Jump to content

Huawei Y6 2017


giannnis12
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 50
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπέρα. επειδή το gps με όλα τα λογισμικά πλοήγησης έχει θέμα και όπου στην μέση του πουθενά άνοιξα το gps και δεν lockαρει και χρήμα για άλλο δεν υπάρχει, και διάβασα λύσεις με τα λογισμικά mobileuncle MKT tools ή το Engineer MKT tools, υπάρχει τρόπος να το κάνω root που απαιτείται για να δουλέψουν αυτά τα applications (εμένα είναι unroot) χωρίς να πάθει φυσικά τίποτα και μετά να το παλέψω με το mobileuncle MKT tools ή το Engineer MKT tools μπας και φτιάξω το gps? ευχαριστώ!
Κάποια Huawei είχαν πρόβλημα με το gps λόγω μιας αναβάθμισης που έγινε στα google services. Πήγαινε στις εφαρμογές, κάνε μια επαναφορά των google services και δες αν δουλεύει το gps. Αν φτιάξει αυτό είναι το πρόβλημα, οπότε είτε κανείς χειροκίνητα αναβάθμιση τα goggle services είτε περιμένεις το update. Αν δεν φτιάξει κάνε ένα factory reset. Αν εξακολουθεί το πρόβλημα, πήγαινέ το στο επίσημο service στη Μιχαλακοπούλου.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Κάποια Huawei είχαν πρόβλημα με το gps λόγω μιας αναβάθμισης που έγινε στα google services. Πήγαινε στις εφαρμογές, κάνε μια επαναφορά των google services και δες αν δουλεύει το gps. Αν φτιάξει αυτό είναι το πρόβλημα, οπότε είτε κανείς χειροκίνητα αναβάθμιση τα goggle services είτε περιμένεις το update. Αν δεν φτιάξει κάνε ένα factory reset. Αν εξακολουθεί το πρόβλημα, πήγαινέ το στο επίσημο service στη Μιχαλακοπούλου.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

καλησπέρα και σας ευχαριστω. εννοείς να πάω Εφαρμογές>υπηρεσίες Google Play και στο κατω μερος να πατήσω εκεί που γραφει Μενού (με τις 3 οριζόντιες παύλες) και να πατησω μετα το Κατάργηση εγκατάστασης ενημερώσεων?

αν πατήσω πάνω στο Κατάργηση εγκατάστασης ενημερώσεων βγάζει επιλογή επιβεβαίωσης η οποία λεει <<Θα καταργηθεί η εγκατάσταση όλων των ενημερώσεων σε αυτή την εφαρμογή Android>>

Αυτό εννοείς να κάνω? Μην κάνω κανα λάθος. Ευχαριστώ!

 

υ.γ Μιχαλακοπούλου δεν μπορώ να πάω είμαι Θεσσαλονίκη

υ.γ 2 το google play store γράφει οτι είναι ενημερωμένο

Edited by tzitzikas1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και σας ευχαριστω. εννοείς να πάω Εφαρμογές>υπηρεσίες Google Play και στο κατω μερος να πατήσω εκεί που γραφει Μενού (με τις 3 οριζόντιες παύλες) και να πατησω μετα το Κατάργηση εγκατάστασης ενημερώσεων?

αν πατήσω πάνω στο Κατάργηση εγκατάστασης ενημερώσεων βγάζει επιλογή επιβεβαίωσης η οποία λεει <<Θα καταργηθεί η εγκατάσταση όλων των ενημερώσεων σε αυτή την εφαρμογή Android>>

Αυτό εννοείς να κάνω? Μην κάνω κανα λάθος. Ευχαριστώ!

 

υ.γ Μιχαλακοπούλου δεν μπορώ να πάω είμαι Θεσσαλονίκη

υ.γ 2 το google play store γράφει οτι είναι ενημερωμένο

Ναι αυτό που γράφεις εννοώ. Το πρόβλημα που αναφέρω έχει να κάνει με το google maps, αν και εσύ απ ότι είδα αναφέρεις ότι κανένα δεν λειτουργεί. Μην ανησυχείς πάντως, δεν έχεις να χάσεις τίποτα να το δοκιμάσεις, μετά θα ξανακάνει αυτόματα update στην εφαρμογή. Απλώς ετσι θα δεις αν οφείλεται το πρόβλημα σε αυτό. Πριν το κάνεις αυτό δοκίμασε πρώτα μια εκκαθάριση προσωρινής μνήμης της εφαρμογής και δες αν διορθώθηκε. Αν όχι προχώρα σε κατάργηση ενημερώσεων όπως περιέγραψες.

