Jump to content

Huawei Y6 2017


giannnis12
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το Huawei Y6 2017 είναι ο διάδοχος του Y6 και έρχεται να τοποθετηθεί στο entry level κομμάτι της αγοράς των smartphones, διαθέτοντας ωστόσο χαρακτηριστικά που ικανοποιούν τον μέσο χρήστη και ιδιαίτερα το νεανικό κοινό, στο οποίο κυρίως απευθύνεται.

 

Διαθέτει οθόνη 5 ιντσών με panel IPS και ανάλυση 720p. Οι λειτουργίες του υποστηρίζονται από επεξεργαστή τεσσάρων πυρήνων (MT6737T ), με 2 Gb RAM και 16 Gb αποθηκευτικού χώρου. Η κύρια κάμερα έχει αισθητήρα ανάλυσης 13 MP, ενώ η selfie κάμερα είναι 5 MP.

 

Κάτι όχι αδιάφορο για μια μεγάλη μερίδα συνδρομητών κινητής τηλεφωνίας είναι επίσης η υποδοχή δύο καρτών SIM (dual-SIM). Η μεγάλη μπαταρία των 3.000 mAh και το Android 6.0 Marshmallow είναι χαρακτηριστικά που ανεβάζουν κατηγορία το νέο Huawei Y6 2017.

 

Η δυνατότητα περιήγησης με τα κουμπιά Easy Key στο πλάι της συσκευής, ο κομψός σχεδιασμός και η λεπτή συνολικά κατασκευή κάνουν εύκολο το κράτημα και επιτρέπουν τη λειτουργία της συσκευής με το ένα χέρι.

Πηγη https://gr.gizchina.com/2017/07/27/huawei-y6-2017-diatithete-episima-stin-ellada/

 

Το αγοράσει εδώ και 10 μέρες το Huawei Y6 2017 και μπορώ να πω ότι είναι πάρα πολύ καλό για τα λεφτά του(εγώ το πήρα 90€)

Πολύ καλή μπαταρία, κάμερα, διαχείριση μνήμης και γενικά πολύ καλό, πολλες διαφορές από το Y6 και Y6II

Edited by giannnis12
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η συσκευη εχει και θεση για καρτα sd περα απο τις 2 θεσεις για τις καρτες sim?Η χρησιμοποιεις τη 1 απο τις 2 θεσεις sim για να βαλεις sd ?
Link to comment
Share on other sites

Πήρα κι εγώ τη συσκευή σαν δώρο με το mate 10 lite από το Γερμανό. Είναι με μια θέση sim και έχει διάφορες εφαρμογές της COSMOTE μέσα. Υπάρχει τρόπος να τις αφαιρέσω;

 

Στάλθηκε από το Paris μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλό κινητό, για τον απλό χρήστη που δεν θέλει να χαλάσει πολλά λεφτά!Μακάρι να δούμε τέτοιες προσφορές, και από άλλες εταιρείες!

Τι είναι το σήμερα, παρά το αύριο του χθες;

Link to comment
Share on other sites

Πήρα κι εγώ τη συσκευή σαν δώρο με το mate 10 lite από το Γερμανό. Είναι με μια θέση sim και έχει διάφορες εφαρμογές της COSMOTE μέσα. Υπάρχει τρόπος να τις αφαιρέσω;

 

Στάλθηκε από το Paris μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Διαχείριση τηλεφώνου- βελτιστοποίηση- χώρος αποθήκευσης- προεγκατεστιμες εφαρμογές

Link to comment
Share on other sites

Διαχείριση τηλεφώνου- βελτιστοποίηση- χώρος αποθήκευσης- προεγκατεστιμες εφαρμογές
Ευχαριστώ πολύ!

 

Στάλθηκε από το Paris μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Υπάρχει κάτι άλλο για σβήσιμο-κλείσιμο οθόνης πέραν του power button;

Αν όχι, έχετε να προτείνετε καμιά εφαρμογή;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 1 month later...
Καλημερα και χρονια πολλα σε ολους.νεο μελος στο forum.εχω το κινητο 1 εβδομαδα.το προβλημα απο χθες ειναι το εξης.οταν τραβαω βιντεο με την selfie καμερα η κανω βιντεοκληση αυτος που με βλεπει η οταν βλεπω εγω το βιντεο που τραβηξα με δειχνει αντιστροφα.το ιδιο γινοταν και στις φωτο αλλα εβαλα την εφαρμογη αντιστροφη καθρεφτη στις φωτο και εφτιαξε.στο βιντεο δεν υπαρχει αυτη η επιλογη.αν μπορει να βοηθησει καποιος θα το εκτιμουσα.ευχαριστω πολυ!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα .

Πηρα το εν λόγω κινήτο σαν δώρο στην σύζυγο στα 99 € τα Χριστούγεννα . Παρατηρώ πως όποτε το ανοίγει μετά απο αδράνια ξεκινάει με μια φωτογραφία σαν προστασία οθόνης ας πουμε . Πρεπει να κάνεις ένα silde στην οθόνη για να φύγει . Δεν έχω καταφέρει να το απενεργοποίησω και προσωπικά μου σπάει τα νεύρα . Φεύγει ? Φαντάζομαι θα είναι γενικότερο χαρακτηριστικό των emui αυτό ...

 

Ευχαριστώ

Siemens S25 , Siemens M35 , Ericson T28s , Siemens M55 , Siemens S45 , Siemens M65 , Sony-Ericsson K800i , Samsung Nexus S, Motorola Moto G 4G 1st Gen , Xiaomi Redmi 3S
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπέρα. Έχω αγοράσει το huawei y6 2017 smartphone και έχω περάσει για πλοηγό χωρίς σύνδεση αυτή την εφαρμογή https://play.google.com/store/apps/details?id=com.navigation.offlinemaps.gps . Ενώ σε κινητό Nokia 2 με την ίδια εφαρμογή δουλεύει άψογα, στο Huawei Y6 2017 κατά την διαδρομή στο αυτοκίνητο χάνει σήμα, δείχνει και λέει να στρίψω σε δρόμους που σε εκείνο το σημείο δεν υπάρχουν, ενώ η διαδρομή π.χ μπορεί να λέει να στρίψω αριστερά αυτό λέει να στρίψω δεξιά κτλ. Μετά από λίγο χρόνο ξανασυμμορφώνετε με την σωστή διαδρομή, μετά την ξαναχάνει κτλ. Σαν να χάνει επαφή με το δορυφόρο. Να σημειώσω οτι στις ρυθμίσεις σύνθετες ρυθμίσεις>πρόσβαση τοποθεσίας του android στο huawei y6 2017 είχα ενεργοποιημένο μόνο το GPS και όχι GPS/wi-fi/χρήση δικτύων κινητής τηλεφωνίας (υψηλή ακρίβεια), ενώ στο Nokia 2 είναι μόνιμα ενεργοποιημένο το GPS/wi-fi/χρήση δικτύων κινητής τηλεφωνίας.Δεν ξέρω αν έπαιξε κάποιο ρόλο αυτό, γιατί και στις 2 συσκευές έχω απενεργοποιημένο το: δεδομένα κινητής τηλεφωνίας (για να μην υπάρχει χρέωση) απο το Α-GPS που έχουν και οι 2 συσκευές. Διάβασα οτι οι Mediatek επεξεργαστές έχουν πολλές φορές θέμα με το gps. Κατέβασα και την εφαρμογή GPS Locker και βρίσκει και κλειδώνει 5-11 δορυφόρους και μάλιστα στο μπαλκόνι έξω σε μερικά δευτερόλεπτα. Δεν το δοκίμασα ακόμα στο αυτοκίνητο με το GPS Locker ανοικτό, αλλά ψάχνω και άλλη λύση μιας και το GPS Locker είναι πολύ ενεργοβόρα εφαρμογή. Έχετε κάτι να προτείνετε? Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ. δηλαδή αν έχω ενεργοποιημένο το GPS/wi-fi/χρήση δικτύων κινητής τηλεφωνίας (υψηλή ακρίβεια) στο android λογισμικό, δεν θα έχω κάποια χρέωση δεδομένων (έχοντας φυσικά την επιλογή δεδομένα κινητής τηλεφωνίας απενεργοποιημένη).
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ. δηλαδή αν έχω ενεργοποιημένο το GPS/wi-fi/χρήση δικτύων κινητής τηλεφωνίας (υψηλή ακρίβεια) στο android λογισμικό, δεν θα έχω κάποια χρέωση δεδομένων (έχοντας φυσικά την επιλογή δεδομένα κινητής τηλεφωνίας απενεργοποιημένη).

