Jump to content

ZTE Nubia Z17 Lite


termitiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα στην παρέα.Για το θέμα με το Playstore είχα γράψει και στο XDA και μου απάντησε κάποιος και μου είπε ότι είχε το ίδιο πρόβλημα με εμάς.Αρχικα μου είπε ότι το έφτιαξε κάποιες μέρες και δούλευε και μετά είχε πάλι το ίδιο πρόβλημα.Τελικα βρήκε ότι το πληκτρολόγιο Swiftkey τα έκανε όλα που έχει το κινητό από την αρχή μέσα και το συγκεκριμένο πληκτρολόγιο του μπλόκαρε το Playstore και των συγχρονισμό επαφών της Google.Εγω προσωπικά το συγκεκριμένο πληκτρολόγιο το έβγαλα από την πρώτη μέρα και έχει βάλει το Gboard.Αρκει οποίος το έχει και έχει το συγκεκριμένο πρόβλημα ας το δοκιμάσει.

 

Στάλθηκε από το NX591J μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εμενα δεν το κανει πλεον,αν ξανα αρχισει θα αλλαξω το πληκτρολογιο και ο θεος βοηθος,κατα τ αλλα ειναι εξαιρετικο κινητο,πανεμορφο και πολυ λειτουργικο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 412
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα παιδιά κάτοχος redmi note 4 mtk και βλέποντας εδώ και καμιά 10 άρια μέρες το κινητό και τα σχόλια σας έδω φαίνεστε ότι το κινητό είναι κλοπή για τα 150 € από Ευρώπη.επισεις είδα και άλλους πρώην κατόχους note 4 να το αγοράζουν θα ήθελα να ρωτήσω αν η μετάβαση τους στο nubia τους δικαίωσε!!! Επισεις στα 200 ευρώ υπάρχουν το redmi note 5 και το p smart huawei ένα 50αρι παραπάνω και είμαι σε σκέψεις βέβαια το note 5 είναι ίδιο περίπου με το 4 εξωτερικά και το MIUI κάτι που δν μαρεσει οπότε είμαι ανάμεσα στα άλλα δύο μα περισοτερο στ nubia.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδιά κάτοχος redmi note 4 mtk και βλέποντας εδώ και καμιά 10 άρια μέρες το κινητό και τα σχόλια σας έδω φαίνεστε ότι το κινητό είναι κλοπή για τα 150 € από Ευρώπη.επισεις είδα και άλλους πρώην κατόχους note 4 να το αγοράζουν θα ήθελα να ρωτήσω αν η μετάβαση τους στο nubia τους δικαίωσε!!! Επισεις στα 200 ευρώ υπάρχουν το redmi note 5 και το p smart huawei ένα 50αρι παραπάνω και είμαι σε σκέψεις βέβαια το note 5 είναι ίδιο περίπου με το 4 εξωτερικά και το MIUI κάτι που δν μαρεσει οπότε είμαι ανάμεσα στα άλλα δύο μα περισοτερο στ nubia.
Ήμουν κάτοχος Redmi Note 4x snapdragon.Οπως θα διάβασε παραπάνω είχα και Redmi Note 3 pro πριν και τα δύο πρόβλημα με κίτρινο και από θερμοκρασία μου είπαν στην οθόνη.Στο Redmi Note 3 pro μια φορά στο 4x δύο φορές αλλαγή οθόνης.Δεν ξέρω αν είμαι τόσο γκαντεμης αλλά είδα και άλλους που έχουν το ίδιο θέμα.Ειπα να κάνω το επόμενο βήμα και να πάρω αυτό το κινητό.Απλα από την πρώτη στιγμή που το έπιασα στα χέρια μου ανοίγοντας το κουτί είπα παιδιά έχω κλέψει εκκλησία για 150€.Το μόνο που θα σου κάνει μπαμ στο μάτι άμα το πάρεις είναι λίγο η μπαταρία διότι τα Xiaomi έχουν μεγαλύτερη.Εμενα είναι μηδενική η διαφορα.Με το Xiaomi έβγαζα 1μισι μέρα με φουλ χρήση με αυτό βγάζω μια άνετα.Κι επειδή έχει type c αν έχει καταναλώσει πολύ μπαταρία το βάζεις 20 λεπτά και από το 20% πάει στο 50% που λέει ο λόγος.Τα υπόλοιπα είναι τι ψάχνεις εσύ και τι θες εσύ να έχει.Εδω δεν θα βρεις μια αντικειμενική απάντηση από εμάς που το έχουμε.Ολοι σχεδόν θα σου πούμε παρ'τον τα σπάει κτλ.Το μόνο που μπορούμε να σου πω εγώ που είχα Xiaomi ;με έκανε να μην ξαναθελω να πάρω Xiaomi γιατί είμαι fan της εταιρίες με mi band λάμπες κτλ.Ποστευω να σε βοήθησα και να μην σε κούρασα.