Στο service στη Μιχαλακοπούλου παίρνεις τηλέφωνο και θα κανονίσει να έρθει κούριερ δωρεάν να στο πάρει από το σπίτι και να στο επιστρέψει δωρεάν μόλις επισκευαστεί. Αυτά εφόσον είσαι μέσα στην εγγύηση.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και σε ευχαριστώ πολύ. όταν λες να κάνω πρώτα <<εκκαθάριση προσωρινής μνήμης της εφαρμογής>> εννοείς διαγραφή ιστορικού τοπικής αναζήτησης στις ρυθμίσεις στο Google play? Ἠ κάτι άλλο?

Μετά μπορώ να ξετσεκάρω πρώτα το αυτόματο update απο το Google play, μετά να κάνω Κατάργηση εγκατάστασης ενημερώσεων στο Εφαρμογές>υπηρεσίες Google Play όπως πρότεινες, να κάνω την δοκιμή του gps. Μετά πως ξαναενημερώνω το Google play αν δεν λυθεί το πρόβλημα?. Τώρα λεει οτι το google play είναι ενημερωμενο.

Παντως ψάχνωντας στο ιντερνετ είδα πολλούς να έχουν πρόβλημα με το Gps σε κινητά με επεξεργαστή mediatek. Και στο service να το στείλω, αν είναι θέμα επεξεργαστή την κάτσαμε.

εδώ https://consumer.huawei.com/gr/support/service-center/

που τους έγραψα μαιλ μου απαντησαν να κάνω factory reset.

 

υ.γ είναι στην εγγύηση, πρόσφατα το αγόρασα

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και σε ευχαριστώ πολύ. όταν λες να κάνω πρώτα εννοείς διαγραφή ιστορικού τοπικής αναζήτησης στις ρυθμίσεις στο Google play? Ἠ κάτι άλλο?

Μετά μπορώ να ξετσεκάρω πρώτα το αυτόματο update απο το Google play, μετά να κάνω Κατάργηση εγκατάστασης ενημερώσεων στο Εφαρμογές>υπηρεσίες Google Play όπως πρότεινες, να κάνω την δοκιμή του gps. Μετά πως ξαναενημερώνω το Google play αν δεν λυθεί το πρόβλημα?. Τώρα λεει οτι το google play είναι ενημερωμενο.

Παντως ψάχνωντας στο ιντερνετ είδα πολλούς να έχουν πρόβλημα με το Gps σε κινητά με επεξεργαστή mediatek. Και στο service να το στείλω, αν είναι θέμα επεξεργαστή την κάτσαμε.

εδώ https://consumer.huawei.com/gr/support/service-center/

που τους έγραψα μαιλ μου απαντησαν να κάνω factory reset.

 

υ.γ είναι στην εγγύηση, πρόσφατα το αγόρασα

Όταν πας στην επιλογή "αποθηκευτικός χώρος" λογικά έχει επιλογή καθαρισμός προσωρινής μνήμη. Αυτό Κάνε πρώτα. Αν δεν το βρίσκεις Κάνε απεγκατάσταση ενημερώσεων όπως περιέγραψες πριν. Μετά δοκιμασε κατευθείαν το GPS. Αν λυθεί το πρόβλημα, τουλάχιστον θα ξέρεις ότι δεν είναι πρόβλημα hardware. Αν οφείλεται στα google services, η google έχει αναφέρει ότι θα βγάλει update που το διορθώνει, οπότε στο επόμενο update θα λυθεί. Απενεργοποιησε τις αυτόματες ενημερώσεις από το playstore για να τσεκάρεις απλά αν λυθεί. Και να μην τις ενεργοποιήσεις μετά, απλά θα κάνεις εσύ χειροκίνητα τις ενημερώσεις, θα σου βγάζει μήνυμα στο playstore όταν θα βγαίνει αναβάθμιση για κάποια εφαρμογή, μην σε ανησυχεί αυτό. Και εγώ απενεργοποιημένες τις έχω και διαλέγω Εγώ πότε θέλω να αναβαθμίσω τις εφαρμογές. Αν και νομίζω ότι τα google services αναβαθμίζονται αυτόματα ασχέτως αν έχεις απενεργοποιήσει τις αυτόματες ενημερώσεις. Τεσπα, το ζήτημα είναι να δεις αν έχεις θέμα hardware.

