι εκδόσεις που δοκίμασα είχαν επιλογή να τραβάει βίντεο στα 60fps, το αποτέλεσμα ήταν στα 30fps.

 

Όποια άλλη έκδοση δοκίμασα, είτε έιχε κάποια feature απενεργοποιημένα, είτε τα είχε αλλά κράσαρε πολύ συχνά.

 

Αν κάποιος άλλος έχει δοκιμάσει και έχει βρει κάποιο .apk με όλα τα παραπάνω features που ανέφερα διαθέσιμα και καλό stability, αν θέλει ας μας το προτείνει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα παιδιά.Κανουργιος χρήστης της google camera και εχω 2 ερωτησεις:

Πώς λειτουργεί στην εφαρμογή η επιλογή κίνησης? Την κατάφερα να λειτουργήσει μια φορά και μετά σταμάτησε.

Επίσης για το hdr: τι διαφορά έχει η επιλογή hdr+ενεργό από την ενεργοποίηση HDR+ ?

Link to comment
Share on other sites

Αντρικο, παιζει κανας οδηγος για να ρουταρω το redmi note 4 ευκολα χωρις να στραβωθω πανω στο κινητο αδερφε..? :)
Link to comment
Share on other sites

Αντρικο, παιζει κανας οδηγος για να ρουταρω το redmi note 4 ευκολα χωρις να στραβωθω πανω στο κινητο αδερφε..? :)

 

Ρώτα καλύτερα στο thread της συσκευής σου :)

 

Γενικά αυτά που χρειάζεσαι για το redmi note 4 είναι ξεκλείδωμα bootloader, πέρασμα twrp και μετά μέσα από αυτό εγκατάσταση του supersu ή magisk.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εβαλα αυτη Arnova's v6:

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/#apk144

 

παιζουν ολα καλα, εκτος απο το οτι κρασαρει οταν παταω πανω στο λινκ "αργη κινηση".

 

zktnBmf6_t.png

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε κινητό με OIS (ή σταθερά χέρια) δοκιμάστε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ αυτή την έκδοση https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/MGC_3.2.045_final_2.4B.apk

 

Στο Correction of auto-exposure πλέον έχει επιλογή dual exposure και qatro exposure όπου βάζει την μισή και το 1/4 της ταχύτητα .

Αν δηλαδή τράβαγε με shutter 1/30 θα τραβήξει σε 1/15 (ή 1/8 αντίστοιχα). Αν τράβαγε στα σκοτάδια σε 1/10 θα τραβήξει με 1/5 (ή 1/3 αντίστοιχα).

Μην ξεχνάμε ότι το hdr+ είχε στηθεί για κινητά χωρίς ois. Οπότε για κινητά με OIS κάνει την διαφορά αυτή η ρύθμιση.

 

Στο Mi Note 3 χρειάστηκε να βάλω τα παρακάτω για να δουλέψει σωστά:

  • Model: Nexus 6p
  • Config Back: AutoHdr+ (Simple)
  • Config Front: NoHdr+

 

Τα υπόλοιπα είναι δική σας υπόθεση :)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει και στο mate 10 pro?

 

Όσοι έχετε κινητό με OIS (ή σταθερά χέρια) δοκιμάστε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ αυτή την έκδοση https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/MGC_3.2.045_final_2.4B.apk

 

Στο Correction of auto-exposure πλέον έχει επιλογή dual exposure και qatro exposure όπου βάζει την μισή και το 1/4 της ταχύτητα .

Αν δηλαδή τράβαγε με shutter 1/30 θα τραβήξει σε 1/15 (ή 1/8 αντίστοιχα). Αν τράβαγε στα σκοτάδια σε 1/10 θα τραβήξει με 1/5 (ή 1/3 αντίστοιχα).

Μην ξεχνάμε ότι το hdr+ είχε στηθεί για κινητά χωρίς ois. Οπότε για κινητά με OIS κάνει την διαφορά αυτή η ρύθμιση.

 

Στο Mi Note 3 χρειάστηκε να βάλω τα παρακάτω για να δουλέψει σωστά:

  • Model: Nexus 6p
  • Config Back: AutoHdr+ (Simple)
  • Config Front: NoHdr+

 

Τα υπόλοιπα είναι δική σας υπόθεση :)

Link to comment
Share on other sites

Κάποια πρόταση και βοήθεια για το Samsung Galaxy J3 (2016) [sM-J320FN] με Lollipop 5.1.1 Cosmote branded ?

 

Το έχει συγγενικό μου πρόσωπο και οι φωτογραφίες που βγάζει η στοκ κάμερα κατά την άποψη μου είναι απαράδεκτες. Να σημειώσω ότι ψάχνοντας για αυτό το κινητό στο φόρουμ και γενικά στο διαδίκτυο δεν βρήκα να υπάρχει κάποιο ρουτ που να λειτουργεί, οπότε αν μπορεί ή ξέρει κάποιος κάποια λύση για ρουτ ή εγκατάσταση κάποιας συγκεκριμένης κάμερας θα του ήμουν ευγνώμων. Ευχαριστώ.

Android: Xiaomi PocoPhone F1 (6/128) Xiaomi Redmi Note 8 Pro (6/128) ✔ Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC

iOSiPhone X (3/256) ✔ Microsoft LUMIA 950 XL & 950 XL Dual Sim (Black & White) Microsoft BAND

✔ Other: Display Dock HD-500 Continuum/Qi DT-904/Screen Sharing HD-10/Wireless Display Adapter V3

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει και στο mate 10 pro?

 

Οχι δυστυχώς. Δεν δουλεύει σε kirin επεξεργαστή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάποια πρόταση και βοήθεια για το Samsung Galaxy J3 (2016) [sM-J320FN] με Lollipop 5.1.1 Cosmote branded ?

 

Το έχει συγγενικό μου πρόσωπο και οι φωτογραφίες που βγάζει η στοκ κάμερα κατά την άποψη μου είναι απαράδεκτες. Να σημειώσω ότι ψάχνοντας για αυτό το κινητό στο φόρουμ και γενικά στο διαδίκτυο δεν βρήκα να υπάρχει κάποιο ρουτ που να λειτουργεί, οπότε αν μπορεί ή ξέρει κάποιος κάποια λύση για ρουτ ή εγκατάσταση κάποιας συγκεκριμένης κάμερας θα του ήμουν ευγνώμων. Ευχαριστώ.

 

Στο link με όλες τις εκδόσεις κάποιες γράφουν exynos. Μπορείς να δοκιμάσεις καποιες από αυτές μήπως δουλεύουν στη συσκευή σου.

 

Αλλά ακόμα και να σου δουλεύει, έχε υπόψιν ότι στους exynos δεν δουλεύει πολύ καλά το hdr+ στις νυχτερινές καθότι έχει στηθεί για snapdragon. Αλλά δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις

 

Edit: Τώρα πρόσεξε το λογισμικό σου. Όχι δεν υπάρχει έκδοση που να δουλεύει. Άλλωστε δεν νομίζω να ειχες ενεργό api2.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...