 

Υ.Γ Το κινητό έχει 90% ελληνικά αν σε ενοχλεί αυτό αλλά για έναν που ξέρει αγγλικά έστω τα βασικά δεν θα δυσκολευτεί στα υπομενού.Ακομη και η Xiaomi που θεωρείται ότι υποστηρίζει ελληνικά φουλ στα gestures που έχουν τα κινητά της κάποια τα εξηγεί στα αγγλικά γιατί δεν έχουν μεταφραστει ακόμη από την ελληνική κοινότητα.

 

Στάλθηκε από το NX591J μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

θα ηθελα να με ενημερωσει καποιος που εχει χρησιμοποιησει καποια αλλη ROM, αν αξιζει τον κοπο η διαδικασια.

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Το είχα δει από μέρες φίλε μου αλλά όλο ξεχναγα να σου απαντήσω.Custom rom υπάρχει στο XDA του Lineage OS που έχει βγάλει για διάφορα κινητά.Τωρα επεξεργάζονται Miui για το Z17.Δεν ασχολήθηκα ακόμα διότι δεν σκέφτηκα καν να την αλλάξω γιατί μου αρέσει έτσι όπως είναι τώρα.Αν δεν το βρίσκεις στο XDA πες μου να βάλω το λινκ.Αυτο που ψάχνω εγώ κι αν ξέρει κάποιος άλλος είναι την εφαρμογή για τα θέματα του κινητού από την κινεζική ρομ της Nubia.Την έχω βρει μόνο με ρουτ να περνάει κι αν περάσεις άλλο recovery. Εγώ ψάχνω σκέτο apk αν υπάρχει και έχω δει και όλους ξένους που έχουν το κινητό και την ψάχνουν.

 

Στάλθηκε από το NX591J μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by soup88
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου για την άμεση απάντηση. Εγώ είχα με τον mtk επεξεργαστη οπότε από θέμα μπαταρίας σίγουρα θα είμαι ικανοποιημένος.Καλη οθονη θέλω και να μην κολαει σε εφαρμογές και σε παιχνίδια λίγο που παίζω από φώτο δεν έχω απαιτήσεις πολλές αλλά απ όσο βλέπω λέτε ότι έχει πολύ καλή οπότε και πάλι εκεί θα είμαι σγρ ικανοποιημένος σε σύγκριση με note 4Επισεις διαβάζω γενικά για τα huawei ότι ο Kirin δν είναι πολύ καλός οπότε ευκαιρία να δοκιμάσω snap που δν είχα ποτέ και είναι αξιόπιστος και τέλος όντως είναι τζάμπα για τα λεφτά του και με 6gb ram.Οποτε θα είμαι έτοιμος για παραγγελία θα επανέλθω για τα περαιτέρω!!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου για την άμεση απάντηση. Εγώ είχα με τον mtk επεξεργαστη οπότε από θέμα μπαταρίας σίγουρα θα είμαι ικανοποιημένος.Καλη οθονη θέλω και να μην κολαει σε εφαρμογές και σε παιχνίδια λίγο που παίζω από φώτο δεν έχω απαιτήσεις πολλές αλλά απ όσο βλέπω λέτε ότι έχει πολύ καλή οπότε και πάλι εκεί θα είμαι σγρ ικανοποιημένος σε σύγκριση με note 4Επισεις διαβάζω γενικά για τα huawei ότι ο Kirin δν είναι πολύ καλός οπότε ευκαιρία να δοκιμάσω snap που δν είχα ποτέ και είναι αξιόπιστος και τέλος όντως είναι τζάμπα για τα λεφτά του και με 6gb ram.Οποτε θα είμαι έτοιμος για παραγγελία θα επανέλθω για τα περαιτέρω!!