Αν δεν λυθεί κάνεις ένα factory reset. Αν πάλι δεν λυθεί, το στέλνεις στο service. Ναι, οι mediatek ένα φεγγάρι είχαν θέματα με το GPS, αλλά τα τελευταία χρόνια όχι. Σε κάθε περίπτωση το service είναι υποχρεωμένο να σου βρει λύση και να έχεις στα χέρια σου ένα λειτουργικό κινητό.

 

ΥΓ. Σου έχει δουλέψει ποτέ το GPS η εξ αρχής δεν δούλευε?

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και σε ευχαριστώ και πάλι. Απο την αρχή δουλεύει χάλια το gps. Ποτέ δεν δούλεψε σωστά. Δοκιμασμένο με google maps, Offline Maps & Navigation (που μοιάζει με το sygic αλλα είναι φρεε) και το here maps. Σε όλα κάνει τα ίδια. Καταρχήν αν είσαι σε μια περιοχή χωρίς w-fi μπορει να μην lock-αρει ποτέ. Με εργαλεια όπως gps fix, lock, test κτλ κάνει view δορυφόρους αλλα ή δεν λοκαρει ποτέ ή λοκάρει και μετά τους χάνει. Εκει που πας κανονικά στο δρόμο σε πετάει κάποια στενά πιο πέρα, ακόμα και σε εθνική οδό και μετά δίνει λαθος τρελές οδηγίες. Επίσης σε δείχνει στο δρόμο πιο πίσω απο εκει που είσαι. Πρώτα στρίβεις και αυτο σε δείχνει ακόμα πριν τρην στροφή. Επίσης στο Offline Maps & Navigation δείχνει ταχύτητα που είχες αρκετά sec πιο πριν. Δηλαδη σταματας στο φανάρι και αυτό δείχνει οτι έχεις ακόμα ταχύτητα. Ξεκινάς με πράσινο και σε δείχνει ακόμα 0 ταχύτητα και σταματημένο. :(
Link to comment
Share on other sites

προς το παρόν έκανα Κατάργηση εγκατάστασης ενημερώσεων αλλά τίποτα. Τα ίδια... Δοκίμασα και με ανοικτά τα δεδομένα στον δρόμο στο αυτοκίνητο. Τα ίδια σ....α. Ασε που για διαδρομή μερικών χιλιομέτρων έφαγε μερικά ΜΒ. Για ΚΒ είχα διαβάσει. Μενει τώρα factory reset αλλα δεν την βλέπω την δουλειά. Εχει θέμα hardware μάλλον..
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας. Αγορασα το huawei y6 2017 πρόσφατα αλλά έχω μεγάλο θέμα με το GPS του. Αν μπορείτε ρίξτε μια ματιά παρακάτω όπου γράφω για το πρόβλημα. Εχω δοκιμάσει διάφορα αλλα τίποτα. Εχει θέμα το μοντέλο αυτό ή εμένα έχει πρόβλημα. Ευχαριστώ προκαταβολικά :(

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=467045

Link to comment
Share on other sites

Είναι τα κλασσικά χαζα που κάνουν mediatek μόνο σε ακριβές συσκευές με mtk cpu είναι όλα οκ καθος βάζουν κατασκευαστές επιπρόσθετο module για το gps
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε από το store το GPS Status [δωρεάν] και κατέβαζε μέσω αυτού δεδομένα υποβοήθησης AGPS ανοίγοντας την τοποθεσία.