 

Δεν έχεις ενεργό πακέτο δεδομένων;

Φυσιολογικά θα τραβήξει κάτι και αν δεν έχεις πακέτο θα χρεωθείς δυσανάλογα πολλά.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. έχω εδώ και λίγες μέρες ενα huawei y6 2017 με κοσμοκάρτα η οποία δίνει 100ΜΒ σε κάθε ανανέωση. Τωρα έχω 100ΜΒ. Εκανα όλες τις ρυθμίσεις για ιντερνετ όπως αναφέρει στον οδηγό της εδώ η cosmote

ενεργοποίησα και τα δεδομένα δικτύου στο android, έστειλα μήνυμα start στο 1333 ήρθε κανονικά ειδοποίηση οτι με ενεργοποίησαν, αλλά δεν έχω ιντερνετ. Δεν δουλεύει με τίποτα ενώ όλα φαινονται σωστά. Τι μπορεί να συμβαίνει? Ευχαριστω προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να βάλεις την κάρτα σε αλλο κινητό;

Αλλη κάρτα που δουλέυει σε αυτό το κινητό;

 

Εχεις άρει όλους τους περιορισμούς όπως data limit ?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και πάλι. Δοκίμασα το gps με*ενεργοποιημένο το GPS/wi-fi/χρήση δικτύων κινητής τηλεφωνίας (υψηλή ακρίβεια) στο android λογισμικό, και με ανοικτό το gps locker (εφαρμογή) που είχε λοκάρει αρκετούς δορυφόρους (έτσι έδειχνε) και τα αποτελέσματα ήταν τραγικά. :(ενώ πήγαινε το αυτοκίνητο ξαφνικά με έδειχνε οτι βρίσκομαι σε κάποιο άλλο κοντινό δρόμο, μου έλεγε στρίψε (σε λάθος κατευθύνσεις). Στα φανάρια ενω είχα σταματήσει έδειχνε οτι έχω 30km ταχύτητα π.χ, το βελάκι ήταν πιο μπροστα από την διασταύρωση και μετά πήγαινε προς τα πίσω (το βελακι) σαν να προσπαθούσε να διορθώσει το λάθος, και όταν ξεκινούσα για λίγα δεύτερα-λεπτά έδειχνε*ταχύτητα 0. Μάλλον θα είναι θέμα λόγω MediaTek επεξεργαστή του κινητού. Διαβασα οτι παιζουν με αυτόν πολλά θέματα με το gps. Μπορώ να κάνω κάτι για να διορθωθεί? Για εφαρμογή πλοήγησης χρησιμοποιώ την*https://play.google.com/store/apps/details?id=com.navigation.offlinemaps.gps*που σε Νοκια 2 δουλεύει τέλεια με άριστη ακρίβεια. Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.
Link to comment
Share on other sites

δοκίμασα με χάρτες google. εκανα μια σύνθετη διαδρομή και γενικά φάνηκε να δουλεύει σωστά. Υπάρχει τρόπος manual να κατεβάσω τον χάρτη όλης της Ελλάδας και να τον περάσω στην εφαρμογή? Γιατι να κάνω κάθε μήνα ανανέωση πολλά κομματια είναι φασαρία. π.χ αν θέλω να πάω σε άλλο νομό θα πρέπει να δω όλη την διαδρομή και να κατεβάσω όλα αυτα τα τμήματα. ενώ στο Sygic κατεβάζεις μια φορά της Ελλάδας το χάρτη και κάθε μήνα τον ανανεώνεις. Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

τελικά και με το hereWego και με το google maps κάνει τα χαζά του το gps. Οχι σαν το άλλο αλλα τα κάνει. Αρα θέμα επεξεργαστή mediatek. Δεν το ήξερα το πρόβλημα αλλιως δεν θα το αγόραζα, και δεν βλέπω λύση. Οτι πλοηγό android δοκίμασα έχει θέμα.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπέρα. επειδή το gps με όλα τα λογισμικά πλοήγησης έχει θέμα και όπου στην μέση του πουθενά άνοιξα το gps και δεν lockαρει και χρήμα για άλλο δεν υπάρχει, και διάβασα λύσεις με τα λογισμικά mobileuncle MKT tools ή το Engineer MKT tools, υπάρχει τρόπος να το κάνω root που απαιτείται για να δουλέψουν αυτά τα applications (εμένα είναι unroot) χωρίς να πάθει φυσικά τίποτα και μετά να το παλέψω με το mobileuncle MKT tools ή το Engineer MKT tools μπας και φτιάξω το gps? ευχαριστώ! Edited by tzitzikas1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...