 

Καλημέρα!!! Πλέον είναι κάτοχος και του nudia z17lite (μετά από την περιπέτεια με την οθόνη οπου τσάμπα το έστειλα πίσω γιατί και το νέο που πείρα από Γερμανία έχει τις ίδιες κάθετες γραμμές αλλά είναι από την κουρπα που κάνει στην άκρη τις οθόνης!!)Και του redmin5 !! Όσο αφορά τη nυbia είχα θέμα στην αρχή με το wi-fi δεν έβρισκε τα δίκτυα αλα μόλις μπηκα από το μενού όλα καλά!!! Με το playstore δεν έχω κάνενα θέμα!!! Εμένα μου ζητήθηκε να κάνω ενημέρωση στην αρχή και μαλον

διορθώθηκε !! Τώρα για να μην κουράζω τα + του απέναντι στο redmi 5 είναι ότι είναι ποιο όμορφο έχει λίγο καλύτερη κάμερα νομίζω ότι στο redmi είναι ποιο ξεθωριάσμενα τα χρώματα !! Όχι ότι δεν είναι καλή είναι αρκετά καλή για τα λεφτά τις! Η τιμή του φησικα, μνήμη Και η οθόνη του που δεν έχει περιθώρια !! Το redmi έχει καλύτερη ματαρια για δύο μέρες με καλύπτει ενώ το nubia άνετα έχει λίγο, ποιο μεγαλοι οθόνη που με βολεύει εμένα και για πρώτη φορά κάτοχος xiaomi μου αρεσε πολύ το skin του και βεβαίως ότι έχει τηλεκοντρόλ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την βοήθεια λογικα θα στραφώ στο nubia είναι πραγματικά vfm!Μια ερώτηση ποια έχει καλύτερη οθόνη από τα δύο σε γωνία θέασης και σε ποιο ζωντανά χρώματα?
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την βοήθεια λογικα θα στραφώ στο nubia είναι πραγματικά vfm!Μια ερώτηση ποια έχει καλύτερη οθόνη από τα δύο σε γωνία θέασης και σε ποιο ζωντανά χρώματα?

 

https://www.kimovil.com/el/sygkrish/nubia-m2,nubia-z17-lite

Link to comment
Share on other sites

Ανάμεσα από redmi 5 η note 5 και nubia z17 lite λέω φίλε μ ευχαριστώ πάντως την ξέρω την σελίδα αυτή!

 

θα πρεπει να τα εχει δουλεψει και τα δυο καποιος για να σου απαντησει,παντως καμερα εχει καλυτερη το ζ17

Link to comment
Share on other sites

θα πρεπει να τα εχει δουλεψει και τα δυο καποιος για να σου απαντησει,παντως καμερα εχει καλυτερη το ζ17

 

Γιαυτό ρώτησα το παιδί που μου απάντησε προηγούμενος που έχει και τα δύο. Ευχαριστώ πάντως για την πληροφορία!

Link to comment
Share on other sites

Στο Aliexpress υπάρχουν με 3μιση ευρώ δύο τζάμακια πρόσοψης για κοίτα τες και κτ θήκες έχει σιλικόνης και πλαστικές!Επισεις έχει και τζάμακια για τις πίσω κάμερες!! Edited by smartfonakias
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια το πηρα και γω το κινητο απο Γερμανια εχτες και ηρθε μηνυμα οτι θα παραδωθει αυριο.

Το κινητο εχει μεινει σε ΟΤΑ 7.0 7.1; Θα παρει την 8 εχουμε ενημερωση;

Θελω να πιστευω οτι στα €161.50 EUR με θήκη-tempered και μεταφορικα στο σπιτι ειναι καλη τιμη.