Μετά, από το here κάνε βαθμονόμηση πυξίδας [θα στη ζητήσει αν δεν το έχει ήδη κάνει] και θα δεις πως τα αποτελέσματα θα είναι άψογα. :)

Link to comment
Share on other sites

έγγραψα στο support τους Αθήνα

<<Ενώ βλέπει σε εφαρμογή 21 δορυφόρους δεν μπορεί να κλειδώσει σε κανένα. Σε κινητό άλλου κατασκευαστή (με επεξεργαστή άλλου κατασκευαστή) στην ίδια εφαρμογή βλέπει περισσότερους δορυφόρους και κλειδώνει 13 άνετα μέσα στο σπίτι με ισχυρό σήμα.>>

Σε ΝΟΚΙΑ 2 με snapdragon πιάνει τρελά σήματα μέσα στο σπίτι και κλειδώνει 13 δορυφόρους άνετα.

Αυτοί μου πρότειναν να το στείλω για service (ειναι στην εγγύηση). Υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι ή τζάπα θα το στείλω?

Link to comment
Share on other sites

το gps status δεν κλειδώνει με τίποτα. μόνο το gps connected κανει καποια δουλειά αλλα στην πλοήγηση έχω πάλι θέματα.

εκανα και factory reset αλλα τίποτα, τζάπα.

έγγραψα στο support τους Αθήνα

<<Ενώ βλέπει σε εφαρμογή 21 δορυφόρους δεν μπορεί να κλειδώσει σε κανένα. Σε κινητό άλλου κατασκευαστή (με επεξεργαστή άλλου κατασκευαστή) στην ίδια εφαρμογή βλέπει περισσότερους δορυφόρους και κλειδώνει 13 άνετα μέσα στο σπίτι με ισχυρό σήμα.>>

Σε ΝΟΚΙΑ 2 με snapdragon πιάνει τρελά σήματα μέσα στο σπίτι και κλειδώνει 13 δορυφόρους άνετα.

Αυτοί μου πρότειναν να το στείλω για service (ειναι στην εγγύηση). Υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι ή τζάπα θα το στείλω?

Link to comment
Share on other sites

το gps status δεν κλειδώνει με τίποτα. μόνο το gps connected κανει καποια δουλειά αλλα στην πλοήγηση έχω πάλι θέματα.

εκανα και factory reset αλλα τίποτα, τζάπα.

έγγραψα στο support τους Αθήνα

<<Ενώ βλέπει σε εφαρμογή 21 δορυφόρους δεν μπορεί να κλειδώσει σε κανένα. Σε κινητό άλλου κατασκευαστή (με επεξεργαστή άλλου κατασκευαστή) στην ίδια εφαρμογή βλέπει περισσότερους δορυφόρους και κλειδώνει 13 άνετα μέσα στο σπίτι με ισχυρό σήμα.>>

Σε ΝΟΚΙΑ 2 με snapdragon πιάνει τρελά σήματα μέσα στο σπίτι και κλειδώνει 13 δορυφόρους άνετα.

Αυτοί μου πρότειναν να το στείλω για service (ειναι στην εγγύηση). Υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι ή τζάπα θα το στείλω?

 

Οσο το καθυστερεις και το ψυρίζεις δεν κερδίζεις κάτι.Στείλτο και μπορεί να στο αλλάξουν/φτιάξουν/κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα. Αγόρασα το κινητό για τον υιό μου και ως παιδί που είναι κατεβάζει τα πάντα σαν παιδί και έτσι έχει γεμίσει τον εσωτερικό χώρο.Κατέβασα από το google play το AppMgrIII και ενώ μου βγάζει κάποιες εφαρμογές που μπορούν να μετακινηθούν όταν πατάω μετακίνηση η εφαρμογή δουλεύει αλλά στο τέλος δεν μετακινεί την εφαρμογή ή το παιχνίδι και μου γράφει Σφάλμα Failed to find (com/.android/.settingsq:id?.button,*,[Αλλαγή] . Ξέρει κάποιος να μου πει τι γίνετε λάθος; Η κάρτα sd είναι 32gb και τις έχω κάνει διαμόρφωση οπότε είναι καθαρή.Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος θα ήταν ευχάριστο.
Xiaomi Redmi Note 7
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

 

Αγόρασε το συγκεκριμένο κινητό συγγενικό μου πρόσωπο από το Πλαίσιο.