Link to comment
Share on other sites

Playstore κατεβασα την τελευταια εκδοση απο ενα site σε apk την περασα διοτι αυτη που ειχε κατεβασει μονο μεσα ηταν η εκδοση του Μαιου.Δουλεψε για λιγο κανονικα.Σημερα το πρωι δεν κατεβαζε παλι.Αυτο που εκανα εγω και δουλεψε ηταν να κανω εκκαθαριση απο τη μνημη του τηλεφωνου την εφαρμογη τυο Palystore και μετα πηγα στις ρυθμισεις και πατησε λογαριασμος Google και πατησε συγχρονισμο κατω.Το αφησα λιγο κι εκανε.Μετα ανοιξα το Playstore και κατεβασε κανονικα.Ισως να βρηκα το κολπο και να δουλευει ετσι μεχρι να ερθει κανα update.Εγω προσωπικα δεν το επιστρεφω για μια εφαρμογη που την χρησιμποιω μια φορα στο τοσο για να κανω ενημερωση της εφαρμογες γιατι καθε μερα δεν κατεβαζω.Απλα τωρα που ξερω οτι εχει προβλημα το τεσταρω για να το πω και σε εσας.Οσο για την αυτοματη περιστροφη το ελυσα και αυτο.Κλεινεις την αυτοματη περιστροφη και την ανοιγεις μετα απο κανα πετανταλεπτο και δουλευει αλλα ειδα και ενα βιντεο οτι μπορει να το επηρεαζει η εφαρμογη της Google που εχει μεσα την οποια την απενεργοποιησα γιατι ετσι γινοταν σε ενα ταμπλετ που ειδα στο βιντεο.Το γραφω για καποιον αλλο πουεχει το ιδιο θεμα.Αυτα τα δυο βρηκα εγω.Στα υπολοιπα το κινητο γενικα τα σπαει για μενα καμερες μπαταρια πολυ καλη για 3200 και το λεω γιατι προερχομαι απο Redmi Note 4X.

 

εκανα εκκαθαριση δεδομενων,αλλαξα πληκτρολογιο κι εβαλα το κικα,συνεχιζει να μην κατεβαζει στο ενα απο τα 3,σ εκεινο που δεν κατεβαζε κατεβαζει χωρις ολα αυτα μονο του ξαφνικα,μπερδεμα αυτο το κινητο με τα update

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κουράστηκα με αυτό δουλεύει οπότε θέλει. Μου έχει τύχει να πατήσω download και να κατεβάσει μετά από δύο μέρες.

Η λύση είναι μία Aptoide.

Link to comment
Share on other sites

εκανα εκκαθαριση δεδομενων,αλλαξα πληκτρολογιο κι εβαλα το κικα,συνεχιζει να μην κατεβαζει στο ενα απο τα 3,σ εκεινο που δεν κατεβαζε κατεβαζει χωρις ολα αυτα μονο του ξαφνικα,μπερδεμα αυτο το κινητο με τα update
Κι εμένα κάποιες φορές τρώει κάνα σκάλωμα και δεν κατεβάζει αλλά άμα κλείσω την εφαρμογή του playstore ισιωνει.Η λύση είναι το Aptoide που είπε και ο φίλος.Το βάζεις και ησυχάζει το κεφάλι σου.Αν μου το κάνει κι εμένα συνεχόμενα εκεί θα πάω......

 

Στάλθηκε από το NX591J μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by soup88
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα κάποιες φορές τρώει κάνα σκάλωμα και δεν κατεβάζει αλλά άμα κλείσω την εφαρμογή του playstore ισιωνει.Η λύση είναι το Aptoide που είπε και ο φίλος.Το βάζεις και ησυχάζει το κεφάλι σου.Αν μου το κάνει κι εμένα συνεχόμενα εκεί θα πάω......

 

Στάλθηκε από το NX591J μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

και πως θα κανω ενημερωση σε εφαρμογες που ειχε ηδη το κινητο,πρεπει να σβησω ολες οσες κατεβασα και να τις κατεβασω ξανα απο το aptoide?παρακαλω πειτε τι γινετε μ αυτο,δλδ τι γινεται με τις ηδη εγκατεστημενες εφαρμογες?και αν πρεπει να ξανακατεβασω αυτες που εχω κατεβασει?το πληκτρολογιο κικα πως το αντικαθιστω με αυτο που ειχε αρχικα?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κουράστηκα με αυτό δουλεύει οπότε θέλει. Μου έχει τύχει να πατήσω download και να κατεβάσει μετά από δύο μέρες.

Η λύση είναι μία Aptoide.

 

και το δικο μου, ετσι σκαλωνε στην αρχη.

μαλλον εφταιγε το swiftkey. δεν θυμαμαι που το διαβασα...

μολις το απεγκετεστησα δεν ξαναειχα προβλημα.

HTC Magic > Samsung Galaxy S2 > Samsung Galaxy S7 > Xiaomi Redmi Pro > Xiaomi Redmi Note 8Pro > Xiaomi Mi8 > Poco X3 pro > Xiaomi Mi10T > Google Pixel 6a 😄 

Link to comment
Share on other sites

και το δικο μου, ετσι σκαλωνε στην αρχη.