 

Η μπαταρία του όμως φαίνεται να κρατάει λίγο, τρεις ώρες οθόνη όπως μου λένε.

 

Είναι φυσιολογικά τα νούμερα αυτά;

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Αγόρασε το συγκεκριμένο κινητό συγγενικό μου πρόσωπο από το Πλαίσιο.

 

Η μπαταρία του όμως φαίνεται να κρατάει λίγο, τρεις ώρες οθόνη όπως μου λένε.

 

Είναι φυσιολογικά τα νούμερα αυτά;

 

Αν εχει ανοιχτο ταυτοχρονα GPS,Bluetooth και συγχρονισμο λογικο ειναι.Αλλα να ξερεις,λογω Mediatek CPU το κινητο δεν εχει τοσο καλη μπαταρια.Ειναι ενεργοβορο SoC σε σχεση με Snapdragon.Ο Snapdragon 425 στο Redmi 5A της Xiaomi,δινει καλυτερους χρονους απο το Huawei σε οθονη.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Αν εχει ανοιχτο ταυτοχρονα GPS,Bluetooth και συγχρονισμο λογικο ειναι.Αλλα να ξερεις,λογω Mediatek CPU το κινητο δεν εχει τοσο καλη μπαταρια.Ειναι ενεργοβορο SoC σε σχεση με Snapdragon.Ο Snapdragon 425 στο Redmi 5A της Xiaomi,δινει καλυτερους χρονους απο το Huawei σε οθονη.

 

Ναι και εγώ κάνα xiaomi redmi note 4 τους είχα πει να πάρουν αλλά θέλαν κάτι απο κατάστημα και φτηνό.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εδώ και μερικές μέρες αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Με ανοιχτό WiFi ή/και δεδομένα εμφανίζει επάνω στη μπάρα ένα κλειδί και η πλοήγηση λέει ότι δεν υπάρχει δίκτυο. Μετά από αρκετές επανεκκινήσεις και εργοστασιακή επαναφορά το πρόβλημα παραμένει. Έχει κανείς κάποια ιδέα; Διάβασα κάπου ότι έχει να κάνει με ενεργό vpn αλλά δεν έχω κάτι τέτοιο ούτε σχετική εφαρμογή.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Αγόρασε το συγκεκριμένο κινητό συγγενικό μου πρόσωπο από το Πλαίσιο.

 

Η μπαταρία του όμως φαίνεται να κρατάει λίγο, τρεις ώρες οθόνη όπως μου λένε.

 

Είναι φυσιολογικά τα νούμερα αυτά;

Αν και καθυστερημένη η απάντηση,και γω πήρα κινητό με mediatek.αλλη εταιρεια.το προηγούμενο είχε snapdragon.τον πρωτο καιρό η διάφορα σε κατανάλωση ηταν χαώδης.μετα απο μερικές φορτίσεις έστρωσε.τώρα είναι μια χαρά.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα, έχω ένα θέμα με το συγκεκριμένο κινητό. Δεν λειτουργούν τα δεδομένα με Cosmote κάρτα. Βάζω Vodafone όλα οκ, βάζω μετά Cosmote τίποτα... κάποια βοήθεια;
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπερα σε ολους...εχω το εξης προβλημα,εχει το κινητο αυτο μια φιλη μου απο επαρχια και απο τις πρωτες μερες ξεκινησε τα κουλα...κολλαει εντονα το κινητο,δεν ανοιγουν εφαρμογες,κλεινει μονο του,δεν την ακουν στο τηλεφωνο κ διαφορα αλλα. Το εχει στειλει ηδη δυο φορες για σερβις (Γερμανος) και παλι τπτ! Της εκαναν μια φορα update κ μετα της αλλαξαν κ πλακετα...τα προβληματα ομως παραμενουν κανονικα κ χειροτερευει! Το κινητο το εχει χρησιμοποιησει 15 μερες το πολυ κ μετα ειναι 2 μηνες στο σερβις...κανεις καμια βοηθεια στο τι μπορουμε να κανουμε??? Οτιδηποτε... Edited by t0lias

Xiaomi Mi 13 Pro 🆒

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...