μαλλον εφταιγε το swiftkey. δεν θυμαμαι που το διαβασα...

μολις το απεγκετεστησα δεν ξαναειχα προβλημα.

 

Εννοεις το προεγκατεστημενο πληκτρολογιο?το εχω αλλαξει με το κικα

Link to comment
Share on other sites

και πως θα κανω ενημερωση σε εφαρμογες που ειχε ηδη το κινητο,πρεπει να σβησω ολες οσες κατεβασα και να τις κατεβασω ξανα απο το aptoide?παρακαλω πειτε τι γινετε μ αυτο,δλδ τι γινεται με τις ηδη εγκατεστημενες εφαρμογες?και αν πρεπει να ξανακατεβασω αυτες που εχω κατεβασει?το πληκτρολογιο κικα πως το αντικαθιστω με αυτο που ειχε αρχικα?
Το Aptoide βρίσκει τις εφαρμογές του κινητού που έχεις εγκαταστήσει και τις κάνει ενημέρωση μόνο του

 

Στάλθηκε από το NX591J μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το Aptoide βρίσκει τις εφαρμογές του κινητού που έχεις εγκαταστήσει και τις κάνει ενημέρωση μόνο του

 

Στάλθηκε από το NX591J μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

ναι.το κατεβασα για δοκιμη και το εκανε,θα τους συστησω αυτο,το αλλο οποτε θελει κατεβαζει οποτε δεν θελει μηδεν,σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το διάβασα αυτο και το τσεκαρα μόλις.

Με την διεθνή ρομ en v1.05 δεν δουλεύουν οι τέσσερις μικροί πυρήνες από τους οχτώ που έχει το κινητό.

Μικρό το κακό βέβαια για κάποιον που είναι απλός χρήστης.

 

Άλλο

Υπάρχει τρόπος όταν πατάω τα κουμπιά του ήχου να χαμηλώνει ο ήχος κουδουνιού και όχι των πολυμέσων;

Edited by billerr
Link to comment
Share on other sites

Το διάβασα αυτο και το τσεκαρα μόλις.

Με την διεθνή ρομ en v1.05 δεν δουλεύουν οι τέσσερις μικροί πυρήνες από τους οχτώ που έχει το κινητό.

Μικρό το κακό βέβαια για κάποιον που είναι απλός χρήστης.

 

Άλλο

Υπάρχει τρόπος όταν πατάω τα κουμπιά του ήχου να χαμηλώνει ο ήχος κουδουνιού και όχι των πολυμέσων;

Ναι το είχα δει και εγώ εδώ και μέρες το συγκεκριμένο θέμα στο XDA αλλά δεν το είχα ανοίξει.Τωρα που το ανέφερες έβαλα κι εγώ την εφαρμογή CPU-Z και το ξεκαρα και δουλεύουν κι εμένα οι τέσσερις πυρήνες.Αν ξεκλείδωσε το τηλέφωνο και περάσετε άλλη ρομ από τις Customπου κυκλοφορούν δουλεύουν κανονικά και οι 8 πυρήνες η αν περάσετε την κινεζικη ρομ.Αυτο είναι πρόβλημα τις Global όπως γράφεις μια ο φίλος billerr.Διαβασα όλο το θέμα στο Xda αλλά από ενα σημείο και μετά ξεφεύγει το θέμα και γράφουν αλλά εκτός θέματος.Πιστευω τώρα που θα πάρουν το κινητό και άλλα άτομα σε όλο τον κόσμο να ασχολείστε πιο πολύ και να λυθεί το θέμα.Η λύση για τώρα όπως είπα είναι αλλαγή ρομ.Οσον για την ταχύτητα του τηλεφώνου την επηρεάζει αλλά περισσότερο αν παίζεις παιχνίδια.Εχει χρειάζονται όλοι οι πυρήνες.

 

Στάλθηκε από το NX591J μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι ότι επηρεάζει την απόδοση της μπαταρίας.

Οι 4 ώρες που μου βγάζει οθόνη χωρίς παιχνίδια μου φαίνονται λίγες για 3200mhA μπαταρία.

 

Από την άλλη ελπίζω και εγώ σε update γιατί αλλιώς θα πρέπει να βάλω την Κινεζική αλλά όχι ακόμα